آموزش رویت

ساختمانچی

اگر قصد خرید میلگرد را داشته باشید، قطعا نام میلگرد آناهیتا به گوشتان خورده است. میلگرد آناهیتا یکی از معروف ترین و با کیفیت ترین برندهای تولید کننده میلگرد آجدار ساختمانی در کشور می باشد.

با ما در این مقاله از سایت ساختمانچی همراه باشید، چرا که قصد داریم در مورد میلگرد آناهیتا و ویژگی های آن صحبت کنیم.

میلگرد چیست؟

میلگرد از محصولات نهایی خط نورد گرم است که یکی از مصالح پر مصرف در ساختمان سازی می باشد و از کف ساختمان تا ستون ها و… از آن استفاده می شود.

این میله فولادی در سایزهای متفاوتی تولید می شود و برای بتن ریزی مورد استفاده قرار می گیرد. نقش میلگرد مقاوم‌کردن بتن در برابر نیروهای کششی و چرخشی است که در زمان اعمال نیروی کششی به بتن، مانع ترک خوردگی و شکستگی آن می شود.

جنس بیشتر میلگردها از شمش های فولادی نورد است، اما سایر میلگردها از بقایای فولاد یا ریل راه آهن نورد می شوند.

درباره کارخانه فولاد آناهیتا

شرکت فولاد آناهیتا در سال 1369 در شهرک صنعتی رشت تاسیس شد. اما در اواخر سال 1389 به صورت سهامی خاص درآمد و با هدف تولید میلگرد ساختمانی تغییر کاربری داد.

در سال 1390 تولید میلگرد آجدار آناهیتا اجرایی و دو سال بعد نخستین میلگردهای آجدار این کارخانه روانه بازار شد. به دلیل ظرفیت تولید سالانه 320000 تن در سال، کارخانه میلگرد آناهیتا قادر به صادرات نیز می باشد.

کارخانه فولاد آناهیتا با استفاده از مهندسان با تجربه و متخصص و به کارگیری دانش روز جهانی در زمینه تولید کیفی برخی از محصولات فولادی و رعایت تمام استاندارهای ملی، توانست در جهت تولید میلگرد و محصولات فولادی دیگر گام موثری بردارد. کارخانه فولاد آناهیتا محصولات خود را در سه فاز ارائه می دهد:

کارخانه میلگرد اناهیتا

فاز اول تولید میلگرد فولادی است که شامل موارد زیر می باشد:

 • میلگرد ساده با آج 240
 • میلگرد آجدار مارپیچ (یکنواخت یا دوکی) با آج 340
 • میلگرد آجدار جناغی (یکنواخت یا دوکی) با آج 350
 • میلگرد آجدار جناغی (یکنواخت یا دوکی) با آج 400
 • میلگرد آجدار جناغی (یکنواخت یا دوکی) با آج 420
 • میلگرد آجدار مرکب (دوکی) با آج 500
 • میلگرد آجدار مرکب (دوکی) با آج 520

فازدوم خط ذوب فولاد است که شامل مورد زیر می باشد:

 • تولید شمش های فولادی در استاندار 5SP  می باشد.

فاز سوم تولید میلگرد در سایزهای کوچک است که شامل موارد زیر می باشد:

 • انواع الکترود
 • مفتول سیاه

مشخصات فنی میلگرد آناهیتا

میلگرد آناهیتا اصلی ترین محصول تولیدی کارخانه آناهیتا است که هم به صورت ساده و هم آجدار تولید می شود. میلگردهای تولیدی این کارخانه در استاندارهای A1، A2، A3، A4 تولید می شود که این نام گذاری برگرفته از استاندارد GOST5781 روسیه می باشد.

بخوانید!  روان کننده بتن و کاربرد آن

میلگرد آناهیتا در سایزهای 8 تا 32 میلی متری تولید می شود. یک میلگرد باید از لحاظ مشخصات فیزیکی (قطر اسمی)، مشخصات هندسی (آج)، ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی (تنش تسلیم، تنش جاری شدن و درصد ازدیاد و طول نسبی) با استانداردها مطابقت داشته باشد، که در این جا به توضیح این مشخصات می پردازیم.

میلگرد اجدار اناهیتا

مشخصات فیزیکی

مشخصات ظاهری میلگرد آناهیتا دقیقا مطابق با استانداردهای ملی است و نکته حائز اهمیت در خرید میلگرد آجدار آناهیتا مشخصات هندسی آن از لحاظ ارتفاع، گام، پهنا و زاویه آج می باشد. به طوری که هنگام قرارگیری میلگرد در بتن، آج و بتن به صورت یکپارچه و به درستی با هم درگیر شوند.

مشخصات شیمیایی

فولادی که در ساخت میلگرد آناهیتا استفاده می شود را می توان در آنالیز شیمیایی تخصصی آن مشاهده کرد. البته همیشه از آلیاژ درجه یک فولاد در ساخت آن استفاده می شود.

در هنگام خرید میلگرد آناهیتا می توانید با درخواست آنالیز ترکیب شیمیایی از کارخانه اطلاع کاملی از آن به دست آورید.

مشخصات مکانیکی

در آزمون کشش میلگرد آناهیتا خواص مکانیکی آن مثل تنش تسلیم، استحکام کششی و درصد ازدیاد طول نسبی تعیین می گردد. در تعریف تنش تسلیم می توان گفت، حداقل مقاومت قابل تحمل میلگرد را نشان می دهد.

این مقاومت باید در حدی باشد که بر اثر بار وارده دچار تغییر فرم دائمی نشود. معیار انعطاف پذیر یا شکننده بودن یک شاخه میلگرد، درصد ازدیاد طول نسبی و آزمون خمش می باشد.

نحوه تولید میلگرد آناهیتا

ابتدا مواد اولیه یعنی شمش های فولادی را در ابعاد 120/120، 125/125، 140/140، 150/150 وارد آزمون های تخصصی، جهت آنالیز شیمیایی می کنند. در صورت دریافت تاییدیه لازم توسط میز شارژ اتوماتیک و سیستم پوشر وارد کوره می شوند.

این کوره ها با تکنولوژی پیشرفته به صورت اتوماتیک دما را 1250 درجه سانتی گراد بالا می برد. حالا شمش های فولادی را توسط سیخ کوره از سیستم خارج می کنند و به غلتک های رافینگ هدایت می شوند.

در این جا مواد بین 3 تا 5 مرحله که بستگی به سایز شمش دارد به استندهای میانی هدایت و فرآیند نورد انجام می شود که میلگردها با عبور از غلتک های ماشین نورد کم کم شکل می گیرند و نازک می شوند.

با هر بار عبور از بین غلتک ها سطح مقطع عرضی کاهش می یابد و طول میله بیشتر خواهد شد. در این مرحله استفاده از دستگاه ترمکس به منظور رساندن میلگرد به خواص مکانیکی مورد نظر و تنش تسلیم لازم است.

بخوانید!  کاربرد سیمان رنگی در ساختمان سازی

در انتها طول میلگردها ابتدا به صورت 36 متری تولید می شود و بعد از خنک شدن به اندازه های 12 متری برش داده می شوند و به صورت بندیل های 2 تنی بسته بندی می شوند.

مراحل تولید میلگرد

کیفیت میلگرهای آناهیتا

همان طور که در بالا اشاره شد، میلگرد آناهیتا از میلگردهای با کیفیت در بازار ایران است که مهم ترین دلیل این موضوع وزن، اندازه، استاندارهای فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی آن می باشد که کاملا مطابق با استاندارهای ملی است.

میلگرد آناهیتا در مقایسه با شرکت هایی مثل ذوب آهن اصفهان، میلگرد کویر کاشان، میلگرد خراسان، میلگرد آذربایجان و میلگرد کوثر اهواز در رتبه پایین تری قرار دارد.

با این حال در بین این رقبا همچنان حرفی برای گفتن دارد و از لحاظ فروش و تقاضا جزء برترین تولید کنندگان میلگرد در ایران است.

دستگاه های آزمایشگاهی شرکت فولاد آناهیتا

 1. دستگاه کشش 50 تنی GOTECH
 2. دستگاه کشش 100 تنی GOTECH
 3. دستگاه اسپکترومتری نشری با قابلیت شناسایی 30 عنصر و اندازه گیری درصد وزنیشان

قیمت میلگرد آناهیتا

میلگرد آناهیتا برای مصرف کنندگانی که در شمال و غرب کشور هستند به دلیل موقعیت جغرافیایی کارخانه و کاهش هزینه حمل و نقل، مقرون به صرفه تر است.

این شرکت برای مصرف کنندگان در سایر نقاط کشور نیز به جهت تسریع در حمل و نقل و رساندن سفارشات در اسرع وقت به دست مشتریان، اقدام به راه اندازی ناوگان حمل و نقل نموده است. شما هم می توانید به صورت مستقیم از کارخانه و هم از طریق واسطه اقدام به خرید کنید.

به کارگیری میلگرد در سازه

کلام آخر

در این مقاله ما درباره راه اندازی کارخانه آناهیتا، محصول مهم آن یعنی میلگرد آناهیتا و انواع و مشخصات فنی این محصول صحبت کردیم.

در مورد میلگرد آناهیتا آن چه مسلم است بازبینی کیفی میلگرد آناهیتا در هر مرحله از تولید و پس از آن می باشد، که رعایت تمام موارد بالا موجب می شود تا این محصول از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

سوالات متداول

کیفیت میلگرد آناهیتا چگونه است؟

شرکت میلگرد اناهیتا به دلیل رعایت استاندارهای ملی و متخصصین با تجربه از لحاظ کیفیت رقابت تنگاتنگی با دیگر شرکت ها دارد.

طول میلگردهای آناهیتا چقدر است؟

بعد از خنک شدن میلگردهای ساخته شده آن ها را به قطعات 12 متری برش می زنند.

ویژگی میلگرد آجداردار آناهیتا چیست؟

میلگرد آجدار آناهیتا وقتی در بتن قرار می گیرد، آج و بتن به صورت یکپارچه با هم درگیر می شوند و موجب استحکام هر چه بیشتر سازه می شود.