خرید متر لیزری بنر آبین
 
Iran-Slab ads
ربات بتن خوار

ربات بتن خوار چیست و چه کاربردی دارد؟

کیان برنا

با طراحی ربات بتن خوار جهت بازیافت بتن، گام موثری در پیشرفت صنعت ساخت و ساز و صرفه جویی در مصرف آب برداشته شد. یکی از عیوب ساختارهای بتنی این است که برای تخریب طراحی نشده‌اند.

عملیات تخریب ساختمان علاوه بر تولید گرد و غبار فراوان و آلوده نمودن محیط زیست، نیازمند به کارگیری ماشین آلات سنگین و نیروی انسانی فراوانی می باشد و قطعاً می تواند مشکلاتی را برای شهرنشینان به همراه بیاورد.

به منظور خرد کردن، تفکیک، ذوب و بازیافت سازه های بتنی تخریب شده انرژی زیادی مصرف می شود. علاوه بر آن مجریان طرح در حین پروسه تخریب به منظور فرو نشست گرد و غبار، آب فراوانی را به روی آوارها می پاشند که با توجه به موضوع بحران آب و توصیه های اکید در مصرف این ماده حیاتی، مهندسین راه و ساختمان ناگزیر به یافتن روش های نوین در حیطه تخریب و بازیافت آوارهای ساختمانی هستند.

با استفاده از تکنولوژی های جدید، فرآیند تخریب ساختمان ها سریع تر صورت می گیرد و انرژی کمتری صرف تخریب و بازیافت سازه های ساختمانی می شود. یکی از این تکنولوژی ها استفاده از ربات بتن خوار می باشد که در ادامه این نوشته از ساختمانچی به بیان جزئیات بیشتر در خصوص آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

 نحوه عملکرد ربات بتن خوار

نحوه عملکرد ربات های بازیافت بتن یا ربات بتن خوار

ربات های بازیافت بتن بعد از قرار گرفتن در ساختمان شروع به اسکن نمودن محیط پیرامون خود کرده و مسیری را که حین عملیات تخریب قرار است در آن کار کنند را تعیین می کنند. این ربات از آب برای شکستن سطح بتون و جداسازی آن استفاده می‌کند و مواد باقی مانده را به داخل می‌کشد. با استفاده از این دستگاه، گرد و غباری تولید نمی شود، مواد دور ریزی بوجود نمی آید و دیگر نیازی به جداسازی مواد نیست.

این وسیله از آب تحت فشار به نام آب تخریب (hydro-demolition) استفاده می‌ کند؛ چیزی که امروزه برای برهنه کردن میلگردها جهت بازسازی پروژه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعد از این مرحله، دوغاب سیمان فیلتر شده به واحد بسته بندی فرستاده می شود؛ سپس مصالح تفکیک شده در کیسه های بزرگ بسته و به نزدیک ترین ایستگاه بتن پیش ساخته هدایت می شوند.

واحد بسته بندی با قدرت برق و مکش جاروبرقی مانند مجهز شده است و دینام های توربینی که در مسیر مکش هوا قرار دارند چند درصد از برق مورد نیاز ربات را تامین می کنند. آب استفاده شده در این فرآیند نیز به دستگاه برمی گردد.

بعد از عملیات تخریب ساختمان هیچ ماده ای جز میلگرد باقی نمی ماند که آن نیز از سیمان, غبار و زنگ، پاک شده و برای برش و بازیافت آماده می شود. با تخریب بتن توسط ربات بتن خوار هر ذره از ساختمان تخریب شده برای ساخت سازه های جدید ساختمانی قابل استفاده خواهد بود.

کلام پایانی

امیدواریم نکات ارائه شده در این نوشته از ساختمانچی توانسته باشد به خوبی شما را با تکنولوژی جدید تخریب ساختمان های بتنی به نام ربات بتن خوار آشنا کند. به منظور افزایش کیفیت مطالب، در صورت تمایل نقطه نظرات خود را با ما در میان بگذارید.