آموزش رویت

ساختمانچی

جدا کردن کاغذ دیواری از دیوار فرآیندی طولانی و زمان بر می باشد. اما در صورتی که حاضرسازی های اولیه را انجام دهید، انجام این کار آسان تر می شود. یکی از عواملی که در جداسازی کاغذ دیواری از روی سطح دیوار موثر می باشد، نوع کاغذ دیواری می باشد.

آنچه که در این مطلب از ساختمانچی با شما به اشتراک می گذاریم، راهکارهای موثر برای کندن کاغذ دیواری از سطح دیوار می باشد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

حاضرسازی

مرحله اول

در ابتدای کار مبلمان و سایر وسایل را از اتاق بیرون بیاورید. هم چنین بهتر است از یک پارچه برای کف اتاق نیز استفاده نمایید.

جمع کردن وسایل

مرحله دوم

در این مرحله بهتر است برای رعایت موارد ایمنی، فیوز برق را به صورت کامل قطع کنید.

قطع فیوز برق

مرحله سوم

بعد از قطع کردن کامل فیوز برق، به وسیله چسب، پریزهای برقی که در محل کار شما قرار دارد، بپوشانید. این کار از وارد شدن آب به داخل پریز برق جلوگیری می کند؛ چرا که ممکن است پریز برق با وجود قطع‌بودن فیوز، خطرناک باشد.

چسباندن فیوز برق

مرحله چهارم

در این مرحله نسبت به شناسایی متریال و مصالحی که در ساخت دیوار در زیر کاغذ دیواری استفاده می شود، اقدام نمایید. در ساخت بسیاری از دیوارها از گچ استفاده می شود.

گچ نمونه ای از متریال سخت، مقاوم و تقریبا ضد آب می باشد. در مقابل، پنل های پیش‌ساخته گچی مقاوم نیستند و نباید اجازه دهید، زیاد خیس شوند.

شناسایی متریال دیوار

مرحله پنجم

همان طور که می دانید کاغذ دیواری انواع مختلفی دارد. نمونه های جدید کاغذ دیواری ها این قابلیت را دارند که به راحتی از دیوار جدا شوند. این در حالی است که نمونه های قدیمی، کم تر از چنین قابلیتی برخوردار هستند.

در جهت تست‌کردن نمونه کاغذ دیواری که مورد استفاده قرار دادید، می توانید لبه چاقو را زیر آن فرو ببرید و قسمتی از آن را جدا کنید و با دست نسبت به جداسازی آن از روی دیوار اقدام نمایید.

اگر کاغذ دیواری با یک حرکت جدا شد، نشان دهنده نمونه جداشونده آن ها می باشد. اگر تنها ورقه رویی آن جدا شد، نشان دهنده این نکته است که جداسازی آن به راحتی نمونه قبلی نیست.

بخوانید!  بهینه سازی مصرف انرژی در منزل

در آخر اگر کاغذ دیواری به راحتی با دست جدا نشد، نشان دهنده نمونه های قدیمی می باشد و جداسازی آن نیازمند راهکارهای ویژه می باشد.

جداسازی کاغذ

جداسازی کاغذ دیواری جداشونده

جداسازی کاغذ دیواری جداشونده از روی دیوار آسان است و اصولا می توان با یک حرکت نسبت به انجام این کار اقدام کرد. برای انجام این کار گوشه ای که قسمتی از کاغذ دیواری ممکن است جدا شده باشد، را انتخاب نمایید.

جداسازی کاغذ دیواری جداشونده

در صورتی که در قسمتی که انتخاب کردید، کاغذ دیواری دچار آسیب دیدگی باشد، گوشه ای دیگر را برای انجام این کار در نظر بگیرید.

باز کردن گوشه

با استفاده از آب داغ و مایع شوینده قسمت های باقی‌مانده بر روی دیوار را با استفاده از حوله یا دستمالی تمیز پاک کنید.

