آموزش رویت

ساختمانچی

فنس باغی یا توری حصاری، به توری حفاظ بافته شده می گویند که با استفاده از مفتول تولید می شود. این توری های حصاری بیشتر برای حصارکشی باغ ها استفاده می شوند. به همین دلیل بیشتر با نام فنس باغی یا دور باغی شناخته می شود.

از فنس های باغی در کشاورزی برای حصار کردن زمین های کشاورزی استفاده می شود و این، مهم ترین کاربرد فنس به شمار می آید. از توری های فنس در صنایع دیگری چون صنایع نظامی نیز استفاده می شود.

در تولید فنس ها، مفتول هایی با جنس و قطر متفاوت بکار می رود. با توجه به جنس و نوع مفتول، انواع فنس ها تولید می شوند. با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی با ما همراه باشید تا با ویژگی های این فنس ها آشنا شوید.

مزایای استفاده از فنس

 • مقرون بصرفه: فنس ها قیمت مناسب تری نسبت به دیگر انواع حصارها دارند.
 • امنیت بالا: شبکه های بهم بافته شده و پایه هایی که در زمین ثابت شده اند، سبب می شوند تا این فنس ها از استحکام و امنیت بالایی برخوردار باشند. استفاده از سیم های خاردار در بالای این فنس ها سبب افزایش امنیت آن ها در مکان هایی که به محافظت نیاز دارند، می شود.
 • دوام و استحکام بالا: فنس ها یا توری های حصاری از آهن یا گالوانیزه تولید می شوند که متریالی مقاوم می باشند و به راحتی از بین نمی روند.
 • سهولت در نگهداری و تعمیر آن ها: مراقبت، تعمیر یا تعویض این محصولات کار بسیار ساده ای می باشد. شما می توانید به راحتی آن ها را تعمیر نمایید.
 • نصب ساده و سریع: نسبت به محصولات دیگری چون گابیون، توری های حصاری مراحل نصب ساده تری دارند. به سرعت می توان آن ها را در محل مورد نظر تعبیه نمود. حتی شما می توانید بدون نیاز به نیروی ماهر، خودتان کارهای نصب را انجام دهید.
فنس باغی

کاربرد توری های حصاری

 • تعیین مرزها: از آن جایی که یکی از ویژگی های بارز فنس ها، داشتن امنیت بالا می باشد، می توان از آن ها به منظور حصارکشی و مرزبندی خانه، باغ، مرزهای کشور و مکان های دیگر استفاده نمود. این توری ها دید افراد را مسدود نمی کنند. آن ها سبب می شوند تا صاحبان آن ملک به راحتی همه چیز را در تحت نظر خود بگیرند.
 • زمین های ورزشی: استفاده از فنس در زمین های ورزشی مانند زمین فوتبال، بسکتبال، تنیس و … از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و سبب می شود تا حد و مرز هر قسمت به خوبی مشخص شود. استفاده از این فنس ها در قسمت هواداران، سبب می شود تا از درگیری بین آن ها جلوگیری شود.
 • حصارکشی زمین ها و باغات: همانطور که گفتیم مهم ترین کاربرد فنس های باغی در زمین های کشاورزی و باغ ها می باشد. با استفاده از آن ها می توانید محدوده زمین خود را تعیین کرده و از ورود افراد غریبه یا حیوانات به داخلی زمین جلوگیری کنید.
 • توری مرغی: توری های مرغی نمونه ای از انواع توری های حصاری محسوب می شوند. این توری ها از استحکام کم تری نسبت به توری های مورد استفاده در اطراف باغ ها برخوردار می باشند. از این توری ها برای ساخت قفس مرغ، کبوتر، بلدرچین، کبک، بوقلمون و … استفاده می شود.
 • ساختمان ها و کارخانه های صنعتی: در کارخانه هایی که دارای زمین های زیادی هستند، پرسه افراد در آن ها می تواند خطرناک باشد. از این رو استفاده از فنس ها در قسمت های خطرناکی که ورود افراد به آن جا ممنوع است، می تواند خطرات احتمالی را کاهش دهد و افراد را از آن محل دور نماید.
 • حفاظت از منابع باارزش: از توری های حصاری می توان برای محافظت از دکل های برق یا منابع آب استفاده نمود.

انواع فنس براساس جنس

فنس ها به سه دسته کلی تقسیم می شوند: فنس های آهنی، گالوانیزه و روکش پی وی سی. فنس های آهنی با مفتول سیاه، فنس های گالوانیزه با مفتول گالوانیزه و فنس های روکش pvc با مفتول گالوانیزه روکش پی وی سی تولید می شوند.

