آموزش رویت

ساختمانچی

تجهیزات پارکینگ شامل امکانات و لوازم خاصی است که امروزه جهت تامین ایمنی و افزایش هرچه بیشتر سطح کیفی استفاده از پارکینگ ها به کار می گیرند. در حال حاضر شرکت های سازنده تجهیزات پارکینگ در تلاش جهت هوشمندتر سازی پارکینگ های خودروها هستند و در این مسیر به پیشرفت های خوبی نیز دست یافته اند.

از آنجایی که در پارکینگ ها، عبور و مرور خودروها زیاد است و ممکن است در صورت افزایش خودروها، بی نظمی و ازدحام و حتی برخورد خودروها با موانع یا دیوارها و شیشه و پنجره ها پیش آید لذا ضروری است که حتی الامکان از تجهیزات اولیه در پارکینگ استفاده کنیم تا هم امنیت محیط را افزایش دهیم و هم خسارات احتمالی را به شدت کاهش داده و حتی به صفر برسانیم و همچنین در نهایت میزان رضایت رانندگان از استفاده از پارکینگ ها را افزایش دهیم.

در این مطلب می خواهیم با برخی از مهم ترین، کاربردی ترین و مفیدترین تجهیزات ضروری و ابزار مورد نیاز در پارکینگ ها و کاربرد آن ها بیشتر آشنا شویم . لطفا تا انتهای مطلب با ما همراه شوید.

استاپر پارکینگ

استاپرهای پارکینگ دومین و از ضروری ترین تجهیزات پارکینگ ها محسوب می شود. از استوپر پارکینگ استفاده های زیادی می شود. مثلا جهت جلوگیری از برخورد جلو یا عقب خودروها با دیوارها یا سایر موانع از آن استفاده می شود. همچنین برای تعیین حدود جلو رفتن خودرو در یک پارکینگ یا به عبارتی جهت مرزبندی میان خودروها نیز به کار می رود.
جنس اغلب استوپرها از پلاستیک و لاستیک و در مواقعی نیز بتن می باشد. استوپر پارکینگ نیز همچون سرعت گیر خودرو با میخ های ده سانتی به کف زمین متصل می شوند و دارای نصب آسانی هم هستند.

ضربه گیر ستون های پارکینگ

ضربه گیر ستون را نیز می توان از جمله واجب ترین و پراستفاده ترین تجهیزات پارکینگ برشمرد؛ چرا که از آن جهت جلوگیری از برخورد خودروها با ستون های درون پارکینگ و همچنین کاهش خسارات وارده به ستون ها و خودروها در صورت برخورد با آن ها استفاده می شود.

جهت افزایش کارایی ضربه گیر ستون، آن ها را از مواد نرم همچون لاستیک یا پلاستیک و همچنین پی وی سی می سازند تا سبب کاهش هرچه بیشتر خسارت به ستون و بدنه خودرو شود. خلاصه این که از ضربه گیر ستون در نقاط نوک تیز یا دارای لبه های تیز نیز استفاده می کنند.

امروزه بسیاری از ضربه گیرهایی که تولید می شود دارای رنگ براق در شب هستند تا رانندگان را از وجود ستون های درون پارکینگ در تاریکی مطلع سازند.

خط کشی پارکینگ

خط کشی کف پارکینگ ها از جمله راه های افزایش نظم و ترتیب خودروهای درون پارکینگ و همچنین تعیین محدوده و حریم مشخص برای آن ها است. طبیعتا با انجام خط کشی محیط یا فضای پارکینگ می توان محل قرارگیری خودروها را مشخص نمود و با این کار قادر به جا دادن و پارک کردن تعداد بیشتری خودرو کنیم.

در پارکینگ های خانگی و کوچک که تنها یک یا دو خودرو جای می گیرند شاید نیاز به خط کشی چندان احساس نشود و ضروری نباشد اما در پارکینگ های بزرگ تر مانند پارکینگ های اداری، تجاری و عمومی و یا پارکینگ هایی که در مکان های شلوغ قرار دارند به علت رفت و آمد خودروهای فراوان به درون پارکینگ، خط کشی پارکینگ بیش از پیش ضرورت پیدا خواهد کرد.

حال باید به این نکته اشاره کنیم که خط کشی پارکینگ نیز اصول و قواعد مخصوص به خود را دارد که چندان هم سخت نیستند اما در صورت عدم رعایت صحیح خط کشی ممکن است خود ما با خط کشی اشتباه باعث ایجاد بی نظمی در قرارگیری خودروها شویم.

فواید و مزایای خط کشی پارکینگ

بالاتر به طور مختصر به فایده و ضرورت خط کشی پارکینگ اشاره ای کردیم ولی در این بخش می خواهیم این موارد یعنی فواید و دلایل نیاز به خط کشی پارکینگ را به صورت تیتر وار و خلاصه بیان کنیم.
1.استقاده صحیح و بهینه تر از فضای داخلی پارکینگ
2.پیشگیری از ایجاد بی نظمی در قرارگیری خودروها
3.جلوگیری از درگیری و مشاجره احتمالی میان رانندگان بخاطر جای پارک
4.تعیین محدوده مشخص برای هر خانواده یا ساکنان یک آپارتمان یا ساختمان دارای واحدهای زیاد
5.پیشگیری از مسدود شدن مسیر ورود و خروج پارکینگ
6.جلوگیری از ایجاد ترافیک و ازدحام خودروهای داخل پارکینگ در یک نقطه

دیوارپوش پارکینگ و محافظ های ستون

یکی دیگر از تجهیزات پارکینگ که از کاربردی ترین لوازم یک پارکینگ به شمار می آید، دیوارپوش پارکینگ است. متاسفانه در برخی مواقع دیده شده است که خودروها به عمد یا سهوا به دیوارهای پارکینگ برخورد می کنند و خراش ها و صدماتی به دیوارها وارد می کنند. در این مواقع ممکن است حتی یافتن خودرو و راننده مقصر نیز سخت باشد لذا جهت جلوگیری از این برخورد، پیشنهاد می شود از دیوارپوش استفاده کنید.

دیوارپوش پارکینگ همچون محافظی از دیوارها و ستون ها در برابر برخوردها و خراش ها توسط خودروها جلوگیری می کند و حتی در صورت برخورد خودرو نیز به طور کامل از وارد آمدن خراش و شیار روی دیوار پیشگیری می کند. جنس برخی از محافظ های ستون از پلاستیک، لاستیک است. توجه داشته باشید که یکی دیگر از فواید و مزایای استفاده از دیوارپوش پارکینگ و محافظ های ستون، پیشگیری از سیاه و آلوده شده دیوارهاست.

تجهیزات پارکینگ

سخن نهایی درباره تجهیزات پارکینگ

امروزه پارکینگ ها نسبت به قبلترها، هم از لحاظ کیفی و هم سطح ایمنی افزایش چشمگیری داشته اند. همچنین بسیاری از سازندگان تجهیزات پارکینگ ها نیز در حال رقابت شدید جهت توسعه ی لوازم ایمنی و امکانات پارکینگ ها هستند.

در این مطلب با تعدادی از مهم ترین تجهیزات پارکینگ ها آشنا شدیم و همچنین به بررسی کاربردهای هر یک از آن ها نیز پرداختیم. امیدواریم اطلاعات مفیدی را در اختیار شما کاربران گرامی گذاشته باشیم. آرتمیس پارکینگ شما را در تهیه بهترین تجهیزات پارکینگ یاری می نماید.