بنر آچاریست تبلیغات
 
بنر کی پلاس بنر آبین
باربیکیو سنگی

ویژگی های منقل و کباب پز سنگی و نحوه ساخت آن

khedmatazma

kianborna

منقل و کباب پز نمونه ای از المان هایی است که می توان از آن در حیاط خلوت خانه، محیط باغ و حتی بالکن استفاده کرد. این وسیله انواع مختلفی دارد که از جمله می توان به نمونه های سنگی، آجری، چوبی، ذغالی و غیره اشاره کرد. آن چه که در این مطلب از ساختمانچی به بیان آن می پردازیم، آشنایی با نمونه سنگی می باشد. در ادامه با ما همراه باشید.

اگر شما در دسته افرادی قرار دارید که منزل شما دارای یک حیاط است و یا یک باغ شخصی دارید، تنها از یک جنبه به آن نگاه نکنید و از تمام جوانب آن استفاده نمایید. برای مثال آن را به مکانی مناسب برای تفریح در کنار دوستان و خانواده تبدیل کنید.

ساخت یک کباب پز می تواند ایده مناسبی در این زمینه باشد. امروزه استفاده از باربیکیو یا همان کباب پز، طرفداران زیادی پیدا کرده است. تنوع این محصول انتخاب را برای خریداران آسان کرده است. برای مثال بسیاری افراد ترجیح می دهند از کباب پزهای آماده فلزی استفاده کنند.

در ساخت این المان فاکتورهای زیادی دخیل هستند که از جمله می توان به میزان بودجه، سوختی که برای آن در نظر گرفته اید، ویژگی های فضایی که قصد ساخت این وسیله در آن را دارید و مصالح انتخابی اشاره کرد.

در انتخاب مصالح باید دقت داشته باشید که از نمونه های با دوام و با کیفیت استفاده نمایید. چرا که این متریال در معرض حرارت بالا قرار می گیرند و ساختار آن ها باید به گونه ای باشد که بتوانند ویژگی های خود را حفظ کنند. سنگ نمونه ای مناسب از انواع متریال هایی است که می توان به این منظور مورد استفاده قرار داد. در ادامه به بیان ویژگی های کباب پز سنگی می پردازیم. با ما همراه باشید.

کباب پز سنگی

استفاده از باربیکیو سنگی می تواند در زیبایی فضای مورد نظر نقش بسزایی داشته باشد. ساخت این مدل همانند سایر مدل ها بوده و تفاوت چندانی با آن ها نمی کند. آن چه که در ساخت این المان حائز اهمیت است و باید بدان توجه شود انتخاب سنگ مناسب می باشد. سنگی که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرد باید از قابلیت ذخیره گرما در خود برخوردار باشد.

کباب پز سنگی

مزایای استفاده از منقل سنگی

  • ساخت این مدل آسان بوده و برای نصب و راه اندازی آن نیاز به تخصص خاصی نیست.
  • بسیاری از افراد بر این باورند که استفاده از این مدل نسبت به نمونه های دیگر، کارآمدی بیش تری دارد. چرا که سنگ می تواند گرمای بیش تری در خود نگه می دارد.
  • گریل کردن بر روی نمونه های سنگی سریع تر انجام شده و شعله به صورت یکنواخت در همه جا پخش می شود. که در طعم غذا تاثیرگذار می باشد.
  • از کباب پزهای سنگی می توان در مکان های مختلف استفاده کرد.
  • تمیز کردن آن ها آسان می باشد. چرا که هیچ چیز به سطح آن نمی چسبد.
  • از طول عمر و دوام بالایی برخوردار هستند.
  • از قابلیت شستشو برخوردار هستند.

سنگ مناسب کباب پز سنگی

همان گونه که در بالا اشاره شد، یکی از مهم ترین نکات در ساخت این مدل انتخاب متریال مناسب می باشد. حال سوال این جاست که چه سنگی برای ساخت این المان مناسب می باشد؟

از جمله سنگ هایی که به این منظور می توان استفاده کرد می توان به سنگ های آجرنما، گابیون و غیره اشاره کرد. سنگ های آجرنما همان طور که از نامشان پیداست، ظاهری شبیه به آجر دارند و گزینه ای مناسب برای ساخت باربیکیوهای سنگی، شومینه های سنگی و غیره می باشد.

