آموزش رویت

ساختمانچی

آیا با ایده های نورپردازی حیاط خلوت و پاسیو آشنایی دارید؟ حیاط خلوت و پاسیو از جمله مکان هایی هستند که این امکان را فراهم می کنند تا در روزهای تابستانی از آن برای ریلکس کردن و استفاده از طبیعت، بدون ترک خانه استفاده کنید.

شما می توانید در کنار خانواده و دوستان برای صرف غذا از این محل ها استفاده نمایید. در جهت استفاده مناسب از حیاط خلوت و پاسیو، باید توجه کنید که نورپردازی آن ها نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

نورپردازی این محیط ها به آسانی نصب یک لامپ ساده نیست. شما باید در مورد مکان نصب لامپ و زمان استفاده از آن ها تصمیم گیری کنید. نورپردازی این محل ها با یکدیگر تفاوت دارند.

برای مثال اگر در حیاط خلوت یا پاسیو خانه ای استخری وجود دارد، نورپردازی آن نسبت به مکان باربیکیو و فضایی که از آن برای استراحت استفاده می کنید، متفاوت می باشد. یک نورپردازی ضعیف می تواند حتی زیباترین حیاط خلوت ها و پاسیوها را به مکانی غیرقابل تحمل تبدیل کند. روش های زیادی برای نورپردازی این قسمت از خانه وجود دارد.

در انتخاب روش نورپردازی در درجه اول تمایلات شخصی فرد الویت دارد. در این مطلب از ساختمانچی به بیان برخی ایده ها در جهت نورپردازی حیاط خلوت و پاسیو می پردازیم.

ایده های نورپردازی حیاط خلوت

نورپردازی قسمت غذاخوری

استفاده از فضای حیاط خلوت برای صرف شام به یادماندنی تر از انجام این کار در داخل خانه می باشد. برای نورپردازی قسمتی که میز غذاخوری قرار دارد، استفاده از دیمرها بسیار مناسب می باشد.

شما می توانید از طریق موبایل یا هر وسیله هوشمند دیگری، نور آن ها را کم یا زیاد کنید. در این صورت می توانید به راحتی فضایی برای یک شام رمانتیک ایجاد نمایید.

نورپردازی قسمت غذاخوری

استفاده از لامپ های ال ای دی و خورشیدی

لامپ ال ای دی به دلیل مصرف انرژی کارامد، شناخته شده هستند، بنابراین استفاده از آن ها مقرون به صرفه می باشد. آنچه که باعث می شود لامپ های ال ای دی گزینه مناسبی برای این کار شناخته شوند، تنوع آن ها در رنگ های مختلف می باشد.

شما می توانید با توجه به نوع کاربرد حیاط خلوت خود رنگ مناسبی انتخاب نمایید. رنگ این لامپ ها می تواند با غالب طرحی که در کل خانه استفاده شده است، برابر باشد.

همچنین این امکان وجود دارد که از این لامپ ها تنها برای قسمت مشخص و در جهت نورپردازی دکوراتیو استفاده نمایید. لامپ های خورشیدی به طور مستقیم از انرژی نور خورشید ذخیره شده استفاده می نمایند.

استفاده از لامپ های ال ای دی و خورشیدی

به همین خاطر می توان این گونه لامپ ها را دوستدار طبیعت نیز نامید. استفاده از لامپ های خورشیدی مقرون به صرفه ترین انواع لامپ هایی هستند که می توان از آن ها در جهت نورپردازی حیاط خلوت استفاده کرد. لامپ های خورشیدی را می توان در چند نقطه نصب کرد. این لامپ ها در طراحی های چندگانه مورد استفاده قرار می گیرند.

نورپردازی نرده ها

اگر حیاط خلوت شما فضایی ایوان مانند به همراه نرده دارد، نصب وسایل روشنایی مناسب بر روی این نرده ها می تواند ایده خوبی باشد. استفاده از روش های نورپردازی در این قسمت می تواند به عنوان راهنمایی برای ورود به حیاط اصلی نیز کاربرد داشته باشد. این روش نورپردازی برای استفاده در شب مناسب می باشد.

