کیان برنا

آموزش رویت

کارتن پلاست از جمله موادی است که استفاده های زیادی در صنایع مختلف دارد. حال سوال این جاست که کارتن پلاست چیست و چه ویژگی هایی آن را به متریالی مناسب برای استفاده در صنایع مختلف تبدیل کرده است؟

آن چه که در تولید کارتن پلاست به کار می رود، مواد اولیه پلی پروپیلن می باشد. کارتن پلاست را می توان از جمله مواد دوستدار طبیعت و قابل بازیافت در نظر گرفت. با این مقدمه در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بیان نکات بیش تر در این زمینه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

کارتن پلاست چیست؟

همان گونه که در بالا اشاره شد، کارتن پلاست از جمله مواد دوستدار محیط زیست بوده که در تولید آن از مواد اولیه پلی پروپیلن استفاده می شود. روشی که از آن برای تولید این محصول استفاده می شود، اکستروژن نام دارد.

در این روش دو ورقه مسطح خارجی که با نام فیلم شناخته می شوند، توسط صفحات باریک عمودی به صورت موازی به یکدیگر متصل می شوند.

کارتن پلاست با نام های دیگری هم چون شیت پلاست، پلاست شیت، پلاست پک، هالوپرفیل شیت و کروگیت پلاستیک شیت نیز شناخته می شود. استفاده از این محصول در صنایع مختلف به چشم می خورد.

کارتن پلاست

ویژگی کارتن پلاست

ورق های کارتن پلاست دارای ویژگی های منحصر بفردی هستند که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کارتن پلاست در برابر ضربه بسیار مقاوم می باشد.
 • میزان تحمل تغییرات دمایی کارتن پلاست بین منفی 30 تا 80 درجه سانتی گراد می باشد.
 • از این ورق ها می توان به عنوان عایق صوتی و حرارتی استفاده کرد.
 • کارتن پلاست از قابلیت چاپ برخوردار می باشد. روشی که از آن برای چاپ بر روی کارتن پلاست استفاده می شود، سیلک اسکرین می باشد. این روش از ماندگاری بالایی برخوردار است، از این رو این محصول را به نمونه ای مناسب در ساخت تابلوهای تبلیغاتی و استندها تبدیل کرده است.
 • این ورق ها از قابلیت انعطاف پذیری بالایی برخوردار می باشند.
 • ورق های کارتن پلاست قابل شستشو می باشند.
 • از ویژگی های منحصر بفرد این گونه ورق ها می توان به بهداشتی و غیر سمی بودن آن ها اشاره کرد.
 • ورق های کارتن پلاست بسیار سبک بوده و همین امر استفاده از آن ها را آسان می کند.
 • ورق های کارتن پلاست بدون بو می باشند.
 • این ورق ها ضد آب و رطوبت هستند.
 • ورق های کارتن پلاست ضد اشتعال بوده و در هنگام بروز حادثه، آتش نمی گیرند، بلکه ذوب می شوند. همین امر می تواند از گسترش آتش سوزی ممانعت به عمل آورد.
 • در برخی از نمونه های این ورق ها از مواد مخصوصی به منظور مقاومت در برابر اشعه UV به کاررفته است که مانع از عبور اشعه ماوراء بنفش می شود و مقاومت آن را در برابر تابش نور خورشید افزایش می دهد.
کاربرد کارتن پلاست

کاربرد کارتن پلاست

کارتن پلاست در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال می توان از این محصول در صنایعی هم چون ساختمان سازی، کشاورزی، چاپ و تبلیغات، خودروسازی، لوازم خانگی، قالب بندی ساختمان و بلوک سقفی، معماری داخلی، سوله سازی، ماکت سازی و ساخت لوکیشن های فیلم برداری اشاره کرد.

استفاده از این محصول در ساختمان سازی در مواردی هم چون سقف کاذب، دیوار کاذب و پارتیشن بندی صورت می گیرد.

