آموزش رویت

ساختمانچی

یک کارشناس اقتصاد مسکن با تاکید بر این که عرضه مناسب مسکن بازار اجاره بها را متعادل و کنترل خواهد کرد گفت: با افزایش عرضه ملکی و کنترل سوداگری می توان بازار اجاره بهای مسکن را کنترل کرد.

افشین پروین پور در پاسخ به این سؤال که علیرغم اینکه هنوز تا فصل نقل و انتقالات مسکن فرصت باقیست اما گزارش‌ ها حاکی از رشد نرخ اجاره بها و کمبود فایل اجاره در بنگاه‌ های املاک است گفت: مادامی که عرضه مسکن افزایش نیابد نه بازار مسکن و نه بازار اجاره بها متعادل نخواهد شد اما این تعادل بازار نیز منوط به این باید باشد که از سوداگری در این بخش به شکل ویژه کاسته شود. وی در پاسخ به این سوال که آیا ساخت واحدهای استیجاری می تواند به کمک بازار اجاره بیاید اظهار داشت: عرضه مسکن استیجاری مشکل را حل نمی کند چرا که در فرهنگ ایرانی از سال ها قبل مالکیت به نوعی برای مردم ایران ارزشمند بوده و هست؛ رفتن به سمت گسترش واحد های استیجاری که برخی معتقد هستند این روش مشکل مستاجران را حل خواهد کرد، غلط است.

پروین پور با اشاره به این موضوع که اگر می خواهیم مستاجران را صاحب خانه کنیم مسیر احداث خانه های استیجاری غلط است ادامه داد: متعادل شدن بازار اجاره به عرضه مناسب مسکن بستگی دارد بنابراین عرضه خانه‌ های استیجاری مشکلی را حل نمی‌ کند. او هم چنین در ادامه گفت: مشکل مستاجران با عرضه مسکن ملکی حل می شود نه اینکه مسکن استیجاری بسازیم و آن را در اختیار مستاجران برای زندگی قرار دهیم.

بخوانید!  تحویل واحدهای مسکن مهر پردیس تا پایان سال 98

کارشناس اقتصاد مسکن بیان کرد: متاسفانه مستاجران در کشور به دلیل تورم بالا مدام در حال ضرر هستند چرا که بیش از نیمی از درآمد آن ها صرف پرداخت اجاره بها می شود. حال اگر اصل ما در سیاست گذاری مسکن اصل استیجاری باشد راه را به اشتباه رفته ایم و دولت باید برای حل مشکل به سمت تولید و عرضه مسکن حرکت کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ساخت واحد های استیجاری می‌ تواند در متعادل کردن بازار اجاره و کمک حال مستاجران موفق عمل کند افزود: ساخت واحدهای استیجاری مشکل را حل نمی‌کند و این که برخی عنوان می‌کنند عرضه واحدهای استیجاری مشکل مستاجران را حل خواهد کرد اشتباه است چرا که با ساخت این واحد های مسکونی در حقیقت عرضه ملکی در کشوری که سالانه ۸۰۰ هزار ازدواج به ثبت می‌ رسد فراموش می‌ شود.

مشاهدات میدانی حاکی از این است که در روزهای فصل زمستان علاوه بر رشد قیمت مسکن و میزان معاملات نرخ اجاره بهای مسکن نیز رو به فزونی گذاشته است. بانک مرکزی گزارش داده که در ماه بهمن، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌ های معاملات ملکی شهر تهران ۱۴۴.۰ میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۴.۴ درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در بهمن ماه سال ۱۳۹۸، به ۳. ۱۳ هزار واحد مسکونی رسید، که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲۴.۱ و ۴۲.۰ درصد افزایش نشان می‌ دهد.