%عکس - مراحل نصب سرامیک اسلب

مراحل نصب سرامیک اسلب

kianborna

سرامیک از جمله مصالح ساختمانی است که برای پوشش کف و دیوار ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. سرامیک به معنای سفالینه است، در واقع وقتی خاک رس با آب مخلوط می شود به صورت خمیر درآمده و قالب گیری می گردد. سپس این قالب ها درون کوره حرارت می بینند و پس از لعاب کاری برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. سرامیک ها در انوع مدرن و سنتی به بازار عرضه می شوند و محصولاتی کاربردی خصوصاً برای نصب در مکان هایی نظیر آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی می باشند. سرامیک به دلیل مقاومت بسیار بالا در برابر نفوذ آب در مکان های مرطوب کاربرد ویژه ای دارد زیرا دچار فرسایش و ترک خوردگی نشده و سال ها بدون آسیب باقی خواهند ماند. این مصالح اصولاً از ماسه، خاک رس و فلدسپات تولید می شوند و در ابعاد و رنگ های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند. نصب آنها باید توسط افراد مجرب صورت گیرد خصوصاً سرامیک های اسلب که سایز بزرگی دارند و امکان شکستن آنها وجود دارد. نصب سرامیک اسلب به راحتی امکان پذیر نیست و تنها با استفاده از تجهیزات ویژه می توان این کار را انجام داد. سرامیک کاری با استفاده از سرامیک های بزرگ نیاز به دقت و مهارت دارد و تمام جزئیات باید حین کار رعایت شوند. تنها افراد حرفه ای می توانند سرامیک های بزرگ را بدون اینکه به آنها آسیب وارد شود در کنار هم قرار داده و الگوهای مختلفی به آنها ببخشند. در این نوشته از ساختمانچی به بررسی مراحل نصب این نوع سرامیک پرداخته شده است. با ما همراه باشید.

%عکس - مراحل نصب سرامیک اسلب

سرامیک کاری کف ساختمان با استفاده از سرامیک های اسلب نیازمند رعایت یکسری نکات است که باید به آنها توجه نمود تا علاوه بر زیبایی و جذابیت، کیفیت کار نیز بالا رود و سطحی یکدست و جذاب ایجاد شود. مراحل نصب سرامیک اسلب و نکات مورد نیاز حین نصب به شرح زیر می باشند:

تامین وسایل لازم

اولین مرحله در نصب سرامیک های بزرگ فراهم کردن وسایل و تجهیزات لازم است. با استفاده از این ابزارها و وسایل نه تنها می توان ملات مورد نظر را فراهم نمود بلکه سرامیک ها را مرتب در کنار هم نصب کرد. بدون ابزار مورد نیاز نمی توان سرامیک کاری انجام داد زیرا انجام هر کار نیازمند در اختیار داشتن تجهیزات لازم است. از جمله وسایل سرامیک کاری می توان به گیره، چکش، دستگیره و … اشاره نمود.

آماده سازی کف

آماده سازی کف اتاق از جمله مهم ترین گام در نصب سرامیک به شمار می آید. سطح باید از نظر هموار بودن مورد بررسی قرار گیرد تا زمینه لازم برای چسباندن سرامیک فراهم شود. تا حد امکان سطح را صاف کنید و این نکته را مد نظر داشته باشید که کف اتاق پس از سرامیک کاری کمی بالاتر می آید از این رو به تمام قسمت های کف نظیر جلوی درب ها دقت ویژه نمائید. تراز و هموار بودن سطح امری بسیار مهم در بحث سرامیک کاری است، از این رو قبل از نصب سرامیک باید هر گونه ناهمواری صاف گردد.

برش سرامیک اسلب

برای برش سرامیک ها از فرزهای دستی و یا اره های برقی استفاده می شود. تیغه این ابزارها از جنس گرانیت است و با دقت برشکاری را انجام می دهند. با استفاده از آنها احتمال شکستن سرامیک به حداقل می رسد. بنابراین بعد از اندازه گیری کف نسبت به برش سرامیک ها اقدام نمائید.

تهیه ملات

برای تهیه ملات ساختمانی پس از خرید مواد اولیه آنها را با هم مخلوط کرده و تا زمانی که مخلوط یکپارچه نشده به هم زدن ادامه دهید. یکی از ابزارهایی که تولید ملات را به سهولت انجام می دهد همزن الکتریکی است. هنگامی که به حجم بالایی از ملات نیاز است یرای یکپارچه کردن آن از این ابزار استفاده می شود. ملات وقتی یکدست و یکپارچه باشد باعث می شود سرامیک راحت تر به سطح بچسبد.