استفاده از کارتن پلاست

مزایا کارتن پلاست در صنایع مختلف

 • از موارد استفاده از کارتن پلاست که در بالا به آن اشاره شد، صنعت کشاورزی می باشد. از مزایا استفاده از این محصول در صنعت کشاورزی می توان به سهولت و سرعت بالا در اجرا، عمر مفید طولانی، حفظ دما و رطوبت خاک و به واسطه آن بالا رفتن عمر درختان، صرفه اقتصادی، مقاومت بالا در برابر تغییرات دمایی، امکان نگه داشتن نور گلخانه در حالت مطلوب، امکان سفارش ساخت نمونه های مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش، دارا بودن خاصیت نانو و ضد قارچ بودن، امکان استفاده مجدد از این محصول و غیره اشاره کرد. نمونه ای از مصارف استفاده از این محصول در صنعت کشاورزی، محافظت از نهال، ساخت گلخانه و ساخت کانال های آبی می باشد.
 • صنعت بسته بندی، نمونه ای از صنایعی است که استفاده از کارتن پلاست در آن به وفور به چشم می خورد. ضد آب و رطوبت بودن ورق های کارتن پلاست، مقاومت بالا در برابر ضربه، قابلیت چاپ، وزن سبک، مقاومت بالا در برابر مواد شوینده و مواد اسیدی، قابلیت بازیافت، عدم اشتعال پذیری و مطابقت آن ها با استانداردهای جهانی در جهت بسته بندی محصولات از دلایل استفاده از این محصول در صنایع بسته بندی به شمار می رود.
 • از آن جایی که کارتن پلاست از قابلیت چاپ برخوردار می باشد، استفاده از آن در صنعت چاپ و تبلیغات نیز به وفور به چشم می خورد. علاوه بر آن، ضد آب بودن، مقاومت بالا در برابر تغییرات آب و هوایی، مقاومت در برابر ضربه و فشار، دوام بالای رنگ بر روی ورق های کارتن پلاست، عدم اشتعال پذیری و مهم تر از همه مقرون به صرفه بودن آن ها از نظر اقتصادی، آن را به متریالی مناسب برای استفاده در این صنعت تبدیل کرده است.
 • همان گونه که در بالا اشاره شد، از کارتن پلاست در صنعت خودرو نیز استفاده می شود. صرفه اقتصادی، وزن سبک و مقاومت بالا در برابر ضربه، عدم اشتعال پذیری، ضد سایش و خوردگی، عملکرد خوب به عنوان عایق صوتی، امکان هدایت جریان الکتریسیته ساکن و ضد آب و رطوبت بودن آن، این محصول را به متریالی مناسب برای استفاده در صنعت خودرو تبدیل کرده است. از جمله موارد کاربرد این محصول در صنعت خودرو می توان به استفاده از آن به عنوان کفی صندوق عقب خودرو، جدا کننده صندوق از اتاق و غیره اشاره کرد.
 • صنعت لوازم خانگی نیز از مواردی است که از کارتن پلاست در آن استفاده می شود. از جمله مزایا استفاده از کارتن پلاست در این صنعت می توان به وزن سبک و بی بو بودن، طول عمر بالا، مقاومت در برابر ضربه، غیر سمی بودن و عایق حرارتی بودن آن که باعث کاهش مصرف انرژی می شود، اشاره کرد. استفاده از این محصول در صنعت لوازم خانگی در کفی یخچال و فریزر، محافظ اجاق گاز و کولرهای آبی به چشم می خورد.
 • از جمله مزایای استفاده از کارتن پلاست در صنعت ساختمان می توان به مواردی هم چون امکان برش آسان، عمر مفید بالا، عدم چسبندگی سیمان و بتن به آن ها، دارابودن سطح صاف و صیقلی، قابلیت شستشو، عدم جذب رطوبت و در نتیجه افزایش استحکام بتن، سبک سازی سازه و افزایش مقاومت ساختمان در برابر زلزله و… اشاره کرد.
کارتن پلاست چیست؟

