آموزش رویت

ساختمانچی

با توجه به آمار های منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران نمشخص شد که قیمت خانه‌ های کلنگی، واحد های مسکونی و بهای اجاره به میزان متفاوت افزایش داشته است. براساس داده‌ های منتشر شده، قیمت خانه‌ های کلنگی بیش از دو مورد دیگر، افزایش یافته است.از آن جایی که خانه‌ های کلنگی به‌عنوان مواد اولیه ساخت مسکن(یعنی زمین) محسوب می‌ شوند، افزایش قیمت خانه‌ های کلنگی موجب رشد هزینه تولید مسکن در کشور شده و هزینه ساخت و تولید افزایش می یابد.

متوسط قیمت فروش هر متر مربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده در شهر تهران در پاییز امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 86.3 درصد افزایش داشته ‌است. مرکز آمار، نتایج طرح اطلاعات قیمت و اجاره مسکن در شهر تهران در پاییز 98 را منتشر کرد. بر اساس گزارش این مرکز، متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌ های معاملات ملکی در شهر تهران 18 میلیون و 733هزار تومان با میانگین مساحت 245متر مربع بوده است که نسبت به فصل قبل 0.4 درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 86.3 درصد افزایش داشته است.

علاوه بر این، در پاییز امسال متوسط قیمت فروش هر متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌ های معاملات ملکی در شهر تهران 13 میلیون و 604 هزار تومان با میانگین مساحت ۸۶ متر مربع و متوسط عمر بنای 11 سال بوده است که نسبت به فصل قبل 0.6درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل 44.8 درصد افزایش یافته است. متوسط مبلغ اجاره ماهانه به علاوه 3 درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌ های معاملات ملکی در شهر تهران نیز 44 هزار تومان با میانگین مساحت 80متر مربع و متوسط عمر بنای 14سال بوده است که نسبت به فصل گذشته 1.4 درصد و نسبت به فصل مشابه پارسال 31.1 درصد افزایش داشته است.