آموزش رویت

ساختمانچی

اجاق برقی وسیله ای است که شلعه تولید نمی کند و برای تولید گرما به برق متکی است. امروزه می توانید اجاق برقی با روکش شیشه ای پیدا کنید که حتی می تواند متناسب با اندازه قابلمه ها و تابه های شما قابل تنظیم باشند.

حتی برخی از این اجاق ها می توانند به وای فای متصل شوند و به شما این امکان را می دهند تا آن ها را از طریق یک برنامه و یا حتی از طریق یک دستیار مجازی با صدا کنترل کنید. این گونه اجاق گازها معمولا از جنس استیل ضدزنگ با کنترل لمسی هستند.

نوع اجاق گاز شما باید به الزامات و شیوه زندگی شما بستگی داشته باشد. مهارت شما نقش اصلی را در پخت غذاهای خوشمزه ای که تهیه می کنید ایفا می کند اما ابزارها و تجهیزات حمایتی نیز سهم عمده ای دارند، بنابراین عاقلانه انتخاب کنید.

اگر قصد خرید گاز برقی را دارید، همه چیزهایی که باید قبل از خرید بدانید در اینجا آمده است، پس با ساختمانچی همراه ما باشید.

نحوه عملکرد اجاق گاز برقی

گازهای برقی با یک سیم پیچ مارپیچی مسطح مشخص می شوند که با عبور جریان الکتریکی از آن، گرم می شود. شعله ای وجود ندارد، اما با درخشش سیم پیچ می توانید شدت جریان الکتریکی را مشاهده کنید. گرما مستقیماً از این سیم پیچ ها به ظروف شما منتقل می شود.

این نوع از اجاق گازها ممکن است در زیر یک ورق از سرامیک شیشه ای که سطح اجاق گاز را می پوشاند، کویل های نمایان یا پنهان داشته باشند.

روش گرم کردن در گازهای برقی به این این صورت عمل می کند که ابتدا گرما را به شیشه تابانده و سپس آن را به قابلمه ها و تابه های منتقل می کند.

اما این بدان معنا نیست که تمام اجاق گاز داغ می شود، شیشه و سرامیک رسانایی حرارتی پایینی دارند، بنابراین گرما فقط در منطقه پخت قرار می گیرد و بقیه سطح را نسبتاً خنک نگه می دارد.

این اجاق گازها به دلایل یک سری ویژگی های که دارند، محبوبیت بسیاری پیدا کرده اند، از جمله:
 • تمیز کردن راحت
 • نصب و استفاده آسان
 • ایمن تر است زیرا شعله ندارد
 • ظاهر زیباتر
اجاق های برقی در کنار مزایایی که دارند، از معایبی نیز برخوردار هستند:
 • زمان پخت غذا بیشتر طول می کشد.
 • مدتی طول می کشد تا سرد شود.
 • در صورت قطع برق کار نمی کند.
 • فقط با وسایل آشپزی با کف تخت بهتر کار می کند.
 • مستعد خط و خش و ترک خوردگی است.
اجاق برقی صفحه ای

چرا اجاق های برقی انتخاب مناسب تری هستند؟

کاهش اتلاف گرما در محیط

از آن جایی که گاز برقی، مسطح است و امکان تماس مستقیم با قسمت پایین ظروف را فراهم می کند، اتلاف گرما در محیط اطراف کاهش می یابد و پخت و پز کم مصرف تری انجام می شود.

از طرف دیگر به دلیل اینکه گازهای برقی گرمای زیادی تولید نمی کنند، بنابراین آشپزخانه بسیار سردتر باقی می ماند.

تمیز کردن آسان

تمیز کردن اجاق گازهای برقی بسیار راحت است. هنگامی که سرد می شود، آلودگی‌ های روی اجاق گاز را می توان به راحتی پاک کرد. آن ها همچنین سطح پخت و پز با ثبات تری برای ظروف آشپزی شما فراهم می کنند که آن را برای آشپزهای آماتور عالی می کند.

نصب آسان

نصب اجاق برقی آسان تر از اجاق گاز است. فقط باید آن را به پریز برق وصل کنید و آن گاه برای پخت غذا حاضر است. رویه های صاف آن نیز بسیار زیبا و براق هستند و آن ها را برای آشپزخانه های مدرن مناسب می کند.

