آموزش رویت

ساختمانچی

آبنمای سنگی چیست؟ بسیاری از ما به دلیل علاقه به طبیعت سعی می کنیم تا به هر شکلی طبیعت را به محیط زندگی خود بیاوریم. استفاده از آبنمای سنگی برای محوطه، حیاط، ویلا و باغ یکی از این راه هاست.

برای افزایش زیبایی و جذابیت اطراف خود استفاده از ابزارهای مختلف تزئینی مثل سنگ به ما کمک می کند تا دکوراسیون زیبایی را طراحی کنیم.

آب نمای سنگی در یک مکان علاوه بر زیبایی و حس آرامشی که به ما می بخشد با ایجاد رطوبت، موجب لطافت هوا و شادابی گیاهان نیز می شود، همچنین ساخت یک آبنمای سنگی در نمای بیرونی یک خانه به زیبایی ملک می افزاید و مثل یک نگین و قطعه مرکزی در چشم انداز باغ خودنمایی می کند.

با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی با ما همراه باشید تا با آبنمای سنگی و ویژگی های این المان دکوراتیو و زیبا آشنا شوید.

متریال به کار رفته در آبنماهای سنگی

همان طور که از اسم آن مشخص است، سنگ اصلی ترین جزء آبنمای سنگی است و نوع سنگی که استفاده می کنید به کاربرد آبنما، سلیقه و نیز بودجه شما بستگی دارد.

اگر قرار است در منطقه سردسیر، برای یک ویلا آبنمای سنگی بسازید، برای این که در اثر سرما و یخبندان، آبنما ترک نخورد و به مرور زمان از بین نرود، سعی کنید از باکیفیت ترین نوع سنگ استفاده کنید. شما می توانید با گیاهان زیبا و مقاوم که شرایط نگهداری آسانی دارند به زیبایی آبنما بیافزاید.

ویژگی آبنمای سنگی

 1. آبنمای سنگی در برابر زلزله مقاوم است.
 2. آبنمای سنگی در برابر سایش مقاوم است.
 3. این نوع آبنما در برابر نور خورشید به راحتی از بین نمی رود.
 4. آبنمای سنگی تغییر رنگ نمی دهد.
 5. آب نمای سنگی قابلیت نور پردازی دارد.
 6. با وجود تنوع زیاد در طرح و رنگ سنگ به راحتی با هر دکوراسیونی ست می شود.
آبنمای سنگی آبشاری

نکات مهم در انتخاب آبنمای سنگی

 • جنس در انتخاب هر چیزی مهم ترین مسئله می باشد. در مورد خرید آبنمای سنگی با وجود این که سنگ کلا یک شی با دوام است، اما کیفیت آن در طول عمر آبنما موثر است.
 • در انتخاب یک آبنمای سنگی توجه به اندازه مکانی که آبنما قرار می گیرد و ویژگی های چشم انداز موجود مهم است. عده زیادی از آبنماهای فضای باز فقط به عنوان یک محوطه زیبا برای ملک خود استفاده می کنند، پس اندازه آب نمای سنگی در این جاها باید بزرگ باشد.
 • مورد سوم مسئله ایمنی می باشد که، محل نصب آبنما باید کاملا امن بوده و برای کودکان خطری ایجاد نکند و نیز برق کشی ها برای روشن شدن پمپ و ال ای دی ها کاملا اصولی و استاندارد توسط یک متخصص صورت بگیرد.

ویژگی های آبنمای سنگی

آب نمای سنگی از لحاظ ظاهر اصولا به آبشارهای صخره ای طبیعی شباهت دارد. سنگ هایی که در ساخت آبنمای سنگی استفاده می شود، از نوع کوهی طبیعی به صورت لاشه ای، ورقه ای، پوکه معدنی و… است.

از مهم ترین ویژگی آب نمای سنگی مقاومت بالای آن در برابر شرایط مختلف آب و هوایی می باشد. آبنماهای سنگی به راحتی با طیف وسیعی از طرح ها، مناظر و دکوراسیون های مختلف سازگار هستند.

مراقبت های لازم برای آبنمای سنگی

تمیز کردن آبنمای سنگی

برای افزایش هر چه بیشتر عمر آبنما نیاز به مراقبت مداوم دارد، پس بهتر است آبنماهای کوچک تر را هر دو ماه یک بار تمیز کنید و از ایجاد جلبک داخل آبنما جلوگیری نمایید. در مورد آبنماهای خیلی بزرگ، در سال دو بار حتما اقدام به تمیز کردن آن کنید.

