%عکس - طراحی دکوراسیون دفتر کار با اصول فنگ شویی

طراحی دکوراسیون دفتر کار با اصول فنگ شویی

kianborna

مردم سراسر دنیا فنگ شویی را نوعی روش چیدمان اسباب و اثاثیه در منزل و محیط کار می دانند که رازهای نهفته ای در پشت پرده دارد. در واقع فنگ شویی هنر و دانش زندگی و کار کردن در یک محیط منظم و مرتب است. قانون فنگ شویی با جریان انرژی در ارتباط است و بر پایه انرژی های مثبت و منفی استوار می باشد. جهان گستره وسیعی از انرژی است. فنگ شویی انرژی, جریان آن و تاثیر مستقیم یا غیرمستقیم آن را بر انسان ها مطالعه و بررسی می کند. این قانون کیفیت زندگی, عشق و سلامتی را بالا می برد و روشی مناسب برای هدایت انرژی مثبت و دفع انرژی منفی در خانه محسوب می شود. فنگ شویی کمک شایانی به یافتن آپارتمان و خانه مورد علاقه شما می کند و یک فضای کاری مناسب بر اساس رعایت اصل تعادل انرژی ایجاد می نماید. دنبال نمودن اصول فنگ شویی شما را به سمت یک دکوراسیون داخلی ایده آل هدایت کرده, سلامتی را بهبود می بخشد و شما را در حرفه خود موفق می دارد.

%عکس - طراحی دکوراسیون دفتر کار با اصول فنگ شویی

اتاق کار بخشی از زندگی روزمره ما محسوب می شود و مکانی است که ما بیشتر وقت خود را در آن سپری می کنیم. اگر در این مکان کار می کنید, راهکارهای فنگ شویی می توانند کمک شایانی به شما برای ایجاد هارمونی و به جریان در آمدن انرژی مثبت در فضا نمایند. اتاق کاری که بر اساس اصول فنگ شویی طراحی شده مکانی مطلوب و خوشایند می باشد که خلاقیت شما را افزایش داده, بر روابط شما با همکارها تاثیر مثبت گذاشته و روند انجام کار را سریع تر و آسان تر پیش می برد. شما نمی توانید مکان قرارگیری مبلمان و وسایل را به دلخواه تغییر دهید بلکه با رعایت یکسری اصول ساده می توانید یک اتاق کار بر اساس فنگ شویی طراحی کنید, انرژی های منفی را از اطراف خود دفع نموده و اتاق خود را به مکانی لذت بخش و سرشار از خلاقیت تبدیل نمائید. در این نوشته از ساختمانچی سعی نمودیم روش های اعمال فنگ شویی در اتاق کار را به شما معرفی نمائیم تا با بهره مندی از آنها بتوانید اتاق کاری آرام و رضایت بخش در منزل خود طراحی نمائید و با دفع انرژی های منفی بدون دغدغه به امور کاری خود بپردازید. با ما همراه باشید.

از انرژی های منفی رها شوید

فنگ شویی بر این باور است که انرژی هر آنچه در اتاق شما رخ می دهد به دیوارها, وسایل و مبلمان نفوذ خواهد کرد. بنابراین ایده “از انرژی های منفی رها شوید” به معنای از بین بردن انرژی های ذخیره شده در اشیاء در اثر احساسات, اتفاقات, افکار و استرس های منفی ایجاد شده می باشد. بعد از پاکسازی و حذف انرژی های منفی, انرژی مثبت به راحتی در فضا به جریان در می آید. این یک باور است که اشیاء کهنه انرژی های راکد را به خود جذب می کنند خصوصاً اگر تعداد زیادی از آنها در اتاق قرار گرفته باشند. در همین راستا, وقتی شما از وسایل قدیمی استفاده می کنید آنها احساسات شما را از قبیل ناراحتی, خشم, استرس, نگرانی و … را در خود ذخیره می کنند. برخی از این اشیاء خاطرات بد را در خود پنهان می کنند هر چند متعلق به شما نباشند, بنابراین اگر می خواهید از انرژی های منفی رها شوید این اشیاء را از محل کار خود خارج نمائید. اولین و مهم ترین گام در اجرای فنگ شویی پاکسازی فضای مورد نظر از اشیاء و لوازمی است که منجر به شلوغی و هرج و مرج در فضا شده اند. کاغذهای روی هم انباشته, لوازم التحریر اضافی و … جریان انرژی را راکد می کنند. آنها نه تنها کیفیت کار شما را منعکس می کنند بلکه نمایانگر حالت ذهنی شما نیز می باشند. هر آنچه را که استفاده نمی کنید از اتاق کار خود خارج کنید. پرونده ها و فایل ها را مرتب کنید و آنها را در کمدها و کشوها قرار دهید.

