آموزش رویت

ساختمانچی

اجاق گاز یکی از ضروری ترین ابزار و وسایل هر خانه ایست، چرا که قلب خانه بدون این وسیله بدون تپش می ماند. بنابراین انتخاب یک گاز مناسب علاوه بر زیبایی ظاهری باید ویژگی های دیگری نیز داشته باشد.

در ادامه این متن از ساختمانچی با ما همراه باشید تا با تاریخچه، نکات مهم در انتخاب یک گاز مناسب، انواع، قطعات مهم و کاربردی، برندهای ایرانی و خارجی و همچنین نحوه تمیز کردن گاز آشنا شوید.

تاریخچه اجاق گاز

براساس اسناد تاریخی ساخت اولین اجاق به سال 1490 بازمی گردد. این اجاق ها ظاهری شبیه به کوره ای ساخته‌شده از آجر و کاشی داشتند که دود حاصل از پخت و پز به وسیله دودکش از آن خارج می شد.

در ایران نیز گازها همزمان با توزیع گاز مایع متداول شده و محبوبیت خاصی پیدا کردند. این کالا در آن زمان به عنوان کالای لوکس شناخته می شد. با افزایش درآمد، بسیاری به خرید این اجاق ها تمایل نشان دادند و آن را خریداری کردند. در سال 1340 نیز اجاق های 4 شعله و 5 شعله در ایران رواج پیدا کرد.

انواع اجاق گاز

گازها را می توان به سه صورت مختلف دسته بندی کرد. این اجاق ها از نظر ظاهری، جنس بدنه و همچنین سوخت مصرفی به موارد مختلفی تقسیم می شوند که در ادامه به معرفی کامل آن ها خواهیم پرداخت:

انواع اجاق گاز از نظر ظاهری

اجاق گازها از نظر ظاهری به سه شکل زیر تقسیم می شوند:

1.رومیزی

2.توکار یا صفحه ای

3.مبله یا ایستاده

تنها چیزی که این اجاق ها را با یکدیگر متمایز می کند، وجود فر و هم چنین تعداد شعله های آن است که در ادامه به توضیح بیشتری درباره آن می پردازیم.

اجاق گاز رومیزی 

اجاق گاز رومیزی به اجاقی می گویند که به کمک پایه بلندی که دارد، می توان آن را به راحتی بر روی کابینت یا میز نصب کرد. این اجاق ها را معمولا با گازهای صفحه ای و توکار اشتباه می گیرند.

کارایی این دو اجاق تا حدودی با یکدیگر مشابه است، اما نبود فر در اجاق های رومیزی تنها تفاوت آن با اجاق های معمولی است. این گازهای بدون فر در ارتفاع 5 تا 15 سانتی متری کابینت یا میز قرار گرفته و قابل حمل است.

این المان را می توان در مدل های دو شعله تا پنج شعله تولید و استفاده کرد. این محصول امکانات زیادی ندارد و به همین دلیل از قیمت مناسب تری برخوردار است. از مزایای این گازها می توان به جمع و جور بودن و کوچک بودن آن اشاره کرد، که این مزیت به بزرگ تر نشان دادن آشپزخانه کمک بسیاری می کند.

علاوه بر این، این اجاق ها با داشتن سنسورهای دیجیتال و اتوماتیک خطر آتش سوزی را تا حد زیادی کاهش می دهند و ایمن ترند. نمونه های دو شعله این اجاق را می توان در محیط های اداری و شرکت ها یا آشپزخانه هایی که فضای کمی دارند استفاده کرد. این محصول در انواع جنس های شیشه ای، استیل و استیل_شیشه ای به فروش می رسد.

انواع مدل های اجاق رومیزی

اجاق گاز توکار یا صفحه ای

این نوع اجاق گاز نیز نوعی گاز است که به صورت صفحه ای بر روی کانتر یا کابینت آشپزخانه نصب می شود. برای نصب این گازها باید قسمتی از میز یا کابینت را برش داد که به همین دلیل امکان جا به جایی آن وجود ندارد.

