%عکس - متر لیزری و کاربرد آن

متر لیزری و کاربرد آن

متر لیزری به وسیله ای گفته می شود که با استفاده از آن می توان طول، سطح، زاویه و غیره را اندازه گیری کرد. آن چه که در این مطلب از ساختمانچی به بیان آن می پردازیم، معرفی ویژگی های متر لیزری و کاربرد آن می باشد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

متر لیزری

یکی از وسایل دقیق و کاربردی برای اهالی فن متر لیزری می باشد. همان گونه که در بالا گفته شد، با استفاده از این وسیله می توان طول، سطح، زاویه و برخی محاسبات فیثاغورث را اندازه گیری کرد. با استفاده از متر لیزری می توان نسبت به تعیین فاصله اجسام از یکدیگر نیز اقدام کرد. نحوه عملکرد این دستگاه به گونه ای است که با استفاده از زمان رفت و برگشت یک پالس لیزر به هدف، می توان فاصله مورد نظر را اندازه گیری کرد. این وسیله نمونه ای از وسایل پرکاربرد می باشد و بسته به کاربرد آن از نمونه های مختلفی برخوردار می باشد.

از آن جایی که نور لیزر از طیفی متمرکز برخوردار بوده و معمولا تک فرکانس می باشد، استفاده از آن برای اندازه گیری با دقت بالا مناسب می باشد. نور لیزر از سرعت ثابتی برخوردار بوده و مدت زمان پایایی آن بالا می باشد. از آن جایی که این نور دیرتر از نور سفید پراکنده می شود، می توان از آن برای فواصل دور استفاده کرد. به همین خاطر نور لیزر گزینه مناسبی برای استفاده در انواع مترهای لیزری می باشد.%عکس - متر لیزری و کاربرد آن

کاربرد متر لیزری

به طور کلی می توان گفت مهم ترین کاربرد متر لیزری در اندازه گیری فواصل، ترازیابی و تطابق می باشد. از جمله کاربردهای این وسیله می توان به استفاده از آن در ساخت و ساز، صنایع نظامی، عمق سنجی در اعماق اقیانوس، فرآیند های تولید صنعتی هم چون فولاد و نقشه برداری اشاره کرد. استفاده از متر لیزری در فعالیت های ساختمانی به منظور نصب و تراز کردن فریم و ستون های ساختمانی، نصب انواع المان های ساختمانی هم چون کابینت و قفسه ها، اجرای فعالیت های مرتبط با دکوراسیون داخلی هم چون نصب کاغذ دیواری، پارتیشن بندی و نصب دیوارهای کاذب، تنظیم و بررسی هم راستا بودن درب و پنجره، نصب سقف کاذب و رابیتس بندی، نصب کلیه اتصالات برقی هم چون کلید و پریز و لوستر و غیره صورت می گیرد. به طور کلی هدف از استفاده این المان را می توان به حداقل رساندن خطای انسانی، بالا بردن سرعت انجام کار و کاهش هزینه های اجرایی دانست.

مزایای استفاده از متر لیزری

استفاده از متر لیزری مزایای زیادی به همراه دارد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • متر لیزری از سرعت و دقت بالایی برخوردار می باشد.
  • کاربرد این المان بسیار ساده می باشد.
  • متر لیزری بسیار سبک بوده و همین امر استفاده از آن را آسان می کند.
  • مترهای لیزری قابلیت برآورد متراژ تا 250 متر را برخوردار می باشند.
  • این متر از سرعت بالایی در اندازه گیری برخوردار می باشد.
  • متر لیزری امکان دسترسی به نقاط دور دست از جمله سقف و هم چنین اندازه گیری ارتفاع را فراهم می کند.
  • استفاده از این متر نیاز به نفر دوم برای نگه داشتن آن ندارد.

معایب استفاده از متر لیزری

در کنار مزایای استفاده از متر لیزری، به کارگیری آن معایبی نیز به همراه دارد. به طور کلی می توان گفت محدودیت استفاده از این وسیله در نیاز به مکانی بدون مانع و همراه با دید مستقیم می باشد. هم چنین این گونه مترها از قابلیت اندازه گیری مکان های قوسی شکل برخوردار نمی باشند. در برخی از موارد دیده شده است که در فواصل طولانی، پرتوهای لیزر دچار واگرایی می شود. علت این امر مجاورت نور لیزر با حباب های موجود در هوا می باشد. این گونه حباب ها مانند یک لنز عمل کرده و تغییراتی تقریبی در اندازه های میکروسکوپی تا نصف ارتفاع مسیر پرتو لیزر ایجاد می کند.