%عکس - طراحی دکوراسیون دفتر کار با اصول فنگ شویی

ورودی اتاق را مرتب کنید و اجازه دهید انرژی وارد شود

بر اساس قوانین فنگ شویی, درب ها محل ورود انرژی هستند بنابراین در اتاق کار انرژی از درب جلویی وارد می شود. با باز گذاشتن درب یک مسیر بدون مانع برای عبور انرژی ایجاد کنید. ورودی اتاق کار باید تا حد امکان بزرگ و خلوت باشد تا انرژی آزادانه و بدون محصور شدن حرکت کند. اگر ورودی اتاق کوچک و درب نیز بسته باشد انرژی برای ورود به اتاق با مشکل مواجهه می شود, لذا در فنگ شویی باید توجه ویژه به درب ورودی اتاق معطوف شود.

%عکس - طراحی دکوراسیون دفتر کار با اصول فنگ شویی

میز خود را در جای مناسب قرار دهید

اگر چیدمان میز خود را طبق اصول فنگ شویی انجام داده اید مطمعن باشید که یک جریان انرژی هارمونیک و ایده آل در فضا ایجاد کرده اید که منجر به موفقیت کاری شما خواهد شد. یکی از مهمترین نکات در چیدمان اتاق کار آماده کردن میز است. مجموعه ای از قوانین برای اینکه چگونه میز کار خود را بر اساس فنگ شویی قرار داده و چگونه لوازم مورد نیاز را روی آن بچینید وجود دارد. میز شما نباید به نحوی قرار گیرد که پشتش رو به پنجره یا درب باشد زیرا به صورت ناخودآگاه حسی از ناامنی ایجاد می شود. بهترین مکان برای میز گوشه دیوار و رو به ورودی اتاق است. اتاق کار چه کوچک باشد و چه بزرگ باید فضایی مرتب و منظم داشته باشد و اثری از بهم ریختگی و شلوغی در آن به چشم نخورد. بعد از اتمام کار, میز خود را مرتب کنید و روی آن را خلوت کنید. بهم ریختگی باعث کاهش دقت شما در کار شده و شما را گیج می کند.

%عکس - طراحی دکوراسیون دفتر کار با اصول فنگ شویی

به خود ایمان داشته باشید

وقتی می خواهید تغییرات مهمی ایجاد کنید به اطراف اتاق کار خود نگاهی بیندازید و ببینید چه احساسی دارید. آیا احساس راحتی می کنید؟ آیا حس می کنید انرژی مثبت در فضا جریان دارد یا چیزی باعث ایجاد استرس در شما می شود؟ انگیزه درونی خود را دنبال کنید و طبق آن چیدمان اتاق را انجام دهید.

