آموزش رویت

ساختمانچی

در بحث دکوراسیون داخلی، تمام قسمت های خانه از طراحی راهرو گرفته تا اتاق پذیرایی بسیار حائز اهمیت است. افراد با توجه به سبک های مختلف دکوراسیون داخلی و ایده های شخصی خود اقدام به طراحی خانه خود می کنند.

اکثر مطالبی که در طراحی داخلی نوشته شده به معرفی دکوراسیون اتاق نشیمن، اتاق خواب و اتاق پذیرایی پرداخته اند و توجه زیادی به راهرو معطوف نشده است.

برخی از افراد تصور می کنند راهرو بخشی از خانه است که برای قراردادن کفش و پالتو مورد استفاده قرار می گیرد در صورتی که طراحی این بخش از خانه نیز خود اهمیت بسیاری دارد.

گاهی قرار دادن یک فرش زیبا، آینه ای دکوراتیو، میز کنسول و سایر المان ها در این راهرو نمای آن را به طور کلی دگرگون می سازد. در این نوشته از ساختمانچی قصد داریم به معرفی انواع طراحی داخلی راهرو بپردازیم و ایده های مختلفی برای طراحی این نقطه از خانه به شما معرفی نمائیم.

با آشنایی از این طرح ها و ایده ها به راحتی می توانید دکوراسیونی دلخواه در راهرو خانه خود اجرا کنید و مکانی زیبا برای خوش آمدگویی به میهمانان مهیا نمایید. پس تا انتها با ما همراه باشید.

ایده های طراحی راهرو خانه

استفاده از المان های چوبی

استفاده از المان های چوبی در راهرویی که دیوارپوش و کفپوش آن به رنگ سفید است، تداعی گر سبک روستیک می باشد. المان هایی مانند چهارپایه، میز، سبد و پایه آباژور از جنس چوب اند و حسی از طبیعت را در این راهرو به ارمغان می آورند.

استفاده از المان های چوبی

استفاده از وسایل آنتیک

راهرویی که در تصویر زیر مشاهده می کنید با یک آینه طلاکاری آنتیک و یک میز کنسول قهوه ای مایل به قرمز مزین شده است. تاج بالای آینه به شیوه ای هنرمندانه طراحی‌شده و نقش بسزایی در زیبایی دکور این راهرو ایفا می کند.

استفاده از وسایل آنتیک

ایجاد کتابخانه در راهرو

این راهروی آبی رنگ به دلیل وجود پنجره های بزرگ سقفی و حضور نور طبیعی در آن فضایی دنج و جذاب دارد. همانطور که مشاهده می کنید ارتفاع درب این راهرو بلند است و دیوار آن با قفسه های کتاب پوشیده‌شده است. استفاده از رنگ آبی و وجود نور طبیعی این راهرو را به فضایی دنج تبدیل کرده است.

ایجاد کتابخانه در راهرو

استفاده از ظروف تزئینی

گاهی اوقات قرار دادن ظروف با اشکال هندسی در کمد کنار راه پله نمایی بی نظیر در فضای راهرو ایجاد می کند. علاوه بر آن حضور یک صندلی و قاب عکس با فریم چوبی تیره در کنار کفپوش چوبی به رنگ روشن نوعی کنتراست رنگی فراهم‌کرده که تاثیر آن در نمای کلی راهرو قابل مشاهده است.

استفاده از ظروف تزئینی

استفاده از آباژور

دیوارهای بلند راهرو مانند یک تابلوی سفید است که می توان آن را به شیوه ای خلاقانه با اشیاء دکوراتیو تزئین نمود. در راهرو زیر آباژورهایی که بر روی میز کنسول در جلوی آینه قرار گرفتند تصویر بی نظیری در این راهرو کوچک به نمایش می گذارند.