ایمنی بالا

از آنجایی که در این نوع اجاق گازها که شعله باز وجود ندارد، اجاق های برقی گزینه مطمئن تری برای استفاده هستند، به ویژه در خانه هایی که خانواده ها با بچه‌های کوچک زندگی می کنند. با داشتن اجاق گاز برقی، حتی لازم نیست نگران نشت گاز باشید.

معایب اجاق های برقی

در خصوص این نوع اجاق گازها، آنچه که باید در نظر داشته باشید این است که به طور معمول زمان پخت غذا در اجاق های برقی بیشتر از اجاق گاز است.

این به این دلیل است که سیم پیچ، مدتی طول می کشد تا گرم شود، حرارت را به ظروف آشپزی و سپس به غذا منتقل می کند که این افزایش زمان پخت و پز نیز ممکن است منجر به افزایش هزینه های قبوض برق شود.

گازهای برقی همچنین مدتی طول می کشند تا بعد از خاموش شدن خنک شوند، بنابراین به یاد داشته باشید که هنگام پخت و پز غذای خود را بردارید تا از پخت بیش از حد آن جلوگیری کنید.

از آنجایی که آنها مدتی داغ می مانند، مراقب باشید اجاق گاز را مدتی بعد از خاموش کردن آن لمس نکنید تا دچار سوختگی نشوید.

اما یکی از بزرگ ترین معایب گازهای برقی این است که اگر در خانه شما برق قطع شود، اجاق گاز دیگر کار نمی کند.

همچنین اگرچه سطوح صاف به راحتی تمیز می شوند، اما در صورت عدم نگهداری مناسب، مستعد خط و خش می شوند. گازهای برقی فقط با ظروف ته تخت بهتر کار می کنند.

اجاق برقی در مقابل اجاق القایی

اگرچه اجاق های برقی و القایی شبیه یکدیگر هستند، اما در نحوه تولید گرما بسیار متفاوت هستند. اجاق های برقی دارای سیم پیچ هایی هستند که گرم می شوند و گرما را از طریق رسانایی به ظروف آشپزی منتقل می کنند.

از طرف دیگر، در اجاق گازهای القایی، حرارت توسط خود ظروف با استفاده از انرژی الکترومغناطیسی تولید می شود. این به دلیل جریان متناوبی است که از اجاق گاز به وسایلی که در آنها حرارت تولید می کنند، منتقل می شود.

نقطه ضعف اجاق گازهای القایی این است که فقط با ظروف آهن یا فولاد ضد زنگ کار می کند که جریان را از طریق آنها عبور می دهد. ظروف آلومینیومی، مسی و شیشه ای با پخت القایی سازگار نیستند، مگر اینکه ته مغناطیسی داشته باشند.

این بدان معناست که در کنار خرید اجاق جدید، ممکن است مجبور شوید وسایل آشپزی جدیدی نیز خریداری کنید. در مقایسه با اجاق گازی و برقی، القایی نیز گران تر است.

بخوانید!  آباژور چوبی، مناسب برای دکوراسیون کلاسیک و مدرن

اجاق برقی در مقابل اجاق گازی

اجاق هایی که با گاز کار می کنند، معمولا رایج تر هستند. آنها بر خلاف اجاق های برقی که شعله ندارند، برای تولید شعله ای که ظروف را گرم می کند، بر گازهای قابل اشتعال تکیه می کنند.

اجاق گاز نیاز به یک خط گاز یا یک سیلندر دارد که روند نصب را بسیار دشوارتر از یک اجاق برقی می کند که فقط باید به پریز برق متصل شود.

اجاق های برقی از نظر مصرف انرژی بسیار بیشتر از اجاق گاز هستند. 74 درصد از انرژی تولیدی توسط گاز برقی در مقایسه با 40 درصد در اجاق گاز به غذا منتقل می شود. وقتی صحبت از کنترل دما می شود، اجاق هایی که با گاز کار می کنند، برتری دارد.

با این حال، استفاده از اجاق های برقی بسیار مطمئن تر از اجاق گاز است، زیرا شعله باز وجود ندارد و احتمال نشت گاز نیز وجود ندارد. تمیز کردن اجاق های برقی نیز بسیار راحت تر از اجاق گاز است.

مدل اجاق برقی

چگونه می توان بازده انرژی اجاق گاز برقی را به حداکثر رساند؟

برای اطمینان از اینکه انرژی گاز برقی خود را هدر ندهید، وسایل آشپزی را انتخاب کنید که قطر آنها برابر با محل پخت باشد.