%عکس - طراحی دکوراسیون دفتر کار با اصول فنگ شویی

 

در تزئین اتاق به نماد اشیاء دکوراتیو توجه کنید

وقتی عکس ها, پوسترها و تصاویر را برای اتاق کار خود انتخاب می کنید به نماد آنها توجه کنید. به طور کلی تصاویر نباید شامل صحنه های مشوش و درهم برهم (مانند جنگ, اسکلت, چهره های غمگین, غربت, دلتنگی و …) و تصاویر حیوانات وحشی و گرسنه با دهان باز ( مانند شیر, پلنگ و کوسه) و حیوانات مرده باشند. طبیعت باید با تصاویر زیبا و مسحور کننده به تصویر کشیده شود. از تصاویری که نماد خشم دریا و طوفان هستند اجتناب شود. در انتخاب تصاویر هنری و مدرن نیز باید به این نکته که آنها چه تاثیری بر احساس شما می گذارند توجه گردد. قطعاً تصاویر خانوادگی که خاطرات خوب برای شما تداعی می کنند می توانند حسی از خلاقیت و تولید را برای شما به ارمغان بیاورند. برای تزئین اتاق می توانید از اشکال مختلف, لامپ های تزئینی, گل های معطر و صنایع دستی که از مسافرت با خود آورده اید استفاده نمائید. البته قبل از قرار دادن آنها در اتاق سمبل و مفهومی که به همراه دارند را در نظر بگیرید.

%عکس - طراحی دکوراسیون دفتر کار با اصول فنگ شویی

تعادل ایجاد کنید

یکی از ابتداعی ترین و اساسی ترین تئوری های فنگ شویی که بر پایه تعادل و تغییر واقع است مفهوم یین و یانگ در فضا می باشد. برای انتخاب بهترین مکان برای اتاق کار و مناسب ترین روش چیدمان وسایل در این مکان باید با مفاهیم یین (Yin) و یانگ (Yang) آشنا شوید. در فرهنگ چین باستان یین و یانگ به عنوان دو نیروی مکمل هم در نظر گرفته شده اند به نحوی که وقتی یکی بیشتر شود دیگری کمتر خواهد شد. یین نماد تاریکی, زمین و زنانگی است و یانگ سمبل نور, مردانگی و بهشت است.

یین و یانگ در تضاد و البته وابسته به یکدیگر هستند و همیشه باید بین آنها تعادل برقرار شود. حرکت متضاد این دو نیرو در یک چرخه طبیعی قرار دارد و مدام در حال تغییر می باشد. همانطور که فصل های سال در طی یک چرخه طبیعی تغییر می کنند, یین و یانگ نیز حول محور تاریکی و روشنایی, معلوم و مجهول, گرما و سرما, متحرک و ثابت, بالا و پایین و … جریان دارند. وقتی یین ضعیف شود یانگ تقویت می شود و برعکس با قوی شدن یانگ, یین کاهش می یابد. تعادل بین این دو نیرو به هدف مکان مورد نظر بستگی دارد. به طور کلی اتاق کاری که در آن کار می کنیم باید از انرژی یانگ بیشتری نسبت به یین برخوردار باشد اما نیروی یانگ نباید غالب شود.

%عکس - طراحی دکوراسیون دفتر کار با اصول فنگ شویی

یک صندلی استاندارد انتخاب کنید

صندلی که در اتاق کار استفاده می کنید باید حداکثر راحتی را برای شما فراهم نماید. صندلی های سفت و محکم به ستون فقرات آسیب می رسانند. کمر انسان نیاز به یک تکیه گاه دارد و سلامت ستون فقرات برای تمام افراد الزامی است. بنابراین برای حفظ سلامتی خود یک بالشتک در پشت کمر خود قرار دهید.

