آموزش رویت

ساختمانچی

درب حیاط باغ
درب حیاط
درب حیاط زیبا
درب حیاط خانه
درب حیاط ساختمان
درب حیاط چوبی
درب حیاط ویلا
درب ورودی حیاط
درب حیاط ویلای زیبا
عکس انواع مدل درب حیاط ساده و زیبا[فلزی،چوبی،برقی و لیزری]
درب فرفورژه

درب حیاط نقش بسیار مهمی در زیبایی و محافظت از ساختمان بر عهده دارد. به همین دلیل در هنگام خرید و انتخاب درب مناسب حیاط، باید به نکات مهمی از جمله مقاومت درب، امنیت درب، زیبایی، نوع درب و… توجه نمایید. با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی با ما همراه باشید تا با نکات مهم در انتخاب درب حیاط آشنا شوید.

نکات مهم در انتخاب درب حیاط

از آن جایی که در حیاط محل تردد افراد می باشد، در هنگام انتخاب باید به نوع ساختمان توجه ویژه‌ای شود. به طور مثال دربی که برای حیاط خانه ویلایی استفاده می شود متفاوت از درب حیاط آپارتمان ها می باشد.

محیط پیرامون خانه نیز از جمله عوامل مهم در انتخاب در حیاط محسوب می شود. به طور مثال اگر در شهرک مسکونی زندگی می کنید، به دلیل وجود دوربین مداربسته و نگهبان، تا حدودی خیالتان از بابت امنیات راحت می شود و نیازی نیست درب هایی با امنیت بالا را خریداری نمایید.

از دیگر عوامل مهم در انتخاب درب حیاط، نوع درب مطابق با فرهنگ محلی می باشد. به طور کلی در کشور ایران به دلیل آداب و شئونات شرعی، بسیاری از افراد دوست ندارند که داخل حیاط آن ها پیدا باشد.

به همین دلیل بیشتر درب ها در کشور ما کاملا پوشیده می باشند و آن طرف درب قابل مشاهده نمی باشد. البته در برخی از روستاها، درهای حیاط به صورت نرده هستند که طبیعتا داخل حیاط خانه به وضوح دیده می شود.

گاهی نیز قوانین شهرسازی به ما می گویند که باید از چه دربی استفاده کنیم. در این صورت اگر الگوهای رفتاری و اجتماعی شما با این قوانین مغایرت نداشته باشد، می توانید درب خانه را مطابق با سلیقه خود طراحی نمایید.

نکته مهم دیگری که بسیاری از سازندگان و طراحان درب به آن توجه نمی کنند، نحوه باز شدن درب می باشد. درب ها به گونه های مختلفی باز می شوند اما متداول ترین نوع درب در ایران درب های لولایی می باشد.

وزن در حیاط چقدر باید باشد؟

عوامل مختلفی در تعیین وزن کلی درب حیاط موثر هستند؛ از جمله این که این درب برای عبور و مرور افراد طراحی می شود یا ماشین. ضخامت فلزات و پروفیل مهم ترین تاثیر را در وزن درب می گذارد. به طور معمول وزن استاندارد درب های حیاط نفر رو، 180 کیلوگرم و وزن درب های ماشین رو، 550 کیلوگرم می باشد.

انواع درب حیاط براساس جنس

برای ساخت درب از متریال مختلفی استفاده می شود که در ادامه به توضیحاتی در این خصوص می پردازیم:

در حیاط چوبی

درب های چوبی از جمله درب هایی هستند که از گذشته تا به امروز استفاده می شوند. این گونه درب ها گزینه ای مناسب برای استفاده در انواع سبک ها از جمله مدرن و کلاسیک می باشند. در ساخت درب های چوبی از چوب هایی با کیفیت و رنگ های متفاوتی استفاده می شود که همین امر می تواند در قیمت آن ها تاثیرگذار باشد.

در صورت تمایل به استفاده از درب چوبی برای درب حیاط بهتر است با یک متخصص در این زمینه مشورت نمایید. از آن جایی که این درب ها در معرض باد و باران هستند، می توانند آسیب پذیری بالایی داشته باشند.

استفاده از این گونه درب ها در شرایط اقلیمی و آب و هوایی متفاوت امکان پذیر نمی باشد. البته امروزه از روکش هایی بر روی این گونه درب های حیاط استفاده می شود که می تواند تا اندازه ای از درب محافظت کند.

درب چوبی

درب حیاط تمام فلزی

فلز از محبوب ترین متریال برای ساخت این درب ها در ایران محسوب می شود؛ زیرا درب های فلزی از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار هستند و به راحتی آسیب نمی بینند. در ساخت درب های تمام فلزی، از فلز برای بخس های اصلی و زمینه ای درب استفاده می کنند و این سبب می شود تا مقاومت درب بسیار بالا باشد.

