کیان برنا

سهندسازه

آموزش رویت

آشنایی با انواع سیستم اطفا حریق بسیار ضروری است. در واقع هر کدام از سیستم‌های اطفا حریق، مزایا و معایب خاص خود را دارند اما سیستم‌های اطفا حریق آیروسل و سیستم اطفا حریق اسپرینکلر دارای مزایای بیشتری نسبت به دیگر سیستم‌های اطفا حریق هستند.

تا به حال چقدر به تجهیزات سیستم‌های اعلام و اطفا حریق که در جای جای ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری دیده می‌شوند توجه کرده‌اید؟ به این فکر کرده‌اید که همین تجهیزات که اکثر اوقات بی‌توجه از کنارشان می‌گذرید ممکن است روزی که تصادفاً در میان حریق گیر افتاده باشید، از مرگ یا سوختگی شدید نجاتتان دهند؟

آشنایی با انواع سیستم اطفا حریق به چند دلیل ضروری است. اول اینکه اگر شخصی در شرایط اضطراری در آتش سوزی گیر افتاد، سیستم‌های اطفا حریق چطور عمل خواهند کرد و دوم اینکه اگر شخصی در موقعیت انتخاب سیستم اطفا حریق مناسب برای فضای اداری، مسکونی، سوله یا فضایی تجاری است، بداند کدام سیستم اطفا حریق برای فضایی که مد نظر دارد مناسب است.

نکته جالب توجه در سیستم‌های اطفا حریق این است که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارد و نمی‌توان گفت کدام سیستم از تمام جهات بهترین انتخاب است؛ اما دو نوع از سیستم‌هایی که بیشترین مزایا را نسبت به دیگر سیستم‌های اطفا حریق دارند، سیستم اطفا حریق آیروسل و سیستم اطفا حریق اسپرینکلر است که در این مطلب به طور مختصر این سیستم‌ها و کاربرد آنها معرفی خواهند شد.

تجهیزات و حسگرهای سیستم اسپرینکلر (یا آب فشان) احتمالا در مکان‌های مختلفی به چشم همه خورده است. برای درک ساده‌ اینکه سیستم اطفا حریق اسپرینکلر چطور عمل می‌کند، باید مجموعه‌ای از لوله‌ها و شیرهای آب را تصور کرد که از فضاهای مختلف ساختمان عبور کرده‌اند. در یک شیر آب معمولی، اگر شیر به سمتی چرخانده شود، آب باز خواهد شد اما در سیستم اسپرینکلر، برای باز شدن جریان آب و پاشش روی فضای اطراف به گرما، دود یا سایر نشانه‌های حریق، نیاز است تا حسگر سیستم اطفا حریق فعال شود و آب از طریق اسپرینکلرهای نصب شده در سقف یا دیوارها به اطراف پاشیده شود.

بخوانید!  ویژگی نانو سنگ، برای نمای ساختمان؟

سیستم‌های اسپرینکلر به چند مدل متفاوت سیستم‌های لوله تر، سیستم‌های لوله خشک، سیستم‌های پیش عملگر و سیستم‌های سیلابی دسته بندی می‌شوند.

این دسته بندی براساس مدل و واکنش سیستم در هنگام وقوع حریق انجام شده و مبنایی است برای انتخاب سیستم متناسب با نوع کاربری فضایی که قرار است در آن استفاده شود.

 

عکس معرفی سیستم های اطفا حریق

کاربرد سیستم اسپرینکلر

 • بیمارستان‌ها و مراکز درمانی
 • سالن‌های همایش و سینما
 • پارکینگ‌های عمومی
 • مجتمع‌های تجاری، اداری و تفریحی
 • ساختمان‌ها و برج‌های مسکونی
 • هتل‌ها و مراکز اقامتی
 • انبارها
 • پایانه‌های مسافری

شاید این سوال وجود داشته باشد که سیستم اطفا حریق اسپرینکلر چه معایبی ممکن است داشته باشد که برای برخی فضاها، انواع دیگری از سیستم اطفا حریق ترجیح داده می‌شود؟

تصور کنید یک کتابخانه با حجم انبوهی از کتاب‌های ارزشمند دچار حریق شده باشد. اگر سیستم نصب شده، اسپرینکلر باشد و برای محافظت از کتاب‌ها در مقابل حریق، آب را با فشار در فضا بپراکند، احتمالا کتاب‌ها پیش از سوختن، به دلیل قرار گرفتن در معرض حجم و فشار پاشش آب از بین می‌روند! بنابراین برای هرفضایی باید به دنبال سسیستم اطفای حریق مناسب بود.

سیستم اطفا حریق پودری آیروسل نیز از سیستم‌هایی است که مزایای مهمی دارد، از جمله اینکه نسبت به برخی دیگر از سیستم‌های اطفا حریق آسیب کمتری به محیط زیست می‌زند. مثلا نوعی از سیستم اطفا حریق به نام سیستم اطفاء حریق هالون 1301 که در گذشته کاربرد بیشتری داشت، آسیب جبران‌ناپذیری به محیط زیست وارد می‌کرد که سیستم اطفا حریق پودری آیروسل به عنوان جایگزینی مناسب برای آن، به کار می‌رود.

سیستم اطفا حریق آیروسل از نظر نوع ماده‌ خاموش کننده در نقطه‌ مقابل سیستم اطفا حریق اسپرینکلر یا آب فشان قرار می‌گیرد. چرا که آیروسل ماده‌ای مرکب از پودر و گاز با خاصیت خاموش‌کنندگی است! این سیستم اطفا حریق ماهیتی مابین سیستم اطفاء حریق گازی و سیستم اطفاء حریق شیمیایی خشک دارد.

بخوانید!  شرکت اویم شاهانه، متخصص در طراحی ویلا و ساخت ویلا

سیستم اطفا حریق آیروسل کاربردهای گسترده‌ای دارد که برخی از آن‌ها عبارت هستند از:

 • اتاق توزیع برق و کابینت آنها
 • اتاق ژنراتور برق و امکانات آنها
 • پایگاه اطلاعات مخابراتی
 • موتور خودرو، موتور اتوبوس، موتور قطار، موتور کامیون و موتور سنگین موتور هواپیما، موتور انواع قایق و غیره
 • مکان‌های بارگیری
 • قایق‌های مسافری
 • موزه‌ها، کتابخانه‌ها و بناهای تاریخی

البته برای شناخت بهتر انواع سیستم‌های اطفا حریق و کاربرد آن‌ها باید بیشتر مطالعه کرد اما اگر فرصتی برای این کار وجود ندارد و باید هر چه زودتر یک سیستم مناسب اطفا حریق برای محل سکونت یا محل کار انتخاب شود، جای نگرانی نیست. کارشناسان شرکت پنتا در روند خرید مشاوره‌ لازم را به خریداران خواهند داد. برای خرید و ارسال به هر نقطه از ایران، فروشگاه اینترنتی پنتا مدتی است که بر روی وب‌سایت پنتا در دسترس همگان قرار گرفته است و با کمترین زحمت و دردسر می‌توان از بین سیستم‌های مختلف، مدلی را که متناسب با نیاز است به صورت آنلاین سفارش داد و با ارسال رایگان پنتا به کل ایران، در هر شهری آن را تحویل گرفت.