آموزش رویت

ساختمانچی

آیا می دانید یک استخر خانگی چقدر به خانه شما ارزش و زیبایی می بخشد؟ هیچ چیز مانند یک استخر با آب خنک در روزهای گرم تابستان به شما آرامش نخواهد بخشید.

استخر همانند عنصری دکوراتیو در محوطه خانه یا درون آن است و ارزش ملک شما را بالا می برد، زیرا تعداد خانه هایی که در فضای آن ها استخر تعبیه شده محدود می باشد. در واقع حضور استخر در یک خانه نشان از ذوق و سلیقه معماری می باشد که توانسته در فضای موردنظر استخری زیبا طراحی و اجرا نماید.

خریدارانی که از نظر بودجه مالی توانایی دارند خانه های استخردار را می پسندند، زیرا این خانه ها نه تنها مکانی آرامش بخش برای زندگی هستند بلکه ساکنین در آن از تفریح و سرگرمی نیز برخوردار خواهند بود.

چگونه یک استخر شنا به خانه شما ارزش می بخشد؟ در اکثر مواقع استخرها به خانه ارزش می بخشند، زیرا یک طراحی ایده آل و منحصر بفرد قیمت خانه را بالا می برد. علاوه بر آن، سرگرمی مناسبی برای صاحب خانه ایجاد می کنند که بسیار مفرح و لذت بخش است.

خانه های زیبا با استخرهای دیدنی گاهی آن قدر افراد را مجذوب خود می کنند که علاوه بر خرید نیز اجاره داده می شوند. استخرها در انواع مختلف ساخته می شوند و تمام آن ها لزوماً جذاب و فریبنده نیستند.

از این رو اگر قصد دارید در خانه خود استخر بسازید، باید یکسری فاکتورها را مد نظر قرار دهید. مواردی که در ذیل عنوان شدند بسیار حائز اهمیت هستند و توجه به آن ها ارزش ملک شما را بالا خواهد برد و به شما در داشتن استخری کارآمد، زیبا و با ارزش کمک خواهد نمود. با ساختمانچی همراه باشید.

نکات مهم در ساخت استخر خانگی

مصالح و متریال مورد استفاده در ساخت استخر

مصالح مختلفی نظیر سیمان، بتن، آجر، سنگ و… در ساخت استخر کاربرد دارند. استخرها باید بسیار مقاوم و مستحکم ساخته شوند تا به مرور زمان دچار آسیب نشوند و عمر آن ها طولانی باشد.

بدنه استخر و کف آن باید به عنوان پی توان تحمل تغییرات فشار داخلی و خارجی را داشته باشند و مصالحی که برای ساخت آن ها مورد استفاده قرار می گیرند باید متناسب با شرایط و محل قرارگیری استخر انتخاب گردند.

سطح داخلی کاسه استخر از مصالح نرم و صاف اما بسیار مقاوم پوشش داده می شود. زیرا این قسمت در معرض مواد ضد عفونی و کلر قرار می گیرد و باید از استحکام لازم برخوردار باشد.

موادی که برای این سطوح به کار می روند باید از قابلیت تمیزکاری برخوردار باشند؛ زیرا شناگران در تماس با این سطوح قرار می گیرند و باید ایمنی و پاکیزگی برای آن ها فراهم شود.

اصولاً برای استخرها رنگ سفید و یا آبی را انتخاب می کنند. البته در استخرهای روباز به دلیل تابش نور خورشید و عوامل محیطی رنگ سفید رفته رفته زرد رنگ خواهد شد و پس از چند سال نیاز به رنگ آمیزی مجدد دارد. رنگ آمیزی و عایق کاری استخر با رنگ آبی جلوه زیباتری به آن می بخشد و شفافیت آب را بیشتر می کند.

موقعیت

برای پاسخ به این که چگونه یک استخر ارزش خانه شما را بالا می برد ابتدا باید به مکان قرارگیری آن توجه کنید. اگر در منطقه ای آفتابی زندگی می کنید بهتر است استخر سرپوشیده را انتخاب کنید تا آرامش و آسایش را برای ساکنین حین استفاده از استخر فراهم آورید.

قبل از این که برای ساخت و طراحی استخر هزینه کنید باید خانه های مجاور و همسایگان خود را در نظر بگیرید. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که خانه ها بسیار گران هستند و در آن ها استخرهای بزرگ و زیبا ساختند، استخر خانگی ایده ای مناسب محسوب می شود. اگر خانه بدون استخر باشد ارزش ملک شما در مقایسه با خانه های اطراف پایین تر می آید.

مدل استخر

متراژ فضا

آیا فضای کافی برای ساخت استخر در اختیار دارید یا کل باغچه خود را باید برای استخر در نظر بگیرید؟ اگر استخر در خانه هایی که حیاط آن ها کوچک است طراحی شود بسیار جذاب خواهد بود. این ایده خوبی برای خانه هایی که اصلاً فضای کافی برای تفریح و سرگرمی ندارند، نمی باشد.

