آموزش رویت

ساختمانچی

عرضه آپارتمان‌ های لوکس‌ متراژ در بازار مسکن شب عید در حالی افزایش یافته که قیمت پیشنهادی فروش تعدادی از این املاک با افزایش ۵ تا ۱۰ درصدی روبه‌ رو بوده است. در ماه میانی زمستان همزمان با شروع مراجعه متقاضیان مسکن به مشاوران املاک برای خرید آپارتمان پیش از شروع سال جدید، معاملات مسکن با رشد ۲۴ درصدی نسبت به دی‌ ماه رو به‌ رو شد. این وضعیت سبب شده گروهی از فروشندگان آپارتمان‌ های لوکس نیز که پیش‌ تر موقتا بازار معاملات را ترک کرده و در واحد های خود را به روی واسطه‌ ها و خریداران بسته بودند، به بازار بازگردند. افزایش تعداد آپارتمان‌ های ۱۵۰ مترمربع به بالا که نزد بنگاه‌ های ملکی فایل شده‌ ند نیز گویای همین واقعیت است. بررسی این فایل‌ ها نشان می‌ دهد در حالی که میانگین قیمت مسکن در تهران در معاملات بهمن ماه نسبت به ماه قبل از آن ۳ درصد رشد داشته، قیمت پیشنهادی فروش آپارتمان‌ های لوکس‌ متراژ قدری بیشتر و عموما بین ۵ تا ۱۰ درصد نسبت به قیمت آخرین معاملات در همان منطقه افزایش یافته است.

علت اول این شیوه قیمت‌ گذاری، مشاهده بازگشت گروهی از سفته‌ بازان به بازار معاملات مسکن پس از نوسان‌ های افزایشی اخیر نرخ ارز است. واسطه‌ ها معتقدند برخی از واسطه‌ ها به امید کسب سود های کلان در کوتاه‌ مدت نشات گرفته از تغییرات قیمت مسکن به دنبال ادامه افزایش نرخ ارز، در بهمن‌ماه به بازار معاملات آمده‌ اند و همچنان در بازار حضور دارند، در نتیجه بخشی از ۱۳ هزار و ۳۰۰ فقره آپارتمان فروخته شده در این ماه، مربوط به معاملات سفته‌بازان بوده است. فروشندگان املاک لوکس نیز با مشاهده این وضعیت قیمت‌ های پیشنهادی خود را قدری افزایش داده‌ اند تا بدون اینکه آپارتمان آن ها اصطلاحا دست به دست بچرخد و منفعتی عاید سوداگران شود، تمام عایدی ممکن را از این معامله از آن خود کنند.

بخوانید!  بهترین زمان خرید مسکن چه موقع است؟

البته علت دیگری نیز برای افزایش قیمت پیشنهادی فروش آپارتمان‌ های نوساز شناسایی شده که ناظر بر اصرار برخی فروشنده‌ها به افزایش سطح میانگین قیمت مسکن از طریق «قیمت‌گذاری پرت» است. در حال حاضر بیش از نیمی از عرضه آپارتمان‌ های ۱۵۰ مترمربع به بالا متعلق به آپارتمان‌ های نوساز و کلید نخورده است. گروهی از فروشندگان این املاک ابدا قصد جدی برای فروش ملک خود ندارند، اما قیمت‌ های پیشنهادی بالا و تقریبا پرت را برای این املاک اعلام می‌ کنند تا به این ترتیب بتوانند سطح میانگین قیمت مسکن در منطقه را افزایش دهند؛ هرچند در شرایط اوج رکود و کاهش قدرت خرید متقاضیان مسکن، بعید است به نتیجه دلخواه برسند.