%عکس - لوله مانیسمان چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

لوله مانیسمان چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

keleman

greenwaffle

kianborna

لوله مانیسمان در دسته لوله های بدون درز قرار گرفته و استفاده از آن در صنایعی که از حساسیت بالایی برخوردارند، صورت می گیرد. این لوله از ویژگی های منحصر بفردی برخوردار است که در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بیان آن ها می پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

لوله ها انواع مختلفی دارند و استفاده از آن ها در صنعت با توجه به ویژگی ها و کاربرد هریک متفاوت می باشد. در این میان مانیسمان نمونه ای از لوله هایی است که در ساخت آن ها از هیچ گونه جوشکاری استفاده نشده است و بدنه آن ها کاملا یکدست می باشد. این ویژگی در این لوله ها سبب شده است نسبت به سایر لوله ها محکم تر بوده و قیمتی بالاتر از انواع دیگر داشته باشد.

معرفی لوله های بدون درز

در گذشته از روش اکستروژن برای تولید لوله های بدون درز استفاده می شد. استفاده از این روش در ابتدا برای لوله های سربی و پس از مدتی برای لوله های فولادی صورت می گرفت. از دیگر روش هایی که به این منظور می توان مورد استفاده قرار داد ریخته گری، نورد اکستروژن، اسپینینگ و غیره می باشد.

در میان روش هایی که به آن ها اشاره شد، روش نورد بیش ترین کاربرد را دارد. چرا که در این روش لوله ها از کیفیت بهتری برخوردار می باشند. این روش به سه دسته اصلی نورد سوراخ کاری، پیلگر و اصلاحی تقسیم بندی می شود.

مانیسمان، لوله ای بدون درز

همان گونه که در بالا نیز اشاره شد، ساخت این متریال به گونه ای است که در آن هیچ گونه درز و اتصالی وجود ندارد و سطح آن کاملا یکپارچه می باشد. این محصول نسبت به نمونه های درزدار از استحکام بالاتری برخوردار بوده و فشار بیش تری را تحمل می کنند.

این محصول زیرمجموعه ای از لوله های فولادی می باشد که معمولا از قطر کمی برخوردارهستند. در مواردی که به نمونه هایی با قطر بیش تر نیاز است، تغییراتی در فرآیند تولید ایجاد می شود که این امر هزینه زیادی در بر دارد.

تقسیم بندی لوله های مانیسمان بر اساس سایز و رده انجام می شود. این محصول عموما در دو سایز 6 و 12 متری و در رده های 20، 40، 60، 80، 120 و 140 تولید می شود. رده های 20 و 40 بیش تر از سایر نمونه ها کاردبرد دارد.

هرکدام از این لوله ها با توجه ویژگی هایی که دارند در بازه ای مشخص تعریف می شوند. یکی از ویژگی های این محصول فشار می باشد. فشار لوله های مانیسمان با توجه به سایز، ضخامت و دمای کار تعریف می شود.

از دیگر ویژگی های این محصول می توان به ضخامت یا رده آن اشاره کرد. در بالا به رده های ساخت این گونه لوله ها اشاره شد. در میان موارد مذکور، رده 20 با نام لوله سبک شناخته می شود. رده 80 از استحکام بالایی برخوردار بوده و در دسته انواع سنگین تقسیم بندی می شوند. استفاده از این مدل در موارد پرفشار و در زمان هایی که احتمال خوردگی وجود دارد، صورت می گیرد. برای انتخاب لوله مانیسمان مناسب، باید به کاربرد، میزان فشار، دما و شرایط کاری مورد نظر توجه کرد.

لوله مانیسمان

نحوه ساخت لوله مانیسمان

ساخت این محصول با استفاده از روش های زیر انجام می شود.

 • سنبه کاری چرخشی
 • ریخته گری به وسیله نیروی گریز از مرکز
 • ریخته گری پاششی
 • روش نورد

روش سنبه کاری چرخشی

برای ساخت این محصول در ابتدا شمش های فولادی برش زده می شوند و در داخل کوره های قوسی شکل که سوخت آن ها به وسیله گاز تامین می شود، گرما داده می شوند. سپس با استفاده از دستگاه الانگیتور سطح آن ها را گرد کرده و به وسیله لخ پرس سوراخ می کنند.

