آموزش رویت

ساختمانچی

روان کننده بتن به منظور بهبود قابلیت ها و کارایی بتن به آن افزوده می شود. این روان کننده ها افزودنی های کاهنده آب نیز نام گذاری می شوند. آن ها از مواد آلی و یا ترکیب آن ها با مواد معدنی بدست می آیند.

افزودن روان‌کننده به بتن یکی از بهترین روش های افزایش کارایی و روانی بتن محسوب می شود. به نحوی که بدون نیاز به افزایش نسبت آب به سیمان می توان در مصرف سیمان صرفه جویی نمود. همچنین عمل تراکم و اختلاط بتن را به سهولت اجرا کرد.

روانی بتن به شکل پذیری آن اشاره دارد و اندازه گیری آن با استفاده از آزمایش اسلامپ صورت می گیرد. افزودنی های کاهنده آب یا روان کننده ها باعث پراکنده‌شدن سیمان در مخلوط می شوند. آن ها با ایجاد سطوح بیشتر برای تماس با آب عمل هیدراتاسیون سیمان را بهبود می بخشند.

مقاومت بتنی که با روان کننده ها مخلوط می شود نسبت به بتنی که با نسبت مشابه آب به سیمان و بدون روان کننده ها ساخته می شود بالاتر می باشد.

تقلیل دهنده‌های آب به میزان قابل توجهی باعث بهبودی خواص بتن می شوند. با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی با ما همراه باشید تا با روان کننده های بتن آشنا شوید.

عملکرد روان کننده ها

در صورت ترکیب سیمان پرتلند با آب، کم‌بودن نیروی دافعه در بین ذرات سیمان باعث چسبیده‌شدن این ذرات به یکدیگر و ایجاد کلوخه می شود.

افزودن روان کننده ها این کلوخه های ایجادشده را از هم باز می کند و ذرات سیمان را پراکنده می سازد. همچنین پخش‌شدن ذرات سیمان و کاهش نیروی جاذبه بین آن ها حرکت ذرات را آسان تر می کند.

در این صورت بتنی که حاصل می شود از خاصیت روانی بالایی برخوردار است. همچنین کارایی آن نیز نسبت به بتن بدون روان کننده بیشتر می باشد.

مزایای استفاده از روان کننده ها

  • نسبت آب به سیمان یکی از مهم ترین عوامل موثر بر بهبود خواص مکانیکی بتن است. کاهش این نسبت باعث بهبود ویژگی های مکانیکی بتن و افزایش مقاومت و پایایی آن در برابر نفوذ آب می شود.
  • روان کننده ها، دوام بتن را در مقابل خشکی و یا رطوبت مداوم، ذوب شدگی و یخبندان مستمر و مواردی نظیر آن ها بالا می برد.
  • این افزودنی های کاهنده آب با کاهش مصرف آب و سیمان مصرفی باعث افزایش روانی سیمان و شکل پذیری آن می شوند.
  • این مواد کارایی مورد نیاز در هنگام بتن ریزی را فراهم می کنند.
  • این مواد افزودنی با کاهش میزان مصرف سیمان کارایی لازم را برای بتن فراهم می کنند و باعث کاهش حرارت هیدراتاسیون در بتن خواهند شد.
  • روان کننده ها با کاهش میزان آب اختلاط در اسلامپ باعث کاهش جمع شدگی سیمان و افزایش مقاومت آن می شوند. کاهش آب اختلاط به نوع سیمان، نوع و مقدار افزودنی هایی نظیر خاکستر بادی و روباره، نحوه اضافه‌کردن افزودنی ها، مقدار هوا، نسبت آب به سیمان و نوع سنگدانه های سیمان بستگی دارد.
  • استفاده از روان کننده ها منجر به کاهش تخلخل خمیر سیمان و در نهایت نفوذناپذیری آن می شود. در بتن های حاوی این مواد می توان با کاهش عیار سیمان مصرفی میزان نفوذپذیری بتن را کاهش داد. این امر ناشی از درجه حرارت بالای هیدراتاسیون می باشد.
  •  مواد افزودنی باعث افزایش کیفیت، مقاومت، دوام، کارایی و نفوذناپذیری بتن در برابر آب می شوند و اجرای عملیات بتن ریزی را آسان تر می کنند.
روان کننده

انواع روان کننده ها

انواع روان کننده ها بر اساس زمان گیرش اولیه ای که با افزودن آن ها در سیمان اتفاق می افتد به سه دسته تقسیم می شوند:

بخوانید!  بتن ریزی در هوای سرد و بارانی

روان کننده دیرگیر

روان کننده های دیرگیر هم زمان با کاهش نسبت آب به سیمان، میزان کارایی و روانی بتن را بالا می برند و زمان گیرش اولیه آن را به تاخیر می اندازند.

