%عکس - قالب بندی در اصفهان

قالب بندی در اصفهان

kianborna

اولین مرحله در ساخت ساختمان اجرای پی یا فونداسیون و قالب بندی آن می باشد و اجرای آن به منظور تحمل فشار ناشی از ستون ها و انتقال آن به زمین صورت می گیرد.قالب بندی از مراحل مهم و اساسی در ساختمان سازی به شمار می رود و از این رو استفاده از شرکت های پیمانکاری معتبر نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد

در اصفهان به عنوان یک کلانشهر شرکت های پیمانکاری زیادی در این زمینه فعالیت می کنند که در ادامه به بیان توضیحاتی در این زمینه و دستمزد اجرای آن خواهیم پرداخت. قالب ها انواع مختلفی دارند که در این نوشته از ساختمانچی به معرفی آن ها می پردازیم. با ما همراه باشید.

برای سفارش قالب بندی در اصفهان، با ما تماس بگیرید
031-32300022

انواع قالب در قالب بندی فونداسیون

همان گونه که در بالا اشاره شد، قالب ها انواع مختلفی دارد که شامل موارد زیر می باشد:

 • قالب فلزی
 • قالب چوبی
 • قالب آجری
 • قالب بتنی
 • قالب پلاستیکی
 • قالب یوبوت
 • قالب وافل

در ادامه به بیان توضیحات بیش تر در این زمینه می پردازیم.

قالب فلزی

یکی از بهترین انواع قالب بندی، قالب فلزی می باشد. این نوع قالب از استحکام، مقاومت و طول عمر بالایی برخوردار می باشد. استفاده از این قالب ها در پروژه های بزرگ مقرون به صرفه می باشد. از این قالب در پروژه هایی که عمق پی در آن ها بسیار زیاد است، استفاده می شود. اتصالات این گونه قالب ها به شکل جوش بوده و از پیچ کم تری در آن استفاده می شود.

قالب چوبی

قالب چوبی نسبت به سایر قالب ها قدیمی تر بوده و امروزه تنها در برخی از ساختمان ها استفاده می شود. در قالب بندی چوبی از وسایل خاصی برای قالب بندی استفاده می شود. از جمله این وسایل می توان به تخته قالب بندی، پشت بند فرعی، پشت بند اصلی و شمع مایل یا قائم اشاره کرد.

قالب آجری

یکی از رایج ترین انواع قالب، قالب آجری می باشد. روش این قالب بندی به گونه ای است که در آن قالب با ساخت دیوار کوچک آجری انجام می شود. آن چه که در این روش قالب بندی مهم است، نوع چینش آجر می باشد. به طور کلی در مواقعی که عمق پی کم تر از 50 سانتی متر باشد، از قالب نیم آجره و برای عمق 50 تا 60 سانتی متر از دیوار یک آجره استفاده می شود. از جمله مواردی که در قالب بندی آجری باید به آن توجه کرد، عیار ملات می باشد. برای قالب بندی آجری، عیار ملات باید 150 تا 200 کیلوگرم بر متر مکعب باشد.

برای سفارش قالب بندی در اصفهان، با ما تماس بگیرید
031-32300022

قالب بتنی

از دیگر انواع قالب ها، قالب بتنی می باشد. آن چه که در قالب بندی بتنی حائز اهمیت می باشد، استحکام قالب ها و مهاربندی صحیح آن ها می باشد. از دیگر نکاتی که باید مورد توجه قرار گیرد، نحوه قرارگیری قالب بتن می باشد. قرارگیری قالب بتن باید به گونه ای باشد که بتن از میان آن ها خارج نشود. قالب هایی که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرد باید خنک باشند. چرا که در صورتی که قالب ها خنک نباشند، کیفیت بتن را کاهش داده و باعث تغییر رنگ آن می شوند و در پی آن بتن تغییر شکل می دهد. یکی از انواع قالب های بتنی قالب مدولار می باشد و در اندازه های مخنلف تولید می شود.

قالب پلاستیکی

استفاده از قالب های پلاستیکی در مواقعی که جنس زمین از سنگ بوده و از لحاظ پایداری در حالت ایده آل می باشد، صورت می گیرد. استفاده از این قالب ها سبب می شود، در هنگام بتن ریزی، آب بتن از دست نرود.

قالب یوبوت

استفاده از قالب یوبوت به منظور ایجاد حفره در دال بتنی صورت می گیرد. استفاده از این قالب می تواند به سبک تر شدن دال کمک کند. قالب یوبوت انواع مختلفی دارد که از جمله می توان قالب یوبوت تک، قالب یوبوت دوبل، قالب یوبوت پلی استایرن و قالب یوبوت بادی اشاره کرد.

قالب وافل

قالب وافل از نمونه ای از قالب های سقفی است که ظاهری مشبک مانند دارد و باعث پوشاندن سقف می شود. این قالب ها نمونه ای از سازه های مدرن در ساختمان سازی به شمار می رود. استفاده از این نوع قالب ها مزایایی به همراه دارد که از جمله می توان به مقاومت آن ها در برابر زلزله، آتش سوزی و عایق بندی در برابر صوت و حرارت اشاره کرد. استفاده از قالب های وافل سبب حذف انواع تیرچه و بلوک شده و هم چنین باعث کاهش هزینه های آرماتوربندی و قالب بندی می شود.

نکات مهم در قالب بندی فونداسیون

اجرای نکاتی در قالب بندی فونداسیون حائز اهمیت می باشد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در قالب بندی فونداسیون باید ابعاد فونداسیون برای انتخاب قالب مناسب در نظر گرفته شود.
 • قالب ها باید به درستی در جای خود قرار گرفته و از استحکام بالایی برخوردار باشد.
 • در هنگام قالب بندی باید درزبندی به شکل درست صورت پذیرد. تا از هدر رفت بتن جلوگیری به عمل آید.
 • نحوه انتخاب قالب ها باید به گونه ای باشد که امکان جا به جایی آن ها با امکانات در دسترس فراهم باشد.

دستمزد قالب بندی در اصفهان

هزینه قالب بندی در ساخت و ساز بر مبنای متر محاسبه می شود. در اصفهان شرکت های پیمانکاری زیادی در این زمینه فعالیت می کنند. از جمله فاکتورهایی که برای انتخاب شرکت پیمانکار برای انجام این کار باید در نظرداشت، قرارداد با شرکت هایی است که در این زمینه تجربه کافی داشته و از سرعت عمل و ایمنی بالایی برخوردار باشند. به طور میانگین می توان گفت هزینه انجام این کار برای هر متر 50000 ریال می باشد.