اگر قصد نصب این گونه اجاق ها را دارید، بهتر ست ابتدا محل نصب آن را به دقت انتخاب نمایید. این گازهای مدرن از فرم مستطیلی و همیشگی اش خارج شده و به اشکال های مختلف هندسی از جمله چند ضلعی، دایره و نیم دایره تبدیل شده است.

تعداد شعله های این مدل از یک شعله شروع می شود و به شش شعله هم می رسد. این محصول هم در نوع گازی و هم برقی با صفحه لمسی و دیجیتال تولید می شود که زیبایی و جلوه خاصی را به آشپزخانه می بخشد.

این نمونه نیز مانند نمونه مذکور در بالا، فر ندارد و فضای بسیار کمی را اشغال می کند. مدل های چهار شعله و پنج شعله آن نیز بسیار پرفروش و محبوب است. برندهای ایرانی این گاز نیز با سیستم گاز شهری تطابق بیشتری دارد و انواع خارجی آن نیز بسیار استفاده می شود.

تفاوت اصلی این دو اجاق به نحوه نصب آن ها باز می گردد، گاز رومیزی مانند تستر، مایکروویو و… بر روی کابینت قرار می گیرد؛ در صورتی که اجاق گاز توکار در داخل کابینت، میز و… نصب می شود.

مدل های اجاق گاز توکار

اجاق گاز فردار یا مبله

یکی از محبوب ترین و متداول ترین نمونه های اجاق گاز، اجاق مبله یا همان ایستاده است. این محصول را می توان هم با فر و هم بدون آن تهیه کرد. اگر از نمونه فردار آن استفاده می کنید بهتر است گاز فردار شیشه ای را انتخاب نمایید، چرا که علاوه بر قابلیت دیدی که دارد، به راحتی نیز می توان آن را تمیز کرد.

این اجاق ها معمولا فضای بیشتری را اشغال می کنند که به همین دلیل این امکان را به کاربر می دهد تا به راحتی برای افراد زیادی غذا تهیه و حاضر کند.

برخی از نمونه های این اجاق ها هوشمند هستند، بدین صورت که در زمان تنظیم شعله به صورت خودکار خاموش می شوند. نمونه های دیگر آن جوجه گردان نیز دارند که به کمک آن می توان مرغ کامل، اردک و… را به آسانی پخت.

انواع مدل اجاق گاز مبله یا ایستاده

انواع اجاق گاز از نظر جنس بدنه

تا این قسمت از مقاله به بررسی گازها از نظر نوع نصب، قابل حمل بودن و نبودن آن پرداختیم. همان طور که در ابتدای کار نیز به آن اشاره شد این محصول را می توان از نظر شکل ظاهری نیز به چهار دسته تقسیم کرد که در ادامه به معرفی کامل آن ها می پردازیم:

اجاق گاز شیشه ای

شیشه این اجاق ها از جنس شیشه سکوریت ضدضربه و مقاوم در برابر حرارت است و در رنگ های مشکی و سفید طراحی می شود. در صورتی که بر روی این المان آب سرد بریزد نیز، شیشه ترک نمی خورد و نمی شکند.

اگر به اجاق های شیشه ای علاقه دارید بهتر است آن را از برندهای معتبر که از خدمات پس از فروش و ضمانت برخوردارند خریداری و با خیال راحت از آن استفاده کنید.

البته باید به این مورد اشاره کرد که برخی از این اجاق ها در قسمت لبه آسیب پذیرترند، بنابراین بهتر است محصولی را انتخاب نمایید که لبه هایی تراش خورده داشته باشد.

این اجاق ها به راحتی لک می پذیرند و کثیف می شوند، اما به وسیله یک دستمال مرطوب نیز بسیار آسان و سریع پاک می شوند. گازها چه در مدل مبله(فردار) و چه در مدل توکار(صفحه ای) با جنس استیل تولید می شوند. این استیل خود به دو نمونه آجدار و ساده تقسیم می شود.

در انتخاب این اجاق، جنس صفحه نیز از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا که اگر جنس نامرغوبی در تولید این محصول مورد استفاده قرار بگیرد، با گذشت زمان و در اثر حرارت زیبایی و جذابیت خود را از دست می دهد و آشپزخانه شما را از چشم می اندازد.