از آن جایی که شدت انعکاس نور در اجسام مختلف متفاوت می باشد، نمونه اجسامی که تمایل به جذب یا پراکندگی نور دارند، احتمال برگشت نور به دستگاه فرستنده را کاهش می دهند. در چنین مواقعی باید از دستگاهی با امکان جا به جایی فاز استفاده شود.

ویژگی های متر لیزری و نکات مهم در خرید آن

همان گونه که در بالا گفته شد، متر لیزری نمونه ای از وسایل مفید در صنایع مربوطه شناخته می شود که تنها با عملکردی بسیار ساده امکان اندازه گیری فواصل مختلف از چند میلیمتر تا 200 متر را امکان پذیر می کند.

از جمله پارامترهایی که یک متر لیزری می تواند از آن برخوردار باشد، می توان به دامنه اندازه گیری، دقت اندازه گیری و محاسبات اضافه آن اشاره کرد. دامنه اندازه گیری به قابلیت متر در اندازه گیری نسبت داده می شود. این دامنه بین 0.5 متر 250 متر می تواند متغیر باشد. دقت اندازه گیری یا همان تلورانس دستگاه متر لیزری به صورت علامت مثبت و منفی بر روی دستگاه نشان داده می شود. هرچه میزان این عدد کم تر باشد، دقت اندازه گیری دستکاه بالاتر می باشد. یکی دیگر از پارامترهایی که برخی از مترهای لیزری از آن برخوردار می باشند. محاسبات اضافی می باشد. این محاسبات شامل مواردی هم چون اندازه گیری سطح، حجم، مقادیر فیثاغورث و غیره می باشد.

آن چه که در خرید مترهای لیزری باید به آن توجه داشت، انتخاب نمونه ای باکیفیت می باشد. از دیگر نکات مهمی که باید به آن توجه داشت، برد متر لیزری است. این گونه مترها با بردهای متفاوتی به بازار عرضه می گردند. هرچه برد دستگاه بالاتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر می رود. انتخاب نوع برد مترهای لیزری باید با توجه به نوع کاربرد انتخاب و نمونه مناسب از آن ها خریداری شود. از آن جایی که از این دستکاه در محیط های کارگاهی و صنعتی بیش تر استفاده می شود، انتخاب نمونه ای مناسب که نسبت به ضربه از مقاومت بالاتری برخوردار باشد، نکته مهمی است که باید به آن توجه شود.

قیمت متر لیزری

برند متر لیزریبرد(متر)قیمت
متر لیزری مایلسی100 متر6,350,000 ریال
متر لیزری مایلسی20 متر2,900,000 ریال
متر لیزری مایلسی60 متر4,350,000ریال
متر لیزری مایلسی80 متر6,100,000 ریال
متر لیزری لایکا100متر23,900,000 ریال
متر لیزری لایکا200 متر60,800,000 ریال
متر لیزری لایکا120متر34,000,000 ریال
متر لیزری بوش50 متر14,230,000 ریال
متر لیزری بوش40 متر10,600,000 ریال
متر لیزری دوربین دار بوش120 متر35,500,000 ریال
متر لیزری هیوندای60 متر6,840,000 ریال
متر لیزری هیوندای80 متر7,549,000 ریال
متر لیزری هیوندای100متر8,840,000 ریال
متر لیزری رونیکس50 متر6,300,000 ریال
متر لیزری ماکیتا80 متر23,000,000 ریال
متر لیزری نووا50 متر8,850,000 ریال
متر لیزری استبیلا30 متر15,990,000 ریال
متر لیزری استبیلا50 متر23,000,000 ریال

قیمت متر لیزری با توجه به برند و برد آن بسیار متفاوت است و محدوده ی وسیعی را پوشش می دهد. بنابراین قبل از خرید متر لیزری کیفیت مورد نظراتان را تحلیل نموده و با توجه به انتظاراتی که از متر دارید، نسبت به خرید آن اقدام نمایید.

به منظور نصب و تراز کردن فریم و ستون های ساختمانی، نصب انواع المان های ساختمانی هم چون کابینت و قفسه ها، اجرای فعالیت های مرتبط با دکوراسیون داخلی هم چون نصب کاغذ دیواری، پارتیشن بندی و نصب دیوارهای کاذب، تنظیم و بررسی هم راستا بودن درب و پنجره، نصب سقف کاذب و رابیتس بندی و ...

مترهای لیزری قابلیت برآورد متراژ تا 250 متر را دارند

خیر چرا که محدودیت استفاده از این وسیله در نیاز به مکانی بدون مانع و همراه با دید مستقیم می باشد. هم چنین این گونه مترها از قابلیت اندازه گیری مکان های قوسی شکل برخوردار نمی باشند.

دامنه اندازه گیری، دقت اندازه گیری و محاسبات مربوط به آن