%عکس - نکات مهم در ساخت استخر

نکات مهم در ساخت استخر

kianborna

استخر از جمله مکان های تفریحی است که حسی از شادی و هیجان به افراد می بخشد. این مکان به منظور شنا کردن، آب تنی، شیرجه زدن و تفریح مورد استفاده قرار می گیرد و مصالح مختلفی نظیر سیمان، بتن، آجر، سنگ و … در ساخت آن کاربرد دارند. استخرها باید بسیار مقاوم و مستحکم ساخته شوند تا به مرور زمان دچار آسیب نشده و عمر آنها طولانی باشد. این مکان ها را می توان به صورت خصوصی و یا عمومی طراحی و اجرا نمود از این رو ساخت یک استخر بر اساس طرح قبلی و برنامه ریزی لازم صورت می گیرد. استخرها به صورت سرپوشیده و یا روباز به منظور انجام یک یا چند فعالیت ساخته می شوند. هزینه ساخت استخرهای روباز در مقایسه با استخرهای سرپوشیده پایین تر است و در واقع پس از گذشت چند سال کارایی لازم را نخواهند داشت. دلیل این امر عدم رسیدگی دائم به آنها، نبود سیستم حفاظتی مشخص برای نگهداری تاسیسات و رها کردن آنها در برخی از فصول سال می باشد.

بدنه استخر و کف آن باید به عنوان پی توان تحمل تغییرات فشار داخلی و خارجی را داشته باشند و مصالحی که برای ساخت آنها مورد استفاده قرار می گیرند باید متناسب با شرایط و محل قرارگیری استخر انتخاب گردند. سطح داخلی کاسه استخر از مصالح نرم و صاف اما بسیار مقاوم پوشش داده می شود زیرا این قسمت در معرض مواد ضد عفونی کننده و کلر قرار می گیرد و باید از استحکام لازم برخوردار باشد. موادی که برای این سطوح به کار می روند باید از قابلیت تمیزکاری برخوردار باشند زیرا شناگران در تماس با این سطوح قرار می گیرند و باید ایمنی و پاکیزگی برای آنها فراهم شود. پس از ساخت استخر بدنه آن را رنگ آمیزی می کنند که اگر اجرای این کار بر اساس استانداردهای لازم و مشخصات فنی صورت گیرد جلوه بی نظیری به استخر بخشیده می شود. اصولاً برای استخرها رنگ سفید و یا آبی را انتخاب می کنند. البته در استخرهای روباز به دلیل تابش نور خورشید و عوامل محیطی رنگ سفید رفته رفته زرد رنگ خواهد شد و پس از چند سال نیاز به رنگ آمیزی مجدد است. رنگ آمیزی استخر با رنگ آبی جلوه زیباتری به آن می بخشد و شفافیت آب را بیشتر می کند.

%عکس - نکات مهم در ساخت استخر

 

حاشیه استخر

مساحتی که برای استخرهای روباز در نظر گرفته می شود به نسبت استخرهای سرپوشیده بیشتر است. استخرهای روباز باید از حاشیه ای آفتابگیر و رو به آب برخوردار باشند. روکش هایی که امروزه برای پوشش حاشیه استخر مورد استفاده قرار می گیرند از مزایایی نظیر امکان تعمیر، عایق بودن و تنوع بسیار بالای رنگ برخوردار هستند. پلی پروپیلن، پوشش های لاستیکی و وینیل از جمله روکش های بی نظیر برای حاشیه استخر در نظر گرفته می شوند. این روکش ها نباید لغزنده باشند بلکه باید به گونه ای بوده که بتوان به راحتی با پای برهنه بر روی آنها راه رفت. در حاشیه استخر باید یک شیلنگ آب وجود داشته باشد تا بتوان در صورت لزوم آن را شستشو داد. علاوه بر آن مجرایی که آب حاشیه استخر از آن تخلیه می شود باید به گونه ای تعبیه شود که هر مجرا بتواند مساحت مورد نیاز را پوشش دهد. فاصله مجراها از یکدیگر نیز نباید بیشتر از 8 متر باشد.

%عکس - نکات مهم در ساخت استخر

 

لبه استخر

لبه استخر باید از مصالح بادوام و بسیار مقاوم بدون هیچ گونه ترک یا شکاف ساخته شود. این لبه ها در استخرهای روباز باید از مقاومت لازم در برابر یخبندان برخوردار بوده و لغزنده نباشند. مصالحی که برای ساخت سازه اصلی لبه ها به کار می روند اغلب از انواع سنگ، بتن یا قطعات پیش ساخته بتنی می باشند. مصالح پوششی سازه اصلی نیز از جنس کاشی، وینیل، فایبرگلاس و یا سنگ پلاک است که هر کدام با توجه به شرایط استخر انتخاب می شوند.

%عکس - نکات مهم در ساخت استخر

 

انواع سرریزهای استخر

در استخرها حتماً باید سرریز آب تعبیه شود زیرا وظیفه آن جمع آوری اجسام معلق در استخر است. علاوه بر آن این سرریزها موج هایی که بر سطح آب ایجاد می شوند را نیز کاهش می دهند. طراحی و اجرای سرریزهای استخر باید با دقت کافی صورت گیرد تا به هیچ عنوان در مسیر حرکت دست و پای افراد قرار نگیرند. سر ریزها در سه نوع سرریزهای نقطه ای، هم سطح و توکار تعبیه می شوند.

سرریز نقطه ای

سرریزهای نقطه ای به صورت مجزا در استخرهای کوچک نصب می شوند. آنها از قابلیت جذب موج و تلاطم برخوردار نیستند و ظرفیت آنها محدود است.

سرریز هم سطح

سرریزهای هم سطح در استخرهای تفریحی و آموزشی مورد استفاده قرار می گیرند و به راحتی می توانند تلاطم آب و امواج آن را جذب نمایند. این سیستم مختص استخرهای سرپوشیده است و با استفاده از آن به راحتی می توان آب های موجود در حاشیه استخر را جمع آوری نمود و از برگشت آن به کاسه استخر ممانعت کرد.

سرریز توکار

این سرریزها اصولاً از بتن و به صورت در جا در اطراف کاسه استخر تعبیه می شوند. در صورت استفاده از این سرریزها، فاصله لبه استخر تا آب باید بسیار کم شود، به همین دلیل عمق و عرض سرریزب ه بیشترین حد خود می رسد. اجرای این نوع سرریز باید با دقت کافی صورت گیرد و هزینه ای که صرف آن می شود به نسبت سایر سرریزها بیشتر است. در استخرهایی که سرریز توکار تعبیه می شود علاوه بر در نظر گرفتن کانال انتقال آب سرریز به دستگاه تصفیه، کانال دیگری نیز باید در کنار لبه استخر برای انتقال آب ناشی از شستشو به سیستم تصفیه و عدم ورود آن به کاسه تعبیه گردد.