ساختمانچی

بروزترین مرجع اینترنتی ساختمان سازی ایران    بنر اجرای کناف
بنر آبین صنایع سنگ ذوالفقار

بنر کی پلاس تبلیغات

نوع انرژی مصرفی در خانه هوشمند

arian

kianborna

در دنیای امروز با توجه به افزایش جمعیت، منابع انرژی های فسیلی رو به کاهش است در حالی که نیاز انسان به این منابع در حال افزایش می باشد. از این رو بشر به منابعی که طول عمر بالاتری داشته و آلودگی کمتری در محیط تولید می کنند روی آورده است. بهینه سازی مصرف انرژی و صرفه جویی در آن امری است که امروزه در بحث ساختمان سازی بسیار مورد توجه قرار می گیرد و سازندگان درصدد استفاده از تکنولوژی ها و فناوری های نوین به منظور کاهش مصرف انرژی و کنترل آن هستند. یکی از راهکارهای مفید برای بهینه سازی منابع انرژی و استفاده مجدد از آنها احداث ساختمان هوشمند است. در واقع واژه هوشمند به آنچه که مجهز به حسگر بوده و از قابلیت سازگاری با تحریکات محیطی برخوردار است گفته می شود. خانه هوشمند خانه ای است که به دلیل داشتن یک هوش مصنوعی متشکل از اطلاعات پردازش شده، در برابر محیط پیرامون خود و دستوراتی که به آن صادر می شود پاسخ نشان می دهد. در این خانه ها برخی از کارها به صورت خودکار انجام می شوند و با زندگی در آنها آسایش و راحتی برای انسان فراهم می گردد.

در یک خانه مدرن هوشمند فناوری های روز دنیا در جهت افزایش ایمنی ساختمان در برابر ورود افراد غیر مجاز، کاهش خطرات ناشی از برق گرفتگی، آتش سوزی و … به کار گماشته می شوند. مصالحی که در ساخت این خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند می توانند درک درستی از رویدادهای محیط پیرامون داشته باشند و نسبت به آنچه که اتقاق می افتد واکنش مناسب نشان دهند. مصالح هوشمند همانطور که از نامشان پیداست در برابر تاثیرات فیزیکی و شیمیایی منعطف هستند و می توانند با توجه به شرایط ماهیت خود را تغییر داده و انرژی را به بهترین شکل با هدف کاربرد مجدد استفاده نمایند.

انرژی های تجدیدپذیر شامل انرژی خورشیدی، انرژی باد، انرژی زمین گرمایی، انرژی سیستم های گرم کننده، انرژی آب و انرژی زباله می باشند. انرژی خورشیدی یکی از انرژی های بسیار ایده آل برای مصارف ساختمانی است که به روش های مختلف قابل استفاده در خانه های هوشمند است. با استفاده از این انرژی می توان نور طبیعی را برای ساختمان فراهم نمود و گرمایش مورد نیاز آن را تامین کرد. سیستم های خورشیدی که در ساختمان های هوشمند نصب می شوند می توانند نقش مهمی در کاهش مصرف سوخت های فسیلی که منابع آنها رو به پایان است ایفا کنند.

بخوانید!  انواع سیستم های هوشمند ساختمان

سیستم های گرم کننده خورشیدی که گرمای مورد نیاز ساختمان را به صورت طبیعی فراهم می نمایند نیاز شما را به استفاده از انرژی های فسیلی یا مصنوعی برطرف می کنند. انرژی خورشیدی یک انرژی تجدیدپذیر است و استفاده از آن در ساختمان های خورشیدی کمک شایانی به حفظ منابع طبیعی و پرهیز از ایجاد آلودگی می گردد.

در دنیای مدرن امروز با پیشرفت تکنولوژی زباله ها دیگر پسماند غیر قابل استفاده به شمار نمی آیند بلکه آنها برای تولید مجدد مواد و انرژی نیز کاربرد دارند. امروزه از زباله ها برای تولید انرژی برق استفاده می شود. انرژی ای که از هر تن زباله بدست می آید قابل مقایسه با سوخت هایی نظیر نفت یا زغال سنگ است. انرژی های باد و آب نیز از دیگر انرژی هایی هستند که قابل استفاده مجدد می باشند. باد حاصل تغییرات ایجاد شده در فشار و دمای هوا است و می توان از آن به عنوان یک منبع انرژی هنگامی که به برق نیاز بیشتری داریم استفاده کرد. آب می تواند حرارت و گرما را در خود ذخیره نگه دارد و دمای هوا را متعادل سازد. این متریال حیاتی درجه حرارت ساختمان را کاهش می دهد، از این رو می توان به عنوان یک اقلیم آن را در ساختمان تعبیه نمود. انرژی زمین گرمایی نیز از دیگر انرژی های تجدیدپذیر است که به راحتی می تواند نیازهای انرژی ساختمان را تامین نماید. با استفاده از پمپ های حرارتی زمین گرمایی به طور مستقیم می توان گرمای درون زمین را ذخیره کرد.

بحث انرژی به یکی از چالش برانگیزترین موضوعات در سال های اخیر تبدیل و راهکارها و رویکردهای جدیدی برای آن اندیشیده شده است. هوشمند سازی ساختمان با هدف توسعه پایدار، کاهش آلودگی محیط زیست و استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در حال گسترش است و ساختمان هایی که با این فناوری ساخته می شوند سلامتی و رفاه را برای ساکنین به ارمغان می آورند. به منظور حفظ منابع طبیعی برای نسل های آینده و توسعه پایدار، هوشمندسازی ساختمان گامی بسیار موثر به شمار می آید. انرژی های فسیلی منابعی محدود هستند که رو به پایان می باشند، از این رو جایگزین نمودن انرژی های تجدپذیر امری بسیار ضروری است.

بخوانید!  مزایا و معایب ساختمان انرژی صفر

انرژی های تجدیدپذیر مزایای بی شماری در بر دارند و پایدار هستند. این منابع بدون تولید آلاینده هوا را پاک نگه داشته داشته و سلامتی انسان را به خطر نمی اندازند. در ساختمان های هوشمندی که توسط معماران طراحی می شوند انرژی به صورت بهینه مصرف می شود و هیچ گونه هدررفتی در مصرف آن مشاهده نمی شود. طراحی نوع استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در ساختمان های هوشمند باید توسط مهندسین و طراحان حرفه ای صورت گیرد  زیرا آنها الگوها و طرح های مناسب را با توجه به اقلیم مورد نظر فراهم نموده و تمام تلاش آنها ایجاد خانه ای هوشمند با حداکثر کارایی برای انسان است. زندگی در این خانه ها نیازمند پیروی از الگوهای خاص است که منجر به کاهش هزینه های مصرف انرژی و صرفه جویی در آن می شود. برای حفظ یک زندگی ایده آل برای نسل های بعدی بهترین راه حل، زندگی در خانه های هوشمند با حدالقل مصرف انرژی است.

kavoshfarda

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *