آموزش رویت

ساختمانچی

هود کن یکی از محصولاتی است که می تواند در زمینه تهویه هوای آشپزخانه نقش موثری را ایفا کند. بوی نامطبوع غذاهای سرخ کردنی و چربی های حاصل از پخت و پز غذا با استفاده از یک هود به راحتی مکش می شود. در اینجا قصد داریم با هود کن و ویژگی های آن بیشتر آشنا شویم. با ساختمانچی همراه باشید.

بررسی مشخصات ظاهری هود کن

1. ابعاد هود

هود کن در ابعاد 60، 70، 75، 80 و 90 سانتی متری تولید شده است. ابعاد هود باید متناسب با اندازه آشپزخانه و ابعاد اجاق گاز، انتخاب شود.

2. رنگ هود

رنگ هود اغلب با رنگ های پرطرفدار و متداول به بازار عرضه می شود. در حال حاضر هودکن در رنگ های سفید، مشکی و استیل در بازار موجود می باشد. در مدل های استیل، از ورق استیل ضد زنگ برای هود استفاده می شود که یکی از بهترین ورق استیل های ضد خش می باشد.

بررسی مشخصات فنی هود کن

ویژگی های فنی هود کن

1. نوع موتور

مهم ترین قطعه یک هود، موتور آن می باشد. مدل های ساده و قدیمی هود، دو موتوره بودند و از موتورهای ساده انتخاب شده بودند. اما در مدل های جدید از موتورهای توربو استفاده می شود. موتورهای توربو قدرت مکش بالاتری نسبت به موتورهای ساده دارند.

2. فیلتر هود

فیلتر هود یکی دیگر از وسایل بسیار مهم در هود می باشد. مدل های قدیمی هود، از فیلتر الیفی استفاده می کردند. این نوع فیلتر، قابل شستشو نیست و پس از مدتی نیاز به تعویض دارد. در نسل جدید هودهای کن از فیلتر آلومینیومی و قابل شستشو استفاده می شود که کار را برای افراد آسان تر می کند.

انواع هود کن

هود کن در مدل های مختلفی طراحی و تولید شده است تا بتواند سلیقه تمامی افراد را پوشش دهد و برای آشپزخانه های مختلف، کاربردی باشد. برخی از انواع هودکن شامل مدل های زیر می باشد:

1.هود زیر کابینتی کن

هود زیرکابینی کن

مدل زیر کابینتی در هود کن، یکی از متداول ترین نوع هود می باشد. در این مدل، هود در بالای گاز در قسمت زیرین کابینت بالایی قرار می گیرد. این هود دارای یک فیلتر بزرگ از جنس پشم شیشه می باشد که برای جذب چربی و آلودگی ها تعبیه شده است.

از مزایای این مدل هودکن، نصب آسان و قیمت مناسب می باشد. یکی از معایب بارز هود مدل زیر کابینتی ، تعویض فیلتر آن می باشد.

این نوع هود پس از مدتی نیاز به تعویض فیلتر خواهد داشت و فیلتر ان قابل شستشو نمی باشد. از دیگر معایب آن می توان به سر و صدای زیاد و دور موتور کم اشاره کرد.

2. هود شومینه ای کن

هود شومینه ای کن

هود شومینه ای ظاهری شبیه به قیف دارد که مستقیما به سقف وصل می شود. از مزایای این هود می توان به قدرت مکش بالا، سرو صدای کم و وجود سنسور تشخیص دود اشاره کرد. اصلی ترین عیب هود شومینه ای کن، قابل مشاهده بودن فیلتر آن می باشد.

بخوانید!  انواع مدل های میز مدیریتی چه نام دارد؟ [کلاسیک،مدرن و ام دی اف]

3. هود تلسکوپی یا کشویی کن

هود تلسکوپی کن

در این مدل از هودکن، یک پنل متحرک در نظر گرفته شده است که می توان همانند یک کشو آن را به جلو و غقب حرکت داد. مهم ترین مزیت این هود، فضای کم برای نصب آن می باشد.

علاوه بر این هود تسکوپی دارای فیلتر قابل شستشو و قیمت مناسب می باشد. معایب این هود شامل کم بودن دور موتور و دشواری نظافت آن می شود.

4. هود جزیره ای کن

هود جزیره ای کن

هود کن مدل جزیره ای برای آشپزخانه های جزیره ای مناسب می باشد. در این نوع آشپزخانه، گاز در وسط آشپزخانه تعبیه شده است. بنابراین هود نیز باید در بالای آن به سقف نصب شود.

از مزایای این هود می توان به ظاهر مدرن آن اشاره کرد. علاوه بر این، فیلتر استفاده شده در آن از نوع فیلتر زغالی می باشد. با وجود فیلترهای زغالی می توان هود را بدون دودکش نیز نصب کرد. بزرگ ترین عیب این هود، قدرت مکش کم و قیمت بالای آن می باشد.

5. هود مورب کن

هود مورب کن

هود مورب با زاویه 45 درجه ای از گاز، نصب می شود. ظاهر این هود بسیار شیک و مدرن می باشد. بنابراین در آشپزخانه های با سبک مدرن، جلوه بسیار زیبایی خواهد داشت.

فیلتر هود مورب قابل شستشو است و پس از شستشو می توان از آن مجدد استفاده کرد. همچنین جزء دسته هودهای کم صدا به شمار می آید.

از معایب این هود که برخی از کاربران از آن ابزار نارضایتی می کنند، زاویه آن می باشد که اجازه مکش کامل بوی غذا را نمی دهد. برای رفع این مشکل، توصیه می شود از هودهای مورب با قدرت مکش بالا استفاده شود.

6. هود مخفی یا توکار کن

هود مخفی کن

هود مخفی کن، مناسب برای افرادی است که دوست ندارند هود آشپزخانه قابل مشاهده باشد و فضای زیادی را اشغال کند. این هود، دور موتور کمی دارد و به طبع آن سرو صدای کمی نیز تولید می کند. مزیت مهم هود توکار کن این است که قابلیت نصب فیلتر زغالی بر روی آن فراهم شده است.

راهنمای خرید هود کن

در نظر گرفتن برخی از نکات می تواند منجر به خرید بهترین هود کن شود. در اینجا قصد داریم به بررسی این موارد بپردازیم تا خرید خود را با دانش کامل انجام دهیم:

راهنمای خرید هود کن

1.بررسی ابعاد هود

اولین موردی که هنگام خرید هودکن باید به آن توجه شود، ابعاد هود می باشد. ابعاد یک هود را باید متناسب با فضای بالای اجاق گاز در نظر بگیرید. به طوری که هود کاملا فضای روی گاز را پوشش دهد. با این کار کل بوی نامطبوع غذا توسط هود مکش می شود.

بخوانید!  انواع لوستر چوبی[ارزان، دست ساز، مدرن، سقفی و فانتزی]

2. میزان قدرت مکش

هنگام خرید هود کن به قدرت موتور و میزان مکش آن توجه داشته باشید. هودهای با قدرت مکش بالا می توانند در مدت زمان کوتاهی کل بوی غذا را مکش کنند. هر چه مکش هود بیشتر باشد کارایی آن بالاتر خواهد بود.

3. بررسی میزان صدای هود

بسیاری از افراد به دلیل سر و صدای زیاد هود، تمایلی به استفاده از آن ندارند. به همین دلیل بررسی میزان صدای هود بسیار حائز اهمیت می باشد.

قدرت موتور و میزان گردش آن در تولید صدای هود نقش اصلی را ایفا می کنند. علاوه بر این، مدل های قدیمی سر و صدای بیشتری دارند. توصیه می شود از مدل های جدید هود کن استفاده نمایید.

4. نوع فیلتر هود

نوع فیلتر هود را از نظر سهولت تعویض یا قابل شستشو بودن بررسی کنید. بهتر است مدل هایی که دارای فیلتر قابل شستشو هستند، خریداری نمایید. در صورتی که فیلتر هود قابل شستشو نیست، به سراغ مدل هایی بروید که تعویض فیلتر آن به راحتی انجام می شود.

در برخی از مدل های هود، تعویض فیلتر به سختی انجام می شود. توجه به نوع فیلتر و تعویض آن می تواند از دردسرهای بعدی جلوگیری کند.

فیلترهایی که در بازار موجود هستند شامل: فیلتر الیافی، فیلتر آلومینیومی و فیلتر زغالی می شود. در حال حاضر فیلترهای زغالی و آلومینیومی طرفدار بیشتری دارند.

شکل ظاهری هود کن

5. توجه به مدل هود

مدل های مختلف هود در زیبایی آشپزخانه تاثیرگذار هستند. هنگام خرید هود کن به سبک آشپزخانه نیز توجه کنید. زیبایی آشپزخانه های با سبک مدرن با استفاده از هودهای جدید، دو چندان می شود.

کلام پایانی

در این مقاله تمامی نکات مهم در مورد هود کن مورد بررسی قرار گرفت. با استفاده از راهنمای خرید هود کن می توان بهترین و مناسب ترین نوع هود کن را خریداری کرد. توصیه می شود که هنگام خرید تمامی نکات را مدنظر قرار دهید.

سوالات متداول

انواع هود کن موجود در بازار چیست؟

هود شومینه ای، تلسکوپی، مخفی، مورب، جزیره ای و زیرکابینتی از انواع مدل های هود کن می باشند.

بهترین فیلتر هود چیست؟

هودها با فیلترهای الیافی، آلومینیومی و زغالی تولید می شوند. اما بهترین نوع فیلتر در حال حاضر فیلترهای آلومینیومی و زغالی هستند.

هود کوچک بهتر است یا هود بزرگ؟

هود باید دقیقا متناسب با ابعاد اجاق گاز انتخاب شود. هودهایی که کوچکتر از ابعاد اجاق گاز هستند نمی توانند تمامی بوی غذا را مکش کنند.