خصوصیات فنی کارتن پلاست

 • وزن: وزن کارتن پلاست برحسب گرم بر متر مربع محاسبه می شود. هر چه گرماژ این محصول برحسب مترمربع بیشتر باشد، استحکام و مقاومت آن نیز بیشتر خواهد بود. معمولا وزن این محصول بین 800 تا 3000 گرم بر متر مربع می باشد.
 • ضخامت: محصولات کارتن پلاست معمولا با ضخامت های بین 2 تا 13 میلی متر و براساس نیاز مشتری تولید می شوند.
 • رنگ: رنگ کارتن پلاست محدودیتی ندارد و به سلیقه و انتخاب مشتریان بستگی دارد. تولیدکنندگان با توجه به این موضوع، رنگ مورد علاقه و ایده آل آن ها را تهیه می کنند.
 • اندازه: رول های کارتن پلاست در اندازه های مختلف و بنا به سفارش مشتریان طراحی و تولید می شوند. عرض این محصول حداکثر 210 سانتی متر است اما طول آن هیچ محدودیتی ندارد.
 • آنتی UV: کارتن پلاست ها را با یک لایه محافظ در برابر پرتوهای یو وی یا همان اشعه فرابنفش تولید می کنند که این لایه سبب افزایش طول عمر ورق ها و طرح های چاپی می شود.
 • انعطاف پذیری: انعطاف پذیری امری بسیار مهم در تولید این محصول بشمار می آید. برای رسیدن به این هدف، بار الکتریکی ورق ها را تخلیه می کنند و پس از چربی گیری، آن را برای چاپ طرح حاضر می سازند.
 • آنتی استاتیک: آنتی استاتیک کردن کارتن پلاست این امکان را ایجاد می کند تا خیال مشتری از تخلیه بارالکتریکی ساکن در کارتن پلاست راحت باشد. از علت های اصلی و مهم در آسیب دیدگی این محصول، تخلیه بارالکتریکی ساکن می باشد که گاهی اوقات نیز سبب بروز خسارت در حمل و نقل کالاهای الکترونیکی نیز می گردد. نشستن گرد و غبار بر روی سطح کارتن پلاست نیز از دیگر مشکلات تخلیه بارالکتریکی ساکن محسوب می شود.
خصوصیات کارتن پلاست

مراکز خرید و فروشگاه های عرضه کننده کارتن پلاست

مراکز و فورشگاه های متعددی در سراسر ایران وجود دارند که این محصول را عرضه می کنند. در این بخش قصد داریم تعدادی از خیابان های مهمی که این فروشگاه ها در آن قرار دارند را معرفی کنیم. شما می توانید با مراجعه به این محل ها، کارتن پلاست موردنظر خود را سفارش و خریداری نمایید.

بخوانید!  انتخاب بهترین سنگ راه پله

کارتن پلاست تهران

در تهران برای سفارش و خرید کارتن پلاست می توانید به خیابان قزوین خیابان شهید حسنی، احمدآباد مستوفی خیابان ولیعصر شمالی، تهران نو خیابان دماوند، اتوبان آزادگان بازار آهن مکان فاز 6 و تهرانپارس شرقی ابتدای بلوار احسان، مراجعه فرمایید.

کارتن پلاست اصفهان

در اصفهان برای تهیه این محصول می توانید به چهارباغ بالا خیابان شریعتی، خیابان معراج، خیابان ارتش، خیابان جی خیابان لاهور ابتدا خیابان مفتح، خیابان کاوه پل چمران قبل از برج کاوه، مراجعه فرمایید.

کارتن پلاست شیراز

در شیراز نیز مراکزی برای خرید کارتن پلاست وجود دارند که از جمله می توانید به چهارراه گمرک ابتدای مشیر غربی مجتمع بابک و چهار راه ادبیات بلوار چهل مقام بین کوچه 10 و 12 مراجعه فرمایید.

کلام آخر

ما در این نوشته به بررسی محصولی پرکاربرد به نام کارتن پلاست پرداختیم که کارایی بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد. کارتن پلاست محصولی سبک وزن است و سهولت در نصب و مقاومت بالا آن در برابر دما زیاد سبب می شود تا محبوبیت زیادی در بین مردم پیدا کند.

همانطور که گفتیم از کارتن پلاست در صنایع مختلفی چون صنعت ساختمان، خودرو، کشاورزی و لوازم خانگی استفاده های زیادی می شود.

امیدواریم این نوشته از ساختمانچی توانسته باشد اطلاعات مورد نیاز شما کاربران گرامی را فراهم آورده باشد. نقطه نظرات خود را در مورد این مطلب با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

در ساخت کارتن پلاست از چه موادی استفاده می شود؟

در ساخت کارتن پلاست از مواد اولیه پلی پروپیلن استفاده می شود.

کاربرد کارتن پلاست چیست؟
بخوانید!  ایمن سازی وسایل و اثاثیه منزل در برابر وقوع زلزله

از کارتن پلاست در صنایعی هم چون ساختمان سازی، کشاورزی، بسته بندی، چاپ و تبلیغات، خودروسازی و مواد غذایی استفاده می شود.

از چه روشی برای تولید کارتن پلاست استفاده می شود؟

روشی که برای ساخت کارتن پلاست مورد استفاده قرار می گیرد، اکستروژن نامیده می شود.