کیان برنا

آموزش رویت

گریتینگ به شبکه توری مانندی گفته می شود که در آن عناصر فلزی به شکل طولی و عرضی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. گریتینگ به شکل صفحات مشبک فلزی می باشد.

این شبکه ها قابلیت عبور نور و هوا را داشته و به عنوان یکی از پرکاربردترین المان ها برای پوشش کف و ساختمان های شهری شناخته می شود.

از جمله کاربردهای گریتینگ می توان به استفاده از آن ها در شهرسازی، صنعت، ساخت سقف کاذب، به عنوان پوشش کف، پانل های حفاظتی، در پوش کانال های آب و غیره اشاره کرد. در ادامه این مطلب از ساختمانچی با ما همراه باشید و با انواع مختلف گریتینگ ها و کاربرد آن ها آشنا شوید.

انواع گریتینگ

گریتینگ ها بر اساس شکل ظاهری به سه دسته اسلات، مشبک و پانچ تقسیم بندی می شوند. این محصول از قسمت های متفاوتی تشکیل شده است که هر یک از آن ها وظیفه خاص خود را دارند. آن چه که در تولید آن ها حائز اهمیت می باشد، رعایت استانداردهای لازم در این زمینه می باشد.

اجزای تشکیل دهنده گریتینگ

همان گونه که اشاره شد، گریتینگ ها از اجزای متفاوتی تشکیل می شوند که از جمله می توان به تسمه باربر، رابط، نگهدارنده و چشمه یا مش بند اشاره کرد. در ادامه به بیان توضیحات تکمیلی در مورد هر یک می پردازیم.

تسمه باربر

یکی از مهم ترین بخش های تشکیل دهنده گریتینگ ها تسمه باربر می باشد. این قسمت بر میزان مقاومت کشش و باربری شبکه تاثیرگذار می باشد. محل نصب و نوع تسمه ها با توجه به نوع استفاده آن و بنا بر درخواست مشتری می تواند متفاوت باشد.

آن چه که بر میزان استحکام گریتینگ ها تاثیرگذار می باشد، ارتفاع، ضخامت و طول تسمه می باشد. این فرآیند به این شکل می باشد که در صورتی که ضخامت و ارتفاع تسمه افزایش پیدا کند، استحکام گریتینگ نیز بالا می رود و در صورتی که طول تسمه بلند شود، مقاومت آن کاهش می یابد.

رابط

برای جلوگیری از تغییر شکل هندسی شبکه گریتینگ از رابط استفاده می شود. رابط و تسمه به صورت عمودی بر یکدیگر متصل می شوند. وظیفه این قسمت تنها حفظ شکل ظاهری گریتینگ می باشد و ضخامت و فاصله بین آن ها در میزان مقاومت شبکه تاثیرگذار نمی باشد.

نگهدارنده

وظیفه نگهدارنده ها ثابت نگه داشتن تسمه بوده و تاثیری در توان باربری شبکه ندارند. نگهدارنده ها شکل های مختلفی دارند و می توانند به شکل میلگرد، تسمه و نیم تسمه باشند.

بخوانید!  انواع سازه های فلزی و ویژگی های آن ها

چشمه

چشمه یا مش بند، فاصله بین تسمه های باربر و رابط ها را تشکیل می دهد. به طور کلی هرچه فاصله بین تسمه های باربر کم تر باشد، استحکام شبکه نیز بیش تر می شود.

آن چه که بر تعیین میزان فواصل تاثیرگذار می باشد، در نظر گرفتن میزان استحکام شبکه می باشد. چشمه یا مش بندی می تواند در وزن گریتینگ ها نیز تاثیرگذار باشد.

جنس گریتینگ

گریتینگ ها بر اساس جنس متریال به کار رفته در ساخت آن ها به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

گریتینگ فلزی

در ساخت گریتینگ های فلزی از گالوانیزه، فولاد، چدن و غیره استفاده می شود. در تولید این مدل گریتینگ، تسمه های فلزی فولادی به کار گرفته می شود. این مدل گریتینگ در سه دسته دست ساز، نیمه اتوماتیک و اتوماتیک قرار می گیرد.

گریتینگ غیر فلزی

در ساخت گریتینگ های غیر فلزی از کامپوزیت، فایبر گلاس، UPVC، پلی پروپیلن و غیره استفاده می شود. گریتینگ های غیر فلزی برای استفاده در سالن های جوشکاری مناسب نیستند.

