سنگ آنتیک در نمای داخلی و خارجی ساختمان

سنگ آنتیک در نمای داخلی و خارجی ساختمان

سنگ یکی از مصالح ساختمانی پر مصرف است که به دلیل دوام بسیار بالا و تنوع طرح و رنگ همیشه مورد استقبال قرار می گیرد. این متریال از طبیعت استخراج می شود و برای مصارفی نظیر نماکاری ساختمان، دکوراسیون داخلی، ساخت راه پله و …. کاربرد دارد. سنگ ها یا به صورت طبیعی و مستقیماً از طبیعت استخراج می شوند یا به صورت مصنوعی و از ترکیب سنگ طبیعی با سایر مواد تولید می گردند. در این نوشته از ساختمانچی قصد داریم به معرفی نوعی سنگ دکوراتیو که تاثیر بسزایی در زیبایی فضا می گذارد و اصولاً به عنوان دیوارپوش استفاده می شود بپردازیم. با ما همراه باشید.

سنگ آنتیک

سنگ آنتیک یکی از انواع سنگ ساختمانی است که از کنار هم قرار دادن خرده سنگ های تراورتن با مواد چسبنده ساخته می شود. سنگ های تراورتن به طور طبیعی و یا در حین فرآیند استخراج از معدن ممکن است شکسته و خرد شوند که این امر باعث می شود این خرده سنگ ها به عنوان ضایعات شناخته شوند. معماران و طراحان از این ضایعات در جهت زیباسازی نمای داخلی و بیرونی ساختمان، کفپوش ها، محوطه سازی اماکن تفریحی، باغ ها و ویلاها استفاده می کنند.

سنگ آنتیک در نمای داخلی و خارجی ساختمان

عوامل موثر در ایجاد ضایعات سنگ های تراورتن

 1. ایجاد شکاف و شیار در سنگ ها به دلیل عملیات انفجار معدن سنگ های استخراجی
 2. استفاده از اره های چند تیغه ای
 3. استفاده از دستگاه های سیم برش و دستگاه بلوک بر در حین برش سنگ تراورتن
 4. عدم استخراج سنگ ها در جهت عکس شیب طبقات
 5. عدم امتداد لایه های سنگ در موازات چین خوردگی

نکات مهم در استفاده از ضایعات سنگ های تراورتن 

 1. چند قطعه نازک از نمونه ضایعات تهیه و تاثیر پدیده آلتراسیون در آن ها آزمایش شود.
 2. سطح صیقلی سنگ باید از جهت زیبایی و قیمت گذاری مورد ارزشیابی قرار گیرد.
 3. ضایعات سنگ باید از نظر وجود درز، شکاف و وضعیت ميكروتكتونيكي مورد بررسی قرار گیرند.
 4. شرایط فنی برش مناسب باشد.
 5. حضور كاني‌هاي رسي و كوارتز در سنگ‌هاي آهكي با انجام آناليز كاني‌شناسي به ‌روش اشعه مجهول (x–Ray) در چند نمونه بارز آزمایش شود.
 6. ذخيره دپوي باطله ضايعات سنگ محاسبه و تعیین شود.

سنگ آنتیک در نمای داخلی و خارجی ساختمان

مزایای سنگ آنتیک

 1. سنگ های آنتیک نسبت به تغییرات محیطی، یخ زدگی، رطوبت، فشار، خراش، سائیدگی و آتش مقاوم هستند.
 2. این سنگ ها نسبت به سایر سنگ های طبیعی از وزن کمتری برخوردار هستند. به همین دلیل حمل آنها راحتتر می باشد.
 3. وجود تخلخل در سنگ های آنتیک امکان چسبندگی این سنگ ها به ملات را بالا برده و به همین دلیل میتوان آنها را بر روی هر نوع دیواری (گچی، سیمانی، سرامیکی و…) نصب نمود.
 4. سنگ های آنتیک در رنگ ها و طرح های متنوع عرضه می شوند و نصب آنها با چینش های متفاوت طبق سلیقه و طرح معماران انجام می پذیرد.
 5. این سنگ ها قابلیت نصب در اکثر مکانها را دارند از جمله آشپزخانه، تزئین دیوار شومینه، دیوار پذیرایی، محیط های خیس و مرطوب، مکان های تجاری و اداری، محوطه منزل، باغ، ویلا و…..
 6. قابلیت انعطاف پذیری سنگ های آنتیک بسیار بالاست و در مقایسه با سایر سنگ ها نرم تر می باشند.
 7. سنگ های آنتیک در برابر گرما مقاومت بالایی دارند، به همین دلیل است که اکثر طراحان دکوراسیون داخلی برای زیبا سازی فضای خارجی شومینه ها این نوع سنگ را پیشنهاد می دهند.
 8. در صورت آلوده شدن این سنگ ها توسط مواد آلاینده، به راحتی میتوان آنها را تمیز کرد.