بخوانید!  تیرآهن چیست و چه کاربردهایی در ساختمان دارد؟

هر کدام از این توری ها به دلیل تفاوت در متریال اولیه، دارای ویژگی های متفاوتی از جمله قیمت متفاوت می باشند. در ادامه به بررسی این سه نوع توری حصاری می پردازیم:

توری حصاری

توری حصاری آهنی

فنس هایی که با مفتول سیاه تولید می شوند در برابر نم و رطوبت مقاومت بالایی ندارند و به سرعت دچار خوردگی و پوسیدگی می گردند. حتی از این توری های حصاری در مناطق خشک نیز کمتر استفاده می شود، زیرا طول عمر پایینی دارند و در مدت کوتاهی کارایی خود را از دست می دهند و پس از پوسیده شدن به راحتی پاره می شود.

قیمت توری های آهنی به دلیل ویژگی های منفی که دارد، کمتر از انواع گالوانیزه و روکش پی وی سی می باشد. با این حال، قیمت پایین تر این محصول نیز باعث نشده تا طرفداران زیادی پیدا کند و در کل امروزه تولید این نوع فنس های باغی رایج نیست و به مقدار محدودی تولید می شود.

توری حصاری گالوانیزه

همانطور که در بالا نیز گفتیم، فنس های گالوانیزه از مفتول گالوانیزه بافته می شوند. این فنس ها در برابر خوردگی و پوسیدگی از مقاومت بالایی برخوردار می باشند.

از این نوع توری حصاری می توان در همه مناطق اعم از خشک و مرطوب استفاده کرد و نگرانی در مورد طول عمر یا پوسیده شدن سریع آن نداشت.

امروزه فنس های گالوانیزه رایج ترین و متداول ترین انواع فنس های باغی در بازار می باشند. این فنس ها نسبت به انواع آهنی دارای طول عمر بالاتر، مقاومت و استحکام بیشتر و هم چنین قیمت بالاتر نیز می باشند.

توری حصاری گالوانیزه با روکش پی وی سی

این نوع توری از مفتول گالوانیزه روکش پی وی سی تولید می شود که دارای بیشترین میزان مقاومت در برابر خوردگی، زنگ زدگی و پوسیدگی می باشد و بهترین انواع توری حصاریبه شمار می رود.

این نوع فنس ها در برابر رطوبت از مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشند و دچار زنگ زدگی نمی شوند، زیرا روکش پی وی سی که بر روی مفتول گالوانیزه قرار دارد، به خوبی این محصول را از تابش نور خورشید یا بارش باران در امان می دارد و سبب افزایش طول فنس می شود.

به این ترتیب توری های حصاری روکش پی وی سی بهترین انواع فنس محسوب می شوند که دارای مقاومت، طول عمر و قیمت بالاتری نسبت به دو نوع دیگر می باشند.

توری گالوانیزه

فرایند تولید توری حصاری

ابتدا مفتول سیاه طی فرایند گالوانیزاسیون، به مفتول گالوانیزه تبدیل می شود. تولید این توری ها به سه روش امکان پذیر می باشد: دستی، نیمه اتوماتیک و اتوماتیک.

 1. در روش دستی، یک فرد مجرب در کنار تعدادی دیگر، به بافت و در هم تنیدن مفتول ها می پردازند.
 2. با استفاده از روش نیمه اتوماتیک، دستگاه ها تنها کار بافت را انجام می دهند و حداقل یک نفر باید بر کار دستگاه نظارت داشته باشد.
 3. در روش اتوماتیک، تمام کارهای بافت مفتول را دستگاه انجام می دهد و فقط یک نفر وظیفه آوردن مواد اولیه و بردن محصول به انبار را برعهده دارد.

عوامل موثر بر قیمت فنس

قیمت فنس به موارد متعددی بستگی دارد که از جمله می توان به جنس مفتول، ضخامت مفتول، ابعاد چشمه، ارتفاع توری و … اشاره نمود.

همانطور که گفتیم ویژگی هایی چون استحکام و مقاومت، قیمت و طول عمر بالا سبب می شود تا فنس های روکش پی وی سی عملکرد بهتری نسبت به دو نوع دیگر داشته باشند.

همچنین فنس های گالوانیزه نیز در رده کیفی بالاتری نسبت به فنس های آهنی قرار گیرند. هر چه ضخامت مفتول مورد استفاده در ساخت توری های حصاری بیشتر باشد، قیمت محصول نیز بالاتر می رود.

این در حالی است که هر چه چشمه های این توری ها بزرگ تر باشد، قیمت آن ها کاهش می یابد. در نتیجه برای استعلام قیمت فنس باید به عواملی که در بالا ذکر شد، دقت کرده و بنابراین ویژگی ها، محصول مورد نظر خود را خریداری نمایید.

