کیان برنا

سهندسازه

آموزش رویت

آکواپنل نمونه ای از پانل های سیمانی هستند که استفاده از آن ها به منظور مقابله با رطوبت صورت می گیرد. از آنجایی که این محصول در برابر رطوبت از خود مقاومت نشان می دهد، می توان از آن در فضاهای مرطوب همچون استخرها، آشپزخانه های صنعتی و… استفاده کرد.

در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بیان توضیحات بیش تر در زمینه استفاده از آکواپنل ها و کاربرد آن ها می پردازیم. با ما همراه باشید.

ویژگی های آکواپنل

 • صفحات آکواپنل غیر قابل اشتعال بوده و در برابر ضربه های احتمالی سبک و سنگین از خود مقاومت نشان می دهند.
 • استفاده از این صفحات مزایایی به همراه دارد که از جمله می توان به دارابودن خاصیت عایق صوتی و حرارتی اشاره کرد.
 • همانگونه که در بالا اشاره شد، از آکواپنل ها در محیط های مرطوب و مکان هایی همچون بیمارستان، مکان های ورزشی، اداری، تجاری و مسکونی استفاده می شود.
 • از آنجایی که آکوپنل های سیمانی عاری از هرگونه مواد آلی می باشد، در برابر رشد قارچ و کپک از مقاومت بالایی برخوردار می باشند.
مزایای آکواپنل
 • از دیگر ویژگی های صفحات آکواپنل می توان به برش آسان آن ها با استفاده از ابزار ساده اشاره کرد. این گونه پانل ها این قابلیت را دارند که به سرعت و با به کارگیری روش های ساده نصب شوند.
 • از ویژگی های بارز این گونه پنل ها که آن را به گزینه ای مناسب برای استفاده در ساختمان سازی تبدیل کرده است قابلیت خم شدن آن ها تا شعاع یک متر در حالت خشک و بدون نیاز به هرگونه برش کاری می باشد.
 • این پانل ها در برابر رطوبت 100 درصد مقاوم می باشند. از دیگر ویژگی و مزایای این متریال می توان به ایجاد فضای مفید بیش تر با استفاده از ضخامت کم ساختار دیوارها و سازگاری آن ها با محیط زیست اشاره کرد.
 • صفحات آکواپنل در دو نوع داخلی و خارجی تولید و به بازار عرضه می شود. همانطور که در بالا گفتیم از آکواپنل ها در محیط های مرطوب و مکان هایی همچون دیوارهای پیرامونی، فضاهای همراه با آبریزی، دیوار و سقف استخرها، سرویس های بهداشتی و… استفاده می شود.
 • تفاوت آکواپنل های داخلی و خارجی را می توان در روش تولید آن ها دانست. به این گونه که روش ساخت و مشخصات فنی پانل هایی که در بیرون و در داخل مورد استفاده قرار می گیرند با یکدیگر متفاوت می باشد. آکواپنل های خارجی نسبت به آکواپنل های داخلی دارای چگالی و وزن بالاتری می باشد. همین ویژگی امکان استفاده از آکواپنل های خارجی را در فضای داخلی امکان پذیر می سازد اما بر عکس این امر ممکن نمی باشد.
 • در صورتی که از سیستم آکواپنل خارجی به عنوان نمای نهایی استفاده شود، باید عملیات درزگیری صورت بگیرد و از شبکه توری فایبرگلاس و اندود مخصوص سیمانی در کل سطح پانل استفاده شود.
 • آکواپنل های خارجی در برابر باران و شرایط متغیر جوی مقاوم می باشد.
 • از دیگر موارد به کارگیری آکواپنل ها می توان به استفاده از آن ها در ساختار دیوارهای جداکننده داخلی در فضاهای تر و خشک، ساخت انواع دیوار و انواع نمای خرجی، به عنوان پوشش نمای داخلی تونل ها و استفاده از آن به منظور بازسازی نماها اشاره کرد.
 • از آنجایی که یکی از عوامل مهم در آسیب به ساختمان رطوبت می باشد، آشنایی با آب های موجود که می تواند در ساختمان وجود داشته باشد لازم می باشد. آب های موجود در ساختمان به شکل آب راکد یا آب های در حال حرکت، قطرات آب یا نم آب می باشد. از این رو استفاده از متریال مناسب بسیار حائز اهمیت می باشد.
کاربرد آکواپنل

نکات مهم در مورد استفاده از آکواپنل

 • اگر در نظر دارید بر روی صفحات آکواپنل از روش رنگ آمیزی و کاشی کاری استفاده نمایید، ابتدا باید سطح پانل ها با استفاده از پرایمر مخصوص بپوشانید.
 • ساختار صفحات اکواپنل به گونه ای است که امکان استفاده و نصب آن ها به تنهایی بر روی دیوارهای بتنی و انواع دیوارهای دیگر وجود ندارد. برای انجام این کار باید از زیرسازی فلزی قابل تایید استفاده شود.
 • این امکان وجود دارد که برای زیبایی بیش تر این سازه ها از روش رنگ آمیزی استفاده کرد. این در حالی است که بهتر است از استفاده سنگ بر روی دیوارهای خارجی خودداری نمایید. در صورت تمایل به انجام این کار عملیاتی هم چون پروفیل کشی و ساپورت گیری انجام شود.
بخوانید!  کاربرد موزاییک واش بتن

مواد تشکیل دهنده آکواپنل

آنچه که در ساختار آکواپنل ها مورد استفاده قرار می گیرد، ترکیبی از سیمان پرتلند، پرلیت منبسط و سنگدانه های سبک می باشد. ساختار آکواپنل ها به گونه ای است که قسمت های پشت و روی آن با استفاده از شبکه الیاف شیشه مخصوص مسلح می شود.

کلام پایانی

ما در این نوشته از ساختمانچی به معرفی آکواپنل که نمونه ای از پنل های پیش ساخته می باشد و به عنوان عایق رطوبتی و صوتی مورد استفاده قرار می گیرد، صحبت کردیم.

امیدواریم از مطالعه این نوشته لذت ببرید و به اطلاعات مفیدی در این خصوص دست پیدا کرده باشید. در صورت تمایل می توانید نظرات خود در این باره را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

آکواپنل چیست؟

آکواپنل نمونه ای از پانل های پیش ساخته سیمانی است که استفاده از آن ها به منظور مقابله با رطوبت صورت می گیرد.

از آکواپنل به چه منظوری استفاده می شود؟

از آن جایی که آکواپنل عایق مناسبی در برابر رطوبت می باشد، می توان از آن در فضاهای مرطوب هم چون استخرها، آشپزخانه های صنعتی و غیره استفاده کرد.

ویژگی های آکواپنل چیست؟

غیرقابل اشتعال، عایق صوتی، عایق رطوبتی، عایق در برابر کپک و قارچ، مقاوم در برابر ضربات مکانیکی سبک و سنگین، برش آسانف قابلیت خم شدگی،

آکواپنل از چه متریالی ساخته می شود؟

آن چه که در ساختار آکواپنل ها مورد استفاده قرار می گیرد، ترکیبی از سیمان پرتلند، پرلیت منبسط شده و سنگدانه های سبک می باشد. ساختار آکواپنل ها به گونه ای است که قسمت های پشت و روی آن با استفاده از شبکه الیاف شیشه مخصوص مسلح شده است.

بخوانید!  دیوار سبز چیست؟[+آموزش ساخت]