%عکس - خانه هوشمند، فواید و هزینه اجرای آن

خانه هوشمند، فواید و هزینه اجرای آن

kianborna

خانه هوشمند حاصل استفاده از تجهیزات نوین و مدرن ساخته شده بر اساس آخرین تکنولوژی روز دنیاست که تحولی نو در شکل زندگی بشر ایجاد نموده است. در این خانه بین لوازم و وسایلی که در آن قرار گرفته اند ارتباط وجود دارد و می توان عملکرد آنها را از راه دور کنترل کرد. یک خانه هوشمند امنیت، آسایش، راحتی و صرفه جویی در مصرف انرژی را به ارمغان می آورد و امکان نظارت بر اوضاع منزل را حتی زمانی که ساکنین در سفر هستند فراهم می کند. ارتباط بین اجزای مختلف در خانه هوشمند بر اساس زمان بندی مشخصی که به آنها داده می شود صورت می پذیرد. چه شما در هر اتاق از خانه باشید و چه در هر نقطه از دنیا به راحتی با استفاده از تلفن همراه می توانید کنترل وضعیت خانه خود را به عهده بگیرید. تجهیزاتی که در این نوع خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند هوشمند هستند و از نظر صرفه جویی در مصرف انرژی، زمان و هزینه فواید بی شماری برای ساکنین در پی خواهند داشت. این تجهیزات هوشمند در مقایسه با لوازم خانگی معمولی قیمت بالاتری دارند اما در طولانی مدت با مصرف بهینه انرژی هزینه های ساختمان را کاهش خواهند داد. محصولات هوشمند قابل اتصال به اینترنت و تلفن همراه هستند و می توان بدون حضور در محل عملکرد آنها را تحت نظر قرار داد.

%عکس - خانه هوشمند، فواید و هزینه اجرای آن

بالا بودن هزینه های مصرف انرژی و کاهش منابع آن تمایل افراد را به سمت خانه های هوشمند افزایش داده است. سیستم خانه هوشمند به گونه ای طراحی شده که با کنترل سیستم های تهویه مطبوع، کنترل سیستم های روشنایی و نورپردازی، آبیاری زمان بندی شده باغچه، کنترل پوشش پنجره ها و … می توان به میزان قابل توجه در هزینه های قبوض صرفه جویی نمود. اساس کار خانه هوشمند بر ارتباط از طریق اینترنت است. با استفاده از شبکه اینترنت انواع وسایل خانگی به یکدیگر متصل شده و می توانند داده های خود را با هم به اشتراک بگذارند. از این طریق در هر نقطه از جهان به راحتی می توان کنترل عملکرد تمام وسایل و تجهیزات خانه هوشمند را به دست گرفت.

%عکس - خانه هوشمند، فواید و هزینه اجرای آن

یکی از تفاوت های اصلی خانه هوشمند با خانه معمولی در این است که تمام تجهیزات و وسایل در خانه های هوشمند به یکدیگر متصل هستند و توسط یک سیستم مرکزی کنترل می شوند. در این خانه ها با کنترل عملکرد لوازم برقی، باز و بسته بودن قفل ها و پنجره ها، سیستم های تهویه، نورپردازی و … توسط دوربین ها و مانیتورها می توان به اطمینان خاطر دست یافت. در این خانه ها افراد بدون آنکه نیاز داشته باشند برای تامین روشنایی به مکان دیگری بروند، تنها با گوشی خود می توانند این کار را انجام دهند. در واقع هدایت عملکرد وسایل خانه هوشمند به صورت خودکار و بدون اتلاف انرژی در ساختمان صورت می گیرد. از طریق هوشمندسازی وسایل حتی می توان از میزان مصرف انرژی آگاه شد و یا اگر مشکلی در اتصالات و سیم کشی ساختمان پدیدار گردید با استفاده از سیستم های هشدار از آن مطلع شده و نسبت به رفع مشکل اقدام نمود. در نوشته های پیشین ساختمانچی به بررسی هوشمندسازی ساختمان و نوع تجهیزات به کار رفته در آن پرداخته شد. هوشمندسازی فواید و مزایای بیشماری در پی دارد و می تواند آسایش و راحتی را برای انسان و نسل های بعد از آن به ارمغان بیاورد. هم اکنون در این نوشته از سایت قصد داریم مزایای زندگی در خانه هوشمند را به شما معرفی نمائیم. با ما همراه باشید.

%عکس - خانه هوشمند، فواید و هزینه اجرای آن

آسایش و راحتی

یکی از دلایلی که باعث شده افراد به سمت زندگی در خانه های هوشمند سوق داده شوند، آسایش و راحتی است که زندگی در این خانه ها به ارمغان می آورد. اینکه می توان از راه دور اوضاع خانه را مدیریت نمود آرامش خیال برای ساکنین فراهم می شود. تنها با یک گوشی یا لب تاپ در هر گوشه از دنیا می توان خانه را کنترل نمود و با خیالی راحت روزها را سپری کرد.

امنیت

خانه های هوشمند به سیستم های امنیتی متصل هستند و هیچ نگرانی در مورد به خطر افتادن امنیت و آرامش ساکنین آن وجود ندارد. این سیستم ها می توانند هر گونه نفوذ غیر مجاز به خانه را تشخیص دهند و زنگ هشدار را به صدا درآورند. سنسورهای حساس به حرکت که در آنها تعبیه شده هر نوع حرکت مشکوک را ارزیابی می کنند، سپس حسگرهای الکترونیکی پیام هشدار را به ساکنین منزل ارسال می نمایند. در کل خانه هوشمند علاوه بر تامین امنیت مالی با نصب دوربین و سنسورهای تشخیص افراد ناآشنا، امنیت جانی ساکنین را نیز تضمین می کند. نصب سیستم اطفاء حریق در این خانه ها از بروز خطرات ناشی از آتش سوزی جلوگیری می کند و در صورت بروز حادثه به صورت خودکار اقدام به اعلام حریق و سپس اطفاء آن می نماید. این خانه، پناهگاهی ایمن و قابل اطمینان برای افراد محسوب می شود که علاوه بر تامین رفاه و آسایش، ایمنی و امنیت را برای آنها به ارمغان می آورد.

صرفه جویی در مصرف انرژی

روز به روز منابع انرژی رو به پایان هستند، از این رو بشر به دنبال راهکارهای حفظ و صرفه جویی در مصرف آنها می باشد. یکی از مزایای منحصر بفرد خانه هوشمند صرفه جویی در مصرف آب و انرژی است. در یک خانه هوشمند کلیه سیستم ها به صورت خودکار و مداوم کنترل می شوند، به همین دلیل به میزان قابل توجه شاهد صرفه جویی در مصرف انرژی خواهید بود. هوشمندسازی ساختمان حدود 50 درصد هزینه های مصرف انرژی را کاهش می دهد. سیستم های هوشمند از مصرف انرژی در ساعات اوج مصرف و اتلاف آن در ساعاتی که منزل خالی از سکنه است جلوگیری می نماید. این سیستم ها منابع مصنوعی را در کنار منابع طبیعی مورد استفاده قرار می دهند و منجر به رعایت تعادل در مصرف انرژی می گردند. به عنوان مثال هنگامی که ساکنین در منزل حضور ندارند سیستم های گرمایشی، سرمایشی و نورپردازی خاموش می شوند و زمانی که می توان از نور طبیعی بهره برد، پرده های هوشمند خانه کنار رفته و نور خورشید برای تامین گرما و یا روشنایی وارد ساختمان می شود.