استفاده از آباژور

استفاده از رنگ های خنثی

طراحی راهرو زیر با استفاده از پالت رنگی خنثی می باشد. استفاده از رنگ سفید در کنار سایه روشن های خاکستری فضای این راهرو را روشن تر کرده است. رنگ آمیزی دیوار با استفاده از رنگ های روغنی سبب انعکاس نور می شود و زیبایی فضا را دوچندان می کند.

استفاده از رنگ های خنثی

استفاده از نردبان آنتیک

برای دکوراتیو کردن راهرو خانه خود می توانید از نردبانی آنتیک که با کتاب های گوناگون مزین می شود استفاده کنید. استفاده از سایه های رنگ آبی در طراحی کفپوش این راهرو باعث هماهنگی دکور راهرو با دیگر اجزا می شود.

استفاده از نردبان آنتیک

استفاده از طرح های هندسی

بکارگیری چاپ های هندسی در طراحی دکوراسیون راهرویی که دیوارهای آن با رنگ های پاستیلی رنگ آمیزی‌شده ایده ای بسیار عالی می باشد.

از ترکیب رنگ ها نهراسید، بلکه از تنوعی از سایه رنگ هایی که از یک خانواده رنگ هستند استفاده نمائید. علاوه بر آن می توان از عناصر دکوراتیو مانند لامپ، کوسن و روتختی استفاده نمود.

استفاده از طرح های هندسی

استفاده از لامپ های نئون

در تصویر زیر یک اثر هنری با استفاده از لامپ های نئون بر روی دیوار آویزان است. استفاده از این اثر هنری با نورهای رنگارنگ نمایی بی نظیر به دکور این راهرو خلوت می بخشد. استفاده از آثار هنری این چنینی باعث زیبایی این راهرو می شود و توجه همگان را به خود جلب می کند.

استفاده از لامپ های نئون

ایجاد گالری عکس بر روی دیوار

برای دکوراتیو کردن راهروهای باریک و طولانی می توان از قاب عکس یا تابلوهای هنری متنوع برای تزئین دیوار آن استفاده نمود.

بخوانید!  ویژگی های انواع هود بیمکث

استفاده از قاب عکس هایی که دارای فریم های مشابه اما با سایزهای متفاوت هستند راهرو خانه شما را به نمایشگاهی زیبا از قاب عکس های خانوادگی تبدیل خواهد کرد.

ایجاد گالری عکس بر روی دیوار

استفاده از کاغذ دیواری

دیوار راهرویی که در تصویر زیر مشاهده می کنید با کاغذ دیواری پوشیده‌شده است. با دقت به میز زیر متوجه می شوید که طرح رومیزی با طرح کاغذ دیواری تناسب رنگی دارد. علاوه بر آن نصب لوستر در این راهرو زیبایی آن را دوچندان کرده است.

استفاده از کاغذ دیواری

استفاده از ایده های خلاقانه و هنری

در راهرو زیر تکنیک قرار دادن تصاویر و طرح های مختلف با چیدمان زیر و رو استفاده شده است. این چیدمان به نحوی ست که با نگاهی به دیوار متوجه نمای مختلف تصاویر می شوید. کاربرد این تکنیک تزئین دیوار برای افرادی که ذوق هنری دارند ایده ای مناسب است.

استفاده از ایده های خلاقانه و هنری

بازی با رنگ ها

در طراحی راهرو منزل از ترکیب رنگ های زیبا استفاده کنید. یک ترکیب رنگ مناسب می تواند ظاهر قدیمی خانه شما را به طور کل دگرگون سازد و زیبایی بی نظیری به آن ببخشد.

بعد از رنگ آمیزی راهرو با استفاده از اکسسوری و قفسه های کاربردی آن را تزئین نموده و زیباتر کنید. رنگ های خنثی گزینه ای ایده آل برای طراحی راهرو منزل هستند، بنابراین با ترکیب رنگ های سفید، مشکی و طوسی دکوراسیونی فوق العاده در راهرو خلق کنید.