مدل فنس باغی

اقدامات مهم قبل از نصب فنس

 1. دریافت مجوز نصب: برای نصب فنس باغی به مجوز نیاز است. بهتر است بدانید که بدون مجوز ممکن است توری حصاری شما را از بین ببرند. شما باید با توجه به قوانین و مقررات محلی و منطقه ای خود، نوع فنس و ارتفاعی که مجاز به استفاده از آن هستید را بفهمید و براساس آن خرید خود را انجام دهید.
 2. تعیین محدوده حصارکشی: پس از کسب مجوزهای لازم، باید دور تا دور زمینی که می خواهید حصارکشی کنید را مشخص کنید. این کار را می توانید خود انجام دهید و یا یک نقشه بردار را استخدام کنید تا برای شما انجام دهد. در انجام این کار نیز قراردادهای محله ای و مقررات حصارکشی را مطالعه نمایید.
 3. حصارکشی: نشانه گذاری و نصب پایه فنس خطوط زمینی که همسایه شما را محدود می کند را مشخص نمایید. برای گودال های فنس، تقریبا 10 سانتی متر را در داخل آن خطوط اندازه گیری کنید. این کار سبب می شود تا پایه فنس، مالکیت همسایه شما را حفظ نماید.
 4. تمیز کردن محیط: پس از آن، مکان خود را تمیز کنید تا برای نصب توری حصاری حاضر شود و به راحتی بتوانید عملیات نصب را انجام دهید.
 5. اندازه گیری زمین: طول محیطی که می خواهید فنس بکشید را اندازه بگیرید تا مشخص شود به چه مقدار فنس نیاز دارید.
 6. رنگ کردن محل پایه: به منظور پیدا کردن آسان محل نصب پایه فنس، می توانید این نقاط را با رنگ معمولی یا اسپری رنگ، مشخص نمایید.
بخوانید!  توری پرسی چیست و چه کاربردی دارد؟

نصب فنس

پس از انجام مراحل بالا می توانید اقدامات اصلی نصب را شروع کنید:

 1. حفره های پایه فنس را ایجاد کنید. این حفره ها باید سه برابر عرض و یک سوم طول پست باشد.
 2. حفره های پایه فنس را با 10 سانتی متر ماسه پر کنید. ماسه را به منظور ایجاد یک پایه فنس جمع و جور برای پست ها و بتن، حاضر کنید. یکی از پایه ها را در مرکز حفره قرار دهید و با استفاده از گچ یا نشانگر، بر روی سطح زمین و کنار پست را، علامت گذاری کنید.
 3. ارتفاع بالای خط باید پنج سانتی متر بیشتر از ارتفاع فنس باشد. در این مرحله پست را ببندید، زیرا کمک می کند تا حصار، خود را به سمت راست نگهدارد. پست باید در شرایط امنی قرار گیرد، به همین دلیل به کمک کرپی ها در دو طرف زاویه دار، پست را در موقعیت شیب آن، به وسیله کرپی به زمین و پیچ، متصل کنید.
 4. بار دیگر تمام اندازه گیری ها، فاصله پست ها و ارتفاع را بررسی کنید. حفره ها را با بتن پر کرده و و اطراف پست ها را نیز بتن بریزید. این کار را برای تمام پایه های توری حصاری انجام دهید. 24 ساعت پس از بتن ریزی در پایه ها، می توانید فنس ها را در جای خود قرار دهید.
نصب فنس

کلام پایانی

ما در این نوشته از ساختمانچی به معرفی فنس های باغی، انواع آن ها، کاربرد، مزایا و نکات مهم در نصب آن ها پرداختیم. آیا شما تاکنون از این توری های حصاری در خانه، باغ یا زمین کشاورزی خود استفاده کرده اید؟

این توری ها چه مزایا و معایبی را برای شما در بر داشته اند؟ در صورت تمایل می توانید نظرات خود را در مورد این موضوع با ما اهالی ساختمانچی در میان بگذارید.

سوالات متداول

نام های دیگر فنس چیست؟

این المان با نام دیگری چون توری حصاری، فنس باغی یا دور باغی نیز شناخته می شوند.

فنس ها براساس جنس متریال سازنده به چند دسته تقسیم می شوند؟

فنس ها اصولا به سه دسته توری های حصاری آهنی، توری های حصاری گالوانیزه و توری های حصاری گالوانیزه با روکش پی وی سی تقسیم می شوند.

کدام یک از انواع توری های حصاری، بهترین عملکرد و کاربرد را دارد؟

توری های حصاری روکش پی وی سی بهترین انواع فنس محسوب می شوند که از عمر بالا و مقاومت و استحکام زیادی برخوردار می باشند. توری های گالوانیزه در رده بعدی قرار دارند که نسبت به انواع روکش دار، مقاومت پایین تری دارند اما نسبت به فنس های آهنی به مراتب بهتر و مستحکم تر می باشند.