آموزش رویت

ساختمانچی

کرکره برقی نمونه ای از درب هایی است که از آن ها برای مغازه ها، مجتمع های تجاری و درب پارکینگ استفاده می شود. ویژگی ها و مزایا این گونه درب ها باعث جلب توجه بسیاری از افراد می شود و آن ها را به استفاده از این مدل درب سوق می دهد.

آن چه که در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بیان آن خواهیم پرداخت، معرفی کرکره های برقی و آشنایی با مزایا و معایب آن ها می باشد. در ادامه با ما همراه باشید.

ویژگی های کرکره برقی

همان گونه که در بالا نیز اشاره شد، این گونه درب ها کاربردهای متنوعی دارند و از آن به عنوان درب پارکینگ منازل، درب فروشگاه ها و مجتمع های تجاری استفاده می شود.

آن چه که باعث محبوبیت کرکره های اتوماتیک شده است، باز و بسته‌شدن این گونه درب ها با استفاده از ریموت کنترل می باشد. این امکان نیز وجود دارد که به صورت دستی نسبت به بالا و پایین کردن آن اقدام کرد.

در ساخت این کرکره ها از تیغه های مخصوص، موتور و سایر تجهیزات استفاده می شود و به طور کلی می توان گفت تفاوت آن ها در نوع تیغه ها و موتور می باشد.

برای مثال موتورهایی که در انواع قدیمی تر این محصول مورد استفاده قرار می گرفتند، دارای صدای زیاد و جنس تیغه های آن ها نیز ضعیف تر بوده است. برای برطرف کردن این مشکل تیغه های آلومینیومی یا فولادی جایگزین تیغه های قدیمی تر شدند.

کرکره اتوماتیک

انواع تیغه کرکره برقی

در ساخت این محصول از تیغه هایی با جنس های مختلف استفاده می شود که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تیغه های آلومینیوم

تیغه های آلومینیومی از بیلت آلومینیوم تولید می شوند. این تیغه ها ضد خش و سبک هستند و و برای اماکنی که میزان تردد بالاست مانند سوله ها، مغازه ها و مکان های صنعتی مناسب می باشند.

تیغه های آلومینیومی نمونه ای از پرفروش ترین و رایج ترین انواع تیغه هایی است که در ساخت این گونه کرکره ها مورد استفاده قرار می گیرند.

تیغه های پلی کربنات

این تیغه ها که به نام تیغه شفاف نیز معروف می باشد به دلیل مقاومت بالایی که دارد بیشتر در مکان های امنیتی مورد استفاده قرار می گیرد. این تیغه ها ضد زنگ، ضد خش و ضد آتش سوزی می باشند و دارای رنگ های متنوعی می باشند. به دلیل متریال با کیفیتی که در ساخت این نوع تیغه ها بکار رفته، قیمت های بالاتری نسبت به سایر تیغه ها دارد.

تیغه های گالوانیزه فوم دار

تیغه های گالوانیزه از استحکام بیشتری نسبت به تیغه های آلومینیومی برخوردار هستند. این گونه تیغه ها برخلاف تیغه های الومینیومی، ضدخش نیستند و در صورت خراشیدگی، احتمال زنگ زدگی آن وجود دارد.

کیفیت این تیغه ها به نوع ساخت و رنگی که در آن بکار رفته بستگی دارد و بیشتر در ساختمان های مسکونی و پارکینگ ها از این نوع تیغه استفاده می شود.

پنجره کرکره ای

انواع موتور کرکره برقی

یکی دیگر از فاکتورهای مهمی که در ساخت این محصول باید به آن توجه کرد، موتور کرکره برقی می باشد. آن چه که در انتخاب موتور مناسب برای محصول مهم است، وزن، عرض، تعداد دفعات باز و بسته‌شدن و کاربرد کرکره اتوماتیک می باشد.

با توجه به این موارد می توان موتوری با قدرت مناسب انتخاب و در ساخت این درب ها مورد استفاده قرار داد. به طور کلی موتورهایی که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرند در سه دسته قرار دارند:

 • موتور توبلار
 • موتور ساید
 • موتور سانترال

1. موتور توبلار

این گونه موتورها که از آن ها در ساخت کرکره های برقی استفاده می شود، در دو نوع سنگین صنعتی و سبک موجود می باشند.

انواع سنگین صنعتی این محصول بیشتر برای انواع درب کرکره ای که تیغه آن ها عریض بوده و باز و بسته شدن آن ها بیشتر صورت می گیرد، استفاده می شود. انواع سبک موتور توبلار نیز برای تیغه هایی با عرض کم و مکان هایی که تردد بالایی ندارد، مناسب می باشد.

