بنر آبین تبلیغات
 
بنر کی پلاس تبلیغات
%عکس - مزایای گچ بری در ساختمان

مزایای گچ بری در ساختمان

khedmatazma

kianborna

arian

گچ بری، هنر کنده کاری و طراحی بر روی گچ می باشد و یکی از روش های رایج در معماری خانه های ایرانی محسوب می شود. اکثر افراد گمان می کنند گچ بری تنها برای سقف قابل اجرا است، اما به منظور تزئین دیوار و ستون ها نیز می توان از این روش استفاده نمود.

در گچ بری می توان از سبک ها و الگوهای مختلف الهام گرفت و با توجه به دکوراسیون مورد نظر نسبت به انتخاب آن اقدام کرد. اگر به طراحی داخلی بناهای تاریخی دقت کنید متوجه گچ بری سقف، ستون و دیوار داخلی آن ها خواهید شد.

بقایای تاریخی که از زمان های گذشته به جا مانده اند هنر گچ کاری را به بهترین شکل به نمایش گذاشته و اصالت و زیبایی این هنر را اثبات می نمایند. گچ بری در دوره های مختلف تاریخ در تزئین انواع ساختمان ها استفاده می شد و عظمت و زیبایی معماری را برجسته می نمود.

خانه های تاریخی اغلب دیوارهای بلندی دارند که بر روی آن ها الگوهای گچ بری با ضخامت بالا مشاهده می شود. این نوع گچبری ارتفاع دیوار را متعادل تر نشان می داد و ترفندی مناسب برای بهتر شدن طراحی داخلی به شمار می آمد.

گچ بری برای جدا کردن یکپارچگی سقف و دیوار به کار می رود و روشی مناسب برای زیبایی و تمایز این دو قسمت می باشد. با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی به بررسی جزئیات بیشتر در خصوص گچ بری می پردازیم. با ما همراه باشید.

پیشینه گچ بری در ایران

اولین مردمانی که در ایران از گچ بری استفاده کردند، هخامنشیان و سپس ساسانیان بودند. پس از آن اعراب از ایرانیان این هنر را آموختند و در دوره امویان از این هنر در ساخت کاخ های خود استفاده کردند.

در دوره ایلخانی هنر گچ بری در ایران به بیشترین شکوه خود دست یافت که از زیباترین آثار گچ بری آن دوران می توان به مسجد حیدریه قزوین، مسجد جامع ورامین و محراب مسجد جامع ارومیه اشاره نمود.

در دوران حکومت تیموریان از هنر گچ بری در ساخت انواع خطوط کوفی مشجر، معقد، مزهر و مشبک و همچنین خط های نسخ، ثلث و نستعلیق استفاده های فراوانی می شده است. از مهم ترین گچ بری های این دوره می توان سر در مسجد میدان کاشان را نام برد.

اوج هنر معماری ایران در دوران صفویه بود. در این دوره هنر گچ بری نیز وارد روش های خاصی شد، به طوری که زیباترین مقرنس بندی های گچی با نقش های گل و گیاه و انواع تیغه های گچی دالبری به این دوره اختصاص دارد و به بهترین شکل اجرا شده است.

گچ بری قدیمی

از گچ بری در کجا استفاده می شود؟

 • سقف

رایج ترین کاربرد گچ بری در سقف است که به صورت سنتی، مدرن یا پیش ساخته قابل اجرا می باشد. گچ بری های سقف شامل گچ بری سقف سالن، آشپزخانه، اتاق ها و راهروها می باشد.

 • دیوار

گچ بری حاشیه ای از انواع گچ بری های دیواری محسوب می شود. از گچ بری های دیواری علاوه بر دیوار سالن، در دیوار اتاق خواب ها و گچ بری دیوار پشت تلویزیون و شومینه نیز استفاده می شود.

 • ستون

گچ بری بر روی ستون ها نیز از گذشته رایج بوده است. انواع گچ بری بر روی ستون ها شامل گچ بری ستون گرد، گچ بری ستون مربع، گچ بری ستون آشپزخانه، گچ بری ستون وسط سالن پذیرایی و گچ بری ستون های کنار دیوار می باشد.

