آموزش رویت

ساختمانچی

شناخت در رابطه با عایق کولر موجب بالا رفتن عمر این دستگاه می شود. عایق همچنین بر بالا بردن عمر کولر موجب می شود تا فضا با مصرف کمتر برق بیشتر خنک شود. در این مقاله از ساختمانچی قصد داریم تا در رابطه با عایق کولر نکات مهمی را بازگو کنیم، پس تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

درباره عایق کولر

کولر آبی به دلیل این که همیشه با آب و آفتاب مستقیم در ارتباط است دچار زنگ زدگی، پوسیدگی و سوراخ شدن می شود. با سوراخ شدن کف کولر با نشت و هدر رفتن آب روبه‌رو شویم که باعث اختلالاتی در عملکرد دستگاه می‌شود. با توجه به هزینه های بالا و تعمیر زمان بر و سخت آن که شامل جوش دادن ورق فلزی جدید است، می توانید عایق کاری کنید. این کار از پوسیدگی جلوگیری کرده و در نتیجه آب نیز هدر نمی رود.

عایق کولر چیست؟

کولرهای آبی، کولر گازی، کولر سلولزی انواع مختلف کولر هستند. کولر آبی جزء اولین کولرهاست که تا کنون هم مورد استفاده قرار می گیرد. کولرهای آبی دارای بدنه تمام فلز هستند و مستعد زنگ زدگی، بنابراین بعد از خرید کولر آبی بهترین کار استفاده از پوشش محافظی است که مانع از نفوظ رطوبت یا حرارت ناشی از هوای بیرون سقف شود و حتی از ایجاد نم روی دیواره و سقف جلوگیری کند. از ویژگی های عایق کولر می توان به ساختار و عملکردشان اشاره کرد.

ساختار عایق کولر

جنس عایق از پلیمرهای ساختار یافته ای است که مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت و حتی نور مستقیم خورشید دارند. در واقع تنها ماده ای که می تواند در برابر رطوبت مقاومت بالایی داشته باشد، پوشش های پلیمری هستند. این پوشش ها به راحتی در برابر رطوبت ساختار خود را از دست نمی دهند و بسیار سخت و محکم هستند.

علت زنگ زدگی کولر

علت زنگ زدگی یا سوراخ شدن کف کولر آبی

علل مختلفی موجب سوراخ شدن کف کولر می شود که در ادامه خواهیم گفت:

فلز بی کیفیت

کولرها انواع مختلفی دارند و برخی برندها از فلز بی کیفیت برای بدنه و کف کولر استفاده می کنند. همین امر موجب می شود تا بعد از مدت زمان کوتاهی کف یا حتی بدنه کولر دچار زنگ زدگی و سوراخ شود.

تابش نور خورشید

معمولا فلز در برابر تابش نور خورشید دچار آسیب و پوسیدگی می شود. بهتر است برای کولر آبی سایبان مناسب تهیه کنید تا از نور خورشید در امان باشد.

املاح و رسوبات آب

همان طور که می دانید در آب رسوبات و املاحی وجود دارد که خاصیت خورندگی دارند و آسیب هایی مثل پوسیدگی و حتی سوراخ شدن کف کولر را موجب می شوند.

بخوانید!  معرفی انواع رادیاتور

جریان آب

حتما در فصولی که از کولر استفاده نمی کنید آب داخل ان را تخلیه کنید، تا آب راکد موجب صدمه و سوراخ شدن کولر نشود.

مزایای عایق کوکر

مزایای عایق کاری

مهم ترین مزیت این کار این است که علاوه بر جذب رطوبت، به نوعی عایق رطوبت نیز می باشد. یعنی از تاثیرات منفی به روی بدنه کولر جلوگیری می کند.

نصب آسان

نصب و استفاده از عایق بسیار آسان است و فرآیند پوشش دهی پیچیده ای ندارند. این عایق ها گرانروی استاندار و عالی دارند و به راحتی کف دستگاه پخش می شوند.

بالا رفتن عمر کولر

این کار موجب می شود تا عمر پوشال ها هم بالا برود و نیازی به تعویض زود به زود آن ها نباشد. یعنی پس از یک بار اجرا با ضخامت مطلوب که حدودا یک میلی متر است تا چند سال کف کولر را از آسیب و سوراخ شدن محافظت می کند.

این ضخامت اندک موجب می شود تا از بالا آمدن سطح آب و تغییر تنظیمات مربوط با شناور کولر جلوگیری شود. پس خیالتان راحت باشد که آسیبی به کولر وارد نمی شود.