بخوانید!  مقررات ایمنی در ساختمان سازی

مزایا موتور توبلار

 • این نوع موتور با قرار گرفتن در درون رول کرکره فضای کم تری اشغال می کند.
 • قیمت آن نسبت به سایر نمونه ها ارزان تر می باشد.
 • برای مکان های کوچک مناسب است.
 • درب هایی که از این موتور در آن ها استفاده می شود، دارای ظاهر زیباتری می باشند.

معایب موتور توبلار

 • این گونه موتورها برای کرکره هایی که وزن زیادی دارند، مناسب نیست.
 • در صورت آسیب دیدن موتور و برای دسترسی به آن باید کل کرکره برقی باز شود.
 • این گونه موتورها فاقد سیستم پاراشوت هستند و در صورتی که گیربکس آن آسیب ببیند، امکان سقوط آن وجود دارد.
 • تعمیرات این گونه موتورها زمان بر می باشد.

2. موتور ساید

از آن جایی که این موتور در سمت راست یا چپ قرار می گیرد، با نام موتور ساید شناخته می شود. از این محصول برای ساخت کرکره های برقی که میزان تردد در محیط بالا است، دهانه عریض و ارتفاع زیاد باشد، استفاده می شود.

مزایا موتور ساید

 • دارای سیستم پاراشوت است و در صورت نقص فنی از سقوط درب جلوگیری می کند.
 • این موتور محدودیت وزنی ندارد و پرقدرت می باشد.
 • این محصول بی صدا است.
 • موتور ساید دارای یک باتری بک آپ می باشد که در زمان قطعی برق می تواند چندین مرتبه کرکره را باز و بسته کند.
 • نصب این موتور در بیرون از محور کرکره بوده و همین امر سبب می شود تحت فشار کمتری قرار گیرد و در نتیجه طول عمر بیشتری داشته باشد.

معایب موتور ساید

 • ابعاد این موتورها 2 برابر موتور توبلار می باشد.
 • قیمت آن نسبت به نمونه های توبلار بالاتر است.
 • سرعت باز و بسته شدن آن ها نسبت به موتورهای توبلار پایین تر می باشد.

3. موتور سانترال

این گونه موتورها برای درب هایی با وزن متوسط مورد استفاده قرار می گیرند و دلیل نام گذاری آن ها نیز قرار گرفتن در مرکز کرکره می باشد.

این موتورها دارای حرکت سریع و روانی هستند و می توان گفت تنها موتوری می باشد، که می توان آن را بر روی کرکره های قدیمی نیز نصب کرد. موتور سانترال از توانایی جا به جایی درب هایی با وزن 150 تا 500 کیلوگرم برخوردار می باشد.

کرکره برقی زیبا

ریل در کرکره برقی

ریل ها اجزائی از کرکره برقی هستند که به حرکت تیغه ها کمک می کنند. این ریل ها در دو نوع آهنی و آلومینیومی موجود می باشند. استفاده از ریل ها به دو منظور صورت می گیرد. یکی از وظایف ریل ها هدایت کرکره در جهت حرکت و دیگری تثبیت کننده آن به منظور عدم حرکت می باشد.

مزایا استفاده از کرکره برقی

صدای کم

یکی از مهم ترین ویژگی این محصول صدای کم آن در هنگام باز و بسته‌شدن می باشد. هرچه این محصول از کیفیت بالاتری برخوردار باشد، صدای کم تری تولید می کند.

عدم نیاز به فضای زیاد

این گونه کرکره ها برای نصب نیاز به فضای زیادی ندارد و می توان آن را در حداقل فضا نصب کرد. میزان اشغال فضا توسط این گونه کرکره ها تا حدی به جک های آن نیز بستگی دارد.

ضد سرقت بودن

این محصول ضد سرقت است و امکان بازکردن آن ها با دست وجود ندارد. این گونه درب ها توسط ریموت کنترل باز می شوند و از لحاظ امنیت برای ساختمان های تجاری و مسکونی بسیار مناسب می باشند.

کرکره برقی پارکینگ

امروزه در اکثر پارکینگ ها از کرکره برقی استفاده می شود. نکته حائز اهمیت این است که باید از کرکره ای استفاده کنید که موتوری قوی داشته باشد و بتواند پاسخگوی تردد ماشین های ساختمان باشد.

بخوانید!  معرفی انواع پله پیش ساخته[استیل،چوبی و شیشه ای]

برای کرکره برقی ساختمان هایی با 4 واحد یا بیشتر بهتر است از موتور ساید پر قدرت و سیم پیچ مس استفاده کرد تا تردد بالای خودروها سبب از کار افتادن موتور نشود.

