کیان برنا

سقف شیب دار تک پر یا Sloping Roof، نوعی سقف شیب دار است که نمای یک سقف شیروانی را در ذهن مجسم می کند. این نوع سقف از نصب یک پنل شیب دار بر روی دیوار ساخته می شود.

در گذشته از این نوع سقف ها بیشتر برای سقف تراس ساختمان، پارکینگ و کلبه استفاده می شده است، اما امروزه این نوع سقف ها بر بام مدرن ترین ساختمان ها نیز استفاده می شوند.

نصب سقف شیب دار روی ساختمان کار آسانی است و به دلیل شیب زیادی که دارد باعث سرازیر شدن آب باران و برف می شود و از نفوذ آن به داخل ساختمان جلوگیری می کند. به همین دلیل این نوع سقف ها گزینه مناسبی برای استفاده در مناطقی است که برف و باران به وفور می بارد.

سقف های شیب دار در مقایسه با سایر سقف ها نیاز به مصالح کمتری برای ساخت دارند و طرحی مناسب برای معماری مدرن محسوب می شوند. با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی به بررسی جزئیات بیشتر این نوع سقف ها می پردازیم. با ما همراه باشید.

سقف شیب دار تک پر

ویژگی های سقف تک پر

نکته ای که در نصب این گونه سقف ها باید رعایت شود این است که شیب سقف بنا در حد مطلوب باشد، زیرا شیب بیش از حد باعث کوتاه شدن سقف و محدود شدن فضای خانه می شود.

همچنین استفاده از این سقف ها در مناطقی که سرعت باد و طوفان بالاست توصیه نمی شود، زیرا شیب یک طرفه این نوع سقف باعث وارد آمدن خسارات بیشتری به ساختمان می شود.

بخوانید!  طراحی دکوراسیون مغازه و فروشگاه

ساختمان هایی که با سقف شیب دار تک پر ساخته می شوند اصولا ارتفاع بلندتری نسبت به دیگر ساختمان ها دارند و به اندازه کافی فضای مناسب برای نصب پنجره در زیر شیروانی وجود دارد.

این فضا به اندازه ای بزرگ است که می توان برای ورود نور خورشید به داخل ساختمان و روشن نمودن فضای داخل بنا، پنجره ها را بزرگ تر ساخت. به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی و بهینه سازی آن، می توان بر روی سقف های شیب دار پنل های خورشیدی نیز نصب نمود.

سقف شیبدار تک پر

مصالح مورد استفاده در ساخت سقف شیب دار تک پر

به منظور شیک و ساده جلوه دادن سقف های تک پر می توان از درز جوش های ایستا به جای موزاییک و شینگل استفاده نمود. همچنین با رعایت اصول سازگاری با محیط زیست می توانید از پانل های جذب نور خورشید بر روی این سقف ها به منظور خودکفایی در مقوله انرژی استفاده نمایید.

سقف تک بر

مزایای سقف شیب دار تک پر

  • ساخت سقف شیب دار تک پر کار ساده ای است و به سهولت انجام می پذیرد.
  • در مقایسه با برخی سقف های دیگر از مصالح کم تری در ساخت آن استفاده می شود.
  • شیب تند این سقف ها سبب می شود تا هیچ باران یا برفی بر روی آن باقی نماند.
  • این سبک طراحی معمولا به منظور جلوه دادن بیشتر نمای ساختمان و افزایش ارزش معماری بنا مورد استفاده قرار می گیرد.
سقف شیبدار یک طرفه

معایب سقف شیبدار تک پر

  • در صورتی که شیب سقف زیاد باشد، سقف داخلی خانه کوچک می شود.
  • استفاده از این نوع سقف ها در مناطق بادگیر و طوفانی می تواند مشکلات زیادی را به دنبال داشته باشد.
بخوانید!  مانسارد، سقف شیروانی چهار ترک

کلام پایانی

امیدواریم نکات ارائه شده در این نوشته از ساختمانچی شما را با سقف تک شیب یا تک پر آشنا کرده باشد. این سقف زیبایی بسیاری دارد و سبب منحصربفرد شدن جلوه و نمای ساختمان شما می شود.

در صورت تمایل نظران، انتقادات و پیشنهادات خود را در مورد این مطلب با اهالی ساختمانچی در میان بگذارید.