آموزش رویت

ساختمانچی

امروزه از آلاچیق مدرن در مکان های مختلفی استفاده می شود. از این سبک آلاچیق برای محوطه سازی ویلاهای مدرن، روف گاردن، پارک ها و بوستان ها استفاده می شود.

آلاچیق های مدرن جلوه بسیار زیبایی دارند و از جمله سازه های لوکس و شیک محسوب می شوند. آلاچیق های مدرن برخلاف آلاچیق های سنتی با طرح های ساده و فانتزی و به صورت غیر منتظم تولید می شوند و معمولاً دارای سقف مسطح می باشند.

از جمله پرکاربردترین متریالی که برای ساخت آلاچیق های مدرن مورد استفاده قرار می گیرد، می توان فلز و چوب را نام برد. طراحی و ساخت این آلاچیق ها با کم ترین جزئیات و در ساده ترین اشکال انجام می گیرد و بیشتر طراحان آلاچیق های مدرن از طراحی های ساده و مینیمال استفاده می‌کنند.

استفاده از مبل راحتی، باربیکیو و سایبان ساده می تواند بر زیبایی این آلاچیق ها بیافزاید. هزینه طراحی آلاچیق های مدرنی که در ساخت آن ها از فلز استفاده می شود، به مراتب بیش از انواع چوبی و فایبرگلاس می باشد.

با این مقدمه در ادامه این نوشته از ساختمانچی با ما همراه باشید تا با انواع آلاچیق مدرن و ویژگی های آنها آشنا شوید

انتخاب و ساخت آلاچیق مدرن

معمولاً آلاچیق ها را برای فضای اختصاصی طراحی می کنند و یا از آلاچیق های پیش‌ساخته بهره می برند که بستگی به سلیقه و نظر مشتری دارد. در ساخت آلاچیق های مدرن از متریال گوناگونی استفاده می شود.

آلاچیق پیش از هر چیزی نیاز به یک اسکلت دارد. این اسکلت معمولاً از فلز یا چوب تولید می شود. برخی از اسکلت های فلزی را با روکش چوب می سازند تا علاوه بر استحکام بالا، زیبایی و حس چوب طبیعی را نیز به فضا القا کند.

به دلیل استفاده از آلاچیق در فضای باز، در صورت استفاده از فلز باید دقت کنید که از رنگ های اپوکسی یا رنگ های پوشش دریایی به منظور رنگ آمیزی و پوشش فلز استفاده کنید.

در صورتی که از چوب استفاده می کنید، باید از چوب ترمو  بهره گیرید؛ زیرا ترمووود متریالی بسیار مقاوم در برابر شرایط مختلف آب و هوایی مانند باران های شدید و یا تابش های آفتاب می باشد.

سقف آلاچیق یکی از مهم ترین بخش های این المان محسوب می شود که با توجه به نوع طراحی می توان آن را از متریال های مختلف ساخت. شما برای ساخت سقف برای آلاچیق های چوبی می توانید از سقف های شینگل مانند سقف شیبدار، سقف تک پر یا دو پر استفاده نمایید.

عموماً در ساخت آلاچیق‌های مدرن در قسمت های سرپوشیده از فلاشینگ و در قسمت های نیمه باز از ترمووود استفاده می شود. بخش بعدی در ساخت آلاچیق دیواره های آن می باشد.

گاهی در ساخت آلاچیق‌های مدرن، دیواری استفاده نمی شود و سازه به صورت پرگولا تولید می شود. گاهی نیز تنها بخشی از آلاچیق دارای دیواره می باشد و گاهی نیز بخش هایی از دیواره را توسط گیاهان می پوشانند. همچنین در ساخت این آلاچیق ها می توان از شیشه به عنوان دیوار آلاچیق استفاده نمود.

آلاچیق پرگولای زیبا

از آلاچیق مدرن در چه مکان هایی می توان استفاده کرد؟

آلاچیق مدرن از المان های اصلی در فضای سبز محسوب می شود. از این نوع آلاچیق ها می توان در اماکن تفریحی، محوطه باغ، باغچه خانه ها و ویلاها، روف گاردن، تراس سبز، بوستان ها و… استفاده نمود.

 در ساخت آلاچیق های مدرن از چه متریالی استفاده می شود؟

انواع آلاچیق بر اساس نوع مصالحی که در ساخت آن ها استفاده می شود، به شرح زیر می باشد:

 • آلاچیق چوبی
 • آلاچیق فلزی
 •  مدل آلاچیق حصیری
 •  آلاچیق شیشه ای
 •  آلاچیق بتنی
 •  مدل آلاچیق سیمانی
 • آلاچیق ترکیبی مانند چوبی، فلزی و شیشه ای  

انواع آلاچیق مدرن  

آلاچیق شیشه ای مدرن

آلاچیق شیشه ای از جمله جدیدترین و شیک ترین انواع آلاچیق مدرن محسوب می‌ شود. شیشه مورد استفاده در ساخت این آلاچیق می‌ تواند به صورت تاشو و یا ریلی اجرا شود. استفاده از شیشه در ساخت آلاچیق های شیشه ای سبب می شود تا در فصل سرما، این شیشه ها به صورت عایق عمل کنند و سرما به داخل آلاچیق نفوذ نکند.

