آموزش رویت

ساختمانچی

فصل نقل و انتقالات در بازار مسکن به پایان رسیده است و اغلب مستأجران پیش از آغاز نیمه دوم سال، جابه‌جا شده‌اند اما تعدادی از اجاره‌نشین‌ها که موعد قراردادهایشان در فصل پاییز و زمستان است با توجه به افزایش نرخ بنزین، نگران وضعیت بازار رهن و اجاره و افزایش نرخ اجاره‌بها در ماه‌های پایانی سال هستند.

البته کارشناسان بازار مسکن معتقدند، تاثیر افزایش نرخ بنزین به این زودی‌ها در بازار مسکن مشخص نمی‌شود و درصورت اثرگذاری هم بیش از همه بر واحدهای درحال ساخت موثر است و شاید تاثیر چندانی بر قیمت واحدهای ساخته شده و همچنین نرخ اجاره نداشته باشد.

در این میان گزارش میدانی از وضعیت بازار رهن و اجاره مناطق مختلف پایتخت (شمال، مرکز، غرب، شرق و‌جنوب) نشان می‌دهد که تعداد قراردادهای رهن و اجاره نسبت به مدت مشابه سال قبل به‌شدت کاهش یافته است و دلیل آن هم جهش رخ داده در قیمت‌ها طی سال گذشته و تداوم آن در سال جاری است که موجب شده بسیاری از مستأجران به دلیل افزایش اجاره‌بها مجبور شوند، محل سکونت خود را تغییر داده و به محله‌های پایین‌تر کوچ کنند یا در شهرهای جدید پایتخت ساکن شوند، ضمن اینکه برخی مستأجران هم با صاحبخانه توافق کرده و دیگر قراردادی را در دفاتر مشاور املاک امضا نمی‌کنند و همین موضوع موجب افت حجم معاملات رهن و اجاره درپاییز سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل شده است.

براساس گزارش میدانی کمترین میزان رهن مربوط به مناطق جنوبی پایتخت با متری یک میلیون و 200 هزار تومان برای واحدهای نوساز آغاز می‌شود و در سایر مناطق تهران، رهن هرمترمربع واحد مسکونی بالای 2 میلیون تومان است و در مناطق شمالی و مرکزی این رقم به 3.5 تا 4 میلیون تومان می‌رسد، بنابراین مستأجران برای رهن کامل یک واحد مسکونی متوسط متراژ (75مترمربع) باید حدود 150 میلیون تومان داشته باشند.

بخوانید!  کنفرانس سازه و فولاد تهران 97

    متری 3.5 تا 4 میلیون تومان در شمال

یکی از فعالان بازار مسکن که دفتر مشاوراملاکی در منطقه جردن دارد، درباره وضعیت بازار رهن و اجاره می‌گوید: تعداد معاملات رهن و اجاره نسبت به مدت مشابه سال گذشته به‌شدت کاهش یافته است. او می‌گوید: قیمت هر مترمربع واحد مسکونی نوساز برای رهن کامل در منطقه جردن بین 3.5 تا 4 میلیون تومان است.

    2 تا 2.5 میلیون تومان برای هر مترمربع درغرب

یکی از مشاوران املاک فعال در منطقه پونک، با اشاره به کسادی بازار مسکن  می‌گوید: تعداد قراردادهای رهن و اجاره از ابتدای پاییز سیرنزولی داشته چون فصل نقل و انتقالات به پایان رسیده است و همواره با آغاز فصل سرما تعداد مراجعان برای رهن و اجاره کاهش می‌یابد. او ادامه می‌دهد: علاوه برپایان یافتن فصل نقل و انتقالات، تعداد قراردادهای رهن و اجاره نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش چشمگیری داشته است.

این فعال بازار مسکن می‌افزاید: وضعیت معاملات خرید و فروش بهتر از رهن و اجاره بوده است اما به‌طور کل بازار مسکن در رکود عمیقی فرورفته است.

به گفته او، قیمت هرمترمربع واحد مسکونی نوساز برای رهن کامل، 2 تا 2.5 میلیون تومان است.

    متری 3 تا 4 میلیون تومان در مرکز

یک فعالان بازار مسکن که دفتر مشاور املاک در منطقه یوسف آباد دارد می‌گوید: رهن و اجاره طی یکی، دو سال گذشته افزایش چشمگیری داشته و همین موضوع موجب شده است که بسیاری از مستأجران در این منطقه به مناطق پایین‌تر کوچ کنند.

او اضافه می‌کند: به عنوان نمونه مستأجرانی که پیش از این واحدهایی را در منطقه یوسف آباد اجاره کرده بودند به نواب، جمهوری، منیریه و راه آهن رفته‌اند.

بخوانید!  همایش ملى ساختمان پایدار و انرژى، اصفهان97

به گفته این مشاوراملاک برای اجاره یک واحد مسکونی 100 متری در یوسف آباد، مستاجر باید 100 میلیون تومان رهن بدهد و ماهی 4.5 میلیون تومان به صاحبخانه بپردازد.

او تصریح می‌کند: رهن کامل یک واحد مسکونی قدیمی ساز بین 3 تا 3.5 میلیون تومان است و ساختمان نوساز متری 4 میلیون تومان است.

     2.5 تا 3 میلیون تومان در شرق

یک مشاور املاک که در منطقه تهرانپارس فعالیت می‌کند درباره وضعیت بازار مسکن می‌گوید: با توجه به آغاز فصل سرما تعداد قراردادهای رهن و اجاره نسبت به تابستان کاهش یافته است.

او اظهار می‌کند: البته تعداد معاملات نسبت به مدت مشابه سال گذشته هم افت کرده است.

به گفته این فعال بازار مسکن، قیمت هرمترمربع واحد مسکونی نوساز در منطقه تهرانپارس بین 2.5 تا 3 میلیون تومان است.

 حدود یک میلیون تومان در جنوب

یک فعال بازار مسکن که بنگاه مشاوراملاک در منطقه خاوران دارد می‌گوید: قراردادهای خرید و فروش و رهن و اجاره کاهش یافته است و به صفر رسیده است.

او ادامه می‌دهد: اگرچه فصل جابه‌جایی تمام شده است و انتظار می‌رود که حجم معاملات نسبت به تابستان کاهش یابد اما قراردادهای خرید و فروش در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افت کرده است.

این مشاوراملاک اضافه می‌کند: رهن هر مترمربع واحد مسکونی نوساز در منطقه خاوران یک میلیون و 200 هزار تومان است.

منبع خبر: اقتصاد آنلاین