بخوانید!  انتخاب باربیکیو مناسب برای خرید[+معایب و مزایا]

به هر حال اگر یک چمن زار بزرگ با فضای کافی برای تعبیه استخر در اختیار دارید، در این صورت با ساخت آن ارزش و زیبایی ملک خود را افزایش خواهید داد.

مدل استخر

مدل استخر

استخرهای شنا اگر در محوطه منزل طراحی و اجرا شوند بسیار جذاب تر خواهند بود و خریداران ملک را بیشتر از استخرهای سرپوشیده به خود جذب می کنند. به تصویر زیر نگاه کنید.

این مدل استخر با سنگفرش اطراف آن زیبا و جذاب به نظر می آید؛ در غیر این صورت تنها ساخت استخر بدون طراحی زیبا هیچ جذابیتی نخواهد داشت. در ساخت استخر باید به طرح و مدل آن دقت شود. شما باید بر اساس متراژ فضا و نمای خانه خود اقدام به ساخت استخر در محوطه نمائید.

مدل استخر خانگی

هزینه نگهداری استخر

هزینه استخر تنها به ساخت و فیلتر کردن آب مرتبط نمی باشد. به منظور داشتن آبی تمیز و پاک همواره باید به بهداشت آب و ضد عفونی کردن آن با مواد شیمیایی توجه نمود. در صورتی می توان خریداران را به سمت خرید خانه ترغیب کرد که محوطه خانه شما تمیز و مرتب بوده و استخر نیز آبی زلال و سالم داشته باشد.

شما هر ساله باید دیوار استخر را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تعمیر نمائید. هر چند ممکن است نگهداری و تعمیر استخر کمی هزینه بردار باشد اما این هزینه هنگام فروش خانه جبران خواهد شد.

ساخت استخر خانگی

انواع استخر

استخرهایی که در محوطه خانه طراحی و اجرا می شوند از نظر ظاهر بسیار با یکدیگر متفاوت هستند. شما با توجه سلیقه خود و طرح پیشنهادی از طرف طراحان می توانید نسبت به انتخاب یک مدل مناسب اقدام نمائید.

طراحی استخر تنها به ساخت آن در مکان مورد نظر اشاره نمی کند، بلکه منظره اطراف استخر نیز بسیار حائز اهمیت است و باید در طراحی به آن دقت شود.

یک استخر بدون منظره جالب دوست داشتنی نیست. از این رو قبل از ساخت استخر به مدل های بی نظیر استخر نگاهی بیندازید تا بتوانید طرحی زیبا، جذاب و چشمگیر پیدا کنید.

انواع استخر

فروش خانه

اگر یک استخر شنا خانگی دارید و تصمیم به فروش خانه خود گرفتید مطمئن باشید این استخر قیمت ملک شما را بالاتر خواهد برد. صاحب خانه هایی که برای ساخت استخر در خانه خود هزینه بالایی صرف می کنند مطمئن باشند هنگام فروش هزینه صرف شده باز خواهد گشت و آن ها ضرر نخواهند کرد. از این رو با خیالی آسوده در خانه خود استخر طراحی کنید و اوقات خوشی را به تفریح و سرگرمی بگذرانید.

ساخت استخر خانگی

فضای اطراف استخر

پس این که استخر را ساختید، باید محوطه اطراف آن را نیز طراحی نمائید. سنگ گرانیت مناسب ترین سنگ برای دکوراتیو نمودن اطراف استخر است. این سنگ بافتی بی نظیر به نمایش می گذارد و قابل استفاده در اشکال و رنگ های مختلف می باشد. به تصویر زیر دقت کنید. زیبایی استخر با محیط اطراف آن دوچندان می شود.

انواع استخر خانگی

حاشیه استخر

مساحتی که برای استخرهای روباز در نظرگرفته می شود به نسبت استخرهای سرپوشیده بیشتر است. استخرهای روباز باید از حاشیه ای آفتاب گیر و رو به آب برخوردار باشند.

روکش هایی که امروزه برای پوشش حاشیه استخر مورد استفاده قرار می گیرند از مزایایی نظیر امکان تعمیر، عایق بودن و تنوع بسیار بالای رنگ برخوردار هستند.

پلی پروپیلن، پوشش های لاستیکی و وینیل از جمله روکش های بی نظیر برای حاشیه استخر در نظر گرفته می شوند. این روکش ها نباید لغزنده باشند بلکه باید به گونه ای بوده که بتوان به راحتی با پای برهنه بر روی آن ها راه رفت.

در حاشیه استخر باید یک شیلنگ آب وجود داشته باشد تا بتوان در صورت لزوم آن را شستشو داد. علاوه بر آن مجرایی که آب حاشیه استخر از آن تخلیه می شود باید به گونه ای تعبیه شود که هر مجرا بتواند مساحت موردنیاز را پوشش دهد. فاصله مجراها از یکدیگر نیز نباید بیشتر از 8 متر باشد.