برای بهترین تجربه آشپزی با استفاده از اجاق گاز برقی، از ظروف آشپزی تولیدشده از موادی مانند فولاد ضد زنگ، چدن و آلومینیوم استفاده کنید، زیرا ظروف شیشه ای و سرامیکی به دلیل عملکرد ضعیف آنها توصیه نمی شود. اجاق های برقی همچنین با ظروف آشپزی که ته آن صاف است بهتر کار می کند.

نکات قابل توجه هنگام خرید اجاق گاز برقی

هنگام خرید گاز برقی، مهم است که نوع اجاق گاز و اندازه آن، متناسب با آشپزخانه شما باشد. شما همچنین باید با قابلیت های اجاق این دستگاه ها و همچنین نوع تنظیمات اجاق گاز که برای شما کار می کند، آشنا شوید.

هنگام خرید، طیف وسیعی از از انواع گاز برقی وجود دارد که شامل: مستقل، کشویی و داخلی است. به دلیل آن که اجاق گازهای برقی به طور مستقل در محل قرار می گیرند، رایج ترین و راحت ترین آنها برای نصب هستند.

آنها در فضایی در آشپزخانه شما قرار می گیرند که معمولاً با یک میز و کابینت احاطه شده اند. در ادامه به برخی از نکاتی اشاره می کنیم که قبل از خرید گاز برقی باید آن ها را در نظر داشته باشید:

اندازه

با توجه به نوع و قیمت، اندازه اجاق گازهای برقی متفاوت است. عمق دستگاه برای همگی آن ها استاندارد است تا با عمق استاندارد پیشخوان آشپزخانه مطابقت داشته باشد.

با این حال، عرض می تواند متفاوت باشد. محدوده استاندارد یک گاز برقی معمولا 30 اینچ عرض دارد که فضای کافی برای چهار تا شش مشعل است.

صفحه اجاق

هنگام انتخاب نوع اجاق گاز برقی که با طیف وسیعی از محصول به شما عرضه می شود، چندین گزینه را باید در نظر بگیرید. مقرون به صرفه ترین اجاق ها دارای اجاق گاز کویل برقی به سبک قدیمی هستند.

این اجاق های آشپزی ممکن است ظاهری قدیمی داشته باشند و سطح پخت و پز کاملاً یکسانی را ارائه ندهند، اما بادوام هستند و می توانند انواع ظروف آشپزی را حمل کنند.

اجاق های برقی شیشه ای صاف ظاهری براق دارند، پس از ریختن چیزی بر روی آن، به راحتی تمیز می شوند و سطح پخت کاملاً یکنواختی را ارائه می دهند.

آنها همچنین ممکن است دارای مشعل هایی با عناصر متعدد باشند و به شما این امکان را می دهند که قابلمه ها و ماهی تابه ها را با اندازه های مختلف تنظیم کنید. این امر آنها را به گزینه ای جذاب برای آشپزخانه تبدیل می کند.

از طرف دیگر اگر آلودگی بر روی آن انباشته شود و به طور مرتب تمیز نشوند، تمیز کردن آنها دشوار است. همچنین نمی توانید ازهر ظروف آشپزی استفاده کنید، مثلا اگر از قابلمه ها و یا ماهی تابه های چدنی استفاده کنید، می تواند سطح را خراشیده یا حتی خرد کند.

فناوری هوشمند

این روزها به سختی می توان دستگاهی را پیدا کرد فاقد فناوری هوشمند هستند. گازهای برقی ویژگی های هوشمندی را ارائه می دهند که به شما این امکان را می دهد تا آنها را روشن یا خاموش کنید یا درجه حرارت را از طریق یک دستگاه هوشمند تنظیم کنید. برخی حتی دستیارهای مجازی دارند که به شما اجازه می دهد تا آنها را با صدای خود کنترل کنید.

ویژگی های اضافی

ویژگی های زیادی وجود دارد که به گاز برقی شما کارایی می بخشد. اگر کودک دارید و کنترل ها در جلوی دستگاه قرار دارند، دکمه قفل کودک بسیار مهم است.

بنابراین بهتر است هنگام انتخاب یک اجاق گاز برقی، مدلی را انتخاب کنید که قفل کودک دارد تا امکان دسترسی کودک شما به اجاق غیر ممکن باشد.