صرفه جویی

عایق کولر مانع از سوراخ شدن دستگاه می شود و در نتیجه از هدر رفتن آب جلوگیری می کند.

همچنین موجب می شود تا عملکرد کولر بهتر و در نتیجه از مصرف بیش از اندازه برق و استفاده از دور تند جلوگیری می شود.

عایق در سایزهای مختلف قابل استفاده است، در نتیجه برای انواع مختلف کولرهای آبی قابل استفاده است.

رعایت بهداشت

کف کولر به دلیل آب راکدی که داخل آن است، مستعد رشد انواع قارچ، جلبک و باکتری های مختلف است. این باکتری ها موجب می شوند تا جریان هوا و گردش بادی که از داخل کولر وارد خانه می شود را آلوده کنند. عایق رطوبتی با توجه به ساختار شیمیایی که دارد از رشد جلبک ها و باکتری ها جلوگیری می کند.

معمولا گاهی از کولر آبی بوی نامطبوعی داخل خانه حس شود. این کار می تواند یک جریان هوای مطبوع را از داخل محفظه کولر، وارد کانال ها کند. در نتیجه نیازی به شستشوی دائم داخل کولر و تعویض پوشال ها نیست.

به دلیل پیشرفت تکنولوژی خیالتان راحت باشد که ترکیبات رنگی نانو عایق کولر با محیط زیست سازگار بوده و بخارات سمی خصوصا در آب و هوای بسیار گرم، تولید نمی کند.

چسبندگی بسیار بالای عایق موجب می شود تا از کف کولر جدا نشود. البته توجه داشته باشید که موقع نصب، کف کولر را کاملا تمیز کنید. گرد و غبار روی سطح کولر مانع از نصب صحیح می شود. همچنین کف کولر باید کاملا خشک باشد تا شدت چسبندگی عایق افزایش یابد.

مراحل انجام عایق

مراحل انجام عایق

در مرحله اول کف کولر را بشویید تا هر گونه گرد و غبار و آلودگی از آن پاک شود. برای این کار می توانید از فرچه سیمی استفاده کنید تا زنگ زدگی ها نیز پاک شوند.

بخوانید!  لامپ LED چیست؟

اگر کف کولر سوراخ باشد، باید توری عایق کاری قرار دهید و قسمت سوراخ را بپوشانید.

در مرحله بعد کف کولر را کامل خشک کنید تا هیچ گونه رطوبتی نداشته باشد.

حالا با قلم مو عایق کولر را بر روی کف کولر مثل رنگ کاری اعمال کنید. بعد از آن صبر کنید تا عایق کاملا خشک شود و یک لایه دیگر ز عایق را دوباره روی سطح قبلی بکشید.

بعد از حدود 12 ساعت می توانید آب کولر را وصل کنید و از خنکی قابل توجه کولر لذت ببرید.

انواع عایق کولر

انواع مختلفی از عایق در بازار وجود دارد که در ادامه با چند نمونه آشنا می شویم:

نانو الاستیک: این عایق جزء بهترین ها محسوب می شود. جنس عایق نانو الاستیک بعد استفاده کاملا بی رنگ و شفاف است، در نتیجه کف دستگاه کاملا تمیز و مرتب خواهد بود.

اسپری قیر: این عایق برای تعمیر سوراخ کف کولر است که به راحتی می توانید با اسپری کردن کف کولر، سوراخ را تعمیر کنید.

قیر سرد: این عایق محکم از کولر در برابر فرسودگی و آسیب جلوگیری می کند. عایق قیر سرد مثل چسب عمل کرده و سوراخ کف کولر را تعمیر می کند.

عایق کاری کانال کولر چگونه انجام می شود؟

برای جلوگیری از اتلاف انرژی، علاوه بر کف کولر می توان کانال را هم عایق کرد. این کار با استفاده از پشم سنگ و پشم شیشه انجام می شود. عایق الاستومری از رایج تری و پرمصرف ترین های کانال کولر است که برای جلوگیری از اتلاف انرژی در ساختمان ها و مراکز صنعتی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. این عایق به دلیل نداشتن مواد سمی با محیط زیست سازگار بوده و قابلیت فنی آن نیز بالاست. 

 جمع بندی

از جمله اتفاقات شایعی که در مورد کولر آبی رخ می دهد، سوراخ شدن کف آن می باشد. بنابراین بهتر است قبل این که با این مشکل روبرو شوید از عایق استفاده کنید تا عمر کولر آبی شما بالا رفته و حتی قدرت خنک کنندگی آن نیز بالا برود.