آموزش رویت

ساختمانچی

فعالان بازار مسکن هر نوع پرش قیمت مسکن را مشروط به ثبات بازار های موازی، بعید می‌ دانند.

پس از افزایش تعداد معاملات در تهران که از دو عامل تغییر قیمت بنزین و خرید و فروش‌های پیش از عید نشأت گرفت برخی مالکان بین یک تا دو میلیون تومان در هر مترمربع قیمت‌ های پیشنهادی را بالا بردند اما مشاوران املاک می‌ گویند که معاملات هنوز در سطح قیمت‌ های قبل انجام می‌ شود. چشم‌ انداز پرش قیمت نیز مشروط به ثبات قیمت در بازارهای موازی از جمله ارز، طلا و بورس بعید است.

سه سناریوی رکود تورمی، انجام معاملات از نوع سفته‌ بازانه و رونق غیر تورمی برای بازار مسکن در سال آینده تصویر می‌ شود. اگر فعالان این بخش بخواهند اتفاق سوم برای این بازار بیفتد باید از دست‌ کاری قیمت‌ ها بپرهیزند، چرا که تجربه نشان داده هر زمانی که نرخ‌ های پیشنهادی افزایش یافته است، بلافاصله بازار با افت شدید معاملات مواجه شده است.

رشد قیمت مسکن در سال ۱۳۹۸ به حدود ۴۰ درصد رسید و برای سال‌ آینده نیز بین ۲۰ تا ۴۰ درصد تصور می‌ شود. رشد حدود ۴۰ درصد در بازار مسکن در شرایطی اتفاق افتاده که دستمزد ها حدود ۱۵ درصد بالا رفته است. در این شرایط، فاصله توان متقاضیان واقعی با افرادی که دارای مسکن هستند روز به روز عمیق‌ تر می‌ شود لذا می‌ توان پیش‌ بینی کرد معاملات از نوع مصرفی در سال ۱۳۹۹ کاهش خواهد یافت. در حال حاضر حدود ۷۷ درصد معاملات مسکن و نوع سرمایه‌ گذاری و تنها ۲۳ درصد از نوع مصرفی که البته بخش قابل توجهی از این افراد از این گروه نیز اقدام به تبدیل به احسن واحد های خود می‌ کنند.

بخوانید!  اخبار حوزه ساختمان تا 99/10/18

بر اساس این گزارش، در دی‌ماه ۱۳۹۸ مطابق اعلام بانک مرکزی، متوسط قیمت مسکن در شهر تهران ۱۳ میلیون و ۸۱۰ هزار تومان در هر متر مربع بود که نسبت به ماه قبل ۲.۱ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۰.۹ درصد افزایش نشان می‌ دهد. در این ماه هم‌ چنین تعداد معاملات آپارتمان‌ های مسکونی شهر تهران به ۱۰ هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۲ و ۵۹ درصد افزایش داشت.