حاشیه استخر

لبه استخر

لبه استخر را باید از مصالح بادوام و بسیار مقاوم بدون هیچ گونه ترک یا شکاف بسازید. این لبه ها در استخرهای خانگی باید از مقاومت لازم در برابر یخبندان برخوردار باشد و لغزنده نباشند.

بخوانید!  جدیدترین عکس ها و ایده های طراحی استخر باغ، ویلا و فضای باز

مصالحی که برای ساخت سازه اصلی لبه ها به کار می روند اغلب از انواع سنگ، بتن یا قطعات پیش‌ساخته بتنی می باشند. مصالح پوششی سازه اصلی نیز از جنس کاشی، وینیل، فایبرگلاس و یا سنگ پلاک است که هر کدام با توجه به شرایط استخر انتخاب می شوند.

لبه استخر

انواع سرریزهای استخر

در استخرها حتماً باید سرریز آب تعبیه شود، زیرا وظیفه آن جمع آوری اجسام معلق در استخر است. علاوه بر آن این سرریزها موج هایی که بر سطح آب ایجاد می شوند را نیز کاهش می دهند.

طراحی و اجرای سرریزهای استخر باید با دقت کافی صورت گیرد تا به هیچ عنوان در مسیر حرکت دست و پای افراد قرار نگیرند. سر ریزها در سه نوع سرریزهای نقطه ای، هم سطح و توکار تعبیه می شوند.

سرریز نقطه ای

سرریزهای نقطه ای به صورت مجزا در استخرهای کوچک نصب می شوند. آن ها از قابلیت جذب موج و تلاطم برخوردار نیستند و ظرفیت آن ها محدود است.

سرریز هم سطح

سرریزهای هم سطح در استخرهای تفریحی و آموزشی مورد استفاده قرار می گیرند و به راحتی می توانند تلاطم آب و امواج آن را جذب نمایند. این سیستم مختص استخرهای سرپوشیده است. با استفاده از آن به راحتی می توان آب های موجود در حاشیه استخر را جمع آوری نمود و از برگشت آن به کاسه استخر ممانعت کرد.

سرریز توکار

این سرریزها اصولاً از بتن و به صورت در جا در اطراف کاسه استخر تعبیه می شوند. در صورت استفاده از این سرریزها، فاصله لبه استخر تا آب باید بسیار کم شود. به همین دلیل عمق و عرض سرریز به بیشترین حد خود می رسد. اجرای این نوع سرریز باید با دقت کافی صورت گیرد و هزینه ای که صرف آن می شود به نسبت سایر سرریزها بیشتر است.

در استخرهایی که سرریز توکار تعبیه می شود علاوه بر در نظرگرفتن کانال انتقال آب سرریز به دستگاه تصفیه، کانال دیگری نیز باید در کنار لبه استخر برای انتقال آب ناشی از شستشو به سیستم تصفیه و عدم ورود آن به کاسه تعبیه گردد.

هزینه ساخت استخر خانگی

به طور کلی هزینه های ساخت استخر شامل بخش های مختلفی می شود. مواد و مصالح موردنیاز برای ساخت استخر مانند آرماتور، بتن، سرامیک، لوله و اتصالات، تجهیزات تصفیه استخر، تجهیزات موتورخانه گرمایشی، چسب آب بندی، سیمان، لوازم تابلو برق و روشنایی، ماسه و پودر سنگ هرکدام قیمت های مختلف و متنوعی دارند که باید براساس متراژ و نیاز استخر، آن ها را تهیه نمایید.

علاوه بر این موارد، هزینه های ساخت استخر مانند اجرت اجرای تاسیسات مکانیکی و الکتریکی، اجرت آرماتوربندی، قالب بندی و بتن ریزی و اجرت سیمان کاری، آب بندی استخر و نصب سرامیک از دیگر هزینه های ساخت این المان می باشند.

به طور کلی برای ساخت استخر خانگی مناسب، زیبا و باکیفیت با ابعاد 4 در 8 متر و با روش های ساخت اصولی و در نظرگرفتن سیستم تصفیه و گرمایش استاندارد، باید رقمی در حدود 100 تا 120 میلیون تومان درنظرگرفته شود.

در صورتی که قصد دارید یک استخر خانگی ساده بدون سیستم های تصفیه و گرمایش داشته باشید، هزینه های اجرایی به مراتب کمتر خواهند شد و با پرداخت مبلغی بسیار کمتر می توانید یک استخر ساده و ارزان داشته باشید.

کلام پایانی

امیدواریم نکات ارائه شده در این نوشته از ساختمانچی اطلاعات مفید و ارزشمندی را در خصوص طراحی و ساخت استخر خانگی در اختیار شما کاربران عزیز قرار داده باشد. در صورت تمایل می توانید نقطه نظرات خود را در این باره با ما در میان بگذارید.