بخوانید!  باربیکیو سنگی، انتخابی مناسب برای همه سلیقه ها

برای این کار ابتدا پمپ را جدا کنید و جلبک های داخل آن را به کمک یک برس و مواد شوینده تمیز کنید، تا از مسدود شدن پمپ جلوگیری شود. در فصل زمستان آبنما را تخلیه کنید، سپس پمپ و سیم کشی های آن را خارج کنید. این کار موجب طول عمر آبنما می شود.

تعمیر و نگهداری پمپ

مهم ترین قسمت آبنما پمپ آن است و هیچ وقت نباید خشک شود. باید همیشه چک کنید وقتی آبنما روشن است، پمپ کاملا در آب شناور باشد تا از آسیب به موتور جلوگیری شود.

برای طول عمر پمپ سعی کنید از روشن و خاموش کردن مداوم آبنما بپرهیزید. اگر پرکننده خودکار روی آبنما نصب نکردید، در مواقعی که مسافرت هستید، حتما آبنما را خاموش و پمپ آن را جدا کنید.

جلوگیری از ایجاد جلبک

اگر آب نمای سنگی در سایه قرار بگیرد امکان ایجاد جلبک کمتر می شود، زیرا جلبک ها در سایه رشد نمی کنند. همچنین اگر آب آبنما به صورت مرتب هر ماه عوض شود به تمیز ماندن آبنما کمک کرده و رشد جلبک ها را کاهش می دهد. از مایع سفیدکننده و یا حتی از اسید سیتریک یا آبلیمو که مواد طبیعی هستند در شستشوی آبنما استفاده کنید.

آبنمای سنگی مدرن

انواع آبنما سنگی

آبنمای سنگی کلاسیک: اولین مدل از آبنماها نوع کلاسیک هستند که از تلفیق سنگ های لاشه و تزئینی ساختمانی برای محوطه، حیاط خانه های لوکس، ویلاها و مکان های تفریحی از آن استفاده می شود.

در این آبنماها سازه های تراشیده شده از سنگ و یا مجسمه هایی از تصاویر انسان یا حیوان نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

آبنمای سنگی مدرن: در آبنماهای مدرن بیشتر سلیقه فردی دخیل است و می توان از نور لامپ LED، موزیک و در کنار سنگ از متریال های دیگر مثل چوب یا کاشی های استیل هم استفاده کرد.

در طراحی آبنماهای سنگی مدرن اغلب از طرح های هندسی و حجمی و سبکی خاص از سایر آبنماها کمک گرفته می شود.

آبنمای سنگی باغی: این آبنما با نام های آبنمای آبشاری و یا آبنمای صخره ای نیز معروف است، زیرا با الهام از صخره های طبیعی کوهستانی تولید می شود. این آبنما در طراحی رستوران، مراکز تجاری، سفره خانه ها، حیاط خانه، ویلاها و محوطه سازی فضاهای سبز شهری قابلیت اجرا دارد.

آبنمای سنگی دیواری: همان طور که از نام آبنمای دیواری مشخص است، محل قرارگرفتن این آبنما روی دیوارهای لابی، حیاط و حتی فضای داخلی می باشد.

این نوع آبنما به دلیل این که یک طرفش سمت دیوار است جای کمتری را اشغال می کند، پس گزینه مناسبی برای فضاهای کوچک می باشد.

در برخی از مدل های آبنمای دیواری علاوه بر نمایش و صدای آب، ساختار آبنما هم تزئینی می باشد و به صورت دکوراتیو است.

آبنمای سنگی دیواری

مراحل ساخت یک آبنمای سنگی ساده و زیبا

 1. مشخص کردن محل قرارگرفتن آبنما
 2.  طراحی ساختار اصلی آبنما و آب ریز
 3. زیرسازی اولیه اعم از سیمان کاری و عایق کاری به جهت ایزولاسیون
 4. زیرسازی ثانویه اعم از لوله کشی، پمپ گذاری، نازل ها و فواره
 5. ایجاد شیب بندی بر مبنای نوع چیدمان آبنما
 6. گذاشتن ال ای دی برای نورپردازی
 7.  در نهایت چیدمان سنگ ها

نکته مهم 

در موارد مذکور در بالا ایزولاسیون مهم ترین بخش کار است. زیرا باید برای جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به اطراف آبنما، از بهترین نوع عایق کاری که قیرگونی است استفاده شود. در مورد ساخت آبنماهای سنگی عظیم در محوطه ها، حتی نیاز به بتن ریزی و قالب بندی کف می باشد.

