خرید متر لیزری بنر آبین
 
Iran-Slab ads
تعمیر کردن کفپوش چوبی

آموزش تعمیر کفپوش چوبی

کیان برنا

اگر شما از جمله افرادی هستید که از کفپوش چوبی در خانه استفاده می کنید، بدون شک به این موضوع واقف هستید که ایجاد خراش بر روی سطح آن امری اجتناب ناپذیر می باشد. بسیاری از این خراش ها در هنگام جا به جا کردن مبلمان بر روی سطح کفپوش ایجاد می شود.

اما بدون شک راهکارهایی برای بازسازی این آسیب دیدگی ها وجود دارد و این بستگی به عمق و شدت خراش ایجاد شده دارد. آن چه که در این مطلب از ساختمانچی به بیان آن می پردازیم، آموزش راهکارهایی در خصوص تعمیر کفپوش چوبی می باشد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

استفاده از ماژیک لکه گیر مخصوص چوب

 • مرحله اول: تمیز کردن سطح کفپوش

در ابتدا محل مورد نظر را با استفاده از یک پارچه و آب به خوبی تمیز کنید. هم چنین اطمینان حاصل کنید که محل خراش نیز به خوبی تمیز شده و هیچ گونه آلودگی در آن وجود ندارد.

مرحله اول: تمیز کردن سطح کفپوش
 • مرحله دوم: امتحان کردن رنگ ماژیک لکه گیر

در این مرحله بهتر است قبل از استفاده از ماژیک لکه گیر، آن را در قسمتی کوچک تست کنید و از هماهنگی رنگ آن با رنگ چوب اطمینان حاصل نمایید. اگر رنگ آن با رنگ کفپوش چوبی تطبیق پذیر بود می توانید از آن بر روی قسمت آسیب دیده استفاده نمایید. این گونه ماژیک ها در رنگ های مختلف موجود می باشند و می توان آن ها را از مراکر فروش رنگ و فروش کفپوش خریداری کرد.

مرحله دوم: امتحان کردن رنگ ماژیک لکه گیر
 • مرحله سوم: استفاده از ماژیک لکه گیر

در این مرحله از ماژیک لکه گیر بر روی محل خراش کشیده و چند دقیقه اجازه دهید بر روی آن بماند. اگر محل مورد نظر کمی روشن تر به نظر آمد نگران نباشید، چرا که می توانید دوباره روی آن را پر رنگ کنید.

مرحله سوم: استفاده از ماژیک لکه گیر
 • مرحله چهارم: استفاده از تینر

در این مرحله پارچه ای تمیز را به محلول تینر آغشته کرده و بر روی قسمتی که از ماژیک لکه گیر استفاده کرده ایم، می کشیم.

مرحله چهارم: استفاده از تینر

بازسازی خراش های سطحی

برای بازسازی خراش های سطحی می توانید از روشی که در ادامه به بیان آن می پردازیم، استفاده نمایید.

مرحله اول: پاک کردن سطح کفپوش با پاک کننده

در ابتدا با استفاده از یک تکه پارچه نرم و پاک کننده مخصوص چوب محل آسیب دیده را تمیز کنید. توجه داشته باشید که محل خراشیدگی باید به خوبی پاک شود و هیچ گونه گرد و غبار و آلودگی در آن وجود نداشته باشد. اهمیت این موضوع برای مرحله استفاده از سیلر حیاتی می باشد.

مرحله اول: پاک کردن سطح کفپوش از گرد و غبار
 • مرحله دوم: تمیز کردن پاک کننده از سطح با پارچه خیس

بعد از استفاده از پاک کننده، از یک پارچه خیس برای پاک کردن پاک کننده از سطح خراشیدگی استفاده نمایید. بعد از انجام این کار اجازه دهید تا محل مورد نظر به خوبی خشک شود.

مرحله دوم: تمیز کردن پاک کننده از سطح با پارچه خیس
 • مرحله سوم: استفاده از سیلر یا لاک الکل به منظور محافظت از سطح

زمانی که محل آسیب دیده کاملا خشک شد، از یک لایه نازک محافظ بر روی آن استفاده نمایید. برای انجام این کار می توانید از سیلر و یا لاک الکل پلی یورتان استفاده نمایید. بهتر است از لایه محافظی که قبلا بر روی کفپوش چوبی استفاده شده است، استفاده نمایید.