بازی با رنگ ها

استفاده از الگو

با استفاده از طرح و الگوهای زیبا راهرو و خانه خود را مزین کنید. طرح های رنگارنگ همیشه شیک به نظر می آیند، اما برای ایجاد نمایی متفاوت می توانید از اشکال هندسی به رنگ های قرمز و بنفش که صمیمیت و گرما را به فضا می افزایند استفاده کنید.

استفاده از الگو

استفاده از رنگ های شاد

استفاده از رنگ تند و شاد نارنجی فضای راهرو را زنده و پویا نشان می دهد. برای طراحی راهرو به رنگ نارنجی می توانید یک یا دو دیوار را با کاغذ دیواری نارنجی پوشش دهید و باقی دیوارها را با رنگی که با آن همخوانی دارد رنگ آمیزی کنید. سپس با استفاده از یک قالیچه راه راه و صندلی نارنجی نمایی بی نظیر به وجود آورید.

استفاده از رنگ های شاد

قرار دادن مبلمان

در راهرو می توان یک عدد مبل راحتی برای استراحت و مطالعه قرار داد. مبلمانی که در این قسمت قرار می گیرد می تواند به فضایی دنج برای نشستن و گپ و گفت نیز تبدیل شود.

قرار دادن مبلمان

استفاده از رنگ های تیره

اگر طراحی راهرو کاملاً اصولی صورت گیرد، رنگ های تیره اثری شگرف در فضاهای کوچک خواهند گذاشت.

مثلاً اگر آبی تیره برای رنگ آمیزی دیوارها استفاده شود فضا صمیمی و دعوت کننده خواهد شد. استفاده از رنگ آبی و سفید در کنار هم نمایی بی نظیر در فضای راهرو ایجاد می کند.

استفاده از رنگ های تیره

نصب پرده

راهرویی که پنجره ندارد اصولاً سرد و بی روح است، اما می توان با افزودن یک پرده در گوشه درب راهرو، فضا را گرم تر و صمیمی تر نشان داد. استفاده از پرده علاوه بر افزودن رنگ و الگو به دکوراسیون راهرو باعث می شود فضای داخل خانه در زمستان نسبت به بیرون گرم تر شود.

نصب پرده

الهام از طبیعت

راهرو منزل خود را با الهام از طبیعت و فضای بیرون طراحی کنید. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید برای پوشش دیوار راهرو می توان از کاغذ دیواری گل دار استفاده نمود.

الهام از طبیعت

استفاده بهینه از فضای راهرو

از آن جایی که راهرو ها فضای بزرگی ندارند، بهتر است نهایت استفاده از فضای مورد نظر را داشته باشید. برای مثال قرار دادن یک نیمکت یا مبلمان در گوشه راهرو می تواند فضایی دنج ایجاد نماید.

بخوانید!  نکات قابل توجه در طراحی لابی ساختمان

استفاده از کوسن و پارچه های رنگی و گیاهان طبیعی برای تزئین فضا می تواند نمایی بسیار چشم نوازی ایجاد کند. اگر از این ایده در طراحی راهرو استفاده نمایید، بدون شک یکی از قسمت های محبوب در طراحی داخلی در میان افراد خانواده خواهد شد. اگر به دنبال ایجاد فضایی برای مطالعه هستید، پیشنهاد ما استفاده از این ایده منحصربفرد می باشد.

استفاده بهینه از فضای راهرو

استفاده از نیمکت چوبی

استفاده از نیمکت چوبی می تواند حال و هوایی به سبک روستیک در راهرو خانه ایجاد نماید. به یاد بسپارید که استفاده از گیاهان می تواند در ایجاد فضایی منسجم در این قسمت به شما کمک کند.