ساخت آبنمای سنگی آبشاری

برای ساخت آبنمای سنگی باغی این موارد را رعایت کنید

 • سعی کنید اگر فضا دارید اندازه آبنما را بزرگ بگیرید تا از زیبایی واقعی آن لذت ببرید.
 • در مورد آبنماهای سنگی باغی بهتر است آبنما، زیر درخت نصب نشود، زیرا ریختن شاخ و برگ درختان و حشرات موجب گرفتگی پمپ و کثیف شدن آب می شود.
 • برای صرفه جویی در مصرف آب، سعی کنید عمق مخزن تا سطح قابل قبولی ثابت بماند.
 • برای این که پمپاژ آب به بالاترین نقطه آبشار برسد باید از یک پمپ قوی استفاده کنید.
 • از سنگ های مقاوم برای مجاورت با آب استفاده کنید تا خیلی زود فرسوده نشوند.
بخوانید!  بهترین آب پاش و اسپرینکلر باغچه

ساخت یک آبنمای سنگی آبشاری در حیاط

برای ساخت یک آب نمای سنگی آبشاری ابتدا مکان آن را در حیاط نزدیک چاه فاضلاب مشخص کنید. اگر آبنما با فاضلاب فاصله دارد خودتان حوضچه آبریز آبشار را به فاضلاب متصل کنید. این کار در مواقع تمیز کاری آبنما کار شما را راحت تر خواهد کرد. وسایل مورد نیاز برای ساخت آبنمای آبشاری عبارتند از:

 • سنگ: اصلی ترین وسیله مورد نیاز آبنما، سنگ است که می توانید از طبیعت در اندازه و رنگ های مختلف بدون هزینه جمع آوری کنید. 
 • پمپ: یک پمپ شناور کوچک با قدرتی که مدنظر دارید برای حوضچه آبنما تهیه کنید. به طور مثال اگر پمپی با قدرت 12 گیگاهرتز را خریداری کنید می تواند 12 گالن آب را در یک ساعت به چرخش درآورد.
 • لوله آب: این لوله آب برای راه اندازه پمپ نیاز است.
 • بند چرمی یا پلاستیکی: برای اتصال و ثابت کردن سنگ ها روی یکدیگر مورد نیاز است.

روش ساخت آبنمای سنگی آبشاری

ابتدا حوضچه آبنما را با توجه به چیزی که مدنظر دارید به شکل یک گودال بکنید که عمق این حوضچه به سلیقه شما بستگی دارد. حالا دیواره های گودال را با سیمان یا کاشی بپوشانید.

حالا از یک متخصص برای نصب پمپ و لوله آب کمک بگیرید. در مرحله دوم نوبت ساخت آبنماست که به کمک سنگ هایی که دارید این کار را انجام دهید.

با سنگ ها باید ساختار اصلی آبنما و قسمت آبریز را بچینید. برای قسمت آبریز که مستقیما آب را به سمت حوضچه هدایت می کنند، از سنگ های مسطح و دارای لبه های تیز استفاده کنید.

به منظور زیبایی بیشتر آبنما از سنگ های تزئینی استفاده کنید و به کمک بندهای چرمی باید آنها را ببندید. برای پوشش بندهای پلاستیکی و چرمی هم از سنگ های کوچک کمک بگیرید. 

سخن پایانی

همان طور که در بالا اشاره شد آب نمای سنگی یکی از انواع آبنماست که بیشتر برای محوطه و فضاهای باز استفاده می شود. اما از سایزهای کوچک تر و پیش ساخته هم می توانید داخل خانه استفاده کنید.

نوع آبشاری آبنمای سنگی به دلیل شباهت به آبشارهای طبیعی بسیار زیبا و پرطرفدار می باشد و ما در این مقاله طرز ساخت یک نمونه ساده از این آب نمای سنگی را توضیح دادیم.

سوالات متداول

مهم ترین وسیله در ساخت آبنمای سنگی چیست؟

برای ساخت آبنمای سنگی از انواع سنگ های مقاوم استفاده می شود.

آیا از آبنماهای سنگی داخل خانه هم استفاده می شود؟

بله انواع پیش ساخته و کوچک آبنماهای سنگی در بازار موجود است و برای داخل خانه نیز مناسب هستند.

چگونه آبنماهای سنگی را تمیز کنیم؟

آبنماهای سنگی در هر سایز باید به طور مرتب با مواد ضدعفونی کننده طبیعی با شیمیایی به کمک یک برس تمیز شوند تا در طولانی مدت موجب رشد جلبک نشود.