%عکس - مزایای گچ بری در ساختمان

مزایای گچ بری در ساختمان

kianborna

keleman

گچ یکی از مصالح ساختمانی است که از زمان های قدیم تا امروز مورد استفاده بشر قرار گرفته و قدمت آن به پنج هزار سال قبل باز می گردد. این ماده دارای خواص و ویژگی های منحصر بفرد می باشد که آن را به متریالی پرکاربرد در ساخت و ساز تبدیل نموده است. در نوشته های پیشین ساختمانی به معرفی گچ و کاربردهای آن پرداخته شد. هم اکنون در این نوشته به گچبری سقف که یکی از کاربردهای رایج گچ در ساختمان است، می پردازیم. گچ بری به تزئین سقف با گچ اشاره دارد و یکی از روش های رایج در معماری خانه های ایرانی محسوب می شود. اکثر افراد گمان می کنند گچ بری فقط برای سقف قابل اجرا است اما در صورتی که برای تزئین دیوار نیز می توان از این روش استفاده نمود. در گچ بری می توان از سبک ها و الگوهای مختلف الهام گرفت و با توجه به دکوراسیون مورد نظر نسبت به انتخاب آن اقدام کرد.

اگر به طراحی داخلی بناهای تاریخی دقت کنید متوجه گچ بری سقف، ستون و دیوار داخلی آنها خواهید شد. بقایای تاریخی که از زمان های گذشته به جا مانده اند هنر گچ کاری را به بهترین شکل به نمایش گذاشته و اصالت و زیبایی این هنر را اثبات می نمایند. گچ بری در دوره های مختلف تاریخ در تزئین انواع ساختمان ها استفاده میشد و عظمت و زیبایی معماری را برجسته می نمود. خانه های تاریخی اغلب دیوارهای بلندی دارند که بر روی آنها الگوهای گچ بری با ضخامت بالا مشاهده می شود. این نوع گچبری ارتفاع دیوار را متعادل تر نشان می داد و ترفندی مناسب برای بهتر شدن طراحی داخلی به شمار می آمد. گچ بری برای جدا کردن یکپارچگی سقف و دیوار به کار می رود و روشی مناسب برای زیبایی و تمایز این دو قسمت است.

%عکس - مزایای گچ بری در ساختمان

گچ کاری چیست؟

در ساختمان های امروزی نیز گچبری و گچکاری ساختمان جایگاه ویژه ای پیدا کرده است و از آن برای برجسته نشان دادن بنا و در هم شکستن سادگی و یکنواختی فضا استفاده می شود. گچ بری با دستان هنرمند گچ بر اجرا می شود تا اثری هنری و خلاقانه به وجود آید. گچ بر می تواند هر طرح و الگویی را با استفاده از گچ بر روی سطوح اجرا کند و مهارت وی نقش موثری بر نتیجه کار و تاثیرگذاری آن بر فضا دارد. این روش معماری برای تزئین قسمت های مختلف منزل از جمله آشپزخانه قابل اجرا است و نمای آنها را دگرگون می سازد.

گچ بری عاملی برای تقویت نقطه کانونی اتاق است، از این رو اجرای آن در خانه هایی که سقف بلندی دارند گزینه ای ایده آل برای تزئین سقف می باشد. در واقع گچ بری ماهیت فضا را تعریف می کند و علارغم ایجاد فضایی رسمی به آن جان بخشیده و جلوه بصری را تقویت می نماید. افزودن قرنیزهای گچی به سقف روشی ارزان و مقرون بصرفه برای روح بخشیدن به فضا است. استفاده از این قرنیزها در سقف راهروهای طولانی ایده ای بسیار عالی است زیرا آنها نه تنها مسیر راهرو را کوتاه تر نشان می دهند بلکه فضا را خوشایندتر می کنند. با استفاده از قرنیز و الوارهای چوبی یک سقف مسطح را می توان به سقفی انحنادار مبدل ساخت. اجرای چنین طرحی تنها توسط افراد متخصص انجام پذیر است و حاصل کار بسیار ارزشمند خواهد بود.