در مرحله بعد، سنبه به داخل شمش فولادی شلیک می شود . اگر لوله تاب داشت، آن را تاب گیری کرده و صاف و یکدست می کنند. پس از آن سمبه را از داخل لوله خارج می کنند. پس از آن سر و ته لوله را گرفته و آن را به حالت گرد در می آورند.

مرحله بعد، کشش نام دارد که در آن لوله را تا اندازه 24 متر تحت کشش قرار می دهند. سپس با استفاده از فرآیندهای ویژه، لوله خنک شده و در اندازه دلخواه برش داده می شود. در مرحله بعد این محصول تحت آزمایش قرار می گیرد تا ضایعات آن جدا شود. سپس با استفاده از روغن مخصوص، پولیش کاری می شوند تا از خوردگی آن ها جلوگیری به عمل آید. در مرحله آخر نوبت به بسته بندی لوله ها می رسد.

روش ریخته گری گریز از مرکز

استفاده از این روش در ساخت لوله های بدون درزی که طول کوتاه و ضخامت بالا دارند، صورت می پذیرد. در این روش ساخت لوله با استفاده از یک قالب چرخنده که با سرعت بالایی در حرکت است، انجام می شود.

در روش ریخته گری گریز از مرکز، در ابتدا فلز مذاب به داخل قالب دوار ریخته شده و با توجه به نیروی گریز از مرکز، فلز مذاب به قسمت خارجی قالب آمده و فرآیند انجماد از دیواره قالب شروع می شود.

روش ریخته گری پاششی

این روش نسبت به دو روشی که در بالا به آن ها اشاره شد، کم تر مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش مواد مذابی که از آن ها برای ساخت لوله استفاده می شود، در محفظه ای حاوی نیتروژن قرار می گیرد. قطر این میله ضخامت داخلی لوله را تعیین می کند. ضخامت دیواره لوله با کنترل میزان مواد مذاب پاششی تعیین می شود.

روش نورد

فرآیند نورد بر اساس نوع و چگونگی حرکت قطعه و هم چنین استقرار غلطک ها به سه دسته طولی، عرضی و مایل تقسیم بندی می شود. در نورد طولی، محور غلطک ها با هم موازی اما بر محور قطعه عمود است. در این روش غلطک ها برخلاف جهت یکدیگر می چرخند. در نورد عرضی محور غلطک ها با یکدیگر و با محور قطعه موازی است و در نورد مایل، غلطک ها با یکدیگر زاویه انحرافی می سازند. در این خالت غلطک ها در یک جهت می چرخند.

کاربرد لوله مانیسمان

استفاده از این محصول در صنعت به میزان زیادی به چشم می خورد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انتقال مواد با دمای بالا
 • انتقال مواد با فشار بالا
 • انتقال مواد خورنده و سمی خطرناک
 • انتقال نفت و گاز
 • مخازن بویلرها و کمپرسورها
 • خطوط انتقال برق
 • استفاده در سازه های فولادی

مقایسه لوله مانیسمان با سایر لوله ها

همان گونه که گفته شد، از آن جایی که این محصول بدون درز می باشد از آن در شرایط ویژه مانند فشارهای عملیاتی بالا استفاده می شود. این در حالی است که سایر لوله ها مانند پلی اتیلن و یو پی وی سی بیش تر در سیستم های لوله کشی و تاسیسات مورد استفاده قرار می گیرند.

قیمت لوله مانیسمان

قیمت این محصول با توجه به روش های مختلف تولید و تجهیزاتی که برای ساخت آن مورد استفاده قرار می گیرد، متفاوت می باشد.

مدل لوله مانیسمانقیمتناریخ بروزرسانی
لوله گاز 1 اینچ مانیسمان رده چینی 202.439.600 ریال98/12/5
لوله گاز 3.4 اینچ مانیسمان رده 402.568.000 ریال98/12/5
لوله گاز 21.5 اینچ مانیسمان رده 403.852.000 ریال98/12/5
لوله گاز 1.2 اینچ مانیسمان رده 402.011.600 ریال98/12/5

نکات پایانی

با توجه به آن چه که در بالا به آن اشاره شد، لوله های مانیسمان با توجه به یکپارچگی و بدون درز بودنشان از مقاومت بالایی برخوردار هستند و استحکام آن ها در برابر تغییرات دمایی و خوردگی بالا است. همین امر سبب می شود عمر مفید این محصول بالا رود.