بخوانید!  نکات مهم در طراحی حمام روباز

در ساخت آلاچیق های شیشه‌ ای معمولا از شیشه های دو جداره و یا نشکن استفاده می شود که از مقاومت بالایی در برابر شرایط مختلف آب و هوایی برخوردار می باشند.

معمولاً از شیشه نمی‌ توان به عنوان تنها المان مورد استفاده در ساخت آلاچیق مدرن نام برد. در چنین مدل هایی، اسکلت آلاچیق معمولاً از جنس فلز و دیواره های آن با استفاده از شیشه تولید می شود. 

آلاچیق چوبی مدرن

آلاچیق چوبی از جمله پرطرفدارترین و پرفروش ترین انواع آلاچیق محسوب می شود. در ساخت آلاچیق های چوبی جدید معمولا از چوب درختان جنگلی مانند چوب درخت بلوط و گردو استفاده می شود.

چوب طبیعی مقاومت لازم را در برابر شرایط مختلف آب و هوایی را ندارد. به همین دلیل در صورت استفاده از چوب طبیعی برای ساخت آلاچیق های مدرن، آن ها را با فرایند ترمو به چوب ترمووود تبدیل می کنند.

آلاچیق چوبی

فرایند ترمو کردن چوب ها سبب می‌شود تا چوب به مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل مختلف جوی و شیمیایی برسد. آلاچیق های چوبی طراحی های گوناگونی دارند.

برخی به صورت پرگولا و بدون دیواره و تنها با ستون و سقف تولید می شوند. در ساخت برخی دیگر از آلاچیق های چوبی از متریال های دیگری مانند بتن، فلز و شیشه نیز استفاده می شود که بر زیبایی آلاچیق های چوبی می افزاید.

آلاچیق پارچه ای مدرن

آلاچیق های پارچه ای معمولاً به صورت تاشو هستند و می توان آن ها را به راحتی جابجا کرد. این آلاچیق ها دارای ستون ها و اسکلتی از جنس چوب، فلز، بتن و یا فایبرگلاس می باشند و دیواره های آن ها را پارچه های زیبایی تشکیل می دهد.

پرگولای مدرن

پرگولا، سازه ای مدرن می باشد که سقف مشبکی دارد و نور تا حدی از لا به لای سقف آن عبور کرده و به آلاچیق داخل می شود. پرگولاها طراحی متنوعی دارند؛ به طور مثال می توان بر روی سقف این سازه ها از گیاهان رونده استفاده کرد. به این گونه سقفی با پوشش گیاهی خواهید داشت که نمایی بسیار زیبا و مدرن را به وجود می آورد.

آلاچیق فایبرگلاس مدرن

فایبرگلاس نوعی پلاستیک می باشد و از لاکچری ترین و شیک ترین متریالی است که می‌توان در ساخت آلاچیق های مدرن امروزی استفاده کرد. استفاده از فایبرگلاس در ساخت آلاچیق سبب می شود تا نمای آلاچیق بسیار زیبا و امروزی به نظر برسد.

این متریال مقاوم در برابر شرایط مختلف آب و هوایی می باشد و به راحتی ساییده و یا خراب نمی شود. بیشتر آلاچیق های فایبر گلاس با توجه به سلیقه مشتری طراحی و تولید می شوند.

برخی از این آلاچیق ها دارای سقف گنبدی شکل و برخی دیگر دارای سقف مسطح می باشند. با وجود این که آلاچیق های فایبرگلاس از مقاومت بالایی برخوردارند، اما سازه هایی بسیار سبک محسوب می شوند.

آلاچیق پیش‌ساخته مدرن

امروزه برخی از آلاچیق‌های مدرن به صورت پیش‌ساخته طراحی می شوند. این آلاچیق ها در کارگاه یا کارخانه تولید می شوند و برای نصب به محل موردنظر منتقل می گردند.

آلاچیق های پیش ساخته معمولاً به صورت قابل حمل ساخته می شوند و وزن سبکی دارند. اگر تمایل به استفاده دائم از آلاچیق در یک محل ندارید و نیز می خواهید آلاچیقی با هزینه مناسب را خریداری نمایید، می توانید از آلاچیق های پیش‌ساخته سیار استفاده کنید.

آلاچیق های پیش‌ساخته در برابر شرایط اقلیمی از مقاومت بالایی برخوردار می باشند. اغلب آن ها قابل جابجایی هستند و و حتی می توان ارتفاع آن ها را نیز تغییر داد. آلاچیق های پیش ساخته چوبی و فلزی از انواع آلاچیق های پیش‌ساخته محسوب می شوند.

آلاچیق روی استخر

در دهه اخیر یک سبک اروپایی و بسیار شیک آلاچیق جای خود را در ویلاهای امروزی بازکرده و مورد توجه معماران و طراحان منظر قرارگرفته است. در این سبک، آلاچیق بر روی استخر ساخته می شود.