بخوانید!  آشنایی با رمپ ماشین رو، معلولین و عابر پیاده[+استانداردهای طراحی]

از این مدل درب در ورودی و حیاط خانه های سنتی و مدرن می توان استفاده نمود. درب های فلزی برای همه نوع خانه ای مناسب می باشند و می توان آن ها را هم در خانه های ویلایی و هم آپارتمان ها نصب نمود.

در حیاط فلزی-شیشه ای

شیشه مورد استفاده در این گونه درب ها، از نوع نشکن یا سکوریت می باشد و از مقاومت بالایی برخوردار است. از درب های حیاط شیشه ای و فلزی معمولا در ورودی حیاط آپارتمان ها، مجتمع ها، دفاتر، آرایشگاه ها و… استفاده می شود.

درب حیاط چوبی-فلزی

از درب های چوبی-فلزی به ندرت استفاده می شود؛ زیرا چوب متریالی است که مقاومت بالایی در برابر رطوبت و آب ندارد و پس از مدتی پوسیده می شود و از بین می رود.

البته امروزه استفاده از چوب های مقاوم ترمو یا ترمووود سبب می شود تا مقاومت این گونه درب ها به میزان قابل توجهی افزایش یابد. از درب های چوبی-فلزی معمولا به عنوان درب باغ، درب ویلا، درب تالار، درب ورودی آپارتمان ها و… استفاده می شود.

در حیاط شبکه ای

در ساخت درب توری حیاط که با نام درب شبکه ای نیز شناخته می شود، از فلز استفاده می شود. ساختار این گونه درب ها به شکل میله های بافته فلزی می باشد و ساختاری شبیه به تور دارد. این درب بیشتر حالت تزئینی دارد و از امنیت برخوردار نمی باشد.

درب شبکه ای

درب حیاط فایبرگلاس

این درب ها شباهت زیادی به چوب دارد. در واقع در این درب ها، لایه های مختلف کامپوزیت روی یکدیگر قرار می گیرد و تشکیل درب فایبرگلاس را می دهد. این درب ها در خانه هایی با حیاط های جنوبی کاربرد دارد.

در حیاط استیل

درهای استیل نسل جدیدی از این درب ها هستند؛ اما به دلیل آسیب هایی که در طول زمان به دلیل اینکه در محیط قرار می گیرند، طرفداران زیادی ندارند و در رتبه پایین تری نسبت به درب های آهنی قرار دارند. درهای ریلی در انواع مختلفی از جمله ساده، ریلی و برقی تولید می شوند.

درب حیاط فرفورژه

درهای فرفورژه نمونه ای از پرطرفدارترین انواع درب های حیاط شناخته می شوند. درب فرفورژه در دسته درب های آهنی قرار می گیرند. این گونه درب ها دارای اشکال منحنی شکل و به نوعی آمیخته با هنر می باشد. طراحی این درب هم به سبک مدرن و هم کلاسیک نزدیک است.

درب فرفورژه

در حیاط وینیل یا PVC

درب حیاط پی وی سی از جمله درب هایی است که از مقاومت نسبتا خوبی در برابر شرایط آب و هوایی متفاوت برخوردار می باشد. اما باید توجه داشت که در طوفان های شدید، دچار تغییر شکل می شوند. این گونه درب ها از قیمت نسبتا مناسبی برخوردار بوده و می توانند جایگزین مناسبی برای درب های چوبی باشند.

این گونه درب ها در برابر رطوبت و خط و خش مقاوم می باشند. نکته مهم در به کارگیری این درب به عنوان درب حیاط، استفاده از لایه محافظ بر روی آن می باشد. انجام این کار می تواند آن را در برابر پرتوهای آفتاب محافظت کند تا درب دچار رنگ پریدگی نشود.

درب حیاط فولادی

همان گونه که از نام آن پیداست در ساخت این مدل درب ها از فولاد که خود نوعی آلیاژ آهن می باشد، استفاده می شود. این درب از استحکام بسیار بالایی برخوردار است و از این رو از لحاظ امنیتی بسیار مناسب می باشد. این گونه درب ها در انواع نمونه های مختلف موجود است و سلایق مختلف را پاسخگو می باشد.

انواع درب حیاط براساس چارچوب

در حیاط دارای چارچوب

این گونه درب ها دارای ارتفاع ثابت و مقاومت بالایی می باشند و از امنیت بالایی در برابر سرقت برخوردارند.

