%عکس - مزایای استفاده از سقف هالوکور, Hollow Core

مزایای استفاده از سقف هالوکور, Hollow Core

kianborna

keleman

در عصر حاضر با گسترش ساخت و ساز و اهمیت موضوع زمان در پروژه های ساختمانی, استفاده از سقف های پیش ساخته بسیار رواج یافته است. استفاده از سیستم های سقفی پیش تنیده باعث تکمیل ساختمان در مدت زمان کوتاهی می شود و به دلیل وزن سبک و ایمنی بالایی که دارند امنیت ساکنین را بالا برده و در هنگام وقوع حوادثی مانند زلزله از میزان صدمات ناشی از تخریب می کاهد. سقف هالوکور از جمله سقف هایی است که در کارخانه آماده شده و سپس در محل پروژه مورد استفاده قرار می گیرد.

سقف هالوکور, Hollow Core

سقف هالوکور نوعی سیستم سقفی مجوف است که به صورت پیش ساخته در کارخانه تولید شده و به محل انجام پروژه منتقل می شود. پیش ساخته بودن این نوع سقف و سرعت بالای اجرای آن باعث شده تا از آن در پروژه های بزرگ ساختمانی استفاده شود. اجرای این نوع سقف نیازی به قالب بندی ندارد و این امر باعث کاهش هزینه اجرایی شده و عدم نیاز به استفاده از جک در زیر این سقف باعث شروع سریع تیغه چینی در پروژه می شود.

سطح صاف و بدون برآمدگی قطعات پیش تنیده باعث می شود دیگر نیازی به اجرای سقف کاذب در زیر سقف و یا کف سازی برای مسطح کردن روی سقف نباشد. علاوه بر آن عدم حضور تیر و ستون در پلان ها و وجود مدول های بزرگ این امکان را فراهم می کند که بتوان عملکرد فضاهای معماری را در کاربری های آینده تغییر داد. سقف هالوکور را می توان به صورت یکپارچه بدون وجود درز اجرا کرد.

امروزه از سقف های هالوکور در پروژه های مختلفی استفاده می شود. از این سقف در ساخت سقف سازه هایی مانند سالن ورزشی, استخر, تالارها, سالن های ورزشی و … استفاده می شود. علاوه بر آن در ساخت سقف سوله ها و اسکلت بتنی و فولادی نیز استفاده می شود.

%عکس - مزایای استفاده از سقف هالوکور, Hollow Core

از مزایای سقف هالوکور می توان به موارد زیر اشاره نمود:

صرفه جویی در هزینه ها و استفاده بهینه از مصالح

هزینه ساخت ساختمان هایی که با سیستم سقفی هالوکور ساخته می شوند در مقایسه با سایر سیستم های سقفی پایین تر می باشد. در سیستم هالوکور نیازی به شمع گذاری, قالب بندی, بتن ریزی و آرماتوربندی درجا نیست و پیش ساخته بودن این سقف ها باعث می شود از مصالح به صورت بهینه استفاده شود.

کاهش وزن ساختمان

قطعات پیش تنیده هالوکور دارای حفره های توخالی می باشد که این امر باعث کاهش وزن مرده ساختمان می شود و به دلیل این نوع طراحی میزان استفاده از مصالح در اسکلت سازه کاهش می یابد.

کاهش ضخامت کف سازی

طراحی این سیستم سقفی به نحوی است که امکان عبور تاسیسات از درون حفره ها وجود دارد و این کار باعث کاهش ضخامت کف سازی می شود.

ایمنی بالا نسبت به سایر سقف ها

وزن صفحات هالوکور سبک بوده و وزن ساختمان را کم می کند, به همین دلیل از صدمات ناشی از وقوع حوادث طبیعی مانند زلزله می کاهد.

افزایش طبقات در ارتفاع یکسان

حذف آویز تیرها و کاهش ضخامت هالوکور فضای غیر مفید طبقات را کمتر می کند و با حفظ ارتفاع مفید طبقات می توان تعداد طبقات ساختمان را در ارتفاع یکسان افزایش داد.

عملکرد عایقی

مهمترین مزیت این نوع سقف عایق بودن آنهاست. قطعات هالوکور نوعی عایق گرمایی و صوتی محسوب می شود و مقاومت بالایی در برابر ارتعاش دارند.

کاهش ارتفاع ساختمان

حذف آویز تیرها و کاهش ضخامت سقف باعث میشود ارتفاع کل سازه کم شود که این امر نقش موثری در کاهش نیروی زلزله ایفا میکند.

روش اجرای سقف هالوکور را می توانید در ویدئو زیر مشاهده کنید.