بخوانید!  روف گاردن یا بام سبز چیست؟[+عکس های زیبا و نکات اجرایی]

نورپردازی راه پله ها

نصب لامپ های مناسب در نزدیکی یا زیر راه پله ها می تواند از خطر افتادن افراد در شب جلوگیری کند. علاوه بر این استفاده از این روش نورپردازی می تواند باعث ایجاد فضایی شیک نیز شود. پله ها مکان های مناسبی برای مخفی‌کردن لامپ ها هستند و به افراد این اجازه را می دهد که تنها به زیبایی نورپردازی، بدون مشاهده لامپ ها توجه کنند.

برای ایجاد نمایی زیبا می توانید از لامپ های سنسوردار استفاده نمایید. روش کار این لامپ ها به این گونه است که با پا گذاشتن بر روی پلکان چراغ آن روشن می شود. این کار علاوه بر ایجاد زیبایی به کاهش مصرف انرژی نیز کمک می کند.

نورپردازی راه پله ها

نورپردازی با استفاده از مشعل

در ابتدا باید توجه کنید که استفاده از مشعل ها خطرناک می باشد و باید از نصب صحیح و دور از دسترس‌بودن آن ها برای کودکان اطمینان حاصل کنید. اگر تمایل به استفاده از این روش نورپردازی دارید بهتر است از یک محافظ برای هر یک از آن ها استفاده نمایید.

نورپردازی با استفاده از شومینه بیرونی

استفاده از شومینه بیرونی چندان رایج نیست، اما به کارگیری آن ها برای مهمانی های آخر شب و زمان هایی که تمایل به استفاده از نور زیادی ندارید، مناسب می باشد. شومینه های بیرونی در اندازه های مختلف وجود دارند.

انتخاب اندازه مناسب آن ها باید براساس نیاز شما صورت گیرد. استفاده از شومینه های بیرونی برای شب های سرد زمستانی و یا برای گریل‌کردن غذا انتخاب مناسبی می باشد.

نورپردازی با استفاده از شومینه بیرونی

نورپردازی با استفاده از شمع

استفاده از شمع از جمله روش های کلاسیک نورپردازی می باشد. شما می توانید از شمع ها در جاشمعی هایی به شکل فانوس در اطراف محل موردنظر استفاده نمایید.

انواعی از شمع وجود دارند که باعث می شوند حشرات از محل مورد نظر دور شوند. استفاده از این شمع ها باعث می شود در هنگام صرف غذا یا گپ و گفت با دوستان، حشره ها باعث اذیت شما نشوند.

نورپردازی با استفاده از شمع

نورپردازی دکوراتیو

نصب لامپ ها بر روی ستون های حیاط خلوت می تواند از جمله ایده های خوب و دکوراتیو باشد. برای این کار بهتر است از لامپ هایی که نور آن ها تنظیم می شود استفاده کرد. این روش نورپردازی باعث می شود فضای حیاط خلوت طبیعی جلوه کند.

نورپردازی دکوراتیو

ایده های نورپردازی پاسیو

استفاده از آویز

نور آویز مناسب می تواند فضای شما را برای مهمانی ها در فضای باز آماده کند. چراغ های آویز نور متمرکز را به بالای مکان های غذاخوری یا نشیمن در فضای باز هدایت می کنند.‌ آویزهایی را در نظر بگیرید که به خوبی با محیط اطراف هماهنگ شوند، مانند یک آویز فلزی گالوانیزه که در مقابل چوب تیره تضاد زیبایی را ایجاد می کند.

آویزها

استفاده از فانوس

اگر اهل فن آوری های پیشرفته هستید، به دنبال لامپ های رومیزی مانند یک فانوس معمولی باشید. همچنین می توانید از لامپ های ال ای دی و چراغ های بدون سیمی که برای طراحی فضای باز مناسب می باشند، استفاده کنید.

