آموزش رویت

ساختمانچی

مدیرعامل بانک مسکن گفت: افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن فعلا بنا به شرایط و وضعیت صندوق پس‌انداز یکم منتفی است. ابوالقاسم رحیمی انارکی در پاسخ به این سوال که قدرت خرید متقاضیان مسکن با رشد قیمت مسکن به شکل قابل توجهی افت کرده آیا پیشنهاد جدیدی به شورای پول و اعتبار برای افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن ارائه شده است گفت: فعلا افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس‌ انداز مسکن یکم منتفی است چرا که برای افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن باید برای آن منابع پیش‌ بینی شود.

مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به این که افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن منوط به پیش بینی راهکار های تامین کسری منابع است گفت: قبلا پیشنهادی داشتیم تا سقف تسهیلات خرید مسکن را از ۸۰ میلیون تومان کنونی افزایش دهیم به همین دلیل پیشنهادی برای اختصاص منابع صندوق توسعه ملی دادیم اما فعلا که هیچ اتفاقی برای افزایش سقف تسهیلات رخ نداده است.

رحیمی انارکی در پاسخ به این سوال که سقف تسهیلات در شهر تهران به گونه ای است که می تواند کمتر از ۲۰ درصد یک واحد مسکونی در منطقه متوسط را پوشش دهد اضافه کرد: تسهیلات مسکن در حال حاضر در برخی شهرها و استان‌ها قدرت خرید متقاضیان را بالا می‌برد اما این رقم برای شهر تهران تا حدودی پایین است. وی  هم چنین ادامه داد: در حال حاضر متقاضیان مسکن می‌توانند برای دریافت تسهیلات خرید مسکن تا سقف ۱۶۰ میلیون تومان (زوجین) با نرخ سود ۶ درصد در بافت فرسوده و ۸ درصد اقدام و سپرده گذاری کنند.

بخوانید!  توقف در رشد قیمت مسکن

رحیمی انارکی تاکید کرد: هیات‌ مدیره بانک مسکن پیشنهادی مبنی بر بالا بردن سقف تسهیلات به شورای پول و اعتبار ارائه نکرده و باید اعلام کنم که فعلا این موضوع بنا به شرایطی که صندوق پس انداز یکم دارد منتفی است. رحیمی انارکی پیش‌ تر گفته بود که هر گونه افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن منوط به این است که راهکارهای تامین کسری منابع را پیش‌ بینی کنیم و در حال حاضر با استمهال هفت‌ ساله تسهیلات مسکن مهر تا ۱۶۰ میلیون تومان برای زوجین را می‌توانیم تسهیلات پرداخت کنیم. رشد قیمت مسکن در سال های ۹۶ و ۹۷ باعث شد تا قدرت خرید به شکل قابل توجهی کاهش یابد و تسهیلات نیز نتواند کفاف خرید مسکن را حداقل در سطح ۴۰ درصد تا ۵۰ درصد حفظ کند و همین موضوع باعث شد تا به دلیل عدم کفاف خرید مسکن با تسهیلات کنونی صندوق پس‌ انداز یکم بیش از ۱۱۰ هزار متقاضی این تسهیلات از دریافت وام از این صندوق انصراف داده‌ اند و حساب خود را مسدود کنند. اگر چه مدیر عامل بانک مسکن ورشکستگی این صندوق را رد می کند برخی کارشناسان اعلام کنند که این صندوق کارایی خود را از دست داده و دولت، وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن باید فکری به حال این صندوق کنند.