دغدغه دیگری که اهالی ساختمان ها با کرکره برقی دارند، میزان صدا آن می باشد. برای این که کرکره ای بی صدا یا کم صدا داشته باشید به شما توصیه می کنیم از تیغه های آلومینیومی قوس دار کم صدا استفاده کنید.

حتی می توانید در ساختمان هایی که حساسیت صدا بسیار بالاست، تیغه های بی صدا غضروف دار را بکار ببرید. تیغه های غضروف دار به گونه ای طراحی شده‌اند که بین دو تیغه، یک لایه پلاستیک نرم غضروف مانند قرار می گیرد تا مانع از استهکاک و ایجاد صدا گردد.

کرکره پارکینگ

کرکره برقی فروشگاه ها

کرکره برقی هایی که در فروشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند، علاوه بر استحکام و امنیت، باید از زیبایی و جذابیت نیز برخوردار باشند.

این کرکره ها در فروشگاه ها به منظور جلوگیری از سرقت بکارگرفته می شود، بنابراین تیغه های مورد استفاده در آن ها باید از نوع سنگین و مقاوم باشد. برای فروشگاه ها بهتر است از قفل های برقی یا نیمه اتوماتیک استفاده کنید.

در این مکان ها از هر سه نوع موتوری که در بالا ذکر کردیم می توانید استفاده کنید. نکته حائز اهمیت دیگر در کرکره های فروشگاه ها زیبایی تیغه ها می باشد.

بهترین گزینه برای زیبایی، تیغه های شفاف پلی کربنات می باشد که قیمت بالایی دارد. مزیت این تیغه ها این است که حتی در زمان تعطیلی فروشگاه، ویترین آن قابل مشاهده می باشد.

مزایای استفاده از کرکره برقی

 • عمر بالا
 • زیبایی و تنوع محصولات
 • استفاده از نیروی الکتریکی به جای انسانی
 • تعمیر آسان
 • مناسب با شرایط آب و هوایی مختلف
 • کاهش آلودگی صوتی
 • قیمت مناسب
 • استفاده آسان
 • عدم زنگ زدگی
کرکره برقی سفید

لوازم جانبی کرکره برقی

کرکره برقی دارای یکسری لوازم جانبی از جمله اندکپ، کاور بالای کرکره، جاقفلی، قوطی، فلاشرها، لاستیک انتهای تیغه، چشمی ها، کیس تیغه ها، ریموت و رسیور، پایه ستاره ای شکل، بردها، آداپتور ابتدا و انتهای موتور و موئی داخل ریل، می باشد.

نکات نگهداری از کرکره برقی

 • از کار کردن با موتور بیشتر از سه بار پشت سر هم خودداری کنید.
 • از باز و بسته شدن کرکره ها به صورت نیمه تمام جلوگیری کنید.
 • ریموت کنترل را در زیر تابش نور خورشید و یا شرایط جوی مختلف قرار ندهید.
 • شستشوی کرکره برقی باید به گونه ای انجام شود که آب به قسمت موتور و رسیور نرسد.
 • نباید وزن اضافی به کرکره وارد کنید.
 • در مسیر حرکت رول نباید مانعی وجود داشته باشد.
 • کرکره های برقی سالی یکبار یا دوبار باید گریس کاری شوند. کرکره های بلبرینگی نیازی به گریس کاری ندارند.

مراکز خرید کرکره برقی

کرکره برقی را در مراکز خرید متعددی می توانید تهیه کنید. در اصفهان این محصول را می توان در خیابان آراسته، خیابان پروین پل سرهنگ، خیابان شهید واقفی و خیابان وحدت تهیه نمود.

همچنین مراکز خرید بسیار زیادی در تهران وجود دارد، از جمله خیابان نعمتی، بلوار میرداماد، میدان رسالت خیابان ولیعصر، یوسف آباد و خیابان شهید جهان آرا، شما می توانید برای خرید کرکره برقی به این محل ها مراجعه کنید.

مدل کرکره برقی

کلام آخر

ما در این نوشته به بررسی کرکره برقی، انواع و ویژگی های آن پرداختیم. همانطور که گفتیم کرکره برقی مزایای بسیار زیادی داشته و علاوه بر طول عمر بالا، سبب امنیت محیط کار و منزل ما می شود.

امیدواریم این مطلب اطلاعات مفیدی را در مورد این محصول به شما کاربران گرامی ارائه داده باشد. نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در مورد موضوع کرکره برقی با اهالی ساختمانچی در میان بگذارید.