مدل کباب پز سنگی

 

ساخت منقل و کباب پز سنگی

اولین نکته ای که برای ساخت باربیکیو باید بدان توجه شود، انتخاب یک مکان مناسب برای آن می باشد. اگر تصمیم به ساخت این المان در فضای باز مانند باغ یا حیاط خلوت دارید، توجه داشته باشید که برای حفظ ایمنی آن را در فضایی دور از درختان و گیاهان قرار دهید، تا احتمال هرگونه آتش سوزی را به حداقل برسانید.

انواع مختلف کباب پزها از اجزای مختلفی ساخته شده اند و نمونه سنگی نیز از این قاعده مستثنی نیست. در ابتدای کار باید یک لایه از سنگ ها را بر روی زمین قرار دهید و برای چسباندن آن ها به یکدیگر از یک ملات مناسب استفاده نمایید. بهتر است برای انتخاب سنگ و ملات مناسب حتما با یک متخصص در این زمینه مشورت نمایید.

برای انتخاب سنگ باید از نمونه های با کیفیت استفاده کرده و این اطمینان را حاصل کنید که از کارایی بالایی برخوردار هستند. هم چنین نمونه مورد نظر باید از قابلیت تمیز شوندگی آسان، مقاوم در برابر رطوبت و آب و مقاومت و دوام بالا برخوردار باشد.

در این صورت می توانید سال ها بدون ایجاد هرگونه آسیب دیدگی از آن ها استفاده نمایید. برای زیبایی هرچه بیش تر کباب پر می توانید از آجر در کنار سنگ استفاده نمایید و زیبایی آن را بیش تر کنید.

پس از مشخص شدن شکل مورد نظر، چیدن سنگ ها را تا زمانی که به ارتفاع مورد نظر برسید، ادامه دهید. تنها باید از وجود ملات کافی برای پر کردن لا به لای سنگ ها اطمینان حاصل کنید. چرا که این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

اهمیت این موضوع برای مکان هایی که  آب و هوای مساعدی ندارند، بیش تر است. اما نگران نباشید در صورتی که کار خود را به خوبی انجام دهید، هیچ جای نگرانی نیست. در پایان لازم است ملات هایی که به اطراف سنگ ها مالیده شده است را پاک کنید تا ظاهری تمیز داشته باشد.

قبل از این که زمان استفاده از کباب پز برسد، باید به چند نکته دقت کرد. قبل از کباب کردن هرچیزی بر روی آن در ابتدا باید از نگهدارنده های فلزی بر روی منقل استفاده نمایید. به این منظور آن ها بر روی ملات هایی  که برای چسباندن سنگ استفاده شده است، محکم کنید. به یاد داشته باشید که قرار دادن آن ها بر روی سنگ خودداری کنید.

پس از اتمام کار به مدت چنذ روز تا خشک شدن کامل ملات صبر کنید. پس از آن باربیکیو برای استفاده آماده است. بهتر است پس از هر بار استفاده آن را به خوبی تمیز کنید تا در طولانی مدت نمای زیبای خود را حفظ کند.منقل سنگی

نکات پایانی

در نظر بسیاری افراد، ساخت کباب پز سنگی، کار افراد متخصص است و به همین خاطر تعداد کمی از افراد تصمیم به ساخت آن می گیرند و به فکر استفاده از یک جایگزین ساده تر برای آن هستند. شاید این ایده بدی نباشد، اما اگر فقط یک بار طعم غذای گریل شده بر روی منقل سنگی را بچشید، متوجه تفاوت آن با انواع دیگر کباب پز می شوید. بنابراین حتما به ساخت این المان فکر کنید و مطمئن باشید که از انجام آن پشیمان نمی شوید.