آموزش رویت

ساختمانچی

مقام مسئول بانک مسکن جزئیات پرداخت وام‌های مسکن ۱۳۰، ۱۴۰ و ۱۷۰ میلیون تومانی را تشریح کرد.

محمدحسن علمداری تصریح کرد: افزایش سقف تسهیلات، پذیرش وکالت، ارایه تسهیلات به شکل مشاع به سازندگان و پذیرش اعتبار سنجی از سازندگان طرف قرارداد، هم اکنون برای سازندگان و مالکان در بافت‌ های فرسوده فراهم شده است.

وی اصلی‌ ترین قدم بانک‌ برای تسهیل ساخت‌ و ساز در بافت‌ های فرسوده را تخصیص تسهیلات ساخت از محل اوراق اعلام کرد و ادامه داد: بانک مسکن علاوه بر ارایه تسهیلات از محل وجوه اداره شده بانک، با ارایه تسهیلات از محل اوراق به منظور رونق دادن به ساخت و ساز در بافت‌ های فرسوده موافقت کرده است.

به گفته علمداری، در حال حاضر مشکلات مربوط به وکالت برای مالکان و سازندگان حل شده است و بانک وکالت نامه را برای تخصیص اعتبار پذیرفته است. به علاوه با توجه به اینکه پروژه‌ ها در بافت‌ های فرسوده به شکل مشارکتی اجرا می گردد مقرر شده است تا اعتبار سنجی علاوه بر مالکان، از سازندگان نیز پذیرفته شود. هم‌اکنون تسهیلات به شکل مشاع به سازندگان ارایه می‌ شود و رقم تسهیلات نیز افزایش یافته است و به سازندگانی که دارای شرایط لازم باشند تسهیلات افزایش یافته، پرداخت می‌ شود.

مدیر امور اعتباری بانک مسکن رقم تسهیلات افزایش یافته در بافت‌ های فرسوده را برای شهر تهران برای سازندگانی که فناوری‌ های نوین ساخت را رعایت کنند ۱۷۰ میلیون تومان، برای مراکز استان‌ ها در صورت حرفه‌ ای ساز بودن ۱۴۰ میلیون تومان و برای سازندگان عادی ۷۰ میلیون تومان بیان کرد.

بخوانید!  سایه رکود بر سر مسکن و تولیدکنندگان

علمداری این تسهیلات را برای مراکز استان‌ ها به ترتیب ۱۶۰، ۱۳۰ و ۷۰ میلیون تومان و در شهر های کوچک نیز به ترتیب ۱۴۰، ۱۲۰ و ۷۰ میلیون تومان بر شمرد. وی همچنین اظهار کرد: رقم سود تسهیلات تنها برای ۵۰ میلیون تومان با سود ۹درصد اعمال می شود و برای باقیمانده تسهیلات بسته به بدون سپرده و یا اوراق بودن آن ها به ترتیب با سود ۱۸ و ۱۷.۵ درصد محاسبه می‌ شود.