ترفندهای تمیز کردن کابینت چوبی

ترفندهای تمیز کردن کابینت چوبی

کابینت آشپزخانه از جمله تجهیزاتی است که همواره در معرض آلودگی و ذرات چربی ناشی از طبخ غذا قرار می گیرد، از این رو همواره باید تمیز شود تا ظاهر زیبای خود را خفظ کرده و محلی برای رشد باکتری فراهم نکند. همانطور که در نوشته های پیشین ساختمانچی به آن اشاره شد کابینت ها از جنس های مختلف ساخته می شوند و هر کدام مقاومت های متفاوت در برابر جذب گرد و غبار و ذرات چربی دارند. برای مثال کابینت هایگلاس به دلیل ظاهر صاف و براق خود کمتر آلودگی را جذب می کند، علاوه بر آن به راحتی با استفاده از یک دستمال مرطوب می توان سطح آن را تمیز کرد اما در مقابل کابینت چوبی به راحتی آلودگی را جذب نموده و تمیزکاری آن سخت است. به همین دلیل توجه به ظاهر کابینت امری بسیار مهم است که باید همیشه به آن توجه نمود.

ذرات چربی یا مواد غذایی بر روی کابینت تمام چوب می چسبد که این امر تمیز کردن آن را کمی سخت می کند. شما می توانید کابینت ها را به طور روزانه یا ماهیانه تمیز کنید و از زیبایی آن ها لذت ببرید. در این نوشته از ساختمانچی قصد داریم راهکارهای کاربردی را بدین منظورر به شما معرفی کنیم تا به راحتی آلودگی های سطحی و عمقی را پاک نموده و یک آشپزخانه تمیز و زیبا داشته باشید. این راهکارها و پیشنهادات به شرح زیر می باشند. با ما همراه باشید.

محلول سرکه و آب

سرکه از جمله موادی است که برای از بین بردن چربی ها مورد استفاده قرار می گیرد. به منظور تمیز کردن کابینت چوبی می توانید به میزان مساوی سرکه و آب گرم را با یکدیگر مخلوط کنید و آن را بر روی یک دستمال نخی اسپری نمائید. همچنین اگر میزان آلودگی سطحی بالاست می توانید مقداری مایع ظرفشویی به محلول اضافه کرده و با خیالی راحت سطح چوب را تمیز کنید.

مخلوط وازلین و لیمو ترش

این مخلوط به پاک کردن لکه های سرسخت کمک می کند. شما می تواند کمی وازلین را با آب لیمو ترش ترکیب نموده و با یک برس بر روی لکه ها بمالید. پس از چند دقیقه با یک دستمال تمیز لکه ها را به آسانی پاک کنید.

جوش شیرین

به منظور پاک کردن ذرات چربی می توان جوش شیرین، آب و روغن گیاهی را با هم ترکیب کرد. خمیر حاصل از ترکیب این مواد را با یک مسواک نرم روی سطح کابینت بکشید. سپس آن را با دستمال مرطوب پاک نموده و خشک کنید. البته لازم به ذکر است اگر کابینت شما از نوع خاصی از چوب ساخته شده باید دستورالعمل هایی که سازنده به شما پیشنهاد می دهد را اعمال کنید.

بخار آب

استفاده از دستگاه بخارشوی یکی از بهترین و آسان ترین روش های زدودن لکه از روی سطوح چوبی است. این دستگاه ها با فشار بخار آب می توانند لکه ها را را پاک کنند و کابینت را همانند روز اول تمیز و براق نمایند.

روغن زیتون و پودر سنگ جلا

پودر سنگ جلا متریالی مخصوص برای پاک کردن چوب است که سطح آن را تمیز و براق می کند. ترکیب این ماده با روغن زیتون ترکیبی ایده آل برای تمیزکاری کابینت چوبی فراهم می نماید، این ترکیب را بر روی دستمال بریزید و تا زمانی که لکه پاک شود آن را بر روی سطح بکشید.

سرکه و نمک

این محلول را بر روی لکه های سرسخت بمالید و پس از چند دقیقه با استفاده از یک دستمال آن را تمیز کنید. این محلول برای زدودن لکه های چربی فوق العاده است.

نکات مهم در تمیزکاری کابینت چوبی

  • کابینت های چوبی باید به طور منظم گردگیری و تمیز شوند. بدین منظور از پارچه های نرم استفاده کنید. پاک کردن سطوح چوبی با فاصبله زمانی زیاد باعث عمیق شدن آلودگی خواهد شد.
  • برای چوب های خاص پاک کننده مخصوص خریداری کنید زیرا آن ها بدون اینکه به چوب آسیب وارد کنند سطح آن را تمیز خواهند کرد.
  • قبل از استفاده از جلا دهنده ها باید کابینت را تمیز و گرد و غبار را از روی آن پاک کنید.
  • هنگامی که از دستمال مرطوب استفاده می کنید آب آن را بگیرید زیرا رسیدن آب به چوب باعث باد کردن آن می شود.
  • هنگام استفاده از روغن پولیش دستکش دست کنید زیرا در غیر اینصورت ممکن است اثر انگشت شما روی چوب بماند.
  • هر چه لکه ها را زودتر تمیز کنید راحت تر از بین خواهند رفت، بنابراین از فرصت استفاده کنید.
  • برخی افراد شوینده ها را برای پاک کردن آلودگی از سطح کابینت پییشنهاد می دهند اما مراقب باشید، برخی از آن ها آسیب جدی به چوب وارد می کنند و رنگ آن را سفید می کنند.
  • به منظور اعمال راهکارهای مختلف ابتدا باید آن ها را بر روی گوشه ای از کابینت به کار ببرید اگر به نتیجه مطلوب دست یافتید از آن برای کل کابینت ها استفاده کنید.