 برخی از مدل های درجه یک این نوع اجاق، دارای اجاق دوگانه هستند که به شما امکان می دهد تا چندین غذا را در دمای مختلف به طور همزمان بپزید. با این حال، اجاق گازهای برقی دوتایی فضای بیشتری را اشغال می کنند.

بسیاری از اجاق گازها همچنین دارای ویژگی شروع و توقف تأخیری هستند که به شما این امکان را می دهد تا زمان روشن و خاموش شدن اجاق را از پیش تعیین کنید.

در حالی که این ویژگی ممکن است در برخی مواقع خوب باشد، اما به خاطر داشته باشید که هنگامی که غذا در حال پخت بر روی اجاق است، تا اتمام پخت آن، خانه را ترک نکنید.

رعایت نکات ایمنی در استفاده از اجاق گاز برقی

اجاق برقی شما بخش مهمی از آشپزخانه شما است و شما به آن تکیه می کنید تا هر زمان که نیاز به تهیه غذا دارید، در دسترس باشد. اجاق های برقی به طور کلی کاملاً ایمن هستند، اما خطای کاربر و نقص عملکرد دستگاه می تواند سناریوهای خطرناکی را ایجاد کند.

با مراقبت و نگهداری مناسب، این موارد معمولاً قابل اجتناب هستند و به شما این امکان را می دهند که حداکثر استفاده از اجاق گاز خود را داشته باشید.

بخوانید!  فرش مناسب راه پله

خطرات خطای کاربر

برخی از اجاق های برقی دارای کویل های مشعل هستند که گرم می شوند و به شما اجازه می دهند تا غذای خود را بپزید. این سیم پیچ ها معمولاً یک پایان و یک آغاز دارند، بنابراین ممکن است به هنگام آشپزی، لبه لباس به انتهای سیم پیچ برخورد کند. در نتیجه توصیه می شود تا از تماس لباس های گشاد در نزدیک اجاق برقی خود اجتناب کنید.

اجاق های دیگر مانند بسیاری از اجاق های مدرن شیشه ای دارای سطوح صاف هستند. در حالی که این‌ ها برای راحتی خود بسیار محبوب هستند، اما خطرات زیادی را به همراه دارند.

از آنجا که تمام سطح اجاق گاز یکنواخت است، خیلی راحت می توان فراموش کرد که مشعل روی چه دستگاهی قرار دارد و به طور تصادفی یک قسمت داغ اجاق گاز را لمس کرد که این می تواند منجر به سوختگی شدید شود.

یکی دیگر از مشکلات ناشی از اجاق گازهای تخت زمانی رخ می دهد که کاربر چیزهایی روی اجاق گاز قرار می دهد، مانند بشقاب ها برای سرو غذا یا دستمال ظرفی که استفاده می کنند.

اگر مشعل روشن باشد، حتی ناخواسته، این می تواند یک خطر آتش سوزی باشد. برای جلوگیری از این مشکل، هیچ چیز را روی اجاق گاز خود قرار ندهید، به جز قابلمه ها و تابه هایی که برای پخت غذا استفاده می شوند.

خطرات ناشی از خرابی اجاق برقی

قوانین ایمنی مربوط به اجاق گاز برقی شامل خود دستگاه می شود. با گذشت زمان، همه لوازم خانگی، مانند اجاق های برقی و اجاق های القایی، می توانند خرابی را تجربه کنند.

آگاهی از نحوه تعمیر صحیح اجاق گاز می تواند به معنای تفاوت بین آتش سوزی یا سایر خطرات و دستگاه بازسازی شده باشد.

هر چند وقت یکبار کابل اجاق گاز خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید سالم است و خراب نمی شود. علاوه بر این، پشت اجاق گاز یا قسمت بالای اجاق گاز را بررسی کنید تا مطمئن شوید که آوار حاصل از خرابی و یا گرد و غبار جمع نشده است.

در صورت وجود، آن را تمیز کنید تا تهویه مناسب انجام شود و از خطر آتش سوزی جلوگیری شود. اگر متوجه شدید اجاق برقی شما مانند قبل کار نمی کند، دیگر از آن استفاده نکنید.

دستگاه را از برق بکشید و آن را خاموش کنید. برای دریافت راهنمایی با یک تکنسین معتبر تعمیر تماس بگیرید و منتظر بمانید تا دستگاه به طور کامل تعمیر شود، بعد آن را مورد استفاده قرار دهید.