مقاومت این گونه گریتینگ ها به استانداردهای صورت گرفته در ساخت آن ها بستگی دارد. بد نیست بدانید غیر فلزی بودن گریتینگ ها دلیلی بر کم تر بودن استحکام آن ها نسبت به گریتینگ های فلزی نیست.

انواع گریتینگ

دسته بندی گریتینگ بر اساس ساختار

اگر بخواهیم گریتینگ ها را بر اساس ساختار دسته بندی کنیم، آن ها در سه دسته تقسیم بندی می شوند:

  • گریتینگ تسمه در تسمه
  • گریتینگ تسمه در نیم تسمه
  • گریتینگ تسمه در میلگرد

کاربرد گریتینگ

کاربرد گریتینگ ها با توجه به مکان و نوع استفاده از آن ها متفاوت می باشد. از جمله کاربردهای گریتینگ ها می توان به استفاده از آن ها به عنوان کفپوش مکان های عملیاتی و در جهت انجام عبور و مرور، استفاده به عنوان تهویه هوا، نورگیر و غیره، استفاده در پله های اضطراری به عنوان کفپوش و به کارگیری آن ها در ساخت فیلتر جریان آب و یا به عنوان درپوش کانال آب اشاره کرد.

از آن جایی که گریتینگ ها به شکل شبکه ای هستند، امکان عبور نور و هوا از میان شبکه های آن ها وجود دارد. روش تولید شبکه گریتینگ ها به دو شکل سنتی و مدرن صورت می گیرد.

آن چه که باعث ایجاد تفاوت میان این دو روش می شود، نحوه اتصال تسمه به نگهدارنده می باشد. در روش سنتی برای اتصال نگهدارنده ها و باربر، شیارهایی بر روی سطح ایجاد می کنند و پس از آن نگهدارنده ها در قسمت مشخص شده قرار می گیرند.

بخوانید!  مانسارد، سقف شیروانی چهار ترک

از معایب استفاده از این روش می توان به بالا بودن خطای انسانی در طی انجام اتصال و در نتیجه کاهش توان تسمه باربری اشاره کرد.

از دیگر معایب انجام این کار به روش سنتی می توان به بازدهی کم تر آن ها نسبت به روش مدرن و کیفیت پایین تر نسبت به روش مدرن اشاره کرد. در روش مدرن که با نام الکتروفورج شناخته می شود، مزیت هایی نسبت به روش سنتی وجود دارد.

از جمله مزیت های روش الکتوفورج می توان به ایجاد استحکام بالاتر و وزن کم تر اشاره کرد. آن چه که در این روش باید مد نظر قرار گیرد، استفاده از مواد اولیه با کیفیت می باشد. هم چنین ضخامت و ابعاد نیز باید کاملا یکسان باشند.

کلام پایانی

آن چه در این نوشته از ساختمانچی مورد بحث و بررسی قرار گرفت، ارائه نکاتی در خصوص انواع گریتینگ، جنس و کاربرد آن ها می باشد.

امیدواریم با مطالعه این نوشته به اطلاعات ارزنده ای در این خصوص دست یافته باشید. در صورت تمایل نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در مورد این موضوع با ما اهالی ساختمانچی در میان بگذارید.

سوالات متداول

گریتینگ چیست؟

به شبکه توری مانندی که در آن عناصر فلزی به شکل طولی و عرضی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند، گریتینگ می گویند. گریتینگ به شکل صفحات مشبک فلزی می باشد. این شبکه ها قابلیت عبور نور و هوا را داشته و به عنوان یکی از پرکاربردترین المان ها برای پوشش کف و ساختمان های شهری شناخته می شود.

کاربرد گریتینگ چیست؟

کفپوش مکان های عملیاتی، استفاده به عنوان تهویه هوا، نورگیر، استفاده در پله های اضطراری به عنوان کفپوش و به کارگیری آن ها در ساخت فیلتر جریان آب و یا به عنوان درپوش کانال آب.

جنس گریتینگ ها چیست؟

گریتینگ ها به صورت فلزی و غیر فلزی ساخته می شوند. گریتینگ های کامپوزیت، فایبر گلاس، UPVC و پلی پروپیلن از انواع غیر فلزی و گریتینگ های گالوانیزه، فولاد و چدن از انواع فلزی محسوب می شوند.

انواع گریتینگ ها چه نام دارند؟

گریتینگ ها بر اساس شکل ظاهری به سه دسته اسلات، مشبک و پانچ تقسیم بندی می شوند.