%عکس - سقف شیبدار تک پر یا Sloping Roof 

سقف شیبدار تک پر یا Sloping Roof 

kianborna

سقف شیب دار تک پر یا Sloping Roof, نوعی سقف شیب دار است که نمای یک سقف شیروانی را در ذهن مجسم میکند. این نوع سقف از نصب یک پنل شیب دار بر روی دیوار ساخته میشود. از این نوع سقفها بیشتر برای سقف تراس ساختمان, پارکینگ و کلبه استفاده میشده است اما امروزه این نوع سقف ها بر بام مدرن ترین ساختمانها نیز استفاده میشوند.

نصب سقف شیب دار روی ساختمان کار آسانی است و به دلیل شیب زیادی که دارد باعث سرازیر شدن آب باران و برف میشود و از نفوذ آن به داخل ساختمان جلوگیری میکند. به همین دلیل این نوع سقفها گزینه مناسبی برای استفاده در مناطقی است که برف و باران به وفور میبارد. سقف های شیب دار در مقایسه با سایر سقفها نیاز به مصالح کمتری برای ساخت دارند و طرحی مناسب برای معماری مدرن محسوب میشود.

%عکس - سقف شیبدار تک پر یا Sloping Roof 

نکته ای که در نصب اینگونه سقف ها باید رعایت شود این است که شیب سقف بنا در حد مطلوب باشد زیرا شیب بیش از حد باعث کوتاه شدن سقف و محدود شدن فضای خانه میشود. همچنین استفاده از این سقف ها در مناطقی که سرعت باد و طوفان بالاست توصیه نمیشود زیرا شیب یکطرفه این نوع سقف باعث وارد آمدن خسارات بیشتری به ساختمان میشود.

ساختمان هایی که با سقف شیب دار تک پر ساخته میشوند اصولا ارتفاع بلندتری نسبت به دیگر ساختمانها دارند و به اندازه کافی فضای مناسب برای نصب پنجره در زیر شیروانی وجود دارد. این فضا به اندازه ای بزرگ است که میتوان برای ورود نور خورشید به داخل ساختمان و روشن نمودن فضای داخل بنا پنجره ها را بزرگتر ساخت. به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی و بهینه سازی آن, میتوان بر روی سقف های شیب دار پنل های خورشیدی نیز نصب نمود.%عکس - سقف شیبدار تک پر یا Sloping Roof