کیان برنا

آموزش رویت

آیا می دانید پوشش نانو چیست و امروزه از آن ها به چه منظوری استفاده می شود؟ امروزه علم نانو پیشرفت های چشمگیری در کلیه ابعاد داشته و در سطوح گسترده ای به آن پرداخته می شود.

یکی از زمینه هایی که علم نانو توانسته در آن دخل و تصرف داشته باشد، پوشش نانو می باشد. امروزه کاربرد پوشش نانو در ساختمان سازی بیش تر از هر زمان دیگری به چشم می خورد.

آن چه که در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بیان آن خواهیم پرداخت، ارائه نکات لازم و جامع در زمینه پوشش نانو یا نانو پوشش می باشد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

پوشش نانو چیست؟

پوشش نانو نمونه ای از مهم ترین دستاوردهای علم نانو می باشد که در سطوح مختلف ساختمان سازی مانند سطوح سیمانی، بتنی، آجری، سنگی، کاشی و غیره به چشم می خورد. استفاده از پوشش نانو در سطوح موارد ذکر شده صورت می گیرد.

استفاده از این پوشش در تقویت سطوح سازه، خود تعمیر شوندگی و خود تمیز کنندگی سطوح مختلف کاربرد داشته و از آن ها در برابر حرارت و اشعه ماورا بنفش محافظت می کند.

از دیگر موارد کاربرد پوشش نانو می توان به غیر قابل نفوذپذیر بودن آن ها در برابر باکتری ها و هم چنین صرفه جویی در مصرف انرژی اشاره کرد. آن چه که در ساختمان سازی حائز اهمیت می باشد و باید به آن پرداخته شود، حفاظت نمای خارجی ساختمان می باشد.

برای مثال سنگ و آجر نمونه ای از پزکاربردترین مصالح ساختمانی در ساخت نمای ساختمان می باشند. از این رو حفاظت از آن ها در برابر شرایط محیطی از نکات مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید.

استفاده از پوشش نانو برای سنگ و پوشش نانو آجرنما می تواند از آسیب دیدگی آن ها جلوگیری به عمل آورد. استفاده از این پوشش نه تنها از سطوح خارجی در برابر رطوبت و بارش جلوگیری به عمل می آورد بلکه از کثیف شدن و فرسودگی آن جلوگیری به عمل می آورد.

استفاده از پوشش نانو در بسیاری از مصالح ساختمانی سنتی نیز امکان پذیرمی باشد. به کارگیری این ویژگی می تواند در احیای بناهای تاریخی و جلوگیری از آسیب دیدگی آن ها موثر واقع شود.

بخوانید!  انواع سایبان، کاربرد، مزایا و معایب

برای مثال استفاده از پوشش نانو بر روی مصالحی هم چون کاشی های معرق و سایر مصالحی که در ساخت ابنیه های تاریخی مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند در بازیابی حالت طبیعی آن ها کمک کرده و مقاومت آن ها در برابر شرایط محیطی را بالا ببرد.

تا به این جا به این نکته پی بردیم که استفاده از پوشش نانو نمای ساختمان تا چه اندازه می تواند در حفظ نمای خارجی ساختمان موثر واقع شود.

نمونه ای از نانو پوشش ها که می توان از آن در ساختمان سازی استفاده کرد، رنگ نانو می باشد. رنگ نانو به حلال دیگری نیاز نداشته و اجرای آن سریع صورت می گیرد.

 

پوشش نانو

انواع نانو پوشش

نانو پوشش ها به سه دسته تقسیم بندی می شوند:

  • نانو ذرات چسبانده شده روی یک زمینه
  • روکش های بلوری با ساختار نانو متری
  • لایه های نازک

مزایای استفاده از پوشش نانو

استفاده از پوشش های نانو مزایایی به همراه دارد که از جمله می توان به افزایش طول عمر مصالح ساختمانی هم چون سنگ و آجر اشاره کرد. پوشش های نانو کاملا بی بو و بی رنگ می باشند و از ایجاد شوره و سفیدک بر روی سطوح جلوگیری به عمل می آورد.