بهتر است از یک متخصص در زمینه انتخاب این ماده نظرخواهی کنید. به یاد داشته باشید در صورتی که هیچ گونه اطلاعات و مهارتی در زمینه چوب ندارید، از یک فرد ماهر برای انجام این کار کمک بگیرید.

استفاده از سیلر یا لاک الکل به منظور محافظت از سطح

بازسازی خراش های عمیق

در صورتی که میزان آسیب دیدگی زیاد بوده و خراش عمق زیادی دارد، می توانید از روش زیر برای بازسازی آن ها استفاده نمایید.

مرحله اول: پاکسازی کفپوش

در مرحله اول با استفاده از یک پارچه تمیز و پاک کننده کفپوش نسبت به پاکسازی محل مورد نظر اقدام نمایید.

پاکسازی کفپوش
 • مرحله دوم: از بین بردن مواد شوینده از سطح

در این مرحله با استفاده از یک پارچه تمیز مرطوب در جهت از بین بردن مواد شوینده، سطح مورد نظر را پاک کنید. بعد از انجام این کار اجازه دهید تا سطح مورد نظر به طور کامل خشک شود.

از بین بردن مواد شوینده از سطح
 • مرحله سوم: استفاده از تینر

اگر قبلا سطح مورد نظر را به وسیله محافظ های پلی اورتان پوشش داده اید، قبل از بازسازی محل آسیب دیده باید آن را پاک کنید. در این صورت بهتر است از یک متخصص در این باره کمک بگیرید. سپس پارچه ای تمیز را به تینر آغشته کرده و آن را بر روی محل آسیب دیده بکشید و اجازه دهید تا محل مورد نظر به خوبی خشک شود.

استفاده از تینر
 • مرحله چهارم: استفاده از فیلر

در این مرحله از فیلر مخصوص چوب که رنگ آن با رنگ کفپوش تطبیق پذیر می باشد استفاده کرده و به وسیله انگشت محل خراش را پر کنید. اگر فیلر به بیرون از محل خراش سرایت کرد، نگران نباشید؛ چرا که در آخر می توان آن ها را پاک کرد. بعد از استفاده از فیلر یک روز به آن اجازه دهید تا خشک شود.

استفاده از فیلر
 • مرحله پنجم: یکنواخت کردن سطح با کاردک

بعد از گذشت یک روز و خشک شدن فیلر، از یک کاردک استفاده کرده و آن را بر روی سطح مورد نظر بکشید. تا سطحی یکنواخت در اختیار داشته باشید.

یکنواخت کردن سطح با کاردک
 • مرحله ششم: استفاده از کاغذ سمباده

در این مرحله از کاغذ سمباده 220 تا 300 استفاده کرده و آن را در اطراف محل خراش که ممکن است فیلر به آن جا سرایت کرده باشد، می کشید. توجه داشته باشید که سمباده را به آرامی بر روی سطح مورد نظر بکشید.

استفاده از کاغذ سمباده
 • مرحله هفتم: تمیز کردن اطراف خراشیدگی با پارچه مرطوب

در این مرحله از یک پارچه مرطوب استفاده کرده آن را در اطراف محل خراشیدگی بکشید. توجه داشته باشید که پارچه نباید زیاد خیس شود و تنها باید مرطوب باشد. هم چنین روی محل خراشیدگی نباید دستمال بکشید و تنها اطراف آن را پاک کنید.

تمیز کردن اطراف خراشیدگی با پارچه مرطوب
 • مرحله هشتم: استفاده از سیلر بر روی سطح کفپوش

در مرحله آخر با استفاده از سیلری که قبلا بر روی کفپوش چوبی استفاده کرده اید، لایه این نازک بر روی محل مورد نظر ایجاد نمایید. بعد از آن 24 ساعت اجازه دهید تا خشک شود. در این مدت زمان از رفت و آمد روی آن خودداری نمایید.

استفاده از سیلر بر روی سطح کفپوش

کلام پایانی

آن چه در این نوشته از ساختمانچی به بیان آن پرداختیم، ارائه نکاتی در خصوص از بین بردن خراشیدگی های سطح کفپوش چوبی و تعمیر کردن آن می باشد. شما از چه راهکارهای دیگری به این منظور استفاده کرده اید؟ در صورت تمایل نقطه نظرات خود را در این مورد با ما در میان بگذارید.

حسابداری پیمانکاری

توییتر لینکداین تلگرام واتس اپ فیسبوک

برای اطلاع از جدیدترین اخبار و آموزش های ساختمانی، در خبرنامه ساختمانچی عضو شویدپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *