آموزش رویت

ساختمانچی

اگر دولت سیزدهم به دنبال استانداردسازی و  افزایش  کیفیت خانه‌سازی و در عین حال  ایجاد سرعت در این فرآیند است، تنها راهکار به مانند بسیاری از کشورهای پیشرفته، حرکت به سمت صنعتی‌ سازی در کلان پروژه‌ ها و سپس پروژه‌ های کوچک تر و حتی اجزا ساحتمان مانند نما و پوسته ساختمان است.

سعید مادرشاهی کارشناس مهندسی نما پیرامون مشکلات صنعت ساختمان در سال‌های اخیر اظهار می‌کند: یکی از مشکلاتی که آینده صنعت ساختمان را در ایران تحت الشعاع قرار داده است ادامه روش سنتی ساخت وساز در ایران است.

هنوز بسیاری از ساختمان‌ های ما با همان روش‌ های پنجاه سال قبل در حال ساخت هستند و با وجود به روز شدن فرآینده مهندسی؛ نیروی سنتی آموزش ندیده در حوزه اجرا همان روش‌های قدیمی را پیاده می کند و حاضر به هماهنگ شدن با فناوری های روز نیست و این موضوع یک دنیا فاصله از مهندسی تا اجرا در کیفیت نهایی ایجاد کرده است.

دبیر نشست تخصصی نما ( FacadeForum ) می‌افزاید: اگر دولت سیزدهم به دنبال استانداردسازی و  افزایش کیفیت خانه‌ سازی و در عین حال ایجاد سرعت در این فرآیند است تنها راهکار به مانند بسیاری از کشورهای پیشرفته، حرکت به سمت صنعتی‌سازی در کلان پروژه‌ها و سپس پروژه‌ های کوچک تر است.

تسهیل واردات فناوری و کارخانه‌ هایی برای ساخت اجزاء مختلف ساختمان از نما تا حتی سقف و دیوارها با کیفیت و استاندارد بین‌ المللی و بکارگیری مصالح نوین ساختمانی و انتقال قطعات پیش‌ ساخته بزرگ‌ مقیاس به کارگاه برای اجرا می تواند مهم ترین گام در جهت رسیدن به هدف ساخت یک میلیون مسکن در دولت سیزدهم باشد.

عکس لزوم حرکت به سوی صنعتی سازی نما و ساختمان در دولت سیزدهم

این فعال حوزه ساختمان می افزاید: یکی دیگر از موضوعاتی که باید در این دولت به جد به آن توجه شود موضوع سوبسیدهای انرژی است.

وقتی انرژی ارزان باشد، ساخت خانه‌های بی‌ کیفیت توسط سازنده‌ها توجیه پذیر می‌نماید اما اگر زمانی با حذف این سوبسیدهای پنهان (و پرداخت مستقیم سوبسید انرژی به شهروندان) هزینه فاکتور انرژی یک مستاجر بخواهد از اجاره بها او بیشتر شود اقبال به سمت خانه‌های استاندارد خواهد رفت و در نتیجه سازنده‌ها نیز مجبور به رعایت استانداردهای به‌روز هنگام ساخت پروژه‌های خود خواهند شد.

معاونت توسعه بازار آلومینیوم شیشه تهران مشاور تخصصی نما  آخرین قدم در جهت تحول در حوزه مسکن را شفاف‌سازی و یکسان‌ سازی قوانین و مقررات ساخت و ساز در کشور  عنوان ‌کرده و می‌افزاید: تا زمانی که قوانین و مقررات ساخت وساز حتی در مناطق مختلف شهرداری یک شهر متفاوت، مبهم و سلیقه‌ای باشد ما نمی‌ توانیم خروجی استاندارد و با کیفیتی از ساخت وسازها توقع داشته باشیم.

سیستم اداری ما در حوزه صدور پروانه رانت‌پذیر و سلیقه‌ای است. شوخی معروفی هست که می گوید در میز برخی مدیران شهری دو کشو وجود دارد.

عکس لزوم حرکت به سوی صنعتی سازی نما و ساختمان در دولت سیزدهم

کشوی سمت راست و کشوی سمت چپ که بنا به دلخواه و میزان آشنایی سازنده با آن‌ ها قوانین از  آن خارج می‌ شود و خوب مسلما این سیستم فسادانگیز نتیجه‌ای جز افزایش قیمت نهایی ساختمان، تغییرات ناگهانی حین ساخت جهت زمینه سازی تخلف و زمان بر شدن پروژه و ایجاد باندهای رانت در بر نخواهد داشت.

وی همچنین به اهمیت پیاده سازی روش های ساخت و نصب صنعتی در صنعت نما و پوسته های ساختمان جهت نیل به اهداف دولت جدید در صنعت ساختمان اشاره نمود.

با ایجاد نیاز به ساخت سریع تر، ایمن تر و با کیفیت تر ساختمان ها نما که نزدیک به 25% هزینه های کلان پروژه های امروز را در برمی گیرد نیز بایستی تغییرات بنیادی بنماید.

به عنوان مثال امروز در بعضی از کلان پروژه ها استفاده از نمای یونیتایز ( unitized facade ) و پیش ساخته رایج شده که از جمله اولین نماهای یونیتایز ایرانی می توان به برج جام خلیج فارس ( ملت ) و برج های دوقلو گلستان اشاره نمود که با بهره‌مندی از فناوری بومی صنعتی سازی نما را پیش می برند.