آموزش رنگ کردن درب چوبی

آموزش تصویری رنگ کردن درب چوبی

kianborna

یادگیری چگونگی رنگ آمیزی انواع درب می تواند در کاهش هزینه ها و تغییر شکل ظاهری و تبدیل آن ها به نمونه ای جدید با توجه به سلیقه شخصی به شما کمک کند. یادگیری انجام این کار می تواند برای درب هایی که زیاد مورد استفاده قرار گرفته و به مرور زمان ظاهر آن ها آسیب دیده است مورد استفاده قرار گیرد. آن چه که در این مطلب از ساختمانچی به بیان آن می پردازیم، آموزش رنگ آمیزی درب چوبی می باشد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

مرحله اول

در مرحله اول و در ابتدای کار باید وسایل مورد نیاز برای انجام این کار را فراهم کنید. برای انجام این کار به رنگ، قلمو، پرایمر یا زیر رنگ، قلمو غلطکی، سمباده، خرک، پیچ گوشتی و چکش نیاز دارید.

ابزار آلات

مرحله دوم

در این مرحله با استفاده از چکش و پیچ گوشتی لولای در را خارج می کنیم. برای انجام این کار در ابتدا درب را بسته و به وسیله یک پیچ گوشتی به آرامی میخ درون لولا را خارج می کنیم. انجام این کار عموما به وسیله پیچ گوشتی به راحتی انجام می گیرد اما در صورتی که انجام این کار مشکل بود می توانید با وارد کردن ضربه چکش این کار را انجام داد.

باز کردن لولا در

مرحله سوم

با کمک فردی دیگر درب را از لولا خارج کرده و آن را از پنل درب بیرون بیاورید. توجه داشته باشید که این کار را به تنهایی انجام ندهید.

در آوردن درب

مرحله چهارم

در این مرحله درب را در محلی که قصد انجام عملیات رنگ آمیزی دارید قرار دهید. توجه داشته باشید که مکانی که برای انجام این کار استفاده می کنید کاملا تمیز بوده و از تهویه هوای مناسبی نیز برخوردار باشد. درب مورد نظر را بر روی دو پایه یا خرک قرار دهید. این امکان وجود دارد که آن را بر روی زمین نیز قرار دهید، اما انجام این کار می تواند باعث کثیف شدن درب مورد نظر شود. بهترین روش قرار دادن آن بر روی خرک می باشد، چرا که در این صورت انجام کار نیز برای شما راحت تر می شود.

گذاشتن درب بر روی میز

مرحله پنجم

در این مرحله المان های درب مانند دستگیره آن را باز کرده و یا از نوار مخصوص در اطراف آن استفاده کنید. انجام این کار باعث می شود دستگیره درب رنگی نشود.

باز کردن یراق الات

مرحله ششم

بعد از انجام اصول اولیه، نوبت به استفاده از سمباده می رسد. بهتر است سمباده ای که به این منظور مورد استفاده قرار می دهید سختی بین 180 تا 220 داشته باشد. استفاده از کاغذ سمباده باعث می شود که سطح یکنواختی برای رنگ آمیزی درب در اختیار داشته باشید.

سمباده زنی

مرحله هفتم

بعد از سمباده زنی سطح درب، نوبت به تمیز کردن آن می رسد. با انجام این کار آلودگی ها و گرد و غبار موجود بر روی سطح درب پاک می شود. به یاد داشته باشید که برای انجام این کار از آب استفاده نکنید، چرا که استفاده از آب می تواند تاثیر منفی بر روی استفاده از زیر رنگ و رنگ داشته باشد.

تمیز کردن درب

مرحله هشتم

در این مرحله نوبت به سمباده زنی و تمیز کردن روی دیگر درب می رسد. مراحل ششم و هفتم هر یک باید برای طرف دیگر درب انجام شود.

سمباده زنی طرف دیگر

مرحله نهم

در این مرحله از پرایمر یا زیر رنگ برای آماده سازی سطح درب استفاده می شود. برخی از درب ها از سطحی جاذب برخوردار می باشند و از این رو در صورت عدم استفاده از پرایمر به سختی می توان نسبت به رنگ آمیزی آن ها اقدام کرد. در صورتی که درب موجود چوبی است و یا در نظر دارید از یک رنگ روشن تر از رنگ درب استفاده نمایید، باید از پرایمر استفاده نمایید.

پرایمر زدن

مرحله دهم

در این مرحله باید اجازه دهید زیر رنگ خشک شود. مدت زمان این فرایند بستگی به برند آن دارد و روی هربسته این مدت زمان قید شده است. با این حال، بهتر است قبل از شروع به رنگ آمیزی به مدت 48 ساعت به زیر رنگ اجازه خشک شدن بدهید.

خشک شدن

مرحله یازدهم

بعد از استفاده از پرایمر برای یک طرف درب و خشک شدن آن نوبت به انجام این کار برای طرف دیگر درب می رسد. از خشک بودن سطح درب قبل از استفاده از پرایمر اطمینان حاصل کنید.

پرایمر زدن طرف دیگر

مرحله دوازدهم

در این مرحله نوبت به رنگ آمیزی درب چوبی مورد نظر می رسد. برای انجام این کار بهتر است از قلموی غلطکی استفاده نمایید، چرا که با استفاده از این غلطک ها فضای بیشتری را می توان رنگ آمیزی کرد. برای رنگ آمیزی درب به وسیله غلطک آن را داخل رنگ فرو برده و سپس رنگ اضافی آن را به وسیله یک پارچه بگیرید.

گرفتن آب رنگ

مرحله سیزدهم

برای انجام رنگ آمیزی به وسیله قلموهای غلطکی فشار متوسطی به غلطک وارد کنید. هم چنین در استفاده از این وسیله توجه داشته باشید که گوشه ها به خوبی رنگ آمیزی شوند.

رنگ آمیزی

مرحله چهاردهم

توجه به جهت رنگ آمیزی درب از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. همان طور که در تصویر مشاهده می نمایید، این جهات به خوبی مشخص شده اند.

توجه به جهات

مرحله پانزدهم

در مراحل پایانی رنگ آمیزی، بهتر است از قلمو برای رنگ آمیزی استفاده کرده و نقاطی که درست رنگ نخورده است، ترمیم کنید.

ترمیم کردن

مرحله شانزدهم

بر اساس دستور العملی که بر روی رنگ مورد استفاده نوشته شده است و میزان زمانی که برای خشک شدن آن نیاز است، اجازه دهید رنگ خشک شود. اما معمولا زمانی که برای انجام این کار مورد نیاز است 4 ساعت یا بیش تر می باشد.

اجازه دهید رنگ خشک شود

مرحله هفدهم

بعد از انجام رنگ آمیزی هر دو طرف درب، بهتر است از یک لایه رنگ دیگر نیز بر روی آن استفاده نمایید. قبل از شروع به انجام این کار اطمینان حاصل کنید که لایه قبلی به صورت کامل خشک شده است.

دوباره رنگ بزنید

مرحله آخر

بعد از اتمام رنگ آمیزی نوبت به نصب درب می رسد. برای انجام این کار بهتر است از یک فرد دیگر نیز کمک بگیرید. درب را در داخل فریم قرار داده و لولا آن را نصب کنید. در این مرحله کار شما به پایان می رسد.

نصب در