نمونه آجدار این محصول سطح خشن تر و زبرتری دارد و به راحتی خش نمی خورد، اما روغن غذا و چربی سخت تر پاک می شود. در مدل ساده آن نیز که سطح براق و صیقلی دارد، ممکن است خش بردارد و همچنین سطح آن از هرگونه آلودگی به راحتی پاک می شود. اجاق گاز استیل به راحتی کثیف نمی شود، اما در صورت کثیف شدن پاک کردن آن کمی سخت و زمان بر خواهد بود.

اجاق گاز سرامیکی

این نوع از گازها صفحه ای سرامیکی دارند و در برابر گرد و غبار، سایش و حرارت مقاومت بالایی از خود نشان می دهند. برخی از اجاق های سرامیکی را می توان با شیشه هم ترکیب کرد.

این گازها از ترکیب شیشه و استیل طراحی و تولید می شوند و ویژگی های هر دو را دارا هستند. اجاق های سرامیکی معمولا نمای شیشه ای و لبه استیل دارند که به همین دلیل به راحتی تمیز شده و دوام و طول عمر بالایی دارند.

انواع پر طرفدار اجاق گاز

انواع اجاق گاز از نظر سوخت

گازها از نظر سوخت مصرفی به دو دسته تقسیم می شوند که در ادامه به معایب و مزایای هر کدام خواهیم پرداخت:

اجاق گاز با سوخت گازی

در خانه ما ایرانی ها اغلب اجاق گاز با سوخت گازی دیده می شود، اما کدام یک از این سوخت ها بهتر است؟ در ادامه به معرفی تعدادی از مزایا و ویژگی های این گاز خواهیم پرداخت:

 1. از نظر اقتصادی، استفاده از این نمونه اجاق ها به صرفه تر است، چرا که بهای گاز مصرفی از برق کمتر است.
 2. شعله در یک اجاق گازی به سرعت روشن شده و حرارت را انتقال می دهد، علاوه بر این، می توان درجه گرما این اجاق را به راحتی کنترل کرد.
 3. همان طور که شعله به آسانی روشن و داغ می شود، به همان سرعت هم پس از خاموش‌شدن، خنک می شود که همین عامل سبب می شود که غذای گذاشته شده بر روی گاز نسوزد.
 4. این اجاق ها برای غذاها و یا خوراکی هایی که نیاز به سرخ کردن دارند، بسیار مناسبند.
 5. از معایب این اجاق ها می توان به این مورد اشاره کرد که اگر زمانی پنجره شما باز باشد، باد می تواند شعله را خاموش کند. علاوه بر این در صورت نداشتن تهویه مناسب بوی غذا تا مدت زمانی در خانه باقی می ماند.
 6. یکی دیگر از مشکلات این اجاق ها دشواری در تمیز کردن آن هاست، چرا که برای تمیز کردن کامل آن نیاز است که میله های آهنی و یا دیگر اجزا را بردارید تا بتوانید اجاق را به صورت کامل تمیز نمایید.
بخوانید!  پتینه کاری چیست؟

اجاق گاز با سوخت الکتریکی یا برقی

 1. این اجاق ها سطح صاف و همواری دارند که به همین دلیل علاوه بر این که به سهولت و آسانی در تمیزی کمک می کند، باعث می شود که در هنگام سرخ‌کردن، روغن به صورت مساوی در همه قسمت ها پخش شود نه تنها در یک قسمت آن.
 2. برای روشن‌کردن این اجاق ها تنها باید دکمه کنترل را بچرخانید که پس از چرخاندن این دکمه حرارت بسیار سریع پخش می شود حتی بیشتر از اجاق های گازی.
 3. این اجاق ها امکانات بیشتری نسبت به اجاق های گازی دارند. برای مثال این اجاق ها دارای هواکش، سرخ کن، عایق پنجم به منظور گرم نگه داشتن غذا و… هستند.
 4. از معایب این اجاق ها می توان به منبع انرژی آن اشاره کرد، چرا که اگر منبع انرژی کاربر قطع شود، پخت غذا دیگر امکان پذیر نخواهد بود.
 5. در صورتی که از قابلمه های سنگین استفاده کنید و یا آب بر روی آن بریزید ممکن است اجاق شما خراب شود و یا آسیب ببیند.