سایر خطرات اجاق گاز برقی

مواردی وجود داشته است که اجاق های برقی خود به خود روشن می شوند. این یک خطر عمده آتش سوزی است، به ویژه اگر در خانه نیستید.

این مسئله بر اهمیت تمیز و شفاف بودن اجاق گاز شما و بررسی منظم دستگاه برای اطمینان از عملکرد صحیح آن تاکید می کند. اگر متوجه شدید اجاق خود به خود روشن می شود، از آن استفاده نکنید تا تعمیر شود.

همچنین ممکن است در صورت خرابی دکمه یا سایر کنترل های دما، گرمای اجاق برقی بیشتر از آنچه که مد نظر شما است، روشن شود. این می تواند باعث آتش‌سوزی شود. تشخیص اینکه چرا این اتفاق می افتد، دشوار است.

اما خوشبختانه این نوع اجاق ها، دارای سنسورهای خطا هستند که شما را از داغ شدن بیش از حد هشدار می دهد. در صورت بروز خطا، با هشدارهای مخصوص دستگاه خود آشنا شوید تا در صورت بروز چنین خطایی آماده باشید.

اجاق هایی که برای پخت غذا مورد استفاده قرار می گیرند، چه از نوع گازی، از نوع القایی و یا برقی باشند، هر کدام از آن ها نیازمند رعایت یک سری نکات ایمنی هستند.

نحوه تمیز کردن اجاق گاز برقی

برای تمیزکردن اجاق برقی از خمیر جوش شیرین به همراه آب ولرم و به نسبت 3:1 استفاده کنید. در ادامه نحوه تمیز کردن اجاق برقی را به شما نشان می دهیم.

اگر از موثرترین استراتژی ها آگاهی ندارید، تمیز کردن اجاق های برقی کمی مشکل است. از آنجایی که این گونه اجاق گازها از روکش شیشه ای تولید می شوند، برای جلوگیری از خراشیدن در حین تمیز کردن، کمی مراقبت بیشتری لازم است.

اما در حقیقت، تمیز کردن اجاق برقی بسیار ساده تر از چیزی است که فکر می کنید، اگر مراحل زیر را دنبال کنید. در ادامه بهترین راه را برای از بین بردن چربی، لکه ها و بقایای سوخته شده روی اجاق برقی شما آمده است:

تمیز کردن اجاق برقی
 • ابتدا قابلمه ها و سیم پیچ ها را ار روی سطح اجاق گاز برقی خود بردارید. اگر اجاق شما سیم پیچ ندارد، به مرحله 2 بروید.
 • به مقدار لازم مخلوط حاوی خمیر جوش شیرین به همراه آب ولرم مطابق با نسبت، روی اجاق قرار دهید و سطح مورد نظر را به آن آغشته کنید.
 • بگذارید چند دقیقه بماند.
 • برای نابودی لکه های سخت، آن ها را با استفاده از اسفنج نرم تا خراشی بر روی سطح ایجاد نکند به همراه مخلوط مورد نظر، تمیز کنید.
 • محل را با یک حوله پاک کنید.
 • قسمت بیرونی اجاق گاز را با شیشه پاک کن یا آب و صابون پاک کنید.

کلام پایانی

اجاق های برقی از تنوع بسیاری برخوردار هستند. اگر قصد خرید اجاق برقی دارید، باید به تمامی نکاتی که در بالا به آن ها اشاره شد، توجه داشته باشید. در نظر گرفتن آن ها قبل از انتخاب یک اجاق برقی به شما کمک می کند تا انتخاب مناسبی متناسب با نیاز و سلیقه خود داشته باشید.

سوالات متداول

مزایای اجاق برقی کدام اند؟

تمیز کردن راحت، نصب و استفاده آسان، ایمن تر است؛ زیرا شعله ندارد، ظاهر زیباتر و … از مزایای اجاق های برقی محسوب می شود.

در اجاق القایی، حرارت چگونه تولید می شود؟

در اجاق های القایی، حرارت توسط خود ظروف با استفاده از انرژی الکترومغناطیسی تولید می شود.

چگونه می توان بازده انرژی را در اجاق گاز برقی به حداکثر رساند؟

برای افزایش باده انرژی در اجاق برقی، از ظروف آشپزی تولیدشده از موادی مانند فولاد ضد زنگ، چدن و آلومینیوم استفاده کنید.