%عکس - طراحی دکوراسیون دفتر کار با اصول فنگ شویی

رنگ ها را بر اساس فنگ شویی به کار ببرید

طبق فلسفه فنگ شویی رنگ هایی که در اتاق کار به کار می روند تاثیر مستقیمی بر حال و هوای افراد خواهند گذاشت. اگر از رنگ های مناسب استفاده کنید حسی از قدرت و انرژی به شما دست خواهد داد و برعکس استفاده نادرست از رنگ ها تاثیر منفی بر ذهن شما خواهند گذاشت. رنگ قرمز اتاق را کوچک نشان می دهد در حالی که اشیاء قرمز بزرگتر از آنچه که هستند به چشم می آیند. علاوه بر آن این رنگ تاثیر مثبت بر رفاه و آسایش می گذارد. رنگ زرد با هوش و نور در ارتباط است و حضور آن در اتاق حسی از خوشبختی, منطق و تصمیم گیری را منتقل می کند. رنگ سبز رشد, باروری و هارمونی را تداعی می کند. این رنگ به چشم استراحت می دهد و نماد آزادی و تعادل است. رنگ آبی با صلح, آرامش, صبر, معنویت و رمز و راز پیوند خورده است. رنگ صورتی شادی و حس رمانتیک بودن را به ارمغان می آورد. رنگ سفید سمبل آغازی دوباره, پاکی و معصومیت است. این رنگ حسی از تازگی را در فضا پراکنده می سازد اما در عین حال رنگی خنثی و سرد نیز محسوب می شود.

%عکس - طراحی دکوراسیون دفتر کار با اصول فنگ شویی

یک نورپردازی ایده آل اجرا کنید

مهمترین فاکتوری که در طراحی اتاق کار باید رعایت شود حضور نور طبیعی در آن است زیرا نور طبیعی روز انرژی مثبت در اتاق پراگنده می کند. پنجره ها را با پرده های تیره پوشش ندهید و راهی برای ورود نور و تهویه هوا بگذارید. اینکار باعث می شود هوای اتاق شما همیشه تازه باشد و انرژی در آن جریان داشته باشد. به طور مرتب تهویه هوای اتاق را انجام دهید و گیاهان سبزی که زیبایی و طراوت را به همراه دارند در اتاق قرار دهید. اگر اتاق کار شما مجهز به پنجره نیست برای نورپردازی از لامپ هایی استفاده کنید که نور سفید دارند و گرمای کمی تولید می کنند.

%عکس - طراحی دکوراسیون دفتر کار با اصول فنگ شویی

گل و گیاه در اتاق قرار دهید

طبق فلسفه فنگ شویی استفاده از گل های آپارتمانی می تواند انرژی مثبت را در اتاق کار شما به جریان بیندازد. گیاهانی که برگ آنها به شکل گرد می باشد تاثیر بیشتری در انتقال انرژی در فضا دارند زیرا انرژی زندگی در چرخه و حلقه به جریان می افتد. در طراحی اتاق کار بر اساس قوانین فنگ شویی به هیچ عنوان نباید از گل و گیاه مصنوعی و پلاستیکی استفاده شود. این گل ها انرژی منفی به سمت شما و محیط ساتع می نمایند. گل های طبیعی را روی میز در وسط قرار دهید, اینگونه انرژی مثبت راحت تر به جریان می افتد. گلدان ها را روزانه آب دهید و برگ های خشک را از آن جدا کنید. تنها گل اسطوخودوس است که حتی اگر برگ های آن خشک شود می توان آن را در اتاق قرار داد. اسطوخودوس نماد صلح است, بوی خوبی دارد و انرژی مثبت در اتاق پراکنده می کند.

%عکس - طراحی دکوراسیون دفتر کار با اصول فنگ شویی

استرس را از خود دور کنید

طبق عقاید سنتی مردم چین باستان, موسیقی الگوهای انرژی را در هم می شکند. موسیقی های معنوی و مثبت می توانند انرژی منفی را در هم بشکنند. این نوع موسیقی ها برای اتاق کار مناسب هستند زیرا باعث ایجاد افکار و احساسات مثبت می شوند. علاوه بر آن سنگ نمک نیز برای جذب ارتعاشات منفی گزینه ای ایده آل است. اگر احساس می کنید انرژی منفی در اتاق جریان دارد سنگ نمک را در یک گوشه قرار دهید.

%عکس - طراحی دکوراسیون دفتر کار با اصول فنگ شویی