راهنمای انتخاب گاز مناسب

برای این که بتوانید گاز مناسبی را انتخاب نمایید باید با قطعات و اجزای این محصول بیشتر آشنا شوید. این اجزا از اهمیت بالایی برخوردار هستند و بر دوام، طول عمر و کارایی اجاق می افزایند. در ادامه به بررسی و معرفی کامل آن ها خواهیم پرداخت:

مشعل یا برنر

مشعل یا برنر از مهم ترین اجزای گاز است که خود به دو مدل تقسیم می شود. محفظه اختلاط یکی از آن هاست که وظیفه آن مخلوط‌کردن متناسب هوا و گاز برای ایجاد شعله آبی با بالاترین بازده است. دومین نمونه آن سرشعله است که وظیفه آن هدایت مناسب شعله به سمت ظرف برای انتقال حداکثر گرما به آن است.

ولوم

ولوم یا همان دستگیره روشن و خاموش‌کردن شعله گاز یکی از اجزای مهم در انتخاب اجاق گاز مناسب است. این ولوم ها نباید در برابر حرارت آسیب ببیند. این ولوم ها را معمولا از باکالیت یا همان پلاستیک فشرده‌شده می سازند که این جنس مانع داغ‌شدن آن می شود.

شیر

از دیگر قطعات مهم در اجزای اجاق گاز می توان به شیر اشاره کرد. وظیفه اصلی این قطعه کنترل و تنظیم میزان گاز ورودی سرشعله است. استفاده از شیر مرغوب و با کیفیت خطر بروز نشتی را به صفر می رساند و ایمنی بیشتری را به کاربر ارائه می دهد.

چدنی

چدنی ها در رنگ، جنس و هم چنین کیفیت های متفاوتی تولید می شود. در صورتی که از چدنی هایی با کیفیت پائین استفاده شود، در مدت زمان و بر اثر حرارت رنگ خود را از دست می دهد و بر زیبایی اجاق و آشپزخانه تاثیر می گذارد.

سطح صاف این قطعه مانع نفوذ ذرات روغن و یا باقی‌مانده غذا به سیستم اجاق گاز می شود و نظافت آن را نیز راحت تر می کند.

سیستم ایمنی ترموکوپل

سالانه آسیب های جانی و همچنین مالی زیادی به افراد بر اثر نشت گاز وارد می شود. یکی از اصلی ترین دلایل آن توجه نکردن به کیفیت مناسب و بالای ترموکوپل است.

این قطعه وظیفه قطع و وصل جریان گاز را بر عهده دارد. یک سیستم ایمنی مناسب و با کیفیت باید در هنگام جرقه‌زدن سریعا جریان گاز را وصل کند و اگر این جریان به وسیله باد خاموش شد، سریعا جریان گاز را نیز قطع کند.

تست کنترل کیفیت

این تست را برای تضمین کیفیت و برابری آن با استانداردهای بین المللی انجام می دهند که از نمونه های آن می توان به تست های شعله، نشتی گاز، ترموکوپل، گرمایش، صفحه شیشه ای و… اشاره کرد.

انواع اجاق گاز

موارد مهم دیگر در انتخاب اجاق گاز ایستاده

موارد مهم دیگری هم به جز قطعات وجود دارد. از جمله این موارد می توان به عرض اجاق گاز، فر اجاق گاز، فن، تایمر و بسیاری دیگر از موارد اشاره کرد. در ادامه به معرفی این موارد مهم می پردازیم.

عرض اجاق گاز

اگر قصد خرید اجاق های مبله یا ایستاده را دارید، باید به این مورد توجه کنید عرض انتخابی شما باید با فضایی که آشپزخانه تان دارد همخوانی داشته باشد. عموما اجاق گازها در عرض های 50، 60 و 90 سانتی متری تولید می شوند که عرض های مذکور، تعداد شعله ها را نیز مشخص می کند.