معایب سنگ آنتیک

 1. عدم قابلیت رنگ پذیری
 2. امکان تجمع حشرات در بین بندهای سنگ آنتیک
 3. عدم استفاده از سنگ برای پوشش سقف
 4. عدم استفاده از سنگ انتیک در فضاهای قوسی شکل و دارای منحنی

سنگ آنتیک در نمای داخلی و خارجی ساختمان

کاربرد سنگ آنتیک

از سنگ آنتیک به عنوان دیوارپوش بین کابینتی، تزئین دیوار پشت تلویزیون، فضای بالای شومینه، نمای ساختمان، دیوار آشپزخانه، دیوار اماکن اداری و تجاری و … استفاده می شود. این سنگ ها به دلیل زیبایی فوق العاده نوعی سنگ دکوراتیو محسوب می شوند و حتی در مکان های مرطوب نیز قابل کاربرد هستند.

انواع سنگ آنتیک

سنگ های آنتیک به دو دسته سنگ طبیعی و سنگ مصنوعی تقسیم بندی می شوند:

سنگ آنتیک طبیعی

در ساخت سنگ های آنتیک از ضایعات سنگ گرانیت، تراکیت ،سینیت، دیاباز، دیوزیت، آنزریت و ازاکت استفاده نمی شود زیرا این نوع سنگ ها دارای سختی بسیار بالایی هستند و فرآیند برش و صیقل را با مشکل مواجه می کنند. به همین دلیل تنها ضایعات سنگ های تراورتن برای ساخت سنگ های آنتیک مناسب می باشند زیرا سختی پایین و قابلیت انعطاف پذیری بالای آن فرایند برش و ساب زدن را آسان نموده است.

سنگ آنتیک مصنوعی

سنگ های آنتیک مصنوعی در مقایسه با سنگ های آنتیک طبیعی نیازی به تخلخل برای چسبیدن به ملات ندارند زیرا در زمان قالب گیری تجهیزات ویژه ای به کار گرفته می شود تا از ریزش آنها بعد از چسباندن جلوگیری به عمل آید. بنابراین سنگ های آنتیک مصنوعی دارای مقاومت بسیار بالایی هستند و در قالب و سایزهای مختلف ساخته میشوند که نیاز به برشکاری و صیقل ندارند.سنگ آنتیک در نمای داخلی و خارجی ساختمان

خرید سنگ آنتیک

سنگ آنتیک دارای مزایای بسیاری است از جمله زیبایی فوق العاده، وزن سبک، طرح و رنگ متنوع، مقاومت بالا و … ، از این رو این سنگ از جمله سنگ هایی است که قیمت آن با توجه به این ویژگی ها از نظر اقتصادی مقرون بصرفه تر از سنگ های طبیعی با مقاومت پایین است. قیمت سنگ آنتیک به دلیل استفاده از چسب سنگ آنتیک و ملات گران تر از سنگ طبیعی است اما از آن جهت که این سنگ سال ها زیبایی و استحکام خود را حفظ می نماید می توان آن را سنگی مقرون بصرفه و ماندگار دانست. برای آگاهی از قیمت سنگ آنتیک با نصب می توانید به مراکز فروش سنگ آنتیک در سراسر کشور مراجعه کنید. این نوع سنگ در انواع طرح و رنگ در اختیار مشتریان قرار می گیرد و نیاز آن ها را برطرف می سازد. سنگ آنتیک مشهد از جمله سنگ های آنتیک است که قیمت آن را می توانید در سایت مشاهده کنید.

از مزایای این سنگ ها می توان به مقاومت در برابر شرایط محیطی، وزن کم، انعطاف پذیری بالا و شستشوی آسان اشاره کرد.

عدم قابلیت رنگ پذیری، امکان تجمع حشرات در بین درزهای سنگ و عدم امکان استفاده در فضای قوسی شکل از معایب این گونه سنگ ها می باشد.