تمیز کردن دیوار

همان طور که قبلا نیز اشاره شد، در برخی از کاغذ دیواری ها تنها امکان جداسازی لایه رویی وجود دارد. لایه های رویی معمولا از جنس وینیل هستند و به راحتی جدا می شوند. زمانی که لایه رویی جدا شد، لایه زیرین بر روی دیوار باقی می ماند.

جدا کردن لایه زیرین

برای جداسازی لایه زیرین، از آب گرم و پارچه ای تمیز استفاده کرده و به وسیله آن سطح موردنظر را خیس کنید و اجازه دهید چند دقیقه به همین صورت باقی بماند.

خیس کردن سطح

در این مرحله با استفاده از کاردک پلاستیکی لایه زیرین را از روی دیوار جدا کنید.

جدا کردن با استفاده از کاردک

در مرحله آخر با استفاده از آب گرم و مایع شوینده دیوار را تمیز کرده و به وسیله حوله یا پارچه ای تمیز آن را خشک کنید.

پاک کردن دیوار

جداسازی انواع کاغذ دیواری قدیمی

برای جداسازی انواع کاغذ دیواری های قدیمی در ابتدا با استفاده از یک سمباده با درجه سختی 120 سطح موردنظر را سمباده بزنید. انجام این کار تا زمانی که رنگ ها نمایان نباشند، کافی است.

سپس آب گرم را داخل ظرف محلول جداکننده کاغذ دیواری، بر اساس دستورالعمل روی آن می ریزیم. به جای استفاده از این مایع می توانید از سرکه نیز استفاده کنید. استفاده از سرکه راهکاری ارزان قیمت نیز محسوب می شود.

استفاده از سرکه

در مرحله بعد اسفنج یا قلموی رنگ آمیزی بزرگ را به محلولی که از قبل حاضر کرده ایم، آغشته می کنیم. توجه کنید که محلول موردنظر نباید سرد شود، بنابراین آن را درون ظرفی که زمان بیشتر می تواند آن را گرم نگهدارد، بریزید.

آغشته کردن اسفنج

با استفاده از غلتک، قسمت کوچکی از دیوار را به محلول آغشته می کنیم. توجه داشته باشید که تنها بر روی قسمت کوچکی از دیوار این کار را انجام دهید و تمام سطح دیوار را به یکباره پر نکنید.

غلتک کشی دیوار

مدت زمان 10-15 دقیقه اجازه دهید تا ماده موردنظر بر روی دیوار بماند.

خشک شدن

با استفاده از یک کاردک پلاستیکی، نسبت به جداسازی کاغذ دیواری از روی دیوار اقدام نمایید. بهتر است کاردک را به سمت بالا بگیرید. در این صورت انجام این کار برای شما آسان تر می شود.

استفاده از کاردک پلاستیکی

در مرحله آخر با استفاده از آب داغ و مایع شوینده سطح مورد نظر را تمیز کنید و با استفاده از حوله آن را خشک نمایید.

خشک کردن با حوله

جدا کردن کاغذ دیواری با استفاده از دستگاه بخار

در ابتدا باید دستگاه بخاری که مخصوص انجام این کار می باشد را تهیه نمایید. فروشندگان کاغذ دیواری می توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

استفاده از دستگاه بخار

سپس دستگاه بخار را بر روی کاغذ دیواری می کشیم. هرچه مدت زمان انجام این کار بیش تر باشد، کندن کاغذ دیواری راحت تر می شود. توجه کنید که این مدت زمان، مدیریت شده باشد؛ زیرا انجام این کار به مدت طولانی نیز باعث آسیب دیدگی دیوار می شود.

کشیدن بخار روی دیوار

در حین انجام این کار به وسیله یک کاردک پلاستیکی، کاغذ دیواری را از روی دیوار جدا کنید.

کاردک پلاستیکی

در مرحله آخر با استفاده از آب داغ و ماده شوینده نسبت به تمیز کردن دیوار اقدام کنید و با استفاده از یک حوله سطح موردنظر را خشک نمایید.

خشک کردن با حوله تمیز