kianborna

digikala

abinbeton

یکی از محصولاتی که با استفاده از مفتول ساخته می شود، توری پرسی نام دارد که گاهی با نام های فنس پرسی یا توری مشبک نیز از آن یاد می شود. این توری ها دارای چشمه های مربعی و مستطیلی شکل می باشند و از لحاظ ظاهری به توری های جوشی شباهت دارند.

محل اتصال مفتول ها در توری ها پرسی به صورتی است که انگار تار و پودها به یکدیگر بافته شده اند. بافت مفتول ها به یکدیگر در نهایت سبب استحکام و ثبات زیاد توری های فلزی و در عین حال انعطاف پذیری آن ها می شود. با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی با ما همراه باشید تا با انواع توری پرسی و کاربردهای آن ها آشنا شوید.

ویژگی های توری پرسی

همانطور که گفتیم توری های پرسی یکی از انواع توری های فلزی محسوب شده و معمولا از متریال های مختلفی چون آهن، گالوانیزه و فلز ساخته می شوند. این فلزات در هم تنیده می شوند و توری های پرسی را تشکیل می دهند که در صنایع مختلف، کاربردهای فراوانی دارد.

از مهم ترین ویژگی های توری های پرسی، مقاومت بالای آن ها در برابر سرما، گرما، فشار و ضربه می باشد. سایز و اندازه مفتول های مورد استفاده برای ساخت توری های پرسی از 2 تا 6 میلی متر متغیر است؛ اما همه آن ها از لحاظ ظاهری دارای انعطاف پذیری بالایی می باشند و سطح صافی دارند.

از دیگر ویژگی های توری های پرسی این است که حداکثر گردش هوا را فراهم می کنند؛ در نتیجه اگر آتش سوزی اتفاق بیوفتد، جریان شلنگ آب را بر هم نمی زند. به همین دلیل توری های پرسی گزینه مناسبی برای ایمن سازی مکان های مختلف در نظر گرفته می شوند. توری های پرسی به دلیل طرح و مدل های مختلفی که دارد، در هنر و معماری نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

دلیل نام گذاری توری های پرسی این است که در ساخت آن ها، به جای جوشکاری از دستگاهی استفاده می شود که مفتول ها را پرس می کند. این روش ساخت سبب می شود تا دوم و مقاومت توری ها بیشتر شود.

توری های پرسی معمولا به صورت رولی و با متراژ بالا تولید می شوند. اندازه چشمه های توری و نوع بافت در سرتاسر یک توری پرسی به یک شکل می باشد و به صورت کاملا یکسان و یکدست تولید می شود.

انواع توری پرسی

توری های پرسی دسته بندی های مختلفی دارند و برحسب نوع بافت، متریال اولیه و وزن و نوع ساخت، به دسته های جداگانه ای تقسیم می شوند. در ادامه به توضیح مختصری در این زمینه می پردازیم:

انواع توری پرسی

 • انواع توری پرسی براساس نوع بافت

 1. توری با بافت موج دار حصیری
 2. توری با بافت موج دار عادی
 3. توری با بافت موج دار هلندی
 • انواع توری پرسی براساس وزن

 1. توری مشبک سبک وزن
 2. توری مشبک سنگین وزن
 • انواع توری پرسی براساس روش ساخت

 1. توری های پرسی با لبه های برش داده شده
 2. توری های فلزی با 180 درجه خم شده
 3. توری های پرسی با لبه های پوشیده شده و محافظت شده با فویل
بخوانید!  فلزات پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی

مشخصات فنی توری های پرسی

 • جنس مفتول: فلز، آهن یا گالوانیزه
 • قطر مفتول: 2 تا 6 میلی متر
 • ابعاد چشمه های توری: 2 تا 8 سانتی متر
 • ابعاد طول: 1 تا 4 متر
 • ابعاد عرض: حداکثر 2 متر

نحوه تولید توری های پرسی

به منظور تولید توری پرسی از دستگاه مخصوصی استفاده می شود تا بافت مفتول ها به خوبی و در اندازه های یکسان در کنار یکدیگر قرار بگیرند. از نکات مثبت ساخت توری های پرسی با این دستگاه ها این است که می توانید توری های پرسی با عرض های سفارشی را نیز تولید کنید.

دستگاه های پرس توری هر کدام مشخصات و کارکرد مخصوص به خود را دارند. به عنوان مثال برخی دستگاه ها تنها می توانند مفتول های آهنی یا فولادی را به توری پرسی تبدیل نمایند. علاوه بر روش پرس با دستگاه، روش دیگری نیز برای ساخت توری پرسی وجود دارد.

در این روش که غوطه وری نامیده می شود، یک وان مذاب با دمای 450 درجه سانتی گراد ایجاد می شود و سپس، قطعه داخل وان ذوب شده و پس از خروج از وان، در معرض واکنش با کربن و اکسیژن قرار می گیرد. در نهایت لایه ای مقاوم در برابر زنگ زدگی و خوردگی بر روی آن ایجاد می شود.