مزایای گچ بری

 • در ساختمان های امروزی گچ بری و گچ کاری ساختمان جایگاه ویژه ای پیدا کرده است و از آن برای برجسته نشان دادن بنا و در هم شکستن سادگی و یکنواختی فضا استفاده می شود.
 • گچ بری با دستان هنرمند گچ بر اجرا می شود تا اثری هنری و خلاقانه به وجود آید.
 •  این روش معماری برای تزئین قسمت های مختلف منزل از جمله آشپزخانه، سالن پذیرایی و نشیمن، اتاق خواب ها و راهروها قابل اجرا است و نمای آن را دگرگون می سازد.
 • گچ بری عاملی برای تقویت نقطه کانونی اتاق است، از این رو اجرای آن در خانه هایی که سقف بلندی دارند گزینه ای ایده آل برای تزئین سقف می باشد.
 • افزودن قرنیزهای گچی به سقف روشی ارزان و مقرون بصرفه برای روح بخشیدن به فضا می باشد. استفاده از این قرنیزها در سقف راهروهای طولانی ایده ای بسیار عالی است؛ زیرا آن ها نه تنها مسیر راهرو را کوتاه تر نشان می دهند، بلکه فضا را خوشایندتر نیز می کنند.
گچ بری سقف آشپزخانه

رنگ آمیزی گچ بری

گچ بری ها از قابلیت رنگ آمیزی برخوردار هستند و برای برجسته نشان دادن آن می توان از رنگ های مختلف استفاده نمود. اصولاً برای بلندتر و روشن تر به نظر آمدن سقف آن را با رنگ سفید رنگ آمیزی می کنند اما برخی رنگ های خاص نیز می توانند فضا را بزرگ تر نشان دهند.

نکته ای که در انتخاب رنگ بسیار حائز اهمیت است، توجه به نور اتاق است. با توجه به میزان نور می توانید طیف های مختلفی برای رنگ آمیزی انتخاب کنید. اگر فضای شما تاریک و کم نور و سقف اتاق کوتاه است باید رنگ های روشن انتخاب کنید.

علاوه بر آن باید به کفپوش اتاق نیز دقت شود؛ زیرا کف و سقف دو عامل مهم در زیبایی دکوراسیون داخلی به شمار می آیند. اگر کفپوش تیره است، سقف را با رنگ روشن انتخاب کنید و برعکس.

انواع سبک های گچبری

گچ بری انواع مختلفی داشته و بر اساس نحوه انجام آن به دسته بندی های زیر تقسیم می شود:

 • گچ بری لکه یا کلوخی

از این نوع گچ کاری در کاخ های دوره ناصری استفاده می شده است. نمونه این سبک گچکاری را می توان در کاخ بادگیر تهران و کاخ الماس مشاهده نمود. گچ بری لکه از قرن سیزدهم وارد ایران شد. این سبک دارای برجستگی های زیاد و بیش از حدی می باشد و کمتر مورد استفاده قرار می گرفته است.

 • گچ بری معرق

محراب مسجد میدان ساوه و مشهد اردهال کاشان نمونه ای از گچ بری های سبک معرق را نشان می دهند. این نوع سبک مانند کاشی کاری معرق می باشد. در ابتدا ملات گچ رنگی را قبل از آن که سفت شود، به اشکال دلخواه برش می دهند.

سپس قطعات بریده شده را در کنار یکدیگر قرار می دهند و ملات گچ را در پشت آن می ریزند تا زمینه کار کاملا یکنواخت گردد. در انتهای کار تکه بدست آمده را با استفاده از دوغاب به محل مورد نظر می چسبانند.

 • گچ بری برهشته

نمونه های این نوع گچ بری را می توان در دوران رازی و آذری مشاهده نمود. از مهم ترین آثار ساخته شده با سبک برهشته یا هشته می توان بنای دوازده امام یزد یا محراب الجایتو مسجد جامع اصفهان را نام برد که دارای گچ بری های نفیسی می باشند.

سابقه این نوع گچ بری به پیش از اسلام برمی گردد. برجستگی های سبک برهشته همانطور که از نام آن پیداست، نسبت به زمینه کار زیاد است و به گونه ای است که گچ بری ها بیرون آمده می باشند.