%عکس - مزایای گچ بری در ساختمان

گچ بری ها از قابلیت رنگ آمیزی برخوردار هستند و برای برجسته نشان دادن آن می توان از رنگ های مختلف استفاده نمود. اصولاً برای بلندتر و روشن تر به نظر آمدن سقف آن را با رنگ سفید رنگ آمیزی می کنند اما برخی رنگ های خاص نیز می توانند فضا را بزرگ تر نشان دهند. نکته ای که در انتخاب رنگ بسیار حائز اهمیت است، توجه به نور اتاق است. با توجه به میزان نور می توانید طیف های مختلفی برای رنگ آمیزی انتخاب کنید. اگر فضای شما تاریک و کم نور و سقف اتاق کوتاه است باید رنگ های روشن انتخاب کنید. علاوه بر آن باید به کفپوش اتاق نیز دقت شود زیرا کف و سقف دو عامل مهم در زیبایی دکوراسیون داخلی به شمار می آیند. اگر کفپوش تیره است، سقف را با رنگ روشن انتخاب کنید و برعکس.

انواع گچبری

گچ بری انواع مختلفی داشته و بر اساس نحوه انجام آن به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند:

  • گچ بری زبره
  • گچ بری لکه یا کلوخی
  • گچ بری پته
  • گچ بری با نقش برجسته
  • گچ بری برهشته
  • گچ بری کشته بری
  • گچبری تخمه کن
  • گچ بری لایه ای
  • گچ بری توپر و توخالی

قیمت گچ در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی که برای دکوراتیو نمودن سقف استفاده می شوند، ارزان تر است. گچ از قابلیت چسبندگی و رنگ پذیری بالایی برخوردار است  و برای تزئین سقف، شومینه، دیوار، دور انواع لوستر و … استفاده می شود. طرح های زیبا و چشمگیر گچ بری، معماری خانه را متفاوت نشان می دهند و آمیزه ای از سبک سنتی و مدرن را به تصویر می کشند. در حال حاضر طرح های بی شماری برای گچ بری ارائه می شوند که تنها توسط گچ کاران ماهر قابل اجرا هستند و انتخاب آنها بر اساس معماری داخلی و سلیقه صاحب خانه ها صورت می گیرد. تزئین سقف یک ساختار جدید به فضای خانه اضافه می کند و بستری بسیار ایده آل برای افزودن سایر تزئینات فراهم می نماید.

%عکس - مزایای گچ بری در ساختمان

گچبری آرک
گچبری آرک

تنها انتخاب گچ مرغوب است که زیبایی یک اثر هنری را تضمین می کند. در صورت استفاده از گچ نامرغوب، گچ کاری از ظرافت لازم برخوردار نبوده و دچار ترک خوردگی خواهد شد. گچ کاری سطوح توسط ابزارهای مخصوص نظیر استامبولی، الک، پودر گچ، شمشه، کاردک و ماله در انواع ساختمان ها از قبیل تجاری، مسکونی، هتل ها و … انجام می شود. این هنر معماری به دو صورت مدرن و سنتی قابل اجرا است و می توان آن را با انواع نورپردازی لوکس تر نشان داد. افزودن لوسترهای مدرن و لامپ های شیک نقش موثری در زیباتر نشان دادن سقف های گچ کاری شده ایفا می کنند و حسی رویایی برای ساکنین به ارمغان می آورند. ورود مکانیزم های مدرن به صنعت ساخت و ساز امکان استفاده از گچ بری های مدرن پیش ساخته را برای معماران و طراحان فراهم کرده و آنها از ایده های متنوعی برای تزئین نمای داخلی ساختمان ها بهره می برند. گچبری مدرن یا سنتی در طراحی منازل امروزی جایگاه ویژه ای دارند و رنگ آمیزی و تزئین آنها با لوازم روشنایی جلوه ای متفاوت به فضای آنها می بخشد. گچبری نورمخفی نمونه ای از انواع گچبری های مدرن شناخته می شود.