مزایای استفاده از توری پرسی

استفاده از توری های پرسی مزایای زیادی به همراه دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم:

 • توری های فلزی دارای سطحی ضد لغزش می باشند.
 • از قیمت مناسب و مقرون بصرفه ای برخوردارند.
 • حذف و نصب آن ها به راحتی و سهولت انجام می پذیرد.
 • مقاومت بالایی در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارند.
 • به نسبت ورق های فلزی سبک ترند، اما از مقاومت بالاتری برخوردار می باشند.

کاربرد توری پرسی

از توری های پرسی در بسیاری از صنایع از جمله صنعت پتروشیمی، صنعت معدن، ساخت تجهیزات ساختمان مانند نرده های محافظتی و دیوارهای امنیتی، استفاده می شود.

همانطور که گفتیم توری های پرسی از مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشند، به همین دلیل از آن ها می توا برای نرده کشی دور زمین های ورزشی و پارک های بزرگ استفاده نمود. معمولا از توری های پرسی در مجتمع های مسکونی با ویلاها به منظور ایجاد دیوار حفاظتی استفاده می شود.

برخی از توری های پرسی نیز در ساختمان سازی بکار می روند که کاربرد متفاوت تری دارند. از این نوع توری ها می توان در فونداسیون کف، دیوار و سقف استفاده نمود. با استفاده از این توری ها، کار بتن ریزی و آرماتوربندی به راحتی و با سرعت بیشتری انجام می شود. دیگر کاربردهای توری های پرسی به شرح زیر می باشد:

 • حصارکشی زمین های پتروشیمی و پالایشگاه ها
 • استحکامات و حفاظ های امنیتی مراکز نظامی
 • دیوار کشی زمین های کشاورزی و باغات
 • حصارکشی سالن و زمین های ورزشی
 • حصارکشی اطراف ریل های قطار
 • حصارکشی اطراف محوطه نگهداری از حیوانات وحشی و یا ایجاد قفس و حصار در باغ وحش ها
 • استفاده از فنس پرسی برای ساخت پنل های سه بعدی یا مونولیت
 • ساخت توری گالوانیزه در صنایع غذایی
 • استفاده در پروژه های معماری و طراحی صنعتی
 • تزیین درب های فلزی حیاط خانه و ویلا
 • استفاده به عنوان نرده پله
بخوانید!  کاربرد انواع فنس باغی یا توری حصاری چیست؟

نرده پله با توری پرسی

عوامل موثر بر قیمت توری های پرسی

قیمت توری های فلزی با توجه به نوع و جنس مفتول، ضخامت، ابعاد و اندازه مفتول ها، اندازه و شکل چشمه های توری، طول و عرض، وزن توری، نوع بافت و … متغیر می باشد. در هنگام خرید به جنس مفتول مورد استفاده در ساخت این توری های فلزی دقت کنید، زیرا نشان دهنده کیفیت و استحکام توری می باشد. به طور کلی سه عامل تاثیر مستقیم بر روی قیمت توری پرسی دارند:

 • اندازه و ابعاد توری های پرسی: هر چه ابعاد توری بزرگ تر باشد، مواد اولیه بیشتری در ساخت آن استفاده شده و در نهایت قیمت توری پرسی نیز بالا می رود.
 • وزن و ضخامت توری: وزن و ضخامت توری، کیفیت و مقدار مواد اولیه استفاده شده در ساخت توری پرسی را تعیین می کند. هر چه ضخامت مواد اولیه بیشتر باشد، وزن توری بیشتر شده و در نهایت قیمت آن نیز افزایش می یابد.
 • جنس توری پرسی: از دیگر عامل مهم در تعیین قیمت توری محسوب می شود. شما می توانید با توجه به بودجه ای که دارید، جنس مورد نظر خود را انتخاب نمایید. به طور مثال توری های پرسی که با فولاد ضد زنگ ساخته شده اند از کیفیت و قیمت بالاتری نسبت به توری هایی که با مفتول آهنی ساخته شده اند، برخوردار می باشند.

عوامل موثر بر قیمت نصب توری پرسی

دستمزد اجرای توری پرسی معمولا به صورت متری محاسبه می شود؛ به گونه ای که هر چه متراژ محل موردنظر شما بزرگ تر باشد، هزینه ها نیز افزایش می یابد. نصاب های ماهر با در نظر گرفتن فواصل بین پایه ها، متراژ اجرای فنس، سختی یا دشواری محل نصب و برخی ملاحظات دیگر، در مورد قیمت نهایی تصمیم گیری می کنند و براورد هزینه ها را در اختیارتان قرار می دهند.

سخن پایانی

ما در این نوشته از ساختمانچی به معرفی توری های پرسی، انواع و کاربردهای آن ها پرداختیم. امیدواریم از مطالعه این نوشته لذت برده باشید. در صورت تمایل می توانید نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در مورد این موضوع با ما اهالی ساختمانچی به اشتراک بگذارید.