عکس انواع مدل درب حیاط ساده و زیبا[فلزی،چوبی،برقی و لیزری]

درب حیاط بدون چارچوب

این درب ها محدودیت ارتفاع ندارند، اما در هنگام نصب باید دقت کنید که آسیب نبینند. امروزه در ساخت این درب های مدرن و شیک از باکس به جای چارچوب استفاده می شود. درهای بدون چارچوب محدودیتی در اندازه و شکل ندارند و می توانید مدل های موردنظر و جذاب را انتخاب نمایید.

بخوانید!  عایق نانو مولتیزو را بشناسید!

درهای امنیتی حیاط

در برقی یا اتوماتیک

این درب ها با استفاده از ریموت یا تنها با دستان شما باز می شوند که این از مهم ترین ویژگی های این درب های برقی محسوب می شود. با وجود این درب ها می توانید با خیال راحت به سفر بروید و نگرانی در این بابت نداشته باشید. این درب ها برای کسانی که بچه کوچک دارند بسیار مناسب است.

درب حیاط برش لیزری

درب های برش لیزری جدیدترین انواع درب های موجود در بازار هستند و به دلیل استفاده از نقش های سنتی و طرح های مدرن، طرفداران خاص خود را دارند. این درب ها به دلیل ویژگی های مطلوبی که دارند امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده اند.

رنگ آمیزی این درب ها نیز متفاوت بوده و این کار با استفاده از تکنینک خاصی به نام سندبلاست انجام می شود. این نوع رنگ آمیزی علاوه بر زیبایی، سبب افزایش مقاومت درب نیز می شود.

در تولید این درب ها از روش هایی چون قالب سازی، پرس کاری و ماشین کاری استفاده نمی شود، بلکه این درب ها با روش های لیزری تولید می شوند. در زمان ساخت این درب ها هیچ گونه آثار سوختگی و پلیسه کاری بر روی کار باقی نمی ماند.

اجزاء درب

 • لنگه: به قسمتی از درب که حالت متحرک دارد، لنگه می گویند.
 • قاب: به چهارچوب درب که لنگه در آن قرار می گیرد قاب دربمی گویند.
 • آستانه: به قسمت پایین قاب که معمولا در درب ورودی و درب سرویس های بهداشتی نصب می شود، آستانه درب می گویند.
 • کتیبه: کتیبه در قسمت بالایی درب نصب می شود و می تواند ثابت یا متحرک باشد.
 • وادار: لنگه درب می تواند به دو یا چند قسمت تقسیم شود که به هریک از این قسمت ها وادار یا قید می گویند.
 • بایو: بایو به قسمت وادار عمودی طرفین درب که قفل لولا به آن متصل است، می گویند.
 • پاخور: برای جلوگیری از ضربه دیدن درب، در یال پایینی آن قسمتی نصب می شود که پاخور نامیده می شود.
 • دماغه: دماغه به قسمتی از لنگه درب می گویند که بر روی نمای قاب قرار می گیرد.
 • زهواره: از زهواره به منظور درزگیری و برای سهولت نصب شیشه بر روی درب استفاده می شود.
 • شیشه خور: به قسمتی از یال های درب که محلی برای قرار گرفتن شیشه می باشد شیشه خور می گویند.
 • قیدهای فوقانی و تحتانی: وادارهای بالا و پایین درب، قیدهای فوقانی و تحتانی نامیده می شوند.
 • تنکه: به قسمتی از درب که مابین دو وادار قرار می گیرد، تنکه می گویند.
 • یراق آلات درب: یراق آلات درب ها شامل المان هایی هم چون دستگیره، لولا، قفل و المان هایی از این دست می شوند. هر یک از موارد مذکور می تواند در انواع درب ها متفاوت باشد.

کلام پایانی

ما در این نوشته از ساختمانچی به ارائه نکاتی در خصوص انواع در حیاط خانه، ساختمان، باغ و ویلا پرداختیم. امیدواریم مطالعه این مطلب اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار می دهد. در صورت تمایل نظرات و تجربیات خود در این زمینه را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

انواع درب حیاط براساس جنس کدام اند؟

درب حیاط آهنی، درب حیاط چوبی، درب حیاط فایبرگلاس، درب حیاط فرفورژه، درب حیاط فولادی، درب حیاط پی وی سی، درب حیاط شیشه ای و… از انواع درب حیاط ساختمان محسوب می شوند.

انواع درب حیاط امنیتی چه نام دارند؟

درب حیاط برقی یا اتوماتیک و درب حیاط برش لیزری

اجزای درب حیاط خانه چیست؟

لنگه، قاب، آستانه، کتیبه، وادار، بایو، دماغه، پاخور، زهواره، شیشه خور، تنکه، یراق آلات و… از اجزای درب حیاط خانه محسوب می شوند.