برای مثال اجاق گازهای 4 شعله معمولا عرض 60 سانتی متری و نمونه 5 شعله آن معمولا عرضی 90 سانتی متری دارد. البته فراموش نکنید فضایی را هم در اطراف اجاق گاز برای تهویه هوا در نظر بگیرید.

فر اجاق گاز

نوع پخت و پز و هم چنین فضای آشپزخانه شما از عوامل مهمی است که نوع فر انتخابی شما را مشخص می کند. اجاق گازهای ایستاده در انواع تک فر، دو فر و دارای فر برقی در بازار موجود است. اگر به آشپزی با فر و هم چنین کیک و شیرینی علاقه دارید، بهتر است از نمونه هایی که بیش از دو فر دارند استفاده کنید.

فن هوای گرم و شعله اجاق گاز

از فن یا کانوکشن برای پخش هوای گرم به درون فر مخصوصا در فرهای برقی استفاده می شود. همان طور که گفتیم نیز شعله های برقی نیز نسبت به شعله های چدنی یا صفحات الکتریکی راحت تر تمیز می شود.

تایمر و گریل اجاق گازی

به کمک تایمر می توانید زمان آشپزی و پایان آن را مشخص کنید تا به شما اطلاع دهد. در برخی از مدل ها نیز اجاق دارای صفحه گریل است که می توان از آن برای سرخ‌کردن و کباب کردن با روغن و یا بدون آن استفاده کرد.

نحوه تمیز کردن اجاق گاز

امروزه تمیز کردن اجاق گاز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای شستشو و تمیزی اجاق گاز می توان از مواد و متریال مختلفی استفاده کرد که در ادامه به معرفی تعدادی از آن ها می پردازیم:

1. استفاده از آب جوش

آسان ترین راه برای زمانی که محصولات خاصی برای شستشو در نظر ندارید، استفاده از آب جوش است. بسیار آرام و با احتیاط مقداری از آب جوش را روی سطح بریزید و بگذارید تا خنک شود. به وسیله آب جوش می توان به راحتی چیزهای سخت و مواد خشکیده بر روی گاز را از بین برد. اگر نیاز به تمیزی بیشتری داشتید می توانید از یک تکه صابون و اسفنج استفاده کنید.

2. استفاده از آمونیاک و جوش شیرین

به وسیله آمونیاک می توانید مشعل های قابل برداشت را به راحتی تمیز کنید. بدین صورت که این مشعل ها را در کیسه ای قرار دهید و مقداری آمونیاک بر روی آن بریزید. یک روز زمان دهید و سپس آن را بشویید و ببینید که چقدر درخشان می شود!

3. استفاده از نمک و جوش شیرین

یک قاشق سوپ خوری جوش شیرین و نمک را با هم مخلوط کرده و یک قاشق سوپ خوری به آن آب اضافی کنید. هنگامی که این مواد را با هم مخلوط کردید خمیری بدست می آید. پارچه ای را برداشته و در داخل این مواد فرو کنید و روی سطح کار بکشید. این مواد این کثیفی ها را به خود جذب می کند.

4. استفاده از آب اکسیژنه و جوش شیرین

این متریال از قدرت پاک کنندگی ویژه ای برخوردارست. مقداری جوش شیرین را بر روی اجاق خود بریزید و سپس آب اکسیژنه را کم کم به آن اضافه کنید. بعد از انجام کار اجاق را آبکشی نمایید و از تمیزی آن لذت ببرید.

5.  استفاده از روغن زیتون

برای تمیز کردن هود و اجاق گاز می توانید از روغن زیتون یا هر روغن گیاهی دیگری استفاده کنید. با استفاده از یک پارچه، روغن موردنظر خود را بر روی سطح اجاق گاز و یا هود بمالید و روی آن را با اسپری همه کاره تمیز کنید.

