آموزش رویت

ساختمانچی

این روز ها به دلیل شیوع ویروس کرونا تقاضا برای ماسک و مواد بهداشتی افزایش یافته‌ است و عده‌ ای سود جو به تبع چنین شرایطی از طریق انحصار و احتکاری که در کالا های مذکور ایجاد کرده‌اند به دنبال گرانفروشی و سود بیشتر هستند، در مقابل  جامعه نیز خواستار برخورد مسئولان با انحصارگران و محتکران و گرانفروشان هستند.

در واقع شاید اصلاً مبحث کمبود کالا هایی، چون ماسک و مواد بهداشتی مطرح نباشد، اما عده‌ای، چون کالاها را احتکار کرده‌ اند، زمینه گرانفروشی فراهم شده است. ماسک و مواد بهداشتی تنها نمونه‌ ای از کالاهایی است که احتکار شده‌ است اگر نگاهی به بازار های مسکن، خودرو، لوازم خانگی و گاهی حتی سهام کنیم رگه‌ هایی را از رفتارهای انحصاری و احتکاری در آن‌ها باهدف افزایش قیمت در آن‌ها دیده می‌ شود.

از این رو باید فکری به حال انحصار ها و احتکار ها در بازار ها کرد وقتی گفته می‌ شود در بازار مسکن تهران که موجودی واحد های مسکونی ٢میلیون و ٥٠٠ هزار الی ٣ میلیون و ٥٠٠ هزار است و در حدود یک پنجم یا یک ششم خانه‌ ها خالی است، این واقعه حتماً در قیمت‌ ها و اجاره‌ بها مؤثر است.

در شرایطی که مسکن بیشترین هزینه را به خانوار تحمیل می‌کند هنوز در اقتصاد ایران سامانه جامع و کاملی وجود ندارد تا حقایق این بازار اعم از موجودی، قیمت، مالکیت‌ها و مبادلات اشخاص را به شکل دقیق انعکاس دهد. در ۱۰ ماهه سال ٩٨ کل معاملات مسکن در ٢٢ منطقه تهران در حدود ٦٠هزار معامله بوده‌ است که نسبت به سال گذشته در حدود٤٣ درصد ریزش داشته‌ است. بازار مسکن از سال ٩٢ تقریباً در رکود عمیق به سر می‌ برد و برخی از کارشناسان معتقدند در بازار رکودی احتمال دستکاری قیمت با انجام معاملات مسئله دار زیاد است.

بخوانید!  فراخوان مسابقه طراحی المان های سبز شهری اصفهان

در تهران بین ٣٠٠ الی ٧٠٠ هزار خانه خالی وجود دارد که امکان دارد عموم آن‌ ها به بانک‌ ها و مشاوران املاک مناطق متعلق باشد و این اشخاص برای افزایش قیمت ملکشان هم جو روانی برای رشد قیمت به راه بیندازند و هم این که معاملات مشکوک با نرخ بالا انجام دهند تا بدین واسطه نرخ ملک در مناطق را بالا گزارش کنند، اما ریزش تعداد معاملات خبر از رکود شدید بازار می‌ دهد به‌طور نمونه در منطقه ١٧ در کل در ماه ١٠ سال جاری ٢٥٠ معامله ملک هم نشده است. بالاخره روزی و جایی باید انحصارها و احتکارها وبازی و دستکاری نرخ‌ ها در بازار کلیه کالا و خدمات از ماسک و مواد بهداشتی گرفته تا مسکن و خودرو پایان یابد.