استفاده از پوشش نانو به حفظ تنفس آجر کمک می کند. به کارگیری این مدل پوشش می تواند در برابر یخ زدگی و ترک خوردگی نیز از مصالح محافظت نماید.

همان گونه که قبلا اشاره شد، استفاده از پوشش نانو این قابلیت را دارد که در تمیز ماند سطح مورد نظر نیز به شما کمک کند. به کارگیری پوشش نانو بدون ایجاد هرگونه لایه ای می تواند از سطوح مختلف محافظت نماید.

به کارگیری پوشش نانو از لحاظ صرفه اقتصادی نیز مزایایی به همراه دارد که از جمله می توان به افزایش بهره وری، کاهش هزینه های تولید از طریق کاهش مصرف ابزارها و کاهش مصرف مواد روان کننده که خود باعث حفظ حفاظت محیط زیست و کاهش هزینه ها می شود، اشاره کرد.

سایر موارد پوشش نانو

نقش پوشش نانو در پیشرفت های تکنولوژی و فناوری بر هیچ کس پوسیده نیست. برای مثال از جمله صنایعی که از پوشش نانو در آن ها استفاده می شود، می توان به تامین ماشین آلات کشاورزی، در زمینه دارویی و پزشکی و تولید ابزارآلات دندانپزشکی و جراحی، نساجی و تولید ماشین آلات بافندگی، صنایع ساختمان و تزئینات و استفاده به عنوان پوشش بر روی سطوح فلزی، کاشی و سرامیک و غیره، در حمل و نقل دریایی به واسطه تولید قطعات پمپ های مورد استفاده در این صنعت، صنایع هوایی و تولبد بخش های سازنده بالگردها و هواپیماها مانند پره ها و محفظه های موتورهای هواپیماها و جنگنده ها، در عملیات برق و نیروگاه ها در زمینه تولید پره های توربین گازی، عرصه نفت، گاز و پتروشیمی و تولید گیت های نفتی، در خودرو سازی و صنعت ساخت و تولید هم چون ابزارسازی، قالب سازی، ریخته گری، آهنگری و غیره اشاره کرد.

بخوانید!  مزایای جوشکاری فورجینگ

نکات پایانی

آن چه که در این مطلب از ساختمانچی به بیان آن پرداختیم، معرفی پوشش نانو، کاربرد و مزایای استفاده از آن ها می باشد. امروزه با بالا رفتن هزینه های ساختمانی و قیمت مصالح اهمیت محافظت و نگهداری از آن ها چندین برابر شده است.

استفاده از پوشش نانو می تواند در دراز مدت هزینه های ناشی از این عوامل را کاهش داده و مقاومت طولانی مدت انواع مصالح ساختمانی را به همراه داشته باشد.

سوالات متداول

پوشش نانو چیست؟

پوشش نانو نمونه ای از مهم ترین دستاوردهای علم نانو می باشد که در سطوح مختلف ساختمان سازی مانند سطوح سیمانی، بتنی، آجری، سنگی، کاشی و غیره به چشم می خورد. استفاده از پوشش نانو در سطوح موارد ذکر شده صورت می گیرد.

انواع پوشش های نانو چه نام دارند؟

نانو پوشش ها به سه دسته تقسیم بندی می شوند: نانو ذرات چسبانده شده روی یک زمینه، روکش های بلوری با ساختار نانو متری و لایه های نازک

از پوشش های نانو به چه منظور استفاده می شود؟

از جمله صنایعی که از پوشش نانو در آن ها استفاده می شود، می توان به تامین ماشین آلات کشاورزی، در زمینه دارویی و پزشکی و تولید ابزارآلات دندانپزشکی و جراحی، نساجی و تولید ماشین آلات بافندگی، صنایع ساختمان و تزئینات و استفاده به عنوان پوشش بر روی سطوح فلزی، کاشی و سرامیک و غیره اشاره نمود.