فانوس

استفاده از لامپ های رومیزی

غذا خوردن در فضای باز با چند لامپ می تواند بسیار رمانتیک و شاعرانه باشد. برای جذابیت بیشتر فضای بیرونی، شما لزوما به چراغ های سقفی یا منابع نور حجیم احتیاج ندارید و به سادگی می توانید چند لامپ رومیزی را به میز پاسیو خود اضافه کنید تا فضای غذاخوردن را صمیمی تر جلوه دهد.

استفاده از لامپ های رومیزی

برجسته سازی کنید

گاهی اوقات این یک طراحی ساده است که بیشترین تأثیر را می گذارد. یک لوستر در فضای باز با زاویه های تیز و شبه هندسی، بافت بصری زیبایی را به فضای خنثی اضافه می کند. فلزاتی مانند آلومینیوم می توانند در حالی که با مبلمان مدرن ترکیب می شوند، شور و نشاط فوق العاده ای را در محیط ایجاد کنند.

برجسته سازی

ایجاد هارمونی مناسب

چیدمان صندلی ها را با آویزهای بیرونی و چراغ های سقفی که برای تأمین نور محیط بسیار مناسب هستند، هماهنگ کنید. تطبیق چراغ های دیواری با چراغ های سقفی در فضای باز، هارمونی زیبایی را در محیط بوجود آورده اند.

ایجاد هارمونی

استفاده از لوسترهای مینیمال

با انتخاب یک لوستر یا آویز مینیمالیستی، از روشنایی برای افزایش حس گرمی در پاسیو استفاده کنید. گیاهان گلدار را در اطراف پاسیو خود قرار دهید تا به محیط دنجی که در زیر تابش نور کم شب، درخشان به نظر می رسد، اضافه بشود.

عکس ایده های نورپردازی حیاط خلوت و پاسیو

استفاده از لامپ های زمینی

شما می توانید با استفاده از روشنایی مناسب، فضای پاسیو را درخشان تر، گرم تر و صمیمی تر کنید. استفاده از لامپ های زمینی را در طراحی پاسیو بگنجانید تا مناطق خاص مانند میز یا گیاهان را با ظرافت، روشن کنند.

لوستر زمینی

بازی با رنگ ها

به دلیل این که این قسمت جدا از فضای عمومی خانه است، در تزیین دکوراسیون و نورپردازی آن جسور باشید و با رنگ های شاد بازی کنید. استفاده از بالش های رنگارنگ و وسایل نورپردازی منحصربفرد می تواند این قسمت را به فضایی شاد و دلنشین تبدیل کند.

بازی با رنگ ها

نکات پایانی

روش های زیادی برای نورپردازی حیاط خلوت و پاسیو وجود دارد که ما در این جا به بیان برخی از آن ها پرداختیم. برای انتخاب روش نورپردازی مناسب به دنبال نیازهای اساسی خود در استفاده از حیاط خلوت بوده و سپس روش مناسب را انتخاب نمایید.

بخوانید!  رنگ سبز آبی و ایده های استفاده از آن در طراحی دکوراسیون داخلی

نورپردازی این قسمت از خانه می تواند متحمل هزینه زیادی باشد. به همین خاطر احتمالا شما به دنبال روش های ارزان قیمت ولی کارامد در این زمینه می باشید. یکی از گزینه ها استفاده از وسایل روشنایی قابل حمل می باشد. گزینه دیگر استفاده از پروژکتورهای ال ای دی می باشد.

اگرچه ممکن است این گونه چراغ ها از لحاظ صرف انرژی کارامد باشند، اما بدین معنا نیست که می توانند نور بسیار خوبی ایجاد کنند. تنها برخی از انواع آن ها در این جهت کارامد می باشند.

امیدواریم این مطلب از ساختمانچی ایده های جذابی از نورپردازی پاسیو و حیاط خلوت را در اختیار شما کاربران گرامی قرار داده باشد. به نظر شما نورپردازی حیاط خلوت یا پاسیو چه اندازه در دکوراسیون این قسمت تاثیر می گذارد؟