آموزش رویت

ساختمانچی

برآورد هزینه پروژه یکی از مهم ترین و اصلی ترین بخش های مدیریت پروژه ساختمانی است. برای ارتقاء مهارت های برآوردسازی هزینه شما ابتدا باید این مسئله را درک کنید که هر پروژه با دیگری متفاوت است و هیچ یک شبیه دیگری نیست.

یکی از متخصصین برنامه ریزی و زمان بندی پروژه های ساختمانی در مورد رایج ترین خطاهای مربوط به برآورد هزینه ساخت و ساز تحقیق انجام می دهد و راهکارهای مناسب در جهت پرهیز از انجام آن ها را به شما معرفی می نماید. با ساختمانچی همراه باشید.

روش های رایج تخمین هزینه در پروژه ها

متدهای متعددی برای تخمین هزینه ها وجود دارند که همواره مورد استفاده قرار می گیرند. 3 نمونه از رایج ترین آن ها به شرح زیر می باشد:

  • برآورد تقریبی
  • تخمین دقیق
  • برآورد مدل

همانطور که می دانید، تخمین هزینه به معنای تعیین کمیت و پیش بینی هزینه های موردنیاز برای ساخت و ساز، تولید کالا یا ارائه خدمات است.

برخی از اشتباهات مربوط به برآورد هزینه می تواند ناچیز به نظر برسد، اما گاهی اوقات هنگام بررسی فاجعه به بار می آورند. برای آن که برای پرهیز از این خطاها حاضر باشید ابتدا باید با رایج ترین آن ها آشنا باشید که در ذیل به سه مورد از آن ها می پردازیم.

اشتباهات مربوط به برآورد هزینه پروژه های ساختمانی

در هر مرحله ای از برآورد هزینه در پروژه های ساختمانی ممکن است بنا به دلایل متفاوت، اشتباهاتی رخ دهند که در نتیجه آن کل پروژه تحت تاثیر قرار گیرد، بنابراین لازم است تلاش شود تا این اشتباهات به حداقل ممکن برسد.

اشتباه اول: خطا در محاسبه درست ارقامی که توسط شما یا دیگران تولید می شوند

مردم تمایل دارند به تکنولوژی و استفاده از ماشین ها برای پاسخ به سوالات استفاده کنند، اما گاهی اوقات ممکن است آن ها پاسخ های غلط تولید کنند. اصولاً این اشتباه مورد توجه قرار نمی گیرد؛ زیرا توسط ماشین، حساب می شود و به نظر می رسد ماشین حساب ها همواره نتایج درست ارائه می دهند.

در واقع ما انسان ها کورکورانه به نتایج کامپیوترها اعتماد می کنیم بدون این که لحظه ای فکر کنیم آن ها نیز می توانند دچار اشتباه شوند.

در دنیای مدرن امروزی کمتر کسی از ذهن خود برای محاسبات استفاده می کند، زیرا تمام آنچه که بدان نیاز داریم در زیر انگشتان ما در گوشی موبایل ذخیره شدند. همه ما دچار اشتباه می شویم و هیچ گریزی از آن نیست، اما آگاهی از این خطاها در طولانی مدت می تواند به ما کمک کند.

بخوانید!  کاربرد میکروپایل یا ریزشمع در ساختمان سازی چیست؟

راه حل: همواره بر هوش ریاضی خود و تمام آنچه که در طول تحصیل فرا گرفتید، کار کنید. یکی از بهترین مثال هایی که می توان برای تقویت هوش به آن ها اشاره کرد فروشگاه مواد غذایی است. هنگامی که برای خرید اقلام مختلف اقدام می کنید قبل از پرداخت پول بهتر است به طور ذهنی هزینه کل را محاسبه کنید.

روش های دیگر به شرح زیر می باشند:

  • هنگامی که می خواهید هزینه ها را تخمین بزنید از روش دیگر استفاده نمائید. برای مثال هزینه را با یک واحد اندازه گیری دیگر محاسبه کنید. آیا جواب حاصل درست است؟
  • همواره از فلش کارت ها برای براورد ذهنی استفاده کنید و خود را به چالش بکشانید.
  • مهارت های فیزیکی و ذهنی خود را همواره تقویت ببخشید و ارتقاء دهید.
برآورد هزینه های ساخت و ساز

اشتباه دوم: خطا در پیش بینی و محاسبه نقدینگی

بیشتر خسارات مالی که به شرکت های ساختمانی وارد می شوند نتیجه سوء مدیریت اقتصادی است. آن چه که شما باید در مورد نقدینگی بدانید به شرح زیر می باشد:

  • تنها مقدار نقدینگی مهم نیست، بلکه زمان آن نیز حائز اهمیت می باشد. شما باید بدانید در ماه چه مقدار پول وارد حسابتان می شود و از آن خارج می گردد.
  • در اکثر موارد ممکن است پول قرض بگیرید، بنابراین باید از دانش لازم در مورد آن چه که بدان نیاز دارید برخوردار باشید.
  • این را بدانید که ممکن است بدهی داشته باشید و بانک ها به شما وام ندهند، بنابراین از حداکثر بدهی خود آگاه باشید.
  • چگونه تغییراتی که در نقدینگی ایجاد می شوند می توانند پروژه شما را تحت تاثیر قرار دهند؟ هنگامی که یک پروژه آغاز می شود، ممکن است مجبور شوید در مدت زمان کوتاه پول زیادی خرج کنید، به همین دلیل میزان گردش پول افزایش پیدا می کند.

مثال بارزی که می توانیم برای این قسمت عنوان کنیم ورشکستگی کاریلیون، دومین و بزرگ ترین شرکت ساختمانی بریتانیا است. اشتباه شرکت کاریلیون این بود که هزینه ها کنترل و مدیریت نشدند و مشتریان، پرداخت های خود را به تاخیر می انداختند.

راه حل: هزینه ها را کنترل کنید. با دپارتمان برنامه ریزی کار کنید تا نمودار نقدینگی برای شما ترسیم نمایند، همچنین مطمئن شوید که آن ها به روز هستند.

بخوانید!  اجرای سقف عرشه فولادی و نکات آن

اشتباه سوم: خطا در تطبیق هزینه واحد

صرف نظر از این که چه نوع پایگاه داده مورد استفاده قرار می گیرد و یا چه کسی صاحب آن است، ارقام باید با براساس فاکتورهایی نظیر موقعیت مکانی، فصل، آب و هوا، حجم پروژه، مدت زمان پروژه و پیچیدگی طرح به طور مدام تنظیم شوند.

همچنین یکسری تغییرات سودمند وجود دارند که باید مورد بررسی قرار گیرند تا در طولانی مدت تاثیر خود را بگذارند. تطابق های مختلفی باید برای مصالح، نیروی کار، تجهیزات و… صورت گیرد.

برای مثال، در مناطق بسیار گرم یا بسیار سرد شما باید کار و تجهیزات را با یکدیگر تطبیق دهید، اما نیازی نیست برای هزینه مصالح ساختمانی نیز این کار را انجام دهید.

راه حل: مطمئن شوید تطابق صحیح برای هر پروژه به صورت جداگانه صورت می گیرد. نیازی نیست خطاها یا موفقیت ها را در نظر بگیرید بلکه همواره باید قیمت واحد برای هر مورد را بررسی کنید.

برای مثال، برخی از کشورهایی که به شما نیاز دارند ممکن است نسخه ای در خصوص قیمت، موقعیت مکانی، ترابری و… حاضر کنند.

کلام پایانی

آن چه در این نوشته از ساختمانچی به بیان آن پرداختیم، ارائه رایج ترین اشتباهات در برآورد هزینه های پروژه و همچنین ذکر راه حل هایی برای آن ها می باشد. امیدواریم با مطالعه این مطلب اطلاعات موردنیاز خود را به دست آورده باشید. در صورت تمایل نظرات خود در این باره را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

روش های رایج تخمین هزینه در پروژه ها چیست؟

برآورد تقریبی، برآورد دقیق، برآورد مدل

در برآورد هزینه ها علاوه بر مقدار نقدینگی باید چه مواردی را در نظر داشت؟

تنها مقدار نقدینگی مهم نیست بلکه زمان آن نیز حائز اهمیت می باشد. شما باید بدانید در ماه چه مقدار پول وارد حسابتان شده و از آن خارج می شود.

اشتباهات رایج در برآورد هزینه کدام اند؟

خطا در محاسبه درست ارقامی که توسط شما یا دیگران تولید می شوند، خطا در پیش بینی و محاسبه نقدینگی، خطا در تطبیق هزینه های واحد

برای جلوگیری از خطا در محاسبات طی برآورد پروژه چه روش هایی وجود دارند؟

تلاش مداوم برای به کاربردن هوش ریاضی با روش هایی مانند محاسبات در واحدهای متفاوت اندازه گیری، استفاده از فلش کارت و ارتقا مهارت های فیزیکی و ذهنی