بخوانید!  معماری منظر چیست؟

این آلاچیق، ها طراحی بسیار زیبایی دارند و در قسمتی از استخر ساخته می شوند. اگر ویلای مدرنی دارید که در آن استخر بزرگی قرار دارد، می توانید در گوشه ای از استخر این نوع آلاچیق مدرن را بسازید.

آلاچیق روی استخر

البته دقت کنید که این آلاچیق ها از قیمت بالایی برخوردار می باشند؛ زیرا برای قرار گرفتن بر روی آب به زیرسازی مناسبی نیاز دارند.

آلاچیق فلزی مدرن

فلز یکی از اصلی ترین و پرکاربرد ترین متریال در ساخت آلاچیق های امروزی می باشد. بیشتر آلاچیق‌هایی که امروزه به سبک مدرن طراحی می شوند، از فلز در ساخت آن ها استفاده می شود. برخی به صورت کاملا فلزی و برخی دیگر در ترکیب با متریال دیگر تولید می شوند.

آلاچیق های فلزی مدرن معمولاً طراحی ساده و مینیمالی دارند و از خطوط صاف و هندسی در طراحی آلاچیق ها استفاده می شود. از متریال مختلفی مانند آلومینیوم، فولاد، گالوانیزه و استیل می توان در ساخت آلاچیق فلزی مدرن استفاده کرد.

هزینه ساخت آلاچیق های فلزی به مراتب بیش از انواع دیگر آلاچیق می باشد. از مزایای آلاچیق های فلزی می توان به استفاده از آن ها در شرایط اقلیمی مختلف اشاره نمود.

آلاچیق های فلزی در انواع اشکال هندسی از جمله چهارگوش، پنج گوش، شش گوش، هشت گوش، مستطیل و یا دایره ای تولید می شوند.

آلاچیق مدرن فلزی

نکات مهم در اجرای آلاچیق

 • انتخاب محل مناسب برای ساخت یا قرار دادن آلاچیق
 • بررسی شرایط اقلیمی محیط موردنظر
 • انتخاب طرح و نوع آلاچیق بر اساس شرایط آب و هوایی محل موردنظر  
 • استفاده از آلاچیق در کنار المان های دیگر محوطه سازی مانند آبنما، دیوار سبز، فلاور باکس، باربیکیو، شومینه بیرونی و…  

چرا از آلاچیق مدرن در حیاط ویلا استفاده کنیم؟

همانطور که می دانید اکثر ویلاها دارای یک حیاط در قسمت ورودی می باشند که با استفاده از نکات محوطه سازی می توان به زیبا سازی این قسمت پرداخت. المان های مختلفی را می توان در حیاط ویلا استفاده کرد. یکی از این المان ها آلاچیق می باشد.

اگر ویلای شما به سبک مدرن و امروزی و با متریال لوکس و شیک تولیدشده، بهتر است آلاچیق خود را نیز به سبک مدرن انتخاب نمایید. آلاچیق از عناصر اصلی در حیاط ویلا به شمار می رود.

شما می توانید با ساخت آلاچیق مدرن در حیاط ویلای خود، مکانی را برای استراحت و گردهمایی اعضای خانواده و دوستان فراهم کنید و لحظات شادی را در کنار یکدیگر به خوبی و با آرامش سپری نمایید.

مدل آلاچیق مدرن

 نورپردازی آلاچیق

شما می توانید برای زیبایی بیشتر جلوه آلاچیق مدرن خود، آن را نورپردازی کنید. نورپردازی سبب می شود تا شما بتوانید از آلاچیق خود در شب نیز استفاده نمایید.

استفاده از نورپردازی در کنار ستون های آلاچیق و یا در سقف آن می تواند زیبایی های آن را افزایش دهد و نمای آن را در هنگام شب دو چندان نماید.

کلام پایانی

ما در این نوشته از ساختمانچی به معرفی انواع آلاچیق مدرن و ویژگی های آن ها پرداختیم. همانطور که گفتیم، آلاچیق‌های مدرن با استفاده از متریال های مختلفی چون فلز، چوب، شیشه، بتن، پارچه، فایبرگلاس، سیمان و… ساخته می‌ شوند.

استفاده از فلز چوب و شیشه در ساخت آلاچیق‌های مدرن پرطرفدارتر است و بیشتر افراد از ترکیب چند متریال مختلف در ساخت آلاچیق‌های مدرن خود استفاده می کنند.

آیا شما تاکنون تجربه ای در خصوص استفاده از آلاچیق های مدرن در حیاط خانه خود، ویلا و یا باغ داشته‌اید؟ طراحی چنین آلاچیق هایی را چگونه ارزیابی می کنید؟

به نظر شما آلاچیق های مدرن و امروزی جلوی زیباتری دارند و یا آلاچیق هایی که به صورت سنتی و قدیمی طراحی می شوند؟ در صورت تمایل می توانید نظرات خود در این زمینه را با ما اهالی ساختمانچی در میان بگذارید.