گچ بری رنگی زیبا
 • گچ بری تخمه کن

متریال مهم و اصلی در این نوع گچ بری، گچ نرم و سفید رنگ می باشد. در ابتدا باید گچ را غربال کرد تا به درجه از نرمی برسد، سپس آن را با آب مخلوط و خمیری یکنواخت و نرم را تهیه نمود. این مواد به منظور استفاده در گچ بری تخته کن یا تخته بری مناسب می باشد که آن را بر روی دیوار می مالند تا صاف و یکدست شود.

 • گچ بری لایه ای

در گچ بری لایه ای، لایه گچ کشته را در محلی که قبلا با گچ زیرسازی شده، می کشند و سپس لایه های بعد را به همین روش بر روی آن می کشند. گچ بری لایه ای نوعی گچ بری تراش محسوب می شود و معمولا برای گچ بری های رنگی که می خواهند به صورت چند رنگ مختلف کار کنند، استفاده می شود.

در این حالت هر لایه رنگی خاص دارد که پس از آن با ابزارهای گچ بری شروع به کنده کاری و درآوردن طرح و نقش های مختلف می کنند. دقت کنید که ضخامت هر لایه گچی نباید بیش از 1 تا 2 میلی متر باشد، زیرا سبب ایجاد ترک در لایه های گچی می شود.

انواع دیگر سبک های گچ بری

علاوه بر سبک های گچ بری که در بالا ذکر شد، سبک های دیگری نیز در این زمینه وجود دارند که به شرح زیر می باشند.

 • گچ بری توپر و توخالی
 • گچ بری زبره
 • گچ بری کشته بری
 • گچ بری پته
 • گچ بری با نقش برجسته
گچ بری اتاق خواب

گچ بری پیش ساخته

امروزه برای صرفه جویی در زمان و سرعت بخشیدن در اجرای کار از گچ بری های پیش ساخته نیز استفاده می گردد. در این روش، مدل ها و نقوش گچ بری از قبل ساخته شده اند و تنها باید آن ها را در محل مورد نظر نصب نمود.

در گچ بری های پیش ساخته از گچ فشرده قالبی تهیه می شود و با دیگر متریال های اولیه قالب بندی می گردد. از موادی مانند گچ، فوم پلی یورتان و فوم پلی استایرن در ساخت گچ بری های پیش ساخته استفاده می گردد.

گچ بری های پیش ساخته پس از این که قالب گیری و حاضر شدند با چسب های مخصوصی که قدرت چسبندگی بالایی دارند در محل های مورد نظر چسبانده می شوند.

نکات مهم در انتخاب نوع گچ بری

 • ارتفاع سقف
 • متراژ داخلی
 • دکوراسیون کلی خانه
 • پرهیز از افراط و تفریط
 • استفاده از رنگ متناسب با فضای داخلی
گچ بری سالن پذیرایی

قیمت گچ بری

قیمت گچ، نوع و کیفیت گچ، نوع و سبک گچ بری، میزان تزئینات و کنده کاری ها، جزئیات ظریف کاری گچ بری، نوع، کیفیت و قیمت رنگ مورد استفاده، متراژ گچ بری شده و دستمزد گچ کار از جمله عواملی هستند که در قیمت نهایی گچ بری تاثیر می گذارند. برای کسب اطلاع از قیمت های گچ بری می توانید به بخش دستمزد گچ کار مراجعه فرمایید.

موضوعقیمتتاریخ بروزرسانی
 گچبری تسمه ۵cm78,000 ریال1399/9/26
دستمزد گچبری در اصفهان1,200,000 ریال به ازای هر متر مربع1399/9/26
دستمزد گچبری دور سالن در اصفهان240,000 ریال به ازای هر متر مربع1399/9/26
دستمزد گچ بری طرح کناف در اصفهان 290,000 ریال به ازای هر متر مربع1399/9/26

کلام پایانی

امیدواریم نکات بیان شده در این نوشته از ساختمانچی توانسته باشد به سوالات شما کاربران گرامی در خصوص انواع گچ بری و ویژگی های آن به خوبی پاسخ داده باشد. نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در مورد این متن با ما در میان بگذارید.