این روان کننده ها به دلیل ایجاد تاخیر در زمان گیرش سیمان برای بتن ریزی در فصل تابستان و مناطق گرمسیری مناسب هستند. با استفاده از روان کننده های دیرگیر می توان از ایجاد ترک در سطح بتن، خزش و انقباض آن جلوگیری نمود.

پمپاژ بتنی که با روان کننده ها مخلوط می شود راحت است و نیازی به افزایش آب ندارد. این افزودنی ها میزان چسبندگی مصالح را در بتن هایی که از دانه بندی مناسب برخوردار نیستند افزایش می دهند. آن ها برای بتن ریزی ستون ها، تیرها و دیوارهای برشی مناسب می باشند.

روان کننده زودگیر

روان کننده های زودگیر مدت زمان گیرش بتن را کاهش می دهند. آنها برای بتن ریزی در آب و هوای سرد مورد استفاده قرار می گیرند. این روان کننده ها با افزایش کارایی و روانی سیمان، پرداخت پذیری آن را نیز بهبود می بخشند و به میزان 5 درصد آب اختلاط بتن را کاهش می دهند.

این افزودنی های کاهنده بدون نیاز به آب بیشتر، عمل پمپاژ را آسان تر می کنند. روان کننده های زودگیر در بتن ریزی با مصالح سنگی و بتن ریزی توسط پمپ کاربرد دارند. علاوه بر آن این مواد را می توان به بتن هایی که از ترکیبات پوزولانی تشکیل می شوند نیز افزود.

روان کننده معمولی

روان کننده هایی که کارایی آن ها در حد معمولی و مطلوب است به منظور بتن ریزی در آب و هوای معتدل مورد استفاده قرار می گیرند.

بخوانید!  انواع مصالح هوشمند

استفاده از این افزودنی ها روانی و مدت زمان کارایی بتن را افزایش می دهد. همچنین با کاهش جداشدگی در روانی بتن مقاومت فشاری آن را نیز بالا می برد.

این مواد را می توان به ملات سیمانی، بتن های مسلح و معمولی افزود و در بتن ریزی درجا و بتن ریزی توسط پمپ نیز مورد استفاده قرار داد.

عوامل موثر بر قیمت روان کننده بتن

روان کننده ها به صورت های ابر روان کننده، سوپر روان کننده و روان کننده موجود هستند. آنها با توجه به شرکت تولیدکننده قیمت های مختلفی دارند.

با توجه به طرح اختلاط بتن می توان میزان مواد لازم برای حجم و وزن معینی از بتن را تعیین کرد و سپس نسبت به خرید آن اقدام نمود.

کلام پایانی

امیدواریم از مطالعه این نوشته لذت ببرید و با انواع روان کننده های بتن به خوبی آشنا شوید. در صورت تمایل نظرات خود در این نوشته را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

دلیل استفاده از روان کننده بتن چیست؟

افزودن این متریال به سیمان یکی از بهترین روش های بالا بردن کارایی و روانی بتن محسوب می شود. به نحوی که بدون نیاز به افزایش نسبت آب به سیمان می توان در مصرف سیمان صرفه جویی نموده و عمل تراکم و اختلاط بتن را به سهولت اجرا کرد.

استفاده از روان کننده چه تاثیر بر کارایی و مقاومت بتن دارد؟

نسبت آب به سیمان یکی از مهمترین عوامل موثر بر بهبود خواص مکانیکی بتن است. کاهش این نسبت باعث بهبود ویژگی های مکانیکی بتن و افزایش مقاومت و پایایی آن در برابر نفوذ آب می شود که با استفاده از روان کننده، با حفظ نسبت آب به سیمان کارایی مواد، بالا برده می شود.

روان کننده ها بر اساس زمان گیرش اولیه ای که با افزودن آن ها در سیمان اتفاق می افتد، به چند دسته تقسیم می شوند؟

به سه دسته دیرگیر، زودگیر و معمولی تقسیم می شوند.