پوشش کف با ملات

کف زمین را پس از هموار کردن با ملات بپوشانید. اینکه ملات صاف و یکدست بوده و حالتی نرم داشته باشد در قابلیت چسبندگی سرامیک به کف اثر مطلوبی خواهد گذاشت.

نصب سرامیک

برای حمل سرامیک های اسلب از دستگیره های مخصوص استفاده کنید. نحوه نصب سرامیک و قرار دادن آن در کف موضوعی بسیار مهم است زیرا در کیفیت نهایی کار تاثیر بسزایی خواهد گذاشت. با استفاده از دستگیره سرامیک را در جای خود روی کف قرار دهید. علاوه بر اینکه بر روی کف،  ملات ریخته می شود پشت سرامیک ها نیز باید با ملات پوشش داده شود تا سرامیک به خوبی بچسبد. پس از آنکه سرامیک ها را در کف قرار دادید ممکن است برخی جاها پشت آنها حباب هوا وجود داشته باشد. برای رفع این حباب ها و چسبندگی کامل سرامیک به کف می توان از چکش های پلاستیکی کمک گرفت. چکش زدن باعث می شوند سرامیک بهتر به دیوار بچسبد و کیفیت کار افزایش پیدا کند. برای اینکه سرامیک ها در کنار یکدیگر محکم تر قرار گیرند می توان از گیره های پلاستیکی استفاده نمود. وقتی یکی از سرامیک ها را نصب کردید، سرامیک دوم را نیز قرار داده و با استفاده از گیره بین آنها فاصله ایجاد کنید.

بندکشی سرامیک ها

بعد از آنکه تمام سرامیک ها بر روی کف نصب شدند برای پر کردن فاصله بین آنها از دوغاب استفاده کنید. یک دوغاب مخصوص آماده کنید و سطح سرامیک ها را با آن پوشش دهید. پس از آنکه دوغاب به عمق شیارها نفوذ کرد و آنها را پر نمود، اضافه های آن را از سطح پاک کنید و اجازه دهید ملات موجود در بندها خشک شود.

تمیزکاری سطح

وقتی تمام مراحل سرامیک کاری انجام شد و سرامیک ها به طور کامل نصب شدند، باید گرد و غبار از سطح آنها پاک شوند. سرامیک ها مسلماً در معرض گرد و غبار و مصالح ساختمانی قرار گرفته اند و آلودگی بیشتر از آنچه که به چشم می آید بر آنها نشسته است. بنابراین پس از اتمام کار با استفاده از یک پارچه خشک مواد ساختمانی و دوغاب ها را از سطح سرامیک ها پاک کنید و در نهایت با پارچه ای مرطوب سرامیک ها را براق و تمیز نمائید.

قیمت سرامیک

موضوعقیمتتاریخ به روزرسانی
سرامیک مدل رجینا ۹۰*۳۰ ساناز285,000 ریال به ازای هر متر مربع1398/10/24
سرامیک ۵۰*۵۰ مدل یکتا قلوه سنگ درجه یک ارچین280,000 ریال به ازای هر متر مربع1398/9/10
سرامیک مدیسون دارک گری ۳۰*۳۰ تبریز752,000 ریال به ازای هر مربع1398/10/30
سرامیک لایف مدل دژاو ۳۰*۳۰ cm پاسارگاد535,300 ریال به ازای هر متر مربع1398/2/17

سرامیک در ابعاد مختلفی تولید می شود، هم چنین کیفیت سرامیک ها نیز متفاوت هستند. بنابر این علاوه بر در نظر داشتن رنگ و ابعاد مورد نظر در هنگام خرید می بایست به کیفیت آن نیز توجه شود.

تا حد امکان سطح را صاف کنید و این نکته را مد نظر داشته باشید که کف اتاق پس از سرامیک کاری کمی بالاتر می آید از این رو به تمام قسمت های کف نظیر جلوی درب ها دقت ویژه نمائید.

برای رفع این حباب ها و چسبندگی کامل سرامیک به کف می توان از چکش های پلاستیکی کمک گرفت. چکش زدن باعث می شوند سرامیک بهتر به دیوار بچسبد و کیفیت کار افزایش پیدا کند.

یک دوغاب مخصوص آماده شده و سطح سرامیک ها را با آن پوشش می دهند پس از آنکه دوغاب به عمق شیارها نفوذ کرد  اضافه های آن را از سطح پاک کرده و اجازه می دهند ملات موجود در بندها خشک شود.

برای استعلام قیمت سرامیک کلیک کنید.