6. استفاده از سرکه

ظرفی بزرگ برداشته و مقداری آب جوش، مایع ظرفشویی و سرکه در آن بریزید. میله ها و شعله های گاز را به مدت 2 تا 3 ساعت در این محلول قرار دهید و سپس با یک اسکاچ زبر یا سیم ظرفشویی چربی ها و سوختگی های آن را پاک کنید. برای تمیز کردن چدن های گاز نیز می توانید مقداری سرکه را درون اسپری بریزید و اجازه دهید 10 الی 15 دقیقه بماند سپس با یک پارچه تمیز نیز آن را تمیز کنید.

برندهای ایرانی اجاق گاز

اجاق گاز اخوان

این برند با بیش از 50 سال سابقه در تولید لوازم خانگی به یکی از معروف ترین ها تبدیل شده است. در میان تمام وسایل و لوازم خانگی که این برند تولید کرده است، اجاق گاز آن از میان آن ها از محبوبیت بیشتری برخوردار بوده است، اما این برند تنها به تولید گازهای رومیزی  یا توکار می پردازد.

قطعات اصلی این برند ساخت ایتالیا می باشد و راندمان احتراق آن 25% بالاتر از حد استاندارد است. این ویژگی که امکان سریع تر به جوش آمدن آب را به کاربر می دهد، باعث پخت و پز سریع تر نیز می شود.

بخوانید!  رنگ بنفش و ترکیبات مناسب آن در طراحی دکوراسیون داخلی

از مزیت های این برند می توان به سه جداره بودن شیشه فرها و مقاومت بالای آن در برابر صربه و حرارت، داشتن 4 سرشعله گاز معمولی و 1 سرشعله سه حلقه، وجود طبقات ریلی در داخل فر، داشتن فندک خودکار برای هر ولوم و… اشاره کرد، اما تنها عیب محصولات این برند نداشتن توع زیاد در ابعاد و رنگ های آن است.

معرفی تعدادی از پرفروش ترین ها

 1. مدل ونوس v 14 از برند اخوان: این سری از اجاق گازهای برند اخوان با داشتن مصرف انرژی A، خاصیت ضدخش، فندک اتوماتیک، شعله پلوپز با درجه حرارت بالا، شیشه های مشکی با لبه های برش دار و… یکی از بهترین ها و پر طرفدارترین هاست.
 2. مدل GI_135: این مدل نیز مانند نمونه قبلی با داشتن 5 شعله، داشتن پلوپز، رده مصرفی A، جنس صفحه استیل و هم چنین فندک اتوماتیک یکی دیگر از پرفروش ترین هاست.
معرفی اجاق گاز اخوان

اجاق گاز اسنوا

این اجاق گاز را بیشتر به این دلیل که شعله های زمان دار دارد می شناسند. این ویژگی به شما این امکان را می دهد که با برنامه دهی به اجاق آن را در زمان مشخصی خاموش کنید. این برند به مدت 15 سال است که فعالیت خود را در حوزه لوازم خانگی شروع کرده و یکی از برندهای معروف ایرانی است.

از ویژگی های این برند می توان به مجهز بودن به ترموکوپل، زمان سنج و هم چنین درپوش های نشکن اشاره کرد. یکی دیگر از ویژگی های این برند سرشعله های مرغوب است که نمی گذارد در موقعیت های مختلف حادثه ایجاد شود و هم چنین ایمنی کار با گاز را بالا می برد. این برند هم اجاق گازهای مبله و هم توکار را تولید و به بازار عرضه می کند.

معرفی تعدادی از پرفروش ترین ها

 1. مدل SGC5_6112: این اجاق به خصوص برای افرادی که با فر بسیار کار می کنند، مناسب است. این اجاق با داشتن تایمر، فندک، جوجه گردان و هم چنین گنجایش 50 تا 100 لیتر جزو پرفروش ترین ها قرار دارد.
 2. مدل SGC5_5112: این نمونه از اجاق گاز نیز با برخورداری از جوجه گردان، فندک، تایمر و هم چنین محدوده گنجایش فر 50 تا 100 لیتری یکی از پرفروش ترین هاست.
 3. مدل اورانوس: جنس رویه و بدنه این اجاق گاز از استیل بوده و به راحتی تمیز می شود. دربی که بر روی این اجاق گاز نصب می شود نیز از جنس شیشه می باشد که به کاربر این امکان را می دهد به راحتی مراحل پخت را مشاهده نماید. این محصول با داشتن تمام موارد بالا، این ویژگی ها را تکمیل می کند.
اجاق گاز اسنوا