استفاده از ایده سبک روستیک می تواند در کنار سایر سبک های طراحی داخلی مورد استفاده قرار گیرد. قرار دادن یک آباژور پایه دار در کنار آن و ایجاد دیواری گالری مانند در بالای آن می تواند نمای بسیار زیبایی به راهرو خانه ببخشد.

استفاده از نیمکت چوبی

استفاده از ایده های مینیمال

ایده های ساده و مینیمال می تواند گزینه ای مناسبی برای طراحی راهرو باشد. استفاده از المانی که از طراحی ساده ای برخوردار باشد، می تواند در ایجاد فضایی منحصربفرد در جهت استفاده از ایده های سبک مینیمالیسم کاربرد داشته باشند.

برای مثال به این منظور می توانید از یک میز عثمانی استفاده کنید و از آن به عنوان فضای نشمین استفاده نمایید. آن چه که در تصویر مشاهده می نمایید، اجرای این ایده در فضای راهرو می باشد.

استفاده از ایده های مینیمال

استفاده از رنگ صورتی

اگر به دنبال ایجاد فضایی دلنواز و آرام بخش هستید، استفاده از رنگ صورتی هم می تواند گزینه ای مناسب باشد. شاید شما از جمله افرادی باشید که به استفاده از این رنگ علاقمند هستید، اما امکان استفاده از آن در طراحی اتاق نشمین برای شما وجود ندارد.

بهترین مکانی که می توانید از این رنگ استفاده نمایید، راهرو می باشد. به این منظور می توانید از یک صندلی و یا کاناپه صورتی رنگ استفاده نمایید.

استفاده از رنگ صورتی

استفاده از یک تابلو هنری در ابعاد بزرگ

استفاده از یک تابلو هنری در ابعاد بزرگ که در آن از رنگ های مختلفی استفاده می شود، می تواند گزینه ای مناسب برای طراحی راهرو در نظر گرفته شود.

چنین المانی می تواند در ایجاد انسجام در فضای خانه نیز به شما کمک کند. این ایده می تواند باعث ایجاد فضایی سرزنده در خانه به روشی ساده شود.

استفاده از یک تابلو هنری در ابعاد بزرگ

ایجاد اتاق نشیمن کوچک در قسمت راهرو

استفاده از مبلمان و صندلی در قسمت راهرو خانه می تواند گزینه ای مناسب برای بهره مندی بیش تر از این فضا باشد. استفاده از صندلی و مبلمان کوچک مناسب در این قسمت می تواند باعث ایجاد اتاق نشیمن کوچکی در این قسمت شود. البته به یاد داشته باشید استفاده از این ایده منوط به بزرگ‌بودن فضای راهرو می باشد.

ایجاد اتاق نشیمن کوچک در قسمت راهرو

استفاده از لوستر مناسب

اگر به دنبال خرید لوستر مناسب برای راهرو خانه هستید، پیشنهاد ما انتخاب نمونه ای از آن ها که از طراحی غالبی برخوردار است، می باشد. استفاده از لوستری با این ویژگی می تواند به نقطه کانونی در طراحی راهرو نیز تبدیل شود.

پیشنهاد ما برای انتخاب لوستر در این قسمت استفاده از نمونه ای در ابعاد بزرگ و کریستال می باشد. این امکان نیز وجود دارد که از چند نمونه کوچک و چشم نواز آن ها در کنار یکدیگر استفاده نمایید.

استفاده از لوستر مناسب

نکات پایانی

آن چه که در این جا به بیان آن پرداختیم، ارائه نکاتی در زمینه طراحی راهرو خانه می باشد. آیا طراحی خانه شما به گونه ای است که راهرو در آن وجود دارد؟ شما از چه ایده هایی برای طراحی آن استفاده کرده اید؟

به نظر شما استفاده از کدام یک از ایده های ارائه‌شده می تواند نمای جذاب و منحصربفردی ایجاد نماید؟ در صورت تمایل می توانید نقطه نظرات خود در این زمینه را با ما به اشتراک بگذارید.