اجاق گاز بیمکث

از مزایای این محصول می توان به تنوع بالای این محصول اشاره کرد. این اجاق گاز در صفحه های شیشه ای، استیل و ترکیب هر دوی این ها تولید می شود. صفحه این برند را از استیل ضدخش و ضد زنگ می سازند که نشان از کیفیت بالای آن دارد. از معایب این برند می توان به این موضوع اشاره کرد که نمونه های مبله آن از تنوع کمتری نسبت به صفحه ای و رومیزی برخوردار است.

معرفی تعدادی از پرفروش ترین ها

 1. مدل MG 5097: این اجاق 5 شعله رومیزی دارای شبکه چدنی مقاوم در برابر تغییر رنگ و شوک حرارتی است. علاوه بر این، این محصول مجهز به سیستم ترموکوپل و جرقه زن سریع و با دوام بوده و شیشه سکوریتی با مقاومت بالا در برابر حرارت و فشار است.
 2. مدل MG5088A: این اجاق 5 شعله نیز صفحه ای تمام استیل داشته و در رده انرژی A قرار دارد. این محصول نیز تمام ویژگی های مذکور در بالا را داراست.
 3. مدل MG0063: این مدل نیز با داشتن 5 شعله، فندک اتوماتیک و شعله پلوپز یکی از پرفروش ترین هاست.
اجاق گاز رومیزی بیمکث

اجاق گاز البرز

این اجاق گاز به مراتب تنوع زیادی در طرح، رنگ و جنس نسبت به سایر برندها دارد. تمامی اجاق گازهای این برند دارای گرید A بوده و بهترین راندمان حرارتی را ارائه می دهند. این اجاق گازها با تنوع زیادی در جنس های شیشه ای، سرامیکی و هم چنین استیل تولید و به بازار عرضه می شوند. عیب این اجاق ها به طور کلی جنس ضعیف تر آن نسبت به بعضی از برندهاست. علاوه بر این، اجاق گازهای مبله این برند تنوع کمتری نسبت به نمونه رومیزی و توکار آن دارد.

معرفی تعدادی از پرفروش ترین ها

 1. مدل استیل S_5906: این مدل با جنس استیل و هم چنین با داشتن شعله پلوپز و فندک اتوماتیک یکی از پرفروش ترین های این برند است.
 2. مدل G_5905: این اجاق 5 شعله با قطعات ایتالیایی و فناوری پیشرفته یکی از بهترین هاست. این محصول در صورت خاموش شدن شعله توسط باد جریان را قطع کرده و ایمنی کاربر را حفظ می کند. علاوه بر این، سرشعله های این محصول حرارت بیشتری را تولید و مصرف انرژی کمتری دارد.
 3. مدل G_5908: این اجاق با داشتن گرید A در مصرف انرژی، فندک اتوماتیک و پلوپز، توجه بسیاری را به خود جذب کرده است.
معرفی اجاق گاز البرز

برندهای خارجی اجاق گاز

اجاق گاز بوش

این برند به طور کلی یکی از پرطرفدارترین برندهای لوازم خانگی بشمار می رود که اجاق گاز آن چه در ایران و چه در جهان یکی از پرفروش ترین هاست. اجاق گاز این برند دارای مدل ها، طرح ها و رنگ های مختلفی است که هر یک از آن ها دارای سیستم ایمنی و فندک الکتریکی است. جنس صفحه این محصول از استیل مرغوب و باکیفیت بوده که تمیزی آن را بسیار راحت می کند.

یکی از مزایای این اجاق ها مجهز بودن آن به سیستم Self cleaner است که شما را از شر هر بار تمیز کردن فر راحت می کند. تعداد شعله ها در این اجاق 5 عدد بوده که برای یک خانواده با جمعیت متوسط مناسب است. درب شیشه دوجداره فر و طراحی عالی آن نیز بر کیفیت بیشتر آن می افزاید.

معرفی تعدادی از پر فروش ترین ها

 1. مدل HSG7362271: این محصول با داشتن فندک، تایمر، محدوده گنجایش بالا، جوجه گردان، ترموکوپل و … به یکی از پرفروش ترین های این برند تبدیل شده است.
 2. مدل HSG736355M: این اجاق‌گاز با داشتن تایمر به شما این امکان را می دهد که به راحتی زمان پخت غذا را تنظیم کرده و به دیگر کارهایتان رسیدگی کنید. این محصول با داشتن جوجه گردان، درپوش شیشه ای نشکن، پایه قابل تنظیم و درپوش شیشه ای نشکن و هم چنین بدنه ای با جنس استیل ضد خش و ضد زنگ به یکی از پرفروش ترین ها تبدیل شده است.
اجاق گاز بوش

اجاق گاز میله

این بند نیز یکی دیگر از برندهای معروف آلمانی است که بیشترین نوآوری را در اجاق گازها دارد. این برند یشتر به تولید اجاق های رومیزی و 5 شعله می پردازد.

یکی از ویژگی های منحصر بفرد این برند، ایجاد حرارت به صورت خودکار است که باعث می شود زمان پخت غدا کمتر و توزیع حرارت به صورت مساوی صورت بگیرد.

سرشعله های چدن، تمیزی آسان و راحت، مجهز بودن به قفل کودک، قابلیت نمایش شاخص های گرما، تایمر و… از دیگر ویژگی های این برند است که آن را به یکی از معروف ترین و پرفروش ترین ها تبدیل کرده است.

اجاق گاز میله

اجاق‌گاز آریستون _ هات پوینت

این برند، یک برند ایتالیایی است که به تولید اجاق های رومیزی و توکار می پردازد. این برند را به خاطر بروز بودن و کیفیت بالای محصولات می شناسند. این اجاق 5 شعله دارای شعله هایی با همه اندازه هاست که آشپزی را برای کاربر راحت می کند.

علاوه بر این، جنس چدن حافظ و سرشعله، جنس شیشه ای بدنه مقاوم در برابر حرارت و ضربه، فندک الکتریکی، تایمر و قفل کودک از دیگر ویژگی های این محصول است. برند هات پوینت نیز در واقع یکی از زیرمجموعه های این برند است.

اجاق گاز هات پوینت یا آریستون

کلام آخر

انتخاب یک اجاق گاز مناسب از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین دلیل در این نوشته به بررسی انواع اجاق ها از جمله اجاق رومیزی، توکار و مبله، تفاوت آن ها با یکدیگر و هم چنین قطعات مهم این اجاق گاز که نقش کاربردی در پخت و پز را ایفا می کنند پرداختیم.

با مطالعه این مقاله می توانید برندهای معروف و پرفروش ایرانی و خارجی را مشاهده کنید. شما از کدام یک از این برندها استفاده کرده‌اید؟ در صورت تمایل نظرات خود را در این باره با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

چه مدل اجاق‌گاز مناسب است؟

در جواب این سئوال باید به عوامل زیادی دقت کرد، اما اگر که محدودیت بودجه و مالی ندارید و فضای آشپزخانه شما بزرگ است می توانید از هر سه مدل صفحه ای، توکار و مبله استفاده کنید؛ در غیر این صورت، گازهای رومیزی و توکار را که فضای آشپزخانه را بزرگ تر نشان می دهد را به شما پیشنهاد می کنیم.

گاز چند شعله برای خانواده تان مناسب است؟

اگر که جمعیت خانواده شما کم است به سراغ اجاق‌های 3 یا 4 شعله بروید، اما اگر خانواده ای پرجمعیت هستید اجاق گازهای 5 شعله یا 6 شعله را انتخاب کنید.

نحوه شستشو گاز چگونه است؟

از مخلوط آب و جوش شیرین، نمک و جوش شیرین، لیمو، سرکه، روغن زیتون و … استفاده کنید و